Ερώτηση για τιμές εμβολίων


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Παντως κτηνιατρος στην Ακρατα κανει ολα τα εμβολια και κλινικη εξεταση με 20Ε.

Αμα το καλοσκεφτειτε συμφερει να βαλουμε πουλμαν και να πηγαινουμε για ομαδικο εμβολιασμο:p

Εμβολια μονη μου εγω δεν θα εκανα. Οχι γιατι το να κανεις την ενεση στο ζωο ειναι κατι, αλλα γιατι μου εχει τυχει σε σκυλο της οικογενειας να παθει αλλεργικο σοκ απο συγκεκριμενη μαρκα εμβολιου. Αν δεν ειμασταν στο κτηνιατρειο δεν θα προλαβαιναμε τον σκυλο με τιποτα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Tα λεφτα ο γιατρος θεωρητικα τα παιρνει γιατι κανει μια πληρη κλινικη εξεταση για την κατασταση του ζωου, κ οχι για το κοστος του εμβολιου
να συμπληρωσω εδω και για να βαλει την σφραγιδα του στο βιβλιαριο
 






Giwrgos:D

Active Member
19 Ιουλίου 2013
36
0
Τόσο απλά;
Τι εννοείς τόσο άπλα? αν έχεις κάποιες γνώσεις στο αντικείμενο και ξέρεις τι να κάνεις σε περίπτωση αλλεργίας και πότε να κάνεις το κάθε εμβόλιο.. ναι έτσι απλά (αν θεωρείς απλά τα παραπάνω)

Δεν λέω να πάει ο κάθε άσχετος...
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εμβόλιο σε ζώο που η κλινική του εικόνα δεν είναι υγιής, μπορεί να το ξεκάνει, κι όχι μόνο οι αλλεργίες. Οπότε εμβόλια κάνει στο κτηνιατρείο ο μικρός. Έτσι εξασφαλίζω το σκύλο μου και παίρνω εξτραδάκι τη σφραγίδα με την υπογραφή κτηνιάτρου, κι είμαι και νομικά καλυμμένη όσον αφορά τον εμβολιασμό του σκύλου μου.
 


Felicine

Well-Known Member
29 Ιανουαρίου 2013
53
0
Αν τα εμβόλια δεν τα κάνει κτηνίατρος και στο βιβλιάριο δεν υπάρχει σφραγίδα κτηνιάτρου, νομικά είναι σαν να μην έγιναν ποτέ και το ζώο θεωρείται ανεμβολίαστο. Ειδικά τώρα με τη λύσσα δεν είναι για να παίζεις με τέτοια ζητήματα...
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Το σωστο ειναι το σκυλι να παει στον κτηνιατρο για εμβολια.
Ομως αναλογα τον κτηνιατρο αλλα κ την σχεση ιδιοκτητη-κτηνιατρου, υπαρχουνε φορες που ο κτηνιατρος σφραγιζει το βιβλιαριο κ ο ιδιοκτητης κανει στο σκυλο του το εμβολιο......
 


divingpathos

Active Member
10 Οκτωβρίου 2013
36
0
Πριν λιγές μέρες έκανα εγώ στον δικό μου το τρίτο εμβόλιο του μαζί κ της λύσσας.Πλήρωσα 30 ευρώ μαζί με την αμπούλα για τα παράσιτα.Ο γιατρός έκανε πλήρη εξέταση στον σκύλο. Αυτιά, θερμοκρασία (η οποία είναι απαραίτητη πριν από κάθε εμβόλιο καθώς εαν ο σκύλος έχει έστω και ελάχιστο πυρετό πάει το εμβόλιο άχρηστο), ακροαστικά, έλεγχο στα δοντάκια του, ζύγισμα, ψηλάφισμα στο σώμα του για τυχόν ανωμαλία.
Το Καλα-Ζαρ είναι καλό να γίνεται. Μέχρι 5 μιση μηνών ο σκύλος έχει κάτι σαν ανοσία σε αυτή την αρρώστια αλλά από εκεί και πέρα είναι ευάλωτος. Γνώμη μου, φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Το Καλα-Ζαρ είναι καλό να γίνεται. Μέχρι 5 μιση μηνών ο σκύλος έχει κάτι σαν ανοσία σε αυτή την αρρώστια αλλά από εκεί και πέρα είναι ευάλωτος. Γνώμη μου, φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά.
Οταν φυλάς τα ρούχα σου, τα έχεις όλα :)
Θα συμφωνήσω κι εγώ σ'αυτό, αλλά αυτό με την ανοσία που λες, δεν υπάρχει.
Απλώς θεωρητικά, μέχρι εκείνη την ηλικία, δεν έχει προλάβει το κουτάβι αν νοσεί, να εκδηλώσει κανένα σύμπτωμα. Ρώτα τον γιατρό σου σχετικά.

