Επιθετικό - κυριαρχικό κουτάβι


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Τι βλακείες.

Κάθισα και άνοιξα και το κανάλι της τρελής τύπισσας, έχει βίντεο με τη κανελί όταν ζευγαρώνει, όταν γεννάει (όπου η τύπα κάθεται από πάνω και τσιρίζει), βίντεο από τριών εβδομάδων όπου λέει πως ανέλαβε το μεγάλωμα γιατί η μάνα δεν ήταν καλή μάνα (και ξανατσιρίζει στη διάρκεια), τα κουτάβια εντωμεταξύ έχουν και ψύλλους, και βίντεο όπου ντύνει το ίβιλ πάπυ άγιο βασίλη και αυτό σκουντουφλάει. Και αυτή ξανατσιρίζει, από τη πολλή αγάπη μάλλον. Γιαχ.

Τι κουβέντα να κάνουμε, έτσι, με βίντεο ενός και δυο λεπτών, όταν δεν έχεις την όλη εικόνα?
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
στο βιντεο δε βλεπουμε ουτε κουταβι επιθετικο ουτε κουταβι που προσπαθει να σωθει, στο βιντεο βλεπουμε ενα κουταβι με ταπεραμεντο(μαλλον) να εκπαιδευεται απο την μανα του, απολυτα φυσιολογικο, τα δευτερολεπτα 0:30 ως 0:38 και ειδικα το 0:38 ειναι πολυ χαρακτηριστικα
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Εγω το μονο που ειδα ήταν τρελη όρεξη για παιχνίδι κ πειραγμα,ενα συνηθισμένο κουταβι δλδ
Υστερα αποφασισε οτι προτιμα την προσοχη της κοπέλας ...
Αφου μαλλον του κατσε βαρυ όταν αποφασισε να ξεσαλωσει κ η μανα του,αλλά αμα δεν αντεχεις μανιτσα μου τα δυσκολα μη ξεκινάς ιστορίες (θα του ελεγα)
Οχι οτι ετρεξε να σωθεί,
σε καμια περίπτωση δεν ειδα κανενα τους να δειχνει επιθετικοτητα ή φόβο

Οσον αφορά το
Ειναι σαν τα σκυλια που πανω στην ενταση, οταν ειναι στα κοκκινα οπως ελεγε και ενας φιλος, γυρνανε και ριχνουν και μια δαγκα στον ιδιοκτητη τους.
Πραγματι ισχυει αυτο,redirected aggression λεγεται
https://www.google.gr/amp/www.dogtrainingnation.com/dog-behavior-2/redirected-aggression-dogs/amp/
Αν κ στην προκειμενη καταλαθος έβαλε το χερι η αλλη πριν προλάβει να δει το κουτάβι.
Οχι οτι προσωπικα συμφωνώ,με το να γυρισει να με δαγκωσει για τον οποιοδηποτε λογο...
Το παθαινει καμια φορα κ η Ήρα,γυρναει μου αρπαζει το χερι κ μου το κραταει μεστο στομα της για καποια νανοδευτερολεπτα μεχρι να συνειδητοποιησει ποιού του χερι έχει,υστερα το φτυνει μονη της,χωρις να πω κατι
Σημαντικο ομως σαυτο ειναι οτι σε καμια περιπτωση ποτε δεν το χει "πατησει" το στομα να με πονεσει...απτους 12 μηνες κ ύστερα...πιο πριν τα ειχαμε τα ατυχηματα μας...μεχρι να καταλάβει...
Κ ειναι ουτοπικό να θεωρεις οτι θα εχεις ποτε "τετοιο" σκυλι κ δε θα σου κάτσει ποτε των ποτων καμια δαγκωνια ή νυχια...
Το θεμα ειναι πότε κ γιατί στην εκατσε...
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
παροτι η ηλιθια γκομενα που βιντεοσκοπει,στανταρακης τσιτωνει καταστασεις για να "βγει" το βιντεο, μια κι εχει πεσει τρελλη μοντα, ο κουταβος ειναι πολυ νορμαλ...βασικα holds his ground απροβληματιστα με την ουρα καγκελο...

