Επιλογή και ανατροφή σκύλου φυλακα Vol.2


ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Να σε ρωτησω κατι (εν μερη συμφωνω σε αυτο που λες) αν ο εκπαιδευτης εκανε καμια 10 αρια φορες αυτο που εκανες και μαθαινε το σκυλο να αντιδρα σε αυτη τη περιπτωση, του εσκαγε και μερικιες ψιλο βουρδουλιες να μη ξαφνιαζετε στο χτυπημα , το σκυλι σε γνωστες παραστασεις θεωρεις οτι θα ειχε την ιδια αντιδραση?
Δεν ξέρω να σου απαντήσω ειλικρινά , εκτιμώ πως αυτός ο σκυλος όσο εκπαίδευση κ να κάνει , δεν θα γίνει ποτέ φύλακας με όλη τη σημασία της λέξης , γιατί δεν γεννήθηκε ατρομητος, απλά την εκπαίδευση την βλέπει σαν παιχνίδι κ μπορεί να βελτιωθεί σε διαφορα σενάρια .
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
Δεν ξέρω να σου απαντήσω ειλικρινά , εκτιμώ πως αυτός ο σκυλος όσο εκπαίδευση κ να κάνει , δεν θα γίνει ποτέ φύλακας με όλη τη σημασία της λέξης , γιατί δεν γεννήθηκε ατρομητος, απλά την εκπαίδευση την βλέπει σαν παιχνίδι κ μπορεί να βελτιωθεί σε διαφορα σενάρια .
Ατρομητος ειναι μοναχα ο νεκρος σκυλος , εγω πιστευω οτι πρεπει να εχει θαρρος (ατρομητος ποιος ειναι?) και πανω σε αυτο χτιζουμε , βελτιωνουμε , εκθετουμε το σκυλο σε διαφορα σεναρια και ενισχυουμε τα ενστικτα και το δυναμισμο του. Ατρομητος δηλαδη θα ορμουσε και σε δεινοσαυρο λεμε τωρα , θεωρω οτι τετοιο πραγμα δεν υπαρχει και αν υπαρξει (1 στο εκατομυριο) ειναι χαζο το σκυλι. Διαφορετικα επιπεδα θαρρους-δειλιας σιγουρα υπαρχουν ατρομητος δεν υπαρχει δεν ζει πολυ στη φυση πεθαινει γρηγορα
 
  • Like
Reactions: kok




ripper2.1

Well-Known Member
21 Δεκεμβρίου 2015
489
1.386
39
Κω
Να σε ρωτησω κατι (εν μερη συμφωνω σε αυτο που λες) αν ο εκπαιδευτης εκανε καμια 10 αρια φορες αυτο που εκανες και μαθαινε το σκυλο να αντιδρα σε αυτη τη περιπτωση, του εσκαγε και μερικιες ψιλο βουρδουλιες να μη ξαφνιαζετε στο χτυπημα , το σκυλι σε γνωστες παραστασεις θεωρεις οτι θα ειχε την ιδια αντιδραση?
Δεν ξέρω να σου απαντήσω ειλικρινά , εκτιμώ πως αυτός ο σκυλος όσο εκπαίδευση κ να κάνει , δεν θα γίνει ποτέ φύλακας με όλη τη σημασία της λέξης , γιατί δεν γεννήθηκε ατρομητος, απλά την εκπαίδευση την βλέπει σαν παιχνίδι κ μπορεί να βελτιωθεί σε διαφορα σενάρια .
Ατρομητος ειναι μοναχα ο νεκρος σκυλος , εγω πιστευω οτι πρεπει να εχει θαρρος (ατρομητος ποιος ειναι?) και πανω σε αυτο χτιζουμε , βελτιωνουμε , εκθετουμε το σκυλο σε διαφορα σεναρια και ενισχυουμε τα ενστικτα και το δυναμισμο του. Ατρομητος δηλαδη θα ορμουσε και σε δεινοσαυρο λεμε τωρα , θεωρω οτι τετοιο πραγμα δεν υπαρχει και αν υπαρξει (1 στο εκατομυριο) ειναι χαζο το σκυλι. Διαφορετικα επιπεδα θαρρους-δειλιας σιγουρα υπαρχουν ατρομητος δεν υπαρχει δεν ζει πολυ στη φυση πεθαινει γρηγορα

