Εμμονή με το σωματικό βάρος


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Εγω παντως ελεγχω το βαρος γιατι ειναι κουταβι και πρεπει να ξερω τι αποπαρασιτωση πρεπει να δωσω ειτε ειναι αμπουλα ειτε χαπι.
 


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
Εγω παντως ελεγχω το βαρος γιατι ειναι κουταβι και πρεπει να ξερω τι αποπαρασιτωση πρεπει να δωσω ειτε ειναι αμπουλα ειτε χαπι.
ειδικα στην εποχη της αναπτυξης το κοιταμε το βαρος....για το χαπι παντα - και στα ενηλικα- πρεπει να ξερουμε το βαρος...ακομα και στο περιπου....
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
το βάρος του σκύλου μας είναι σημαντικό στοιχείο που αξίζει να το παρακολουθούμε
με ζυγαριά όσο είναι μικρό
και με το μάτι όταν κλείσει η ανάπτυξή του
αλίμονο.....
και για το χάπι που λέμε
και γενικά
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Γριφε καλημερα.Δεν εξελαβα την τοποθετηση σου προσωπικα.Απλα ειναι λιγακι γενικευμενο διαβαζοντας την πρακτικη -εχω μεγαλο σκυλο - εχω μεγαλη ''μελιτζανα''.:D
Ασε που ειμαι κομπλε ανατομικα.:D:D
Σαφεστατα τον να κανουμε παχυσαρκο εναν σκυλο επειδη τον θελαμε μεγαλυτερο ειναι τουλαχιστον αφελες.:(
Παντως χαρην της κουβεντας , η Αναρελλα ενα θηλυκο μαστινο εφτασε κοντα στα 90 κιλα χωρις να μπορει κανεις να την πει παχυσαρκη.Ηταν φιτ , απλα ειχε κοκκαλα ελεφαντα.:eek:
Ειναι αναλογα με την φυλη και το γενετικο υλικο που κουβαλαει το καθε σκυλι.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Στα κυνηγόσκυλα και συγκεκριμένα με αυτά που ασχολούμε δηλαδή σεττερ-ποιντερ οι ιδιοκτήτες-εκτροφείς τα έχουν υπερβολικά λεπτά.
Για να μην καταπονούνται πολύ όταν τρέχουν.
Σε εκθέσεις μορφολογίας υπήρχαν κάποια σκυλιά που πραγματικά δεν μπορούσα ούτε να τα βλέπω. Σκέτο κόκκαλο!!!
Σε όλα όμως βλέπεις πολλά πλευρά.
Την δικιά μου την καλωσόριζαν ως χοντρούλα και έλεγαν ότι έχει πολύ γεμάτα μπούτια!!! Ηταν 23 κιλά. Κανονικά θα έπρεπε να είναι πάραπανω, γύρω στα 27.
Τώρα έκανε και αυτή δίαιτα και είναι 20 κιλά!!!
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Στα κυνηγόσκυλα και συγκεκριμένα με αυτά που ασχολούμε δηλαδή σεττερ-ποιντερ οι ιδιοκτήτες-εκτροφείς τα έχουν υπερβολικά λεπτά.
Για να μην καταπονούνται πολύ όταν τρέχουν.
Σε εκθέσεις μορφολογίας υπήρχαν κάποια σκυλιά που πραγματικά δεν μπορούσα ούτε να τα βλέπω. Σκέτο κόκκαλο!!!
Σε όλα όμως βλέπεις πολλά πλευρά.
Την δικιά μου την καλωσόριζαν ως χοντρούλα και έλεγαν ότι έχει πολύ γεμάτα μπούτια!!! Ηταν 23 κιλά. Κανονικά θα έπρεπε να είναι πάραπανω, γύρω στα 27.
Τώρα έκανε και αυτή δίαιτα και είναι 20 κιλά!!!
Εχω την εντυπωση πως και τα πολυ κοκκαλιαρικα καταπονουν το σκελετο τους οταν τρεχουν ή αθλουνται πολυ. Το ιδανικο ειναι να ακολουθουν τα προτυπα της φυλης, αλλιως γιατι υπαρχουν τα προτυπα?
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Εχω την εντυπωση πως και τα πολυ κοκκαλιαρικα καταπονουν το σκελετο τους οταν τρεχουν ή αθλουνται πολυ. Το ιδανικο ειναι να ακολουθουν τα προτυπα της φυλης, αλλιως γιατι υπαρχουν τα προτυπα?
Τα Σέττερ διαχωρίζονται σε μορφολογίας και εργασίας.
Τα εργασιακά είναι πιο λεπτοκαμομένα και μικρόσωμα.
Τα προτυπα τα έχουν βγάλει βάσει το σκυλιών μορφολογίας που δύσκολα κάνουν για κυνήγι. Είναι σκυλιά συντροφιάς.
Η δικιά μου παρόλο που είναι εργασίας είναι στα ανώτερα όρια ύψους της φυλής της. Θα έπρεπε να ζυγίζει κανονικά 28-29 κιλά.
Με αυτά τα κιλά οποιοσδήποτε κυνηγός την έβλεπε θα μου έλεγε "Πάρτο Βαρέλι-Pet σου και πήγαινε το στον καναπέ" .
Από πλευράς μου προσπαθώ να κρατώ μια μέση λύση.

