Εξετάσεις δυσπλασίας


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Αγαπημένοι μου φίλοι,
Πήγα σήμερα επιτέλους και έβγαλα ακτινογραφίες στο Rocky για δυσπλασία.

Αρχικά μίλησα με τον ΚΟΕ (όπως με συμβούλευσε ο Ricos) και μου έστειλε με fax μία λίστα με τους συμβεβλημένους κτηνίατρους για την εξέταση αυτή.

Χιουμοριστικό: ο πρώτος που πήρα τηλέφωνο (ήταν κοντά μου) έχει πεθάνει εδώ και τουλάχιστον 4 χρόνια ο άνθρωπος !!:eek: :flip:παρ΄όλα αυτά ο ΚΟΕ τον έχει στη λίστα ακόμα...:D:rolleyes:
Ο δεύτερος που πήρα τηλέφωνο δε μπορούσε γιατί του είχε χαλάσει το μηχάνημα...:mad:

Ταυτόχρονα μίλησα και με τον εκπαιδευτή μου και μου σύστησε κάποιον (δε θέλω ν' αναφέρω όνομα) που όμως δεν είναι συμβεβλημένος με τον ΚΟΕ, αλλά μου είπε ότι είναι πολύ καλός, έτσι πήγα σήμερα.

Τα αποτελέσματα τώρα:
- Αριστερός μηρός 80 μοίρες και ortolani 15 μοίρες
- Δεξιός μηρός 85 μοίρες χωρίς ortolani (ελπίζω να τα λέω καλά)...

Έχει δηλαδή δυσπλασία και στα δύο πόδια χωρίς αρθρίτιδα ή οστεόφυτα ευτυχώς.

Η συμβουλή του ήταν εφ' όρου ζωής συμπλήρωμα γλουκοσαμίνης/χονδροϊτίνης, μου είπε ότι δε χρειάζεται να προσέξει τίποτα (φυσικά τον ρώτησα) , θα κάνει ότι έκανε μέχρι τώρα και γύρω στα 6-7 χρόνια πιθανώς να παρουσιάσει πρόβλημα το οποίο θα αντιμετωπίσουμε τότε ανάλογα.

Αυτά τα ολίγα και από εμένα, ελπίζω να πάνε όλα καλά στο μέλλον, κυρίως να μην ταλαιπωρηθεί ο σκύλος βασικά, καλό βράδυ...:)
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Αντώνη, καλησπέρα.

Διάβασα προσεκτικά το μήνυμά σου και εύχομαι τα πράγματα να είναι προς τη θετική κατεύθυνση.:)
Πιστεύω ότι, ίσως, θα έπρεπε να μας επεξηγήσεις λίγο περισσότερο για τις γωνίες κλπ., ώστε να ενημερωθούν όλοι όσοι δεν είναι εξοικειωμένοι με τις "γωνίες" κλπ.:cool:
 




kos

Well-Known Member
9 Ιουλίου 2007
1.550
1
www.giokobullmastiffs.com
FCI HD Classification: Dortmund 1991

This classification has been made up on account of the radiological features only. It is as objective as possible. This classification scheme may be adopted for older dogs, but secondary arthrotic changes have then to be evaluated according to the age of the dog.​
ANo signs of Hip Dysplasia The femoral head and the acetabulum are congruent. The craniolateral rim appears sharp and slightly rounded. The joint space is narrow and even. The acetabular angle according to Norberg (adapted for Pos. I) is about 105 degrees (as a reference). In excellent hip joints the craniolateral rim encircles the femoral head somewhat more in laterocaudal direction. BNear normal hip joints The femoral head and the acetabulum are slightly incongruent and the acetabular angle according to Norberg (adapted for Pos. I) is about 105 degrees or the center of the femoral head lies medial to the dorsal rim of the acetabulum and the femoral head and the acetabulum are congruent. CMild hip dysplasia The femoral head and the acetabulum are incongruent, the acetabular angle according to Norberg is about 100 degrees and/or there is a slightly flattened cranilateral rim. Irregularities or no more than slight signs of osteoarthrotic changes on the margo acetabularis cranialis caudalis or dorsalis or on the femoral head and neck may be present. DModerate hip dysplasia Obvious incongruiency between the femoral head and the acetabulum with subluxation. Acetabular angle according to Norberg more than 90 degrees (only as a reference). Flattening of the cranilateral rim and/or osteoarthrotic signs. ESevere Hip Dysplasia Marked dysplastic changes of the hip joints, such as luxation or distinct subluxation, acetabular angle according to Norberg less than 90 degree, obvious flattenting of the margo acetabularis cranialis, deformation of the femoral head (mushroom shaped, flattening) or other signs of osteoarthriosis.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Η συμβουλή του ήταν εφ' όρου ζωής συμπλήρωμα γλουκοσαμίνης/χονδροϊτίνης, μου είπε ότι δε χρειάζεται να προσέξει τίποτα (φυσικά τον ρώτησα) , θα κάνει ότι έκανε μέχρι τώρα και γύρω στα 6-7 χρόνια πιθανώς να παρουσιάσει πρόβλημα το οποίο θα αντιμετωπίσουμε τότε ανάλογα.
Μαζι θα τα περασουμε Αντωνη...:(
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Αντώνη, καλησπέρα.

