Εξετάσεις δυσπλασίας


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
παραδειγματα

Από την παρουσίαση του Dr. Drs. Frank Coopman του πανεπιστημίου της Γανδης στο συμπόσιο γενετικής (30/04/11)

A1-2 hip quality
: fermoral overlap > 2/3; joint space congruent;no osteo artrotic changes

A1-2..jpg


A2-B1 hip quality
: Slight incongruence of the joint space

A2-B1..jpg

B1-B2 – Hip quality: Clear incongruence of the hip joint

B1-B2..jpg

B2 – C1 Hip quality: “B2-C1” on the left side, clear “C1” on the right - Femoral overlap less than 50 %

περιορισμό αναπαραγωγής!?!?

B2-C1..jpg


C1 – C2 Hip quality: Clear incongruency of the joint space; shallow socket

περιορισμό αναπαραγωγής!?!?

C1-C2..jpg
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
C2 - D – Hip quality: Femoral overlap only 1/3; subluxation; osteo arthrotic changes; shallow socket; CONFIRMED Canine hip dysplasia

απαγόρευση αναπαραγωγής!! Πρόκειται για τον ίδιο σκύλο με τον προηγούμενο αλλά σε μεγαλύτερη ηλικία

C2-D..jpg

E - Hip quality: Femoral head deformed; shallow socket; subluxation; deformed femoralneck; clear osteoarthrotic changes. Bilateral clear and severe
CONFIRMED Canine hip dysplasia

E..jpg

απαγόρευση αναπαραγωγής!!


Ο ίδιος δεν πιστεύει ότι με αυτού του είδους εξετάσεις θα προσπεράσουμε το πρόβλημα της δυσπλασίας, πράγμα που επιβεβαιώνουν και οι στατιστικές.

Η διάγνωση είναι φαινοτυπική και επηρεάζεται από παράγοντες που δεν έχουν σχέση με το γονότυπο


  • η ποιότητα των ακτινογραφιών
  • τρόπος ζωής
  • διατροφή
  • μυϊκή μάζα
  • ηλικία
  • ...
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Παρόλο που ως πιο νέος , δεν έχω καταφέρει να συναντηθώ με όλους σας, για οτιδήποτε μπορώ και περνάει απ το χέρι μου κάουντ μι ιν, που λεν και στο χωριό μου....:D

Όλα θα πάνε καλά!:)
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
παιδια η κινηση των σκυλων πως ειναι, ιδιαιτερα οταν κουραζονται? εχετε καποιο βιντεακι να δουμε και να συγκρινουμε?αντε γιατι σιγα σιγα πρεπει να ετοιμαζομαστε και εμεις για ακτινογραφιες...
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
[
Ξαναδιάβασα, όμως, το θέμα από την αρχή και δεν μπόρεσα να βρω ποιός και που φέρνει την καταστροφή...
Αν μας διευκόλυνες, ίσως?:)
Ποστ τετοιου τυπου ...

... φυσικά ελπίζω να μπορώ όταν χρειαστεί να ανταποκριθώ οικονομικά (χειρουργείο κλπ), αυτά...
Φυσικα το ΟΤΑΝ χρησιμοποιειται και σαν υποθετικος συνδεσμος αλλα εγω διεκρινα ενα καποιο πανικο.

Ο σκυλος εκανε εξετασεις σε κτηνιατρο μη συμβεβλημενο με τον ΚΟΕ , αρα τα Α-Β-C-D-E ειναι ασκοπο να τα αποδωσουμε εμεις (ας το εκανε εστω ο κτηνιατρος για εμας) . Αυτος που μας ενδιαφερει ειναι η λειτουργικοτητα και η υγεια του σκυλου μακροπροθεσμα και αυτο δεν συνδεεται απαραιτητα με τα ραδιογραφικα ευρηματα σημερα .... αλλωστε πολλα μπορουν να συμβουν 7 χρονια μετα :)

Τις ακτινογραφιες εγω τις εκανα δυο χρονια πριν ...τα ιδια περιπου ενιωθα τοτε, πανικος , γιατι ο σκυλος μου ετσι ,γιατι δεν ειναι Α , πολλα λεφτα η εγχειρηση κλπ .