Σέβομαι την άποψη σου , αλλά διαφωνώ , θεωρώ πως υπάρχουν ατρομητα σκυλιά που θα θυσιαζοντουσαν για να προστατέψουν , ακόμη κ αν στη μάχη έχαναν κ το πόδι τους , σε αυτά τα σκυλιά αναφέρετε ο Κούρος , υπάρχουν , τα βρίσκεις δύσκολα , τα διαχειρίζεσαι δύσκολα και κανείς θυσίες για αυτά ! Πιστεύω πως ο Κούρος έχει υλικό για να σου αποδείξει πως υπάρχουν αυτά τα σκυλιά , ας τον αφήσουμε να συνεχίσει το πολύ ενδιαφέρον έργο του !
 


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Σέβομαι την άποψη σου , αλλά διαφωνώ , θεωρώ πως υπάρχουν ατρομητα σκυλιά που θα θυσιαζοντουσαν για να προστατέψουν , ακόμη κ αν στη μάχη έχαναν κ το πόδι τους , σε αυτά τα σκυλιά αναφέρετε ο Κούρος , υπάρχουν , τα βρίσκεις δύσκολα , τα διαχειρίζεσαι δύσκολα και κανείς θυσίες για αυτά ! Πιστεύω πως ο Κούρος έχει υλικό για να σου αποδείξει πως υπάρχουν αυτά τα σκυλιά , ας τον αφήσουμε να συνεχίσει το πολύ ενδιαφέρον έργο του !
Ειναι σιγουρο οτι προστατευουν ή απλως φτανουν στο κοκκινο κι οποιον παρει ο χαρος;
Μπορει, βεβαια, να μην ενδιαφερει καν η διακριση αναμεσα στα δυο.
 
  • Like
Reactions: sea-mol


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Παρακολουθώ το νήμα με μεγάλο ενδιαφέρον και πραγματικά θέλω να διαβάσω τη συνέχεια. Όσο καιρό είμαι στο φόρουμ, ίσως είναι η πρώτη φορά που ο @Kouros έχει/παίρνει την ευκαιρία να αναπτύξει τον τρόπο σκέψης του που πραγματικά είναι μια άλλη οπτική γωνία, που ασχέτως που δεν μου ταιριάζει ούτε στα θέλω μου ούτε στις επιθυμίες μου (και σίγουρα ούτε με το χαρακτήρα μου) περιμένω να δω πώς θα αναπτυχθεί και πού θα καταλήξει.
Αν και μάλλον οι απορίες μου θα απαντηθούν καθώς εξελίσσεται το θέμα, ποιος μπορεί και κάνει να έχει έναν τέτοιο σκύλο; Γιατί φαντάζομαι δεν είναι για όλους. Και πώς αποθαρρύνονται από την απόκτησή του άνθρωποι που ίσως πιστεύουν ότι το έχουν ή που ίσως τον θέλουν για να κάνουν τη φιγούρα τους στο γείτονα και στον κύκλο τους; Και, τέλος, για ποιο λόγο πρέπει/κάνει να στραφεί κάποιος στην απόκτηση τέτοιου σκύλου; Κάποιος που γουστάρει αυτό το είδος σκύλου; Κάποιος που κρίνει ότι όντως χρειάζεται την προστασία που αυτός ο σκύλος παρέχει;
 
  • Like
Reactions: Elrandir and Kouros


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
επειδη ο @Kouros ξερω οτι δεν θα με παρεξηγησει

@Asmodeus επειδη βαριεμαι να κανω κουουε καποια απο τα παραπανω ποστ σου και δεν το κατεω το πραμα κιολας.
εχεις αναφερει αλλου οτι η σκυλα σου δεν σε αφηνει να κοψεις τα νυχια της
επισης εχεις ξανα αναφερει οτι 15 μηνων θα κανετε επιθεση με εντολη
εγω ρε φιλε δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα εχεις σκεφτει οτι αυτα τα 2 σε συνδιασμο μπορει να ειναι επικυνδινα;
 


