Εξωση λόγω σκύλου.....


mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
Καλημέρα. Νοικιάζω ένα σπίτι εδώ και 3 χρόνια στο Ηράκλειο Κρήτης, Με την σπιτονοικοκυρά μου δεν έχουμε καμία επαφή από τότε που νοικιάσαμε το σπίτι μας γιατί στον κάτω όροφο της πολυκατοικίας που μένω μένει η αδελφή της, οπότε ενοίκιο, κοινόχρηστα και γενικότερα λογαριασμούς κτλ τα δίνουμε σε αυτήν. Πριν από ένα μήνα απόχτησα ένα μαλτεζακι αλλά θεώρησα περιττό να ενημερώσω την σπιτονοικοκυρά μου για το καινούργιο μέλος της οικογένειας μου δεδομένου ότι ο νομός μου επιτρέπει να έχω μέσα στο σπίτι μέχρι 2 κατοικίδια. Η Αδελφή της η οποία μένει από κάτω έχει έρθει πολλές φορές στο σπίτι μας , και κατά συνεπεία έχει δει και το σκύλο μου , ο οποίος της κάνει χαρές μόλις την δει.
Χθες το βραδύ μας πέταξε την μπηχτή για το σκύλο… ότι θεωρεί σωστό να ενημερώσουμε την σπιτονοικοκυρά μας για το καινούργιο μας απόκτημα και ότι αυτή δεν της έχει πει τίποτα και ότι εμείς ΠΡΕΠΕΙ να την ενημερώσουμε και να ΒΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΛΥΣΗ , όπως μας είπε. Ο Άντρας μου νεύριασε και της απάντησε ότι θεωρεί περιττό να ενημερώσει για κάτι δεδομένου ότι δεν είναι καθόλου παράνομο εφόσον το επιτρέπει ο νομός. Αυτή μας απάντησε με πολύ άσχημο τρόπο ότι Οφείλουμε να ενημερώσουμε την αδελφή της.
Μετά από συζήτηση με τον άντρα μου καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το πρόβλημα μάλλον το έχει αυτή που μένει από κάτω και προσπαθεί να τα ρίξει στην αδελφή της και σκεφτήκαμε ότι είναι πολύ χαζό να πάρουμε τηλ μια γυναίκα με την οποία δεν έχουμε μιλήσει ποτέ και να της πούμε ότι πήραμε σκύλο. (Μήπως είμαι λάθος???)
Από χθες νιώθω πολύ άσχημα :lloro::eye:και όποτε γαβγίσει η σκυλίτσα μου της λέω σιωπή και μη ακόμα και σκασμός. … και τρέμω μην ξαναγαβγίσει και ενοχλήσει την γειτόνισσα.. Μάλιστα χθες το βράδυ άρχισε να γαβγίζει στις 5: 30 το πρωί και εγώ ξύπνησα πανικόβλητη και την πήρα αγκαλιά για να σταματήσει!
Για το λόγω αυτό θέλω να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να σου κάνει έξωση επειδή ‘έχεις σκύλο??? :confused::confused::confused::confused::confused:
 


mathousalix

Well-Known Member
9 Ιανουαρίου 2009
803
1
νομιζω οτι μπορει καποιος να μην σε δεχτει σαν ενοικιαστη εφ'οσον δικο του ειναι το σπιτι αλλα δεν νομιζω οτι μπορει να σου κανει εξωση για κατι καθ'ολα νομιμο.αλλα ας απαντησει και καποιος που ξερει καλυτερα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Στην Αμερική έχει δικαίωμα ο ιδιοκτήτης να σου απαγορέψει να έχεις ζώα. Ο δικός μου επιτρέπει, αλλά πρέπει να μπουν στο συμβόλαιο κανονικά. Μερικοί επίσης ζητούν έξτρα εγγύηση για το ζώο. Το ξέρω, δε σε βοηθάω, αλλά αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις καλά το συμβόλαιο ενοικίασης που έχεις. Αν δε λέει ότι απαγορεύεται να έχεις ζώα, τότε είσαι μάλλον εντάξει, εκτός αν λέει ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να προβεί σε οποιεσδήποτε απαγορεύσεις και ενέργειες κρίνει ότι έχουν σχέση με τη διατήρηση της ακεραιότητας του σπιτιού του κλπ. Αν το συμβόλαιό σου έχει λήξει, η σπιτονοικοκυρά σου έχει δικαίωμα να σου ζητήσει να φύγεις για οποιονδήποτε λόγο. Αν όχι δεν πρόκειται να μπορέσει να σε διώξει εφόσον δε συντρέχει λόγος και δεν έχεις παραβιάσει όρους του συμβολαίου.