Δεν δημιουργείται πρόβλημα γιατί αυτά τα σκυλιά έχουν πολύ καλά δεμένο μυικό ιστό από την πολύ προπόνηση.
Οπως τώρα και η δικιά μου δεν ζουμπιεται πουθενά. Σκέτη πέτρα παντού.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τα Σέττερ διαχωρίζονται σε μορφολογίας και εργασίας.
Τα εργασιακά είναι πιο λεπτοκαμομένα και μικρόσωμα.
Τα προτυπα τα έχουν βγάλει βάσει το σκυλιών μορφολογίας που δύσκολα κάνουν για κυνήγι. Είναι σκυλιά συντροφιάς.
Η δικιά μου παρόλο που είναι εργασίας είναι στα ανώτερα όρια ύψους της φυλής της. Θα έπρεπε να ζυγίζει κανονικά 28-29 κιλά.
Με αυτά τα κιλά οποιοσδήποτε κυνηγός την έβλεπε θα μου έλεγε "Πάρτο Βαρέλι-Pet σου και πήγαινε το στον καναπέ" .
Από πλευράς μου προσπαθώ να κρατώ μια μέση λύση.

Δεν δημιουργείται πρόβλημα γιατί αυτά τα σκυλιά έχουν πολύ καλά δεμένο μυικό ιστό από την πολύ προπόνηση.
Οπως τώρα και η δικιά μου δεν ζουμπιεται πουθενά. Σκέτη πέτρα παντού.
Αντι για 28-29 κιλα που επρεπε να ειναι, ειναι μονο 20 και ειναι καλα? Ειναι μεγαλη η αποκλιση απο το κανονικο της δεν ειναι 2-3 κιλα, ετσι δεν ειναι? Ειναι κατω σχεδον στο 30% του κανονικου της βαρους απ'οτι λες.
 


Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
Αντι για 28-29 κιλα που επρεπε να ειναι, ειναι μονο 20 και ειναι καλα? Ειναι μεγαλη η αποκλιση απο το κανονικο της δεν ειναι 2-3 κιλα, ετσι δεν ειναι? Ειναι κατω σχεδον στο 30% του κανονικου της βαρους απ'οτι λες.
Τώρα είναι ακόμα καλά. Αλλά ως εκεί! Προσωπικά εγώ την θέλω ανάμεσα στα 23-24 κιλά.
Και πάλι δεν μπορείτενα φανταστείτε πως είναι κάποια άλλα σκυλιά. Φρίκη!!! Σκελετωμένα. Και τα παρουσιάζουν επίσημα σε εκθέσεις μορφολογίας. Αυτά τα λέω εγώ που είμαι γυναίκα. Οι άντρες έχουν άλλη γνώμη δηλαδή ότι είναι μια χαρά.
 


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
ΔΕν ξερω γενικα βλεπω πολυ καφριλα και απο την αλλη πλευρα, δηλαδη να προσδωσει συγκεκριμενη ψυχολογικη υποσταση αναλογα με την φυλη στους ιδιοκτητες.. Σορρυ αλλα ειναι κατινια αυτο που κανετε μερικοι. Επισης μια φυλη δεν καταστρεφεται επειδη γινεται δημοφιλης εκτος αν ζευγαρωνει η παραγωγη οτι βρει μπροστα της για να προλαβει την ζητηση. αλλιως ειναι ευτυχημα γιατι μεγαλωνει η γονιδιακη ποικιλοτητα.

Α!!! Εχω Ντομπερμαν οποτε υπολογιστε σας παρακαλω τι χαρακτηρας ειμαι. Δεδομενου οτι απο το προτυπο πεεριγραφεται σαν μεσαιου μεγεθους φυλη.

Κατι τελευταιο. Τα σκυλια που βλεπετε στις εκθεσεις εχουν βαρος 2 βδομαδες πριν τις εκθεσεις οχι ολο το χρονο. Τον υπολοιπο χρονο παλευεις μαζι τους να μην κλεβουν φαι και δεν ειναι μονο θεμα υγειας (καρδιας και σκελετικων προβληματων) αλλα και θεμα εκπαιδευσης η οποια οπως εχουμε πει δεν τελειωνει ποτε
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
ειναι ευτυχημα γιατι μεγαλωνει η γονιδιακη ποικιλοτητα.
αύξηση στη βιοποικιλότητα σημαίνει εμφάνιση νέων γονιδίων, όπως και αυτό που εκφράζεται ως μείωση είναι η αλλοίωση της σύνθεσης (ή ακόμη και η εξαφάνιση). Νομίζω πως συμβαίνουν και τα δύο. Μόνο που η βιοποικιλότητα δεν έχει να κάνει μόνο με την εμφάνιση γονιδίων ή την εξάλειψη τους, αυτό που εκφράζεται στην αργκό ως ''νέο αίμα'' ή ''στάσιμο'', έχει να κάνει πολύ περισσότερο και με την επίδραση του ζώντος περιβάλλοντος, όπως και με τους νέους βιολογικούς καταλύτες που δύναται να χρησιμοποιηθούν κάθε φορά κι έμμεσα ή άμεσα να επιδράσουν. Τα οποία φυσικά ουδεμία σχέση έχουν με το παρόν thread.

Από 'κει και πέρα αν ενδιαφέρεσαι να γίνει κατηγοριοποίηση των ανθρώπων ανάλογα με τη φυλή που επιλέγουν δεν ήταν η δική μου πρόθεση. Οπότε άσχετη η αναφορά στο τι σκύλο έχεις.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.929
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95