Επιθετικό - κυριαρχικό κουτάβι


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Το παρακατω βιντεο δείχνει ενα κυριαρχικο/επιθετικο κουταβι με άσχημο για την ράτσα χαρακτήρα (ειδικα αυτο φαινεται στο τελος που γρυλίζει στον άνθρωπο)


Δυστυχώς οι περισσοτεροι οταν δουν τέτοια συνπεριφορα και δεν εχουν γνωση της φυλής και γενικοτερα απο σκυλους το θεωρουν δυνατο/τσαμπουκαλεμενο/ιδανικο
 


Anniegr

Well-Known Member
22 Φεβρουαρίου 2014
776
1.125
Εγώ βλέπω ένα κουτάβι που αντιδράει στη μεγάλη γιατί δεν το αφήνει στην ησυχία του. Δεν κάνει κάπου πρώτο κίνηση δηλαδή, του'χει ζαλίσει τον έρωτα η άλλη.
 




AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Μία χαρά είναι ο κούταβος. Έξαψη από το παιχνίδι έχει. Αν το παρακάνει θα φάει τη διόρθωσή του και θα ηρεμήσει, όπως το κάνει περίπου στο 1:35' με 1:50' που σχεδόν κρύβεται στο χαλάκι.

Έχει ταπεραμέντο και χαρακτήρα και απλά δεν είναι υποτακτικό, ακριβώς όπως θα έπρεπε να είναι κάθε κουτάβι bull.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Εξαψη απο το παιχνιδι εχει ενα κουταβι που εχει διαθεση να παιξει... Που γρυλιζει, που γαυγιζει, που δαγκωνει για ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ. Κατα τη γνωμη μου δεν κρυβεται στο χαλακι, αλλα απομακρυνεται για να βρει την ησυχια του. Και αυτο θα ταν λογικο για εναν ενηλικο σκυλο αλλα για ενα κουταβι 3 μηνων με τοση ενεργητικοτητα? χμμμμ
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Δηλαδη το αρπαγμα στο τελος στον ανθρωπο ειναι κατι φυσιολογικο και δεν πρεπει να ανησυχει κανενα, ε;
 
  • Like
Reactions: manolo


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δηλαδη το αρπαγμα στο τελος στον ανθρωπο ειναι κατι φυσιολογικο και δεν πρεπει να ανησυχει κανενα, ε;
Φυσιολογικοτατο σε σχεση με την ολη συμπεριφορα του. Ειναι σαν τα σκυλια που πανω στην ενταση, οταν ειναι στα κοκκινα οπως ελεγε και ενας φιλος, γυρνανε και ριχνουν και μια δαγκα στον ιδιοκτητη τους.
 


d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Δεν ξερω, αλλα θεωρω οτι ο σκυλος δεν εχει δικαιωμα να ριξει δαγκωνια στον ιδιοκτητη σε καμμια περιπτωση. Ενταση ξε-ενταση μπορει να ειναι χαριτωμενο οταν ειναι κουταβακι, αλλα οταν ενηλικιωθει και εχει 5000-600 κιλα πιεση στα δόντια δεν θα ειναι καθολου χαριτωμενο

Θα ηθελα να ακουσουμε και αλλες απόψεις βέβαια, μπορει να κανω λαθος και να θελω διόρθωση ;)
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Από όσο μπορώ να διακρίνω, το "αρπαγμα" στο τελος δεν έγινε για τον άνθρωπο, αλλά την έφαγε ξωφαλτση στην προσπάθεια του κουταβιου να απωθησει τη θηληκια (μάνα του; ) που ήταν πίσω του.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Συμφωνώ με Υοrkaddict, και μένα έτσι μου φαίνεται.
Σε καμία πάντως περίπτωση δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το συγκεκριμένο κουτάβι "evil puppy", όπως γίνεται στην αρχή του βίντεο.

Καλύτερα θα μας πουν @spyv και @PXM-DANBULL
 
  • Like
Reactions: spyv


AGRIAN

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2015
590
1.968
Αθήνα
Εξαψη απο το παιχνιδι εχει ενα κουταβι που εχει διαθεση να παιξει... Που γρυλιζει, που γαυγιζει, που δαγκωνει για ΝΑ ΠΑΙΞΕΙ. Κατα τη γνωμη μου δεν κρυβεται στο χαλακι, αλλα απομακρυνεται για να βρει την ησυχια του. Και αυτο θα ταν λογικο για εναν ενηλικο σκυλο αλλα για ενα κουταβι 3 μηνων με τοση ενεργητικοτητα? χμμμμ
Είπα "σχεδόν κρύβεται". Προφανώς συμφωνώ οτιαπομακρύνεται για να βρει την ησυχία του.