Τέλος προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον είσαστε καλοπληρωτές και δεν έχετε δημιουργήσει ιστορίες και ο σκύλος δεν έχει καταστρέψει το σπίτι, αμφιβάλλω αν η σπιτονοικοκυρά σου σας διώξει διότι άντε να το ξανανοικιάσει και μάλιστα με την κατάσταση της παγκόσμιας οικονομίας. Θα είναι είτε τρελλή, είτε θα έχει κάτι κατά των ζώων.

Αυτό που θα έκανα εφόσον έχει γίνει το μπάχαλο με την αδερφή της, είναι να της γράψετε ένα πάρα πολύ ευγενικό γράμμα, χωρίς κανένα απολύτως θυμό ή σπόντες, και να της πείτε ότι αποκτήσατε μαλτεζάκι, να την διαβεβαιώσετε ότι δεν λερώνει το σπίτι, ούτε ενοχλεί τη γειτονιά. Επειδή το συμβόλαιο δεν απαγορεύει ζώα (αν δεν τα απαγορεύει) και ο νόμος σας επιτέπει να έχετε, δεν θεωρήσατε σκόπιμο να την ενημερώσετε αφού δε φανταστήκατε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Εφόσον όμως η αδερφή της εξέφρασε επιφυλάξεις και θεώρησε ότι πρέπει να την ενημερώσετε, το κάνετε γραπτώς, διαβεβαιώνοντάς την ότι δεν είχατε πρόθεση να κρύψετε την ύπαρξη σκύλου και ότι η περιουσία της παραμένει σε άριστη κατάσταση. Θα σε συμβούλευα να γράψεις για την αδερφή έτσι ακριβώς ουδέτερα διότι έτσι την εξουδετερώνεις αφού δε θα έχει πάτημα να πάει να φωνάζει και να σας βρίζει, οπότε στη σπιτονοικοκυρά θα κάνει ψυχολογικά καλύτερη εντύπωση η ευγενέστατη στάση σας και στο βάθος θα θεωρήσει την αδερφή της υπερβολική. Εκτός βέβαια αν πρόκειται περί υστερικής, οπότε πάω πάσο.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Στην Αμερική έχει δικαίωμα ο ιδιοκτήτης να σου απαγορέψει να έχεις ζώα. Ο δικός μου επιτρέπει, αλλά πρέπει να μπουν στο συμβόλαιο κανονικά. Μερικοί επίσης ζητούν έξτρα εγγύηση για το ζώο. Το ξέρω, δε σε βοηθάω, αλλά αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις είναι να κοιτάξεις καλά το συμβόλαιο ενοικίασης που έχεις. Αν δε λέει ότι απαγορεύεται να έχεις ζώα, τότε είσαι μάλλον εντάξει, εκτός αν λέει ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να προβεί σε οποιεσδήποτε απαγορεύσεις και ενέργειες κρίνει ότι έχουν σχέση με τη διατήρηση της ακεραιότητας του σπιτιού του κλπ. Αν το συμβόλαιό σου έχει λήξει, η σπιτονοικοκυρά σου έχει δικαίωμα να σου ζητήσει να φύγεις για οποιονδήποτε λόγο. Αν όχι δεν πρόκειται να μπορέσει να σε διώξει εφόσον δε συντρέχει λόγος και δεν έχεις παραβιάσει όρους του συμβολαίου.