Τελικά, μόνο δικό μου εγκεφαλικό "πρόβλημα" είναι, σ'αυτό το φόρουμ, να μην συσχετίζω το τι κάνω εγώ με τον σκύλο μου, με το τι προτείνω σ'αυτόν που ρωτάει και που μπορεί να διαβάζουν και κάποιες εκατοντάδες άλλοι εντελώς άσχετοι [με την καλή έννοια] συνήθως νέοι, ιδιοκτήτες; Μάλλον ε; :rolleyes:
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Τελικά, μόνο δικό μου εγκεφαλικό "πρόβλημα" είναι, σ'αυτό το φόρουμ, να μην συσχετίζω το τι κάνω εγώ με τον σκύλο μου, με το τι προτείνω σ'αυτόν που ρωτάει και που μπορεί να διαβάζουν και κάποιες εκατοντάδες άλλοι εντελώς άσχετοι [με την καλή έννοια] συνήθως νέοι, ιδιοκτήτες; Μάλλον ε; :rolleyes:
Σε ενα φορουμ καλο ειναι να ακουγονται ολες οι αποψες/εμπειριες, κ οχι μονο στερεοτυπες απαντησεις!
Αν ηταν να ειχαμε μια safe απαντηση για ολα, τοτε θα ηταν καλυτερο αντι για φορουμ να υπηρχε ενα προγραμμα, να εγραφες ερωτηση κ να εβγαζε την στανταρ απαντηση!
Οταν ακουγονται ολες οι αποψεις, τοτε ακομα κ ο τερμα ασχετος θα μπορεσει να σχηματισει μια γνωμη, αλλα κ αυτος που δεν ειναι τερμα ασχετος αλλα εχει μια ιδεα θα μπορεσει να δει κ την αλλη αποψη του νομισματος......
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Εγώ πάντως, προτιμώ να δίνω την όσο πιο δυνατόν, safe απάντηση και να έχω την συνείδησή μου καθαρή, ότι δεν θα ευθύνομαι για την ταλαιπωρία ενός σκύλου, από κάτι που θα μισοαρπάξει κατά το πως θα το καταλάβει, ή κατά το πως θα αποφασίσει ότι τον συμφέρει, ο ιδιοκτήτης του :)
 


divingpathos

Active Member
10 Οκτωβρίου 2013
36
0
Αυτό που αναφέρω για την ανοσία ο κτηνίατρος μου το είπε. Τον ρώτησα σχετικά για να ξέρω πότε πρέπει να το κάνω ώστε να μπει και αυτό στο πρόγραμμα.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Κάτι άλλο θα σου είπε και ίσως δεν το θυμάσαι. Ανοσία σε εξωπαράσιτο; Πως γίνεται; Ούτε καν με το εμβόλιο, δεν έχει ανοσία. Αν μπορείς, ξαναρώτησέ τον, κάποια στιγμή.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
υπαρχει υψηλοτερος επιπολασμος(συχνοτητα στον γενικο πληθυσμο) της ασθενειας σε σκυλους ηλικιας κατω των 3 ετων και ανω των 8..(αμπραχνες 91,καρντοσο 04) με πιο ευπαθεις τα μποξερ,κοκερ σπανιελ,ροτβαιλερ,και γερμανικο ποιμενικο..(σιδερης 99,ακι φρανκα-σιλβα 03)

Κλινική εκδήλωση:
Κλινική νόσο δεν θα εμφανίσουν όλα τα ζώα που θα μολυνθούν από το πρωτόζωο, καθώς η ανοσολογική ανταπόκριση του οργανισμού από ζώο σε ζώο ποικίλει. Ένα σημαντικό ποσοστό των ζώων θα αναπτύξει ισχυρή κυτταρική ανοσία και θα εξουδετερώσει το πρωτόζωο (σπάνια) ή θα παραμείνει ασυμπτωματικός φορέας (συχνότερα) για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ένα επίσης σημαντικό ποσοστό των μολυσμένων ζώων θα αναπτύξει μη προστατευτική χημική ανοσία (αντισώματα) και θα εμφανίσει κλινική νόσο. Ακόμη όμως και στους ασυμπτωματικούς χρόνιους φορείς, μια σοβαρή ασθένεια ή άλλα στρεσογόνα αίτια μπορεί να μειώσουν την άμυνα και να διαταράξουν την ισορροπία του οργανισμού με αποτέλεσμα την εκδήλωση της ασθένειας.

για να βγει το εμβολιο εκαναν δοκιμη για δυο χρονια σε σκυλους εμβολιασμενους και σε σκυλους διακριτικα-επιστημονικα με ρομαντικο πεπλο..σκυλους ομαδας ελεγχου ! σε φυσικη εκθεση στη μολυνση.. πολυ ρομαντικη ταινια... ας το αφησω.. γιατι ειναι λογικο οτι εγινε με πειραματικη μολυνση..μετα τους θεραπευσαν ! ρομαντικα παντα !
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
υπαρχει υψηλοτερος επιπολασμος(συχνοτητα στον γενικο πληθυσμο) της ασθενειας σε σκυλους ηλικιας κατω των 3 ετων και ανω των 8..(αμπραχνες 91,καρντοσο 04) με πιο ευπαθεις τα μποξερ,κοκερ σπανιελ,ροτβαιλερ,και γερμανικο ποιμενικο..(σιδερης 99,ακι φρανκα-σιλβα 03)
Τι είναι παιδί μου ntouli, αυτές οι αναφορές; :-k
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ακόμη όμως και στους ασυμπτωματικούς χρόνιους φορείς, μια σοβαρή ασθένεια ή άλλα στρεσογόνα αίτια μπορεί να μειώσουν την άμυνα και να διαταράξουν την ισορροπία του οργανισμού με αποτέλεσμα την εκδήλωση της ασθένειας.
Θα έλεγες ότι και ο οίστρος είναι μέσα σε αυτά τα αίτια;