Πρωτα καταλαβα οτι καπως ετσι ειναι η φυλη μου ...σημερα το εχω ξεχασει ...Αλλα εκανα εγχειρηση στο σκυλο μου ...αφαιρεσης νεφρου εξαιτιας του καλαζαρ ....Θελω να πω πως η κατοχη σκυλου , στην πορεια του χρονου , εχει και πικρες ...αλλα τελικα , ειναι καλο να αντιμετωπιζεις τα πραγματα οπως ερχονται .
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Ποστ τετοιου τυπου ...



Φυσικα το ΟΤΑΝ χρησιμοποιειται και σαν υποθετικος συνδεσμος αλλα εγω διεκρινα ενα καποιο πανικο.

Ο σκυλος εκανε εξετασεις σε κτηνιατρο μη συμβεβλημενο με τον ΚΟΕ , αρα τα Α-Β-C-D-E ειναι ασκοπο να τα αποδωσουμε εμεις (ας το εκανε εστω ο κτηνιατρος για εμας) . Αυτος που μας ενδιαφερει ειναι η λειτουργικοτητα και η υγεια του σκυλου μακροπροθεσμα και αυτο δεν συνδεεται απαραιτητα με τα ραδιογραφικα ευρηματα σημερα .... αλλωστε πολλα μπορουν να συμβουν 7 χρονια μετα :)

Τις ακτινογραφιες εγω τις εκανα δυο χρονια πριν ...τα ιδια περιπου ενιωθα τοτε, πανικος , γιατι ο σκυλος μου ετσι ,γιατι δεν ειναι Α , πολλα λεφτα η εγχειρηση κλπ .

Πρωτα καταλαβα οτι καπως ετσι ειναι η φυλη μου ...σημερα το εχω ξεχασει ...Αλλα εκανα εγχειρηση στο σκυλο μου ...αφαιρεσης νεφρου εξαιτιας του καλαζαρ ....Θελω να πω πως η κατοχη σκυλου , στην πορεια του χρονου , εχει και πικρες ...αλλα τελικα , ειναι καλο να αντιμετωπιζεις τα πραγματα οπως ερχονται .
ο εστω καποιος πανικος σου φαινεται αδικαιολογητος? εμενα οχι τοσο...
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Ο σκυλος εκανε εξετασεις σε κτηνιατρο μη συμβεβλημενο με τον ΚΟΕ , αρα τα Α-Β-C-D-E ειναι ασκοπο να τα αποδωσουμε εμεις (ας το εκανε εστω ο κτηνιατρος για εμας) . Αυτος που μας ενδιαφερει ειναι η λειτουργικοτητα και η υγεια του σκυλου μακροπροθεσμα και αυτο δεν συνδεεται απαραιτητα με τα ραδιογραφικα ευρηματα σημερα .... αλλωστε πολλα μπορουν να συμβουν 7 χρονια μετα :)
ο εστω καποιος πανικος σου φαινεται αδικαιολογητος? εμενα οχι τοσο...
Ναι

ακτινογραφίες του ίδιου σκύλου από διαφορετικούς κτηνίατρους, όλοι συμβεβλημένοι με το KMSH-SRSH

Afbeelding2..jpg Afbeelding1..jpg Afbeelding3..jpg Afbeelding5..jpg Afbeelding4..jpg
 


Tricky

Well-Known Member
20 Ιουλίου 2008
2.014
294
ο εστω καποιος πανικος σου φαινεται αδικαιολογητος? εμενα οχι τοσο...
Ουτε εμενα ...
Τις ακτινογραφιες εγω τις εκανα δυο χρονια πριν ...τα ιδια περιπου ενιωθα τοτε, πανικος , γιατι ο σκυλος μου ετσι ,γιατι δεν ειναι Α , πολλα λεφτα η εγχειρηση κλπ .
Μια εκ των υστερων οπτικη καταθετω ...δεν ειμαι ψυχολογος κανενος , ουτε υπαρχει μετρητης πανικου.