Τέλος προσωπικά πιστεύω ότι εφόσον είσαστε καλοπληρωτές και δεν έχετε δημιουργήσει ιστορίες και ο σκύλος δεν έχει καταστρέψει το σπίτι, αμφιβάλλω αν η σπιτονοικοκυρά σου σας διώξει διότι άντε να το ξανανοικιάσει και μάλιστα με την κατάσταση της παγκόσμιας οικονομίας. Θα είναι είτε τρελλή, είτε θα έχει κάτι κατά των ζώων.

Αυτό που θα έκανα εφόσον έχει γίνει το μπάχαλο με την αδερφή της, είναι να της γράψετε ένα πάρα πολύ ευγενικό γράμμα, χωρίς κανένα απολύτως θυμό ή σπόντες, και να της πείτε ότι αποκτήσατε μαλτεζάκι, να την διαβεβαιώσετε ότι δεν λερώνει το σπίτι, ούτε ενοχλεί τη γειτονιά. Επειδή το συμβόλαιο δεν απαγορεύει ζώα (αν δεν τα απαγορεύει) και ο νόμος σας επιτέπει να έχετε, δεν θεωρήσατε σκόπιμο να την ενημερώσετε αφού δε φανταστήκατε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα. Εφόσον όμως η αδερφή της εξέφρασε επιφυλάξεις και θεώρησε ότι πρέπει να την ενημερώσετε, το κάνετε γραπτώς, διαβεβαιώνοντάς την ότι δεν είχατε πρόθεση να κρύψετε την ύπαρξη σκύλου και ότι η περιουσία της παραμένει σε άριστη κατάσταση. Θα σε συμβούλευα να γράψεις για την αδερφή έτσι ακριβώς ουδέτερα διότι έτσι την εξουδετερώνεις αφού δε θα έχει πάτημα να πάει να φωνάζει και να σας βρίζει, οπότε στη σπιτονοικοκυρά θα κάνει ψυχολογικά καλύτερη εντύπωση η ευγενέστατη στάση σας και στο βάθος θα θεωρήσει την αδερφή της υπερβολική. Εκτός βέβαια αν πρόκειται περί υστερικής, οπότε πάω πάσο.

Οταν μετακομισουμε στην αμερικη ξερουμε τι μας περιμενει.

στο ελλαδισταν τωρα. νομιζω οτι εξαρταται τι γραφει το συμβολαιο
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Δεν έχει δικαίωμα να σου κάνει έξωση εφόσον δεν υπερβαίνεις τα δύο κατοικίδια κι εφόσον αυτά βρίσκονται εντός της οικίας (στεγασμένα) κατά την διάρκεια των ωρών κοινής ησυχίας.

Λάβε υπόψη σου όμως πως μπορεί, λόγω σκύλου, να σε φορτώσει με διάφορες χρεώσεις μη φυσιολογικής φθοράς κατά την αποχώρησή σου από το σπίτι.