Δεν ξερω, αλλα θεωρω οτι ο σκυλος δεν εχει δικαιωμα να ριξει δαγκωνια στον ιδιοκτητη σε καμμια περιπτωση.
Ο σκύλος, ενήλικος, ώριμος και ισορροπημένος. Όχι ένα κουτάβι επάνω στην έξαψη του παιχνιδιού.

Τίποτε ανησυχητικό.
 




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Δεν ξερω, αλλα θεωρω οτι ο σκυλος δεν εχει δικαιωμα να ριξει δαγκωνια στον ιδιοκτητη σε καμμια περιπτωση. Ενταση ξε-ενταση μπορει να ειναι χαριτωμενο οταν ειναι κουταβακι, αλλα οταν ενηλικιωθει και εχει 5000-600 κιλα πιεση στα δόντια δεν θα ειναι καθολου χαριτωμενο
;)
500-600 κιλα δαγκωμα ελαχιστα σκλια εχουν,τα πιο πολλα ειναι κοντα στα 100

οσοι εχουν κανει δαγκωματα και ο σκυλος πραγματικα το χει ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα φανε και μια ψιλη πανω στην τρελα
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δεν ξερω, αλλα θεωρω οτι ο σκυλος δεν εχει δικαιωμα να ριξει δαγκωνια στον ιδιοκτητη σε καμμια περιπτωση.
Νομίζω πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πρέπει κι εμείς να είμαστε δίκαιοι.

Στην προκειμένη περίπτωση το σκυλάκι δείχνει να πηγαίνει (στα τελειώματα του βίντεο) στον άνθρωπό του για να "σωθεί".
Τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ. Αυτό δείχνει εμπιστοσύνη.
Η τρελή επιμένει και γυρνάει το κεφαλάκι του ο πιτσιρίκος προς τα πίσω να την διώξει και τυχαίνει να βρίσκεται εκεί το χέρι του ανθρώπου.

Θεωρείς δίκαιο να φάει μια ξανάστροφη επειδή έκανε το σφάλμα να δαγκώσει ένα χέρι που βρέθηκε εκεί τη λάθος στιγμή;
Και αν ναι, πόσο νομίζεις θα κλονιζοταν η εμπιστοσύνη του πιτσιρικά απέναντι στον άνθρωπό του και σε αυτή την κρίσιμη ηλικία;
 


Μάρθα & Σίλβα

Well-Known Member
28 Μαϊου 2014
1.705
3.933
39
Στην προκειμένη περίπτωση το σκυλάκι δείχνει να πηγαίνει (στα τελειώματα του βίντεο) στον άνθρωπό του για να "σωθεί".
Τουλάχιστον έτσι το εκλαμβάνω εγώ. Αυτό δείχνει εμπιστοσύνη.
Και δυο φορες μαλιστα....
 




d3ac0n

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2017
1.291
2.285
Guadalajara, Jalisco
Ίσως σε δεύτερη ματιά να έχετε κάποιο δίκαιο μιας και δεν γλύφει μουσούδα/δείχνει δόντια. Βέβαια δεν είμαι της άποψης ξαναστροφη και τα ρέστα, υπάρχουν πιο ήπιες μορφές διόρθωσης ;)
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
κ α τ α π λ η κ τ ι κ ο κουταβι...αν ηθελα μπουλ τεριε και πετυχαινα την συγκεκριμενη γεννα θα παρακαλουσα στα πατωματα τον εκτροφεα να παρει τα λεφτα μου...α ψ ο γ ο ...
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Το video ειναι μονταρισμενο....Σε ποιο δευτερολεπτο παιζει το κουταβι ;; Θα θελα να μου πειτε οσοι θεωρειτε οτι ειναι εξαψη παιχνιδιου... Επισης κυριαρχικο σε ποιο σημειο φαινεται; Επιθετικο ενα τοσο μικρο κουταβακι δε θα μπορουσα να χαρακτηρισω.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22