Asmodeus

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2012
1.469
1.618
επειδη ο @Kouros ξερω οτι δεν θα με παρεξηγησει

@Asmodeus επειδη βαριεμαι να κανω κουουε καποια απο τα παραπανω ποστ σου και δεν το κατεω το πραμα κιολας.
εχεις αναφερει αλλου οτι η σκυλα σου δεν σε αφηνει να κοψεις τα νυχια της
επισης εχεις ξανα αναφερει οτι 15 μηνων θα κανετε επιθεση με εντολη
εγω ρε φιλε δεν θελω να σε ξενερωσω αλλα εχεις σκεφτει οτι αυτα τα 2 σε συνδιασμο μπορει να ειναι επικυνδινα;
--- απαντηση σε πμ μη χαλαω για 2η φορα το νημα
 






akis1323

Active Member
28 Απριλίου 2017
29
18
Εσείς με τα μαλινουά αρχίζεται να με εντυπωσιάζεται καθώς έχετε πεί κάποιες σωστές κουβέντες.

Θα ήθελα να αναφέρω ένα περιστατικό και βγάλτε συμπεράσματα.(Απευθύνομαι σε όλους)

Σήμερα το πρωί πήγα να δώ εναν σκύλο που ήθελε εκπαίδευση. Μας είπαν απο το τηλέφωνο οτι είναι πολύ άγριος και μπορει να έχουμε πρόβλημα. Γερμανικός ποιμένας με βέλγικο, θηλυκό. Το σκυλί πραγματικά ήθελε να μας φάει. είπαμε στους ιδιοκτήτες να του φορέσουν τον πνίχτη(αλυσίδα) και να του βάλουν 2 λουριά. Ο σκύλος έκανε σαν λυσσασμένος επειδή τον κρατάγαμε. Μόλις όμως είδε οτι τσάμπα κάνει έτσι έγινε αρνάκι. Αμέσως μετά βγάλαμε ακόμη και βόλτα τον σκύλο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αλλα ο σκύλος είχε πολύ άγχος. Να πω οτι ο σκύλος είναι 5 ετών.
Αυτό το σκυλί μας το φέρανε για να το ηρεμήσουμε καθώς οι ιδιοκτήτες δεν είναι σε θέση να το χειριστούν. Δεν θα πώ τίποτε άλλο.

Θα ήθελα όμως να πω και μια άλλη περίπτωση για να συγκρίνεται.

Μας έφεραν ενα καυκάσου 13 μηνών, 65 κιλά, αρσενικό. Βασική υπακοή. Άμα τόλμαγες να του φωνάξεις.........δεν θα είχες και χέρι ταυτόχρονα. Αυτό το σκυλί ήθελε 2 άτομα για να το κάνουν καλά. αυτό δεν θα λακίσει με τίποτα. Ενας σωστός φύλακας ο οποίος δεν ήθελε και πολλά πολλά.

Εδώ τελειώνω. Ας μην γράψω πράγματα που έχουν ειπωθεί.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Εσείς με τα μαλινουά αρχίζεται να με εντυπωσιάζεται καθώς έχετε πεί κάποιες σωστές κουβέντες.

Θα ήθελα να αναφέρω ένα περιστατικό και βγάλτε συμπεράσματα.(Απευθύνομαι σε όλους)

Σήμερα το πρωί πήγα να δώ εναν σκύλο που ήθελε εκπαίδευση. Μας είπαν απο το τηλέφωνο οτι είναι πολύ άγριος και μπορει να έχουμε πρόβλημα. Γερμανικός ποιμένας με βέλγικο, θηλυκό. Το σκυλί πραγματικά ήθελε να μας φάει. είπαμε στους ιδιοκτήτες να του φορέσουν τον πνίχτη(αλυσίδα) και να του βάλουν 2 λουριά. Ο σκύλος έκανε σαν λυσσασμένος επειδή τον κρατάγαμε. Μόλις όμως είδε οτι τσάμπα κάνει έτσι έγινε αρνάκι. Αμέσως μετά βγάλαμε ακόμη και βόλτα τον σκύλο χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αλλα ο σκύλος είχε πολύ άγχος. Να πω οτι ο σκύλος είναι 5 ετών.
Αυτό το σκυλί μας το φέρανε για να το ηρεμήσουμε καθώς οι ιδιοκτήτες δεν είναι σε θέση να το χειριστούν. Δεν θα πώ τίποτε άλλο.