Να είσαι λοιπόν έτοιμη για το γεγονός πως ίσως χρειαστεί να πληρώσεις για οποιεσδήποτε ζημιές ξεπερνάνε τα ευαίσθητα όρια των "φθορών χρήσης", όπως π.χ. γρατζουνίές στα ξύλινα πατώματα και στις πόρτες, ροκανίσματα στα κασώματα των θυρών κλπ.
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Δε νομίζω ότι μπορεί να σε βγάλει ο ιδιοκτήτης αν δεν αναγράφεται στο συμβόλαιο ότι δεν επιθυμεί κατοικίδια στο σπίτι του. Κάποτε νοικιάζοντας ένα σπίτι ρωτήθηκα αν έχω σκύλο και απάντησα 'όχι'. Στο συμβόλαιο δεν έγραφε τίποτα σχετικό. Στην πορεία απέκτησα σκύλο και δεν ενημέρωσα. Παρόλο που ήταν διπλοκατοικία με δίπλα - κάτω γονείς και αδέρφια ιδιοκτήτη ήταν ολίγον σκωτωμένοι και δε πολυμιλιόντουσαν. Απλά έβαψα τα πατζούρια λόγω γρατζουνιών πριν φύγω. Το σκυλί το είδαν τις μέρες που έφευγα και δεν είπαν τίποτα αλλά είναι καθαρά θέμα ανθρώπου αν τον ενοχλεί. Θα συμφωνήσω με τη Σάρα περί γράμματος. Αν δε με θέλουν με τα σκυλοπαιδά μου, ούτε εγώ τους θέλω.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Καταρχας καλησπερα συντοπιτισα!!! και να το χαιρεσαι!!!
και να αρχισω τις ερωτησεις :
1. Εχετε συμβολαιο;
Εαν εχετε εισαι κατοχυρωμενη και συ και ο ιδιωκτητης και δεν μπορει να σε διωξει πριν το τελος του συμβολαιου.

2. Εαν ναι αναφερεται κατι για τον σκυλο;
Εαν αναφερεται για τον σκυλο κατι τοτε κακως πηρατε,αν και νομιζω ο νομος περι 2 κατοικιδιων ειναι πανω απο το συμβολαιο αλλα δεν ειμαι σιγουρος

3. Εαν οχι (δεν ξερω τι γινεται)
Ψαχτε σπιτι , ακουσα για ενα ωραιο στον πορο....

4. Ο σκυλος ειναι στεγασμενος , εχει τροφη και νερο ειναι καθαρα εκει που βρισκετε;
Ετσι δεν θα μπορουν να σας κανουν τιποτα εαν καλεσουν αστυνομια , περιπολικο, δημοτικη , δημοσιογραφους :D!!!

5. Οι απαιτουμενες βολτες του γινονται καθημερινα ;
Για να ειναι χαλαρος ο σκυλος ,και εκτονομενος ,και να μην γαυγιζει χωρις λογο ..(στην Ισπανια πεφτει χαρακι εαν δεν τον πας βολτα )


Ελπιζω να βοηθησα!!!
 


mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
καλησπέρα και απο μένα. Βασικά το συμβόλαιο μου δεν γράφει τιποτα για απαγορεύσεις. Απλά πριν από λίγους μήνες έλιξε και δεν το ανανεώσαμε. Παρολλα αυτά είμαστε πολύ ευχαριστημένοι απο το σπίτι. Ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα με την σπιτονοικοκυρά και ούτε εκείνη μαζί μας. Πάντα είμασταν συνεπείς στο ενοίκιο και ποτέ δεν είχεπαράπονο απο εμας.
Ο σκύλος ζει μαζί μας μέσα στο σπίτι και το βράδυ κοιμαται μαζι μας στο υπνοδωμάτιο. Ωσ αναφορά την καθαριοτητα ενοείται οτι είμαι πολύ μα πάρα πολύ προσεχτική 1ον για να είναι καλά ο σκύλος μου και 2ον και για μενα την ίδια που ζώ μαζί του. εαν τύχει και λερώσει μέσα πάει στην εφημερίδα γιατ έιναι εκπαιδευμένος να πηγάινει εκέι και καθαρίζω αμέσως με detol. topine plus ή χλωρίνη. Επίσης τον πηγαίνω καθε μέρα βόλτες τουλάχιτον 2 φορές τη μέρα από 40 λεπτά τη φορά. Το σκυλί γενκά είναι πάρα πολύ ηρεμο και πολλές φορές ξεχνάω ότι έχω!
το μόνο μικροπρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι το βράδυ ξυπνάει καμιά φορά και εαν τυχει να καθρεφτιστει στο τζαμι της μπαλκονοπορτας γαβγιζει στον εαυτο του 5 με 6 φορές καιμετά σταματά. Εχθές που συνέβει αυτό και είχα ανχωθεί για τον θόρυβο μου το έκανε στις 5.30 το πρωί!!!!!!!! περιττό δε να σασ πώ ότι αλαξα 100 χρωματα όταν το άκουσα γιατι φοβήθηκα μην μου κάνει η γειτονισα -αδελφή φασαρία...!
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Αν δεν υπάρξει αναχώρηση με την λήξη του συμβολαίου, τότε θεωρείται πως αυτό παρατείνεται επ' αόριστον με τις ίδιες συνθήκες!