πολυ πιθανον να της κοψει κανα κομματι μεγαλωνοντας, αλλα δεν θα φταιει αυτος...με ικανο ιδιοκτητη ο μικρος θα βγαινε το 10 το καλο...

υ.γ. στο 0.24 που το μπεμπε βαραγε κοφτες ακουσα μια αντρικη φωνη και ο μικρος μαζευτηκε...εαν οντως επαιξε κατι τετοιο ο μικρος απλα τα σπαει...

δεν κανω χαζι τιποτα περισσοτερο απο τσαμπουκαλεμενα κουταβια..μπορω να τα χαζευω με τις ωρες...
 
  • Like
Reactions: AGRIAN


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
@d3ac0n , εισαι υπερβολικος :).
στο βιντεο εγω απλα ειδα ενα δραστηριο κουταβι (που ισως και να το εχει ζαλισει το περιβαλλον του).
ειναι λαθος να βγαζουμε συμπερασματα οταν δεν ξερουμε τι εχει προηγηθει των βιντεο, πως ειναι η καθημερινοτητα του κουταβιου, κ. α.
κουβεντα κανουμε το καταλαβαινω, αλλα τετοια βιντεο δε δειχνουν τιποτα κατα τη γνωμη μου.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Κ ειναι ουτοπικό να θεωρεις οτι θα εχεις ποτε "τετοιο" σκυλι κ δε θα σου κάτσει ποτε των ποτων καμια δαγκωνια ή νυχια...
Ουτοπικό μπορεί να είναι να πιστευεις ότι δε θα έχεις ποτε τέτοιο σκυλί. Επιθυμητό όμως μπορεί να είναι και να το επιδιώκεις. Τα νεύρα ένος σκύλου φαινονται και απο το πόσο καθαρό μυαλό έχει όταν είναι στα κόκκινα. Και στα κόκκινα δε σημαίνει μόνο όταν τσαμπουκαλεύεται.
Και βέβαια μπορεί να φας δαγκωνια ή νυχιά απο το σκυλο σου. Για άλλους λογους όμως και κάτω απο άλλες συνθήκες.

Σίγουρα με ενα βίντεο λεπτών δε μπορείς να χαρακτηρισεις το κουταβι κυριαρχικό ή επιθετικό. Το δεύτερο βίντεο δε λεει τιποτα. Προσπαθεί να τραβήξει την προσοχή της βλαμένης.

Κάποτε παρακολουθούσα σε μια τοκετομάδα bull φυλης επίσης ένα κουτάβι που αντιδρούσε με τον ίδιο τρόπο στη μάνα του, στα αδέλφια του, στα άλλα ενήλικα της οικογένειας, γενικά είχε μία "ευαισθησία" και αντιδρούσε πολυ γρήγορα γρυλίζοντας και δαγκωνοντας. Απέφευγε να παίζει με τα αδέλφια του και απομακρυνόταν. Όταν έφτασαν 3 μηνών τσακώθηκε με τον μεγαλύτερο σε μέγεθος στην τοκετομάδα και Α αρσενικό κατά τον εκτροφέα και βέβαια εκει έμεινε αφωνος και άλαλος ο μικρός. Δε θα επέλεγα αυτο το κουτάβι για μένα. Δε θα έψαχνα αυτό το "ταπεραμέντο" στο κουτάβι μου. Δε θεωρώ ότι τα κουτάβια που αν περάσεις απο διπλα τους και τα ακουμπησεις κατα λάθος όταν κοιμούνται θα σου ορμήξουν στο πόδι έχουν ταπεραμέντο... κάτι τέτοια κουλά έκανε και αυτός ο κούταβος που ήξερα.