Θα ήθελα όμως να πω και μια άλλη περίπτωση για να συγκρίνεται.

Μας έφεραν ενα καυκάσου 13 μηνών, 65 κιλά, αρσενικό. Βασική υπακοή. Άμα τόλμαγες να του φωνάξεις.........δεν θα είχες και χέρι ταυτόχρονα. Αυτό το σκυλί ήθελε 2 άτομα για να το κάνουν καλά. αυτό δεν θα λακίσει με τίποτα. Ενας σωστός φύλακας ο οποίος δεν ήθελε και πολλά πολλά.

Εδώ τελειώνω. Ας μην γράψω πράγματα που έχουν ειπωθεί.
Εγώ δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις με όλο αυτό..
Ποιοι είστε εσείς που ΣΑΣ ΦΕΡΑΝΕ τα σκυλιά?Είστε εκπαιδευτές?Η άλλος είναι εκπαιδευτής και εσύ πάραγιοςς?
5 χρόνων σκυλί (το βελγικό) και σε μια συνεδρία επειδή το είχατε μαγκωμενο έκλασε μέντες ??Μάλλον δεν υπήρχε τίποτα πριν... ή κάτι γράφτηκε λάθος..

13 μηνών φέρανε το καυκάσιο για βασική υπακοή??Νωρίς νωρίς ε?Γιατί δεν το φέρανε μετά τα 10 έτη?
Κάτι δεν κολλάει αδερφε...
Το συμπέρασμα είναι ότι να ξανασκεφτείς τι έγραψες...
 
  • Like
Reactions: ripper2.1


akis1323

Active Member
28 Απριλίου 2017
29
18
Εγώ δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις με όλο αυτό..
Ποιοι είστε εσείς που ΣΑΣ ΦΕΡΑΝΕ τα σκυλιά?Είστε εκπαιδευτές?Η άλλος είναι εκπαιδευτής και εσύ πάραγιοςς?
5 χρόνων σκυλί (το βελγικό) και σε μια συνεδρία επειδή το είχατε μαγκωμενο έκλασε μέντες ??Μάλλον δεν υπήρχε τίποτα πριν... ή κάτι γράφτηκε λάθος..

13 μηνών φέρανε το καυκάσιο για βασική υπακοή??Νωρίς νωρίς ε?Γιατί δεν το φέρανε μετά τα 10 έτη?
Κάτι δεν κολλάει αδερφε...
Το συμπέρασμα είναι ότι να ξανασκεφτείς τι έγραψες...
Εγώ έγραψα αυτά που βίωσα και θέλω να δείξω οτι ακόμα και αν ένας σκύλος φαίνεται άγριος μπορεί απλά να το παίζει και στα δϋσκολα να το βάλει κάτω. Αντιθέτως το καυκάσου το είχε μέσα του και ναι είναι λίγο αργά για βασική υπακοή. Και τέλος, ναι είμαι εκπαιδευτής, νέος σε ηλικία και ανοιχτός να ακούσω όλες τις απόψεις χωρίς να το παίζω εκπαιδευταράς.

