Εξωση λόγω σκύλου.....




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Αν έχει υπογραφτεί στο συμβόλαιο τότε ο ιδιοκτητης έχει δικαίωμα να πράξει ανάλογα όπως πιστεύει πως θα προστατεύσει την περιουσια του.

Τώρα οι νομοι έχουν πάντα "τρύπες" όπως επίσης ανανεώνονται.
Καλο είναι να μην μπαίνουμε σε τέτοια παιχνίδια και να ενημερώνουμε από πριν ή τουλάχιστον να φροντίζουμε να μην υπογραφτεί τίποτα τέτοιο στο συμβόλαιο, το πούμε δεν το πούμε στον ιδιοκτητη.
 




Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Γιατί δε με πιστεύεις? :D
Φαντάζομαι, πριν από 20 χρόνια που γράφτηκε, υπολόγιζαν ως σκύλους ράτσας τα χνουδωτά μικρόσωμα γενικώς και αορίστως. Έχω σκοπό να τους πάω τον Ζόμπι (αυτόν δηλαδή http://www.dogforum.gr/v2/album.php?albumid=386&pictureid=2219 ) και να τον παρουσιάσω ως σπάνιο καυκάσιο νάνο!
 






Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Στο καταστατικό της πολυκατοικίας μου αναφέρεται "μόνο σκύλοι ράτσας"
Πλάκα κάνεις! :eek:

Ευτυχώς δεν νομίζω να χρειαστεί να μετακομίσω στην πολύκατοικία σου!
Όχι τίποτα άλλο... Άντε τώρα να τους εξηγώ ότι ο Dexter είναι Ανδαλουσιανό Τσακαλόσκυλο (από byb όμως και γι'αυτό χωρίς pedigree) και η Nelly Ορεινό Κοτοπουλόσκυλο (κατά το πουλόσκυλο, λαγόσκυλο...) αλλά επίσης δεν έχει pedigree μιας και είναι εργασιακών γραμμών και θεωρήθηκε περιττό :p:D
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Το Μουφ που έχει ουρά και δεν είναι φτυστό το πρότυπο των Αυστραλέζων θεωρείται σκυλί μάρκας (παρντόν, ράτσας, θέλω να πω), ή πάπαλα?!:eek::eek::p:p:D:D:D
 


giorgos kriti

Well-Known Member
24 Σεπτεμβρίου 2008
584
0
Κάτι ακόμα. Μην την παίρνεις αγκαλιά για να σταματήσει το γαύγισμα! Θα σας τρελάνει!!!

αυτο ειναι το ποιο σημαντικο :D και ελεγα ενω διαβαζα γτ δεν το εγραψε κανεις...

το νου σου να μην το κανεις ""γαυγισιαρικο:rolleyes:" με αυτα τα χαδια γιατι μετα αν γαυγιζει οτι την ωρα θα εχετε σοβαρο προβλημα για διαταραξη κοινης υσηχιας:)

οτι ειναι ενας γιγαντας των 80 κιλων ετσι και ενα "γλυκουλικο" "αχου το καιμενο" "γουτσου γουτσου" "καλουλι" θελει την ιδια πειθαρχεια
 
Last edited:




sofiaklv

Well-Known Member
4 Μαϊου 2007
1.362
3
Athens
Τα συμφωνητικά εκμίσθωσης ισχύουν στα σημεία που δεν έρχονται σε αντίθεση με τον Αστικό Κώδικα.
Αντιθέτως. Οι διατάξεις του Αστικού Κώδικα είναι ενδοτικού δικαίου, επιτρέπουν δηλαδή αποκλίσεις με έντυπους όρους συναλλαγής, οπότε η έγγραφη συμφωνία των μερών υπερισχύει των διατάξεων αυτών.

Αυτό δηλαδή:
επίσης σύμφωνα με το άρθρο 611 του Αστικού Κώδικα, η επερχόμενη σιωπηρή αναμίσθωση αποτελεί νέα μίσθωση που θεμελιώνεται στο τεκμήριο της βουλήσεως που εκφράζεται σιωπηρά.

ισχύει μόνο στην περίπτωση που δεν αναφέρεται κάτι διαφορετικό στο συμβόλαιο που έχει υπογραφεί.

Πρακτικά δηλαδή, στα συμβόλαιο ενοικίασης υπερισχύει αυτό που έχουν συμφωνήσει ενυπόγραφα οι δύο πλευρές, οπότε προσέχετε τι υπογράφετε! ;)
 


Noela

Well-Known Member
25 Οκτωβρίου 2007
1.954
222
Παλλήνη
www.agilityadddicts.gr
Ναι ισχύει :)
Στο καταστατικό της πολυκατοικίας μου αναφέρεται "μόνο σκύλοι ράτσας" :p :maria::maria::maria:
Ψωνάρες... :rolleyes:

Απίστευτο! :eek: Ζητάνε και pedigree? Ξέρουνε τι είναι αυτό; :D
Πολύ ρατσιστικό πάντως. :( Υποθέτω για να μην μαζεύουν αδέσποτα σε καμιά πυλωτή.