Περα απο το θεμα του πανικου (ειτε υπαρχει ή οχι) , ουσιωδως μου φαινεται ματαιο να γυρνα ο σκυλος απο ορθοπεδικο κτηνιατρο και η κατα FCI διαγνωση δυσπλασιας να βγαινει στο φορουμ.
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Περα απο το θεμα του πανικου (ειτε υπαρχει ή οχι) , ουσιωδως μου φαινεται ματαιο να γυρνα ο σκυλος απο ορθοπεδικο κτηνιατρο και η κατα FCI διαγνωση δυσπλασιας να βγαινει στο φορουμ.
Δεν σε καταλαβαινω.Ισα ισα που εδω ειναι φορουμ που συζηταμε για τα σκυλια μας, και ενα απο τα θεματα που μας απασχολουν πιο πολυ, ειναι η υγεια του σκυλου μας. Αν δεν πουμε για την δυσπλασια τους τοτε γιατι θα πουμε. Γιατι το χαρακτηριζεις ματαιο?

@Samsok

ενα βιντεακι (πριν απο ενα μηνα τραβηγμενο)απο τα πολλα που κραταω ως αρχειο για να τον παρατηρω. Μολις τον εχω βγαλει βολτα πριν προλαβει να κουραστει:
[video=youtube;m9qNWm3BT1I]http://www.youtube.com/watch?v=m9qNWm3BT1I[/video]
 


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
Δεν σε καταλαβαινω.Ισα ισα που εδω ειναι φορουμ που συζηταμε για τα σκυλια μας, και ενα απο τα θεματα που μας απασχολουν πιο πολυ, ειναι η υγεια του σκυλου μας. Αν δεν πουμε για την δυσπλασια τους τοτε γιατι θα πουμε. Γιατι το χαρακτηριζεις ματαιο?

@Samsok

ενα βιντεακι (πριν απο ενα μηνα τραβηγμενο)απο τα πολλα που κραταω ως αρχειο για να τον παρατηρω. Μολις τον εχω βγαλει βολτα πριν προλαβει να κουραστει:
[video=youtube;m9qNWm3BT1I]http://www.youtube.com/watch?v=m9qNWm3BT1I[/video]
δεν φαινεται να ποναει και παιζει και τρεχει...αν και μερικες στιγμες παει λιγο σαν λαγουδακι.
Να σε ρωτησω κατι, αν δεν ειχες κανει τις εξετασεις δυσπλασιας θα το ειχες καταλαβει ετσι οπως τον βλεπεις?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ναι. Τωρα ετσι οπως τον βλεπεις ειναι στα καλυτερα του, πρεπει να τραβηξω ενα βιντεο να τον δεις μετα απο ενα 20λεπτο πως παει.
 


bull

Well-Known Member
7 Νοεμβρίου 2009
529
2
Αθήνα
@Tricky:
Κανένας πανικός, ίσα-ίσα που ήμουν σχεδόν σίγουρος για το αποτέλεσμα παρατηρώντας την κίνησή του.
Επίσης, καμία συζήτηση που αφορά τα σκυλιά μας δεν είναι μάταια, ειδικά όταν αφορά θέμα υγείας. Δε με ενδιαφέρει αν είναι C,D,E ή ότι άλλο θέλει, αυτό που με απασχολεί είναι η υγεία του σκύλου μου όπως έγραψα και πιο πάνω.
@ samsok:
Και ο Θοδωρής θα το είχε καταλάβει, όπως το είχα καταλάβει κι εγώ για τον δικό μου (το είχαμε συζητήσει άλλωστε πριν κάνει ο Solo και ο Rocky τις ακτινογραφίες ότι θα μας έκανε μεγάλη εντύπωση να είναι καλές έτσι όπως βλέπαμε τα σκυλιά), είναι τόσο προφανές, ειδικά όταν κουράζεται, που δε χρειάζεται να είσαι ειδικός για να το καταλάβεις.
Απλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία (γι' αυτό άλλωστε και είναι το χειρότερο όνομα για πεθερά :D), οπότε περιμέναμε τις ακτινογραφίες για να σιγουρευτούμε...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μάταιο βέβαια με το πενιχρό δείγμα που έχουμε (εννοώ μόνο ένα θηλυκό και δύο αρσενικά απο την ίδια τοκετομάδα)
πάντως ο Willis στο περιώνυμο Genetics for Dog Breeders αναφέρει ότι τα θηλυκά έχουν αυξημένες πιθανότητες εμφάνισης δυσπλασίας απο τα αρσενικά του ίδιο γονότυπου και που έχουν αναπτυχθεί υπο τους ίδιους περιβαλοντικούς παράγοντες