Αυτά τα λέω χωρίς να θέλω να προσβάλω κανέναν.
 


cygor

Well-Known Member
15 Νοεμβρίου 2015
623
1.496
41
Ειναι σιγουρο οτι προστατευουν ή απλως φτανουν στο κοκκινο κι οποιον παρει ο χαρος;
Μπορει, βεβαια, να μην ενδιαφερει καν η διακριση αναμεσα στα δυο.
εχω τυχει σε περιπτωση ιδιοκτητες μπουλ τεριε με γνωσεις κουκουρουκου, κανανε φυλαξη το σκυλακι τους σε εκπαιδευτη της κακιας ωρας, το μπουλ καννιβαλος απτη μανα του, ανεβηκε τοσο πολυ, κανανε και πολλα λαθη οι ιδιοι, που στο τελος ετρωγε και τους ιδιους τους ιδιοκτητες σε καθε ευκαιρια, οποτε αρχισανε να παιρνουν σβαρνα εκπαιδευτες να επαναφερουν το σκυλι στις εργοστασιακες ρυθμισεις (y), μετα καπου το εχασα το σκυλι, αλλα δεν γινοταν τιποτα και αποτι θυμαμαι του εκαναν ευθανασια (ή θα του εκαναν) γιατι αποτελουσε σοβαρο κινδυνο και κανεις δεν μπορουσε να κανει κατι..

ε ναι αυτο το σκυλι ηταν ατρομητο εκανε γαμω τις φυλαξεις, μιας και δεν μπορουσες να το ταισεις καν, αλλα το σκυλι ηταν ανεξελεγκτο,
η φυλαξη ειναι ενα πολυσυνθετο κεφαλαιο στο οποιο λαμβανει μερος και ο ανθρωπος, ετσι λοιπον δεν πιστευω στα ατρομητα σκυλια, η να το πω καλυτερα δεν πιστευω οτι το πιο αγριο σκυλι θα κανει και την καλυτερη φυλαξη, πιστευω στα ισορροπημενα σκυλια με καλα γονιδια και στους τονους σωστης δουλειας ΜΑΖΙ με ενα τετοιο σκυλι.

αλλο παραδειγμα μιλαγα προσφατα με φιλο που εχει το πιο αγριο καυκασιο στην περιοχη μιλαμε βαρβατιλα, αμα του βαλεις την Ευδοκια χορευει ζειμπεκικο με αφιλτρο στο στομα και αλλα τετοια, φυσικα καμαρωνει οτι εχει φυλακα αλλα ο σκυλος ειναι μονιμα στην αυλη
-Και πως θα κανει φυλαξη ρε ψηλε;
αν του πεταξω για παραδειγμα μια πετσετα με περιοδο σκυλας ας πουμε, θα μου δωσει καμια σημασια οσο θα βγαζω εξω την 72αρα την HD και το πρεσοσιδερο της ντελονκι; η οχι;

δεν ξερω... φουντ φορ θοτ
 


akis1323

Active Member
28 Απριλίου 2017
29
18
εχω τυχει σε περιπτωση ιδιοκτητες μπουλ τεριε με γνωσεις κουκουρουκου, κανανε φυλαξη το σκυλακι τους σε εκπαιδευτη της κακιας ωρας, το μπουλ καννιβαλος απτη μανα του, ανεβηκε τοσο πολυ, κανανε και πολλα λαθη οι ιδιοι, που στο τελος ετρωγε και τους ιδιους τους ιδιοκτητες σε καθε ευκαιρια, οποτε αρχισανε να παιρνουν σβαρνα εκπαιδευτες να επαναφερουν το σκυλι στις εργοστασιακες ρυθμισεις (y), μετα καπου το εχασα το σκυλι, αλλα δεν γινοταν τιποτα και αποτι θυμαμαι του εκαναν ευθανασια (ή θα του εκαναν) γιατι αποτελουσε σοβαρο κινδυνο και κανεις δεν μπορουσε να κανει κατι..

ε ναι αυτο το σκυλι ηταν ατρομητο εκανε γαμω τις φυλαξεις, μιας και δεν μπορουσες να το ταισεις καν, αλλα το σκυλι ηταν ανεξελεγκτο,
η φυλαξη ειναι ενα πολυσυνθετο κεφαλαιο στο οποιο λαμβανει μερος και ο ανθρωπος, ετσι λοιπον δεν πιστευω στα ατρομητα σκυλια, η να το πω καλυτερα δεν πιστευω οτι το πιο αγριο σκυλι θα κανει και την καλυτερη φυλαξη, πιστευω στα ισορροπημενα σκυλια με καλα γονιδια και στους τονους σωστης δουλειας ΜΑΖΙ με ενα τετοιο σκυλι.