Σε αυτήν την περίπτωση η έξωση μπορεί να σου γίνει με τουλάχιστον εξάμηνη προθεσμία (αναστολή) της υποχρέωσης αποχώρησης από την ημερομηνία παραλαβής της.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Aφου ειναι ολα καλα , τοτε πες το και στην ιδιοκτητρια να το βουλωσει και η αδερφη της . Και καλε σε την να ανανεωσεται το συμβολαιοοοοο!!!
 




Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Εγώ από τη μιά ξέρω αυτό

"1. Κάθε μίσθωση κύριας κατοικίας έχει ελάχιστη διάρκεια 3 χρόνια από την έναρξή της, ανεξάρτητα αν στο μισθωτήριο έχει συμφωνηθεί μικρότερο διάστημα. Μετά τα 3 χρόνια η μίσθωση συνεχίζεται συνήθως με σιωπηρή συμφωνία μεταξύ εσάς και του ιδιοκτήτη, ως αορίστου χρόνου. Αυτό σημαίνει ότι μετά τα 3 χρόνια τόσο εσείς μπορείτε να αποχωρήσετε όποτε θέλετε, όσο και ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει το σπίτι του όποτε θέλει."


Αλλά από την άλλη, τα τυπικά συμβόλαια γράφουν:


" [FONT=&quot]15.ΣΙΩΠΗΡΗ ΑΝΑΜΙΣΘΩΣΗ -ΑΥΞΗΣΗ ΜΙΣΘΩΜΑΤΟΣ Η σιωπηρή αναμίσθωση ή παράταση του χρόνου της μίσθωσης αποκλείονται απολύτως, τυχόν δε αναγκαστική παραμονή του μισθωτή στο μίσθιο μετά τη λήξη της μίσθωσης δεν μπορεί ποτέ να θεωρηθεί ότι υποδηλώνει συμφωνία του ``εκμισθωτή``. Σε τέτοια περίπτωση συμφωνείται ρητά ότι αν ως προς το μίσθωμα δεν υπάρχει ή δεν ισχύει ειδική συμφωνία σταδιακής αναπροσαρμογής του, κάθε αύξηση που θα δοθεί ή θα επιτραπεί με οποιονδήποτε τρόπο από το Κράτος για τα μισθώματα κατοικιών κάθε είδους, οποτεδήποτε ακόμη και κατά την συμβατική διάρκεια του παρόντος, θα ισχύει αμέσως και αυτομάτως και για την μίσθωση αυτή"[/FONT]
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
1. Κάθε μίσθωση κύριας κατοικίας έχει ελάχιστη διάρκεια 3 χρόνια από την έναρξή της, ανεξάρτητα αν στο μισθωτήριο έχει συμφωνηθεί μικρότερο διάστημα. Μετά τα 3 χρόνια η μίσθωση συνεχίζεται συνήθως με σιωπηρή συμφωνία μεταξύ εσάς και του ιδιοκτήτη, ως αορίστου χρόνου. Αυτό σημαίνει ότι μετά τα 3 χρόνια τόσο εσείς μπορείτε να αποχωρήσετε όποτε θέλετε, όσο και ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί να ζητήσει το σπίτι του όποτε θέλει."
λαθος