Διάβασα προσεκτικά το μήνυμά σου και εύχομαι τα πράγματα να είναι προς τη θετική κατεύθυνση.:)
Πιστεύω ότι, ίσως, θα έπρεπε να μας επεξηγήσεις λίγο περισσότερο για τις γωνίες κλπ., ώστε να ενημερωθούν όλοι όσοι δεν είναι εξοικειωμένοι με τις "γωνίες" κλπ.:cool:
Μακάρι να τα ήξερα Γιάννη για να μπορέσω να τα εξηγήσω...:(
Πιστεύω ότι το ποστ του Κώστα τα αναλύει σαφώς, δε γνωρίζω τι παραπάνω να πω.
Μαζι θα τα περασουμε Αντωνη...
Ου, καλά να είσαι...:rolleyes:

Παιδιά όπως έχω ξαναπεί δε γνωρίζω από αυτά τα πράγματα, ούτε γωνίες, ούτε μοιρογνωμόνια...απλά ελπίζω να είναι καλά ο σκύλος μέχρι τα βαθιά γεράματα και να μην υποφέρει και φυσικά ελπίζω να μπορώ όταν χρειαστεί να ανταποκριθώ οικονομικά (χειρουργείο κλπ), αυτά...
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Μαζι θα τα περασουμε Αντωνη...:(
Αντώνη,

Αυτό που λέει ο Θοδωρής είναι πολύ σωστό.
Τουλάχιστον οι τέσσερεις που γνωριζόμαστε, νιώθουμε, ο καθένας, το σκυλί του άλλου σαν δικό του...
Είμαστε τέσσερεις να ψάχνουμε, να μαθαίνουμε, να υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλο... Σε ότι χρειαστεί, στο έχω ξαναπεί...:)
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Η αλήθεια είναι ότι δεν έτυχε μέχρι τώρα να ψάξω πως βγαίνουν οι βαθμοί της δυσπλασίας...
Διαβάζοντας το post του kos και βάζοντας τις μοίρες που παρέθεσε ο bull, βγαίνει δυσπλασία βαθμού Ε ή κάνω λάθος;
 


Natassa

Well-Known Member
10 Ιανουαρίου 2008
4.700
172
Αθήνα
www.petphoto.gr
Η αλήθεια είναι ότι δεν έτυχε μέχρι τώρα να ψάξω πως βγαίνουν οι βαθμοί της δυσπλασίας...
Διαβάζοντας το post του kos και βάζοντας τις μοίρες που παρέθεσε ο bull, βγαίνει δυσπλασία βαθμού Ε ή κάνω λάθος;
ναι, είναι less than 90 degrees (80 + 85 μοίρες αντίστοιχα του Ρόκυ), οπότε μιλάμε για δυσπλασία Ε βαθμού.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Αντώνη,

Αυτό που λέει ο Θοδωρής είναι πολύ σωστό.
Τουλάχιστον οι τέσσερεις που γνωριζόμαστε, νιώθουμε, ο καθένας, το σκυλί του άλλου σαν δικό του...
Είμαστε τέσσερεις να ψάχνουμε, να μαθαίνουμε, να υποστηρίζουμε ο ένας τον άλλο... Σε ότι χρειαστεί, στο έχω ξαναπεί...:)
Γιάννη, το γνωρίζω και σ' ευχαριστώ, το ίδιο ισχύει και από την πλευρά μου προς όλους της παρέας ;)
Είναι πολύ ευχάριστο το ότι έχουμε φτιάξει μια καλή παρέα και ξέρουμε ότι υπάρχει ένας άνθρωπος να μιλήσουμε και να μοιραστούμε τις ανησυχίες μας, την όποια γνώση μας, τις χαρές μας και τους προβληματισμούς μας, εύχομαι να συνεχίσουμε έτσι...:)