βέβαια
στο θέμα δυσπλασία το οποίο αναλύει εκτενώς σε ξεχωριστό κεφάλαιο
αναφέρει ότι τα πράγματα είναι πολύ πολύπλοκα-η πάθηση υπερβολικά πολυπαραγοντική και οι επήρειες που ασκούνται απο περιβαλλοντικούς παράγοντες μετά την γέννα τεράστιοι

μία απλή "ένεση" εκλαικευμένων επιστημονικών στοιχείων και μία προτροπή προς όλους τους ενδιαφερόμενους για την ανάγνωση του συγκεκριμένου βιβλίου :)

Μην αγχώνεστε προκαταβολικά - άλλωστε ο καιρός πολύς και μπροστά σας
φροντίστε σίγουρα να κρατάτε το βάρος χαμηλά (Ricos δεν γνωρίζω μεν,αλλά σαν χοντρούλης μου φαίνεται στο βίντεο,θα μπορούσαν να είναι ορατά τα κόκκαλα του θώρακα ή δεν γίνεται στην φυλή σας? συφλίδα ρε παιδί μου που λένε.........:lol: )
και πιστεύω πως οι ουσίες γλυοκοζαμίνη χονδροιτίνη που αποτελούν το δομικό υλικό των αρθρώσεων και των συναφών συστημάτων είναι ουσιαστικά χρήσιμες

Η αποφυγή ανάπτυξης αρθριτικών σε τι συνίσταται ακριβώς?
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Ίσα ίσα που τον έχω αδύνατο Βαγγέλη, τον έχω κρατήσει στα 54,5 κιλά όταν η σωματοδομη του είναι για 57-58 κιλά. Διακρίνονται τα πλευρά του τόσο εύκολα στο βίντεο αν προσεξεις όταν πρέπει να φαίνονται στην κίνηση μόνο. Αν χαιδεψεις την ράχη του αισθάνεσαι την σπονδυλική του στήλη πράγμα που δεν συμβαίνει στα μπουλμαστιφ συχνά. Δεν είναι απο τις ρατσες σκύλων που γραμμωνουν εύκολα.
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
σίγουρα απο κοντά βλέπεις καλύτερα
και κάθε φυλή έχει τα δικά της

οι πολλοί μύες πάντως βοηθάνε τις αρθρώσεις και ευτυχώς είσαστε απο τις μυώδεις φυλές
άσε που όσο προχωράνε οι μελέτες δεν αποκλείεται να βρεθεί και κάποια πιο αποτελεσματική θεραπεία
να
το καλαζάρ εντός μίας δεκαετίας πέρασε απο το σχεδόν αδύνατο να θεραπευτεί να είναι θεραπευσιμο και τελικά βγήκε και εμβόλιο"(ουδεμία σχέση βέβαια με την δυσπλασία αλλά είναι κι αυτό μία μάστιγα του αγαπημένου μας ζώου)
 


Ricos

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2009
2.046
82
Athens
Να δουμε και μια ακτινογραφια με εξαιρετικα ισχυα απο ενα bullmastiff.

Garroways Padron at Dvariskiu
HD-A , ED-0




 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.116
Μηνύματα
895.852
Μέλη
19.925
Νεότερο μέλος
vicky1981