Το Μουφ που έχει ουρά και δεν είναι φτυστό το πρότυπο των Αυστραλέζων θεωρείται σκυλί μάρκας (παρντόν, ράτσας, θέλω να πω), ή πάπαλα?!:eek::eek::p:p:D:D:D
Εντάξει μωρέ, την κόβεις για να σου επιτραπεί να μείνεις στη συγκεκριμένη πολυκατοικία με το σκύλο - ιμιτασιόν. :p
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Απίστευτο! :eek: Ζητάνε και pedigree? Ξέρουνε τι είναι αυτό; :D
Πολύ ρατσιστικό πάντως. :( Υποθέτω για να μην μαζεύουν αδέσποτα σε καμιά πυλωτή.
Όχι καλέ τι pedigree? Αφού γράφτηκε πριν από πολλά χρόνια, κανείς δεν ασχολείται. Μέχρι στιγμής βέβαια στην πολυκατοικία έχει μπει μόνο το κανίς μου και ένα μαλτέζ πετσοπιακό. Δεν έφερε κανείς αντίρρηση. Έχουμε φαρμακείο στο ισόγειο, όπου ο ιδιοκτήτης φέρνει συχνά το λαμπραντοροειδές του. Δεν ξέρω όμως αν για το μαγαζί ισχύει το καταστατικό της πολυκατοικίας. Παράπονα δεν έχουν γίνει.
 


Promitheas

Well-Known Member
9 Ιουνίου 2008
2.554
2
Γέρακας
Αντιθέτως. Οι διατάξεις του Αστικού Κώδικα είναι ενδοτικού δικαίου, επιτρέπουν δηλαδή αποκλίσεις με έντυπους όρους συναλλαγής, οπότε η έγγραφη συμφωνία των μερών υπερισχύει των διατάξεων αυτών.
Έχεις απόλυτο δίκιο. Στην προσπάθεια να αναρτήσω γρήγορα, έγραψα το ακριβώς αντίθετο από αυτό που ισχύει! Mea culpa!


ισχύει μόνο στην περίπτωση που δεν αναφέρεται κάτι διαφορετικό στο συμβόλαιο που έχει υπογραφεί.
Είχε ειπωθεί από άλλον νωρίτερα πως το "αόριστο" χρονικό διάστημα ισχύει μόνο εάν δεν αναφέρεται στο συμβόλαιο το διάστημα της "αυτόματης" αναμίσθωσης!


Πρακτικά δηλαδή, στα συμβόλαιο ενοικίασης υπερισχύει αυτό που έχουν συμφωνήσει ενυπόγραφα οι δύο πλευρές, οπότε προσέχετε τι υπογράφετε!
To αντίστοιχο ισχύει και για τον κανονισμό της πολυκατοικίας, τον οποίον δεν μπαίνει κανείς στον κόπο να διαβάσει, αλλά αποδέχεται υπογράφοντας το Ενοικιαστήριο Συμβόλαιο!
 


kyveli

Well-Known Member
17 Ιουνίου 2009
452
4
Berlin
Αρχικά θεωρώ ότι για να σου έκανε παράπονα ξαφνικά η αδελφή της ιδιοκτήτριας ίσως έχει πρόβλημα με το σκυλί σου αν γαβγίζει κλπ.

Ασχέτως του του λένε καταστατικά, συμβόλαια κλπ. οφείλεις από τη στιγμή που συγκατοικείς με άλλους στο κτήριο να μην ενοχλείς κανέναν με γαυγίσματα, άσχημες μυρωδιές, αδέσποτα κατουρήματα κλπ.
Αν το σκυλί γαβγίζει άσχετες ώρες, κοινής ησυχίας, όσες χαρές και να της κάνει, θα την ενοχλεί και λογικό είναι.

Θα σου πρότεινα να μιλήσεις με την ιδιοκτήτριά σου, ψύχραιμα και ευγενικά και να μιλήσεις επίσης με κάποιον εκπαιδευτή που θα βοηθήσει εσάς και το σκυλάκι σε μία αρμονική συμβίωση που θα κρατήσει καλώς εχόντως των πραγμάτων τουλάχιστων 12 χρόνια. (καλύτερα να έχεις έναν σκύλο που ζείτε αρμονικά για 12 χρόνια, παρά ένα σκυλί που προκαλεί προβλήματα κλπ, σα να έχεις κακομαθημένο παιδί θα είναι!)