Η αλήθεια είναι ότι δεν έτυχε μέχρι τώρα να ψάξω πως βγαίνουν οι βαθμοί της δυσπλασίας...
Διαβάζοντας το post του kos και βάζοντας τις μοίρες που παρέθεσε ο bull, βγαίνει δυσπλασία βαθμού Ε ή κάνω λάθος;
Μάλλον έτσι όπως τα λες είναι.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Κρίμα....ηλπιζα να κάνω λάθος!
Εύχομαι υπομονή κι επιμονή!Να βρείτε τι χρειάζεται να κάνετε και πως θα το αντιμετωπίζετε ώστε να έχετε την καλύτερη δυνατή πορεία και μια μακρυά ζωή χωρίς προβλήματα!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Κρίμα....ηλπιζα να κάνω λάθος!
Εύχομαι υπομονή κι επιμονή!Να βρείτε τι χρειάζεται να κάνετε και πως θα το αντιμετωπίζετε ώστε να έχετε την καλύτερη δυνατή πορεία και μια μακρυά ζωή χωρίς προβλήματα!
Θα βρούμε, σιγά-σιγά, τι χρειάζεται να γίνει... Θα ψάξουμε αρκετούς γιατρούς και θα μελετήσουμε...
Θα γίνουμε κτηνίατροι, με ειδικότητα στα ορθοπεδικά και στην παθολογία του bullmastiff, στο τέλος...:D
Υπομονή και επιμονή υπάρχει άφθονη!:)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Τωρα μενει να κανει εξετασεις και ο Δημητρης που εχει τον James (ο τεταρτος της παρεας), αλλα δυστυχως δεν νομιζω να ειναι καλυτερα μιας και η κλινικη του εικονα ειναι ακριβως ιδια με τα δικα μας Αντωνη.
 




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Τωρα μενει να κανει εξετασεις και ο Δημητρης που εχει τον James (ο τεταρτος της παρεας), αλλα δυστυχως δεν νομιζω να ειναι καλυτερα μιας και η κλινικη του εικονα ειναι ακριβως ιδια με τα δικα μας Αντωνη.
Ετσι όπως τα λες, αν και, προσωπικά, τον James θα τον έβαζα πρώτο για εξετάσεις...

Μόνο η Μόκα βγήκε άνευ δυσπλασίας ως τώρα από τη συγκεκριμένη γέννα δηλ.;
Ετσι φαίνεται, μιλώντας πάντα για το δείγμα των τεσσάρων σκυλιών (από τα 10 της γέννας) που εμείς γνωρίζουμε...
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
Θοδωρή κι εγώ νομίζω (ελπίζω να κάνω λάθος) ότι και ο James θα είναι μία απ' τα ίδια, κρίνοντας από αυτά (τον έχω δει πολύ λίγο βέβαια είναι η αλήθεια) που έχω δει, τέλος πάντων θα δείξει...
Στην επόμενη συνάντηση, αντί για καφέ θα συζητάμε και θα μελετάμε τις ακτινογραφίες μας, σαν παλιόγεροι με τα φάρμακά τους...:D:lol:
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Δυστυχως ετσι ειναι Αντωνη. Διαβασα προσφατα στο νετ, τον ορο "poor breeding" και νομιζω στην δικη μας περιπτωση ταιριαζει 100%.

Ενα βιντεακι για να μας φτιαξει το κεφι και να το δουμε πιο αισιοδοξα. Το ισπανικο μαστιφ του βιντεο ειναι 9 χρονων!

[video=youtube;xzyvdSIQV0k]http://www.youtube.com/watch?v=xzyvdSIQV0k&feature=related[/video]
 




Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
Παιδια , μη φερνετε την καταστροφη .. μονο οι μετρησεις Norberg δεν ειναι αρκετες για την καταταξη δυσπλασιας αλλα ειναι συνδυασμος πραγματων (γωνιες Norberg σε μια σωστη ακτινογραφια μπορει να μετρησει ο καθενας μας)...ειναι φυσικα και θεμα γονιδιακο της φυλης ...αλλη κατασκευη/hips το malinois και αλλη το bullmastiff (και νομιζω πως οτι και κανουν οι εκτροφεις , οι μεσοι οροι ποιοτητας ισχυων των δυο αυτων φυλων ποτε δεν θα εξισωθουν)

Επισης , δεν υπαρχει καμμια απευθειας συνδεση του βαθμου δυσπλασιας με την οποια κλινικη εξελιξη του ζωου στο χρονο (πχ δυσπλασια D ή Ε = χειρουργειο καποια στιγμη) ...τα αρθριτικα συνεπεια της δυσπλασιας ειναι ενα σοβαρο ενδεχομενο (αλλα αρθριτικα εχουν πολλα senior ζωα χωρις δυσπλασια - και senior θεωρειται νομιζω ενα bullmastiff 8 ετων) το οποιο ομως δεν ξερουμε πως θα επηρεασει το ζωο
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
@Tricky,

Πολύ σωστός, σε όσα διατυπώνεις και, για το λόγο αυτό, λέχθηκε ότι θα ψάξουμε, θα μελετήσουμε, θα μάθουμε... δεν θα το παρατήσουμε το θέμα...:)

Ξαναδιάβασα, όμως, το θέμα από την αρχή και δεν μπόρεσα να βρω ποιός και που φέρνει την καταστροφή...
Αν μας διευκόλυνες, ίσως?:)
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981