[FONT=&quot]15.ΣΙΩΠΗΡΗ ΑΝΑΜΙΣΘΩΣΗ -ΑΥΞΗΣΗ ΜΙΣΘΩΜΑΤΟΣ Η σιωπηρή αναμίσθωση ή παράταση του χρόνου της μίσθωσης αποκλείονται απολύτως, τυχόν δε αναγκαστική παραμονή του μισθωτή στο μίσθιο μετά τη λήξη της μίσθωσης δεν μπορεί ποτέ να θεωρηθεί ότι υποδηλώνει συμφωνία του ``εκμισθωτή``. Σε τέτοια περίπτωση συμφωνείται ρητά ότι αν ως προς το μίσθωμα δεν υπάρχει ή δεν ισχύει ειδική συμφωνία σταδιακής αναπροσαρμογής του, κάθε αύξηση που θα δοθεί ή θα επιτραπεί με οποιονδήποτε τρόπο από το Κράτος για τα μισθώματα κατοικιών κάθε είδους, οποτεδήποτε ακόμη και κατά την συμβατική διάρκεια του παρόντος, θα ισχύει αμέσως και αυτομάτως και για την μίσθωση αυτή"[/FONT] Σήμερα 15:03
σωστο
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Άρθρο 633 Αστικού Κώδικα:
"Η μίσθωση που συνομολογήθηκε για ορισμένο χρόνο λογίζεται ότι ανανεώθηκε για ένα έτος από τη συμφωνημένη λήξη, αν δεν έγινε καταγγελία από το ένα μέρος έξι τουλάχιστον μήνες πριν απ' αυτή τη λήξη."
επίσης σύμφωνα με το άρθρο 611 του Αστικού Κώδικα, η επερχόμενη σιωπηρή αναμίσθωση αποτελεί νέα μίσθωση που θεμελιώνεται στο τεκμήριο της βουλήσεως που εκφράζεται σιωπηρά.

Τα παραπάνω λοιπόν σημαίνουν πως αν δεν υπάρχει γραπτή έξωση ή διαφορετική απο κοινού συμφωνία η μίσθωση ανανεώνεται επ' αόριστον.

Τα συμφωνητικά εκμίσθωσης ισχύουν στα σημεία που δεν έρχονται σε αντίθεση με τον Αστικό Κώδικα.

Αν θέλετε μπορούμε να το αναλύσουμε και να ζαλιστούμε παρέα.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Συμφωνώ ότι άμα την πάρεις αγκαλιά όταν γαυγίζει θα την ενθαρρύνεις να συνεχίσει. Υπάρχει δυνατότητα να τη βάζεις να κοιμάται αλλού ώστε να μην υπάρχουν οποιεσδήποτε πιθανότητες να αρχίσει πάλι να γαυγίζει?

Και πάλι όμως θα σου πω ότι με την οικονομία να είναι στα μαύρα της τα χάλια, το χαράτσωμα που ετοιμάζεται να ρίξει η ελληνική εφορεία σε όλους και με σας να είσαστε καλοπληρωτές και πεντακάθαροι, θα πρέπει να έχει παρακρούσεις η σπιτονοικοκυρά για να σας βγάλει. Πάντως και πάλι θα σε συμβουλέψω να εξουδετερώσεις την αδερφή με το γάντι και την τυπικότατη ευγένεια ώστε να είναι τελικά η μόνη που χτυπιέται, το οποίο θα κάνει κακή εντύπωση. Μην την προκαλέσεις όμως να χτυπιέται.
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
Τα παραπάνω λοιπόν σημαίνουν πως αν δεν υπάρχει γραπτή έξωση ή διαφορετική απο κοινού συμφωνία η μίσθωση ανανεώνεται επ' αόριστον.
το επ αοριστον δεν σημαινει οτι ο μισθωτης φευγει οποτε θελει και ο εκμισθωτης δεν μπορει να διεκδικησει την εξωση