αλλο παραδειγμα μιλαγα προσφατα με φιλο που εχει το πιο αγριο καυκασιο στην περιοχη μιλαμε βαρβατιλα, αμα του βαλεις την Ευδοκια χορευει ζειμπεκικο με αφιλτρο στο στομα και αλλα τετοια, φυσικα καμαρωνει οτι εχει φυλακα αλλα ο σκυλος ειναι μονιμα στην αυλη
-Και πως θα κανει φυλαξη ρε ψηλε;
αν του πεταξω για παραδειγμα μια πετσετα με περιοδο σκυλας ας πουμε, θα μου δωσει καμια σημασια οσο θα βγαζω εξω την 72αρα την HD και το πρεσοσιδερο της ντελονκι; η οχι;

δεν ξερω... φουντ φορ θοτ
Καλά τα λες.
 
  • Like
Reactions: cygor


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
@cygor
Το προβλημα δεν ειναι η αυλη, αλλα οτι δεν φοραει σακακι κοτλε καφε περασμενο στον ενα ωμο...
 
  • Like
Reactions: cygor


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Εσείς με τα μαλινουά αρχίζεται να με εντυπωσιάζεται καθώς έχετε πεί κάποιες σωστές κουβέντες.
σου εχουν κανει κακη εντυπωση αυτοι με τα μαλινουα ε;αλητεια,τι περιμενεις χαχαχα
κανε μας μια παρουσιαση κιολας αν θες γιατι δεν θυμαμαι αν εχεις κανει,μπορει σε καποιον να φανεις χρησιμος.

στο πρωτο σκλι που λες τι θα επρεπε να μας φανει περιεργο;
οιποιος σκυλος κανει σαν τρελος δεν σημαινει οτι εχει και τα κακαλα να μας φαει κιολας.
αν περασεις απο χωρια σχεδον ολα τα σκλια ετσι κανουν,εξω ειναι αρνακια και κατι παππουδες περναν και ξυνουν τα .......... ακομα και οταν αυτα λυσαζουν στο ενα μετρο μακρυα τους.

γιατι δεν τον δοκιμασες τον καυκασου να του βαλεις φωνη να δεις τι θα κανει;πως εισαι τοσοσιγουρος για την συνεχεια που θα ειχατε αν εβαζες φωνη;
απο το βλεμα,το υφος του,απο τι;
επειδη αναφερεις και λες για 2 ατομα για να τον κανουν καλα,ειπαμε για φωνη ετσι,οχι για τσεκαρισμα.

γιατι αν μιλαμε για τσεκαρισμα καθε σκυλος που θα το φαει απο ξενο καλα θα κανει να του τα μπηξει τα δοντακια.
 


powerdog

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
53
14
68
με το καυκασιο αν πας στο χωρο του να του κανεις βασικη υπακοη μαλον θα φυγεις μισος. αν αυτο γινει σε χωρο του εκπαιδευτη ναι θα γινει δουλεια ειναι πανεξυπνα και μαθαινουν πολυ ευκολα απλα εχουν τον τροπο τους.
απλα στην αυλη τους ειναι σε mode που δεν χωραει περιθωριο για φωνες και μαθηματα ξεχαστε το ουτε καν.



οποιος παντως θελει να δει αν ο σκυλος το εχει ας κανει αυτο που ειπα πιο πριν και δεν απαντησε κανεις,

Δεστε το σκυλο σε μια γωνια και βαλτε εναν αγνωστο που ειναι εμπειρος που δεν τον ξερει ο σκυλος να παει να τον φωναξει φοβερισει χτυπησε με βεργα ¨ελαφρα¨ και γενικος να το ζορισει το σκυλι εντονα αποφασιστικα να δειτε τι θα κανει ο σκυλος αν φοβηθει και δεν προστατεψει τον εαυτο του τοτε φυσικα και δεν κανει για φυλακας αλλα για σκυλο συντροφιας.
 


powerdog

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2016
53
14
68
εχει σημασια η γωνια που λεω για να μην εχει απλα ο σκυλος .
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.926
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95