μαλιστα λογοι εξωσης ειναι οι ιδιοκατοικιση
ειναι η αναπαλαιωση μισθιου
ειναι η αποδειξη κακης χρησης μισθιου
βεβαια ολα αυτα πρεπει να αποδειχτουν και αν γινουν δεκτα απο το δικαστηριο τοτε δινεται περιθωριο στον μισθωτη απο 3 εως 6 μηνες να αφησει το μισθιο

το θεμα ομως δεν ειναι αυτο αν εχει σκυλο -γατα δεν πρεπει να ερχεται σε τετοιου ειδους ρηξη ειναι επικινδυνο δεν μπορει να γνωριζει μεχρι ποιο σημειο θα φτασει ο ιδιοκτητης η' ο οποιοςδηποτε ενοικος κατα του ζωου ,πρεπει να φερθει εξυπνα και διπλωματικα γνωριζοντας βεβαια τα δικαιωματα της και αν τελικα δεν βρεθει λυση το καλυτερο κατα τη γνωμη μου ειναι φυγει να παει αλλου
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Krina μου,
το έγραψα...
Αν δεν υπάρξει αναχώρηση με την λήξη του συμβολαίου, τότε θεωρείται πως αυτό παρατείνεται επ' αόριστον με τις ίδιες συνθήκες!

Σε αυτήν την περίπτωση η έξωση μπορεί να σου γίνει με τουλάχιστον εξάμηνη προθεσμία (αναστολή) της υποχρέωσης αποχώρησης από την ημερομηνία παραλαβής της.
Άρθρο 633 Αστικού Κώδικα:
"Η μίσθωση που συνομολογήθηκε για ορισμένο χρόνο λογίζεται ότι ανανεώθηκε για ένα έτος από τη συμφωνημένη λήξη, αν δεν έγινε καταγγελία από το ένα μέρος έξι τουλάχιστον μήνες πριν απ' αυτή τη λήξη."
επίσης σύμφωνα με το άρθρο 611 του Αστικού Κώδικα, η επερχόμενη σιωπηρή αναμίσθωση αποτελεί νέα μίσθωση που θεμελιώνεται στο τεκμήριο της βουλήσεως που εκφράζεται σιωπηρά.

Τα παραπάνω λοιπόν σημαίνουν πως αν δεν υπάρχει γραπτή έξωση ή διαφορετική απο κοινού συμφωνία η μίσθωση ανανεώνεται επ' αόριστον.

Τα συμφωνητικά εκμίσθωσης ισχύουν στα σημεία που δεν έρχονται σε αντίθεση με τον Αστικό Κώδικα.

Αν θέλετε μπορούμε να το αναλύσουμε και να ζαλιστούμε παρέα.
Και η διορία που μπορεί να αξιωθεί από τον μισθωτή είναι πάντοτε τουλάχιστον εξάμηνη.

Παρεπιπτώντος...
Η ίδια (εξάμηνη) διορία μπορεί νομικά να αξιωθεί και από τον εκμισθωτή διαφορετικά διατηρεί το δικαίωμα παρακράτηση μέρους της κατεβληθήσας εγγύησης.
 


alxdamos

Well-Known Member
20 Αυγούστου 2009
66
0
Athens
Πιστεύω με ένα απλό τηλεφώνημα στην ιδιοκτήτρια θα μάθεις και εσύ τις διαθέσεις της.... είναι και πιο τίμιο ηθικά... για μένα πάντα...
 


mariaso

Well-Known Member
6 Σεπτεμβρίου 2009
62
0
Ηράκλειο - Κρήτη
ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές σας.
Βασικά κάπου εδω στο φόρουμ διαβασα ότι ακόμα και άν υπάρχει καταστατικό που δεν επιτρέπει τα ζώα η ακόμα και αν το γράφει το συμβόλαιο , ο νόμος ισχύει γιατί είναι ανώτερος. Αληθεύει?