Ζημιές ζημιές... και πάλι ζημιές....


kafros gate 7

Active Member
3 Απριλίου 2010
44
0
παιδια γεια σας.γραφω παλι μετα απο καιρο γτ λογω μαθηματων δν εχω και πολυ χρονο.
εχω ενα γερμανκο ποιμενικο αν θυμαστε.το προβλημα ειναι οτι κανει συνεχεια ζημιες!

στην αρχη τον δικαιολογουσα και ελεγα ειναι μικρος θα μεγαλωσει θα μαθει...οταν εκανε ζημιες τον μαλωνα κουλουριαζοταν κατω και εκανε σαν να καταλαβαινε αλλα την επομενη μερα ή μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.ελεγα και εγω λοιπον οτι θα μεγαλωσει και θα σταματησει να κανει ζημιες.αυριο ομως κλεινει 2 χρονων και ακομα μενει ιδιος και απαραλαχτος.

ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΟΒΑΡΕΥΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ ΖΗΜΙΕΣ??
 




Vasbar

Well-Known Member
20 Ιανουαρίου 2010
964
0
Γεια,

πες μας πρώτα καποια πραγματακια για τον σκύλο σου.
Αρσενικός?
Θυληκός?
Απο που τιν απόκτησες?
Εκπαίδευση ΒΥ?
Που μένει ο σκύλος?

Τώρα:
->...οταν εκανε ζημιες τον μαλωνα κουλουριαζοταν κατω
Πως τον μάλωνες?
Σε ποια ηλικία?

-> την επομενη μερα ή μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια.
Δηλαδή τί εκανε?

->αυριο ομως κλεινει 2 χρονων και ακομα μενει ιδιος και απαραλαχτος.
Εσυ έχεις αλλάξει καθόλου?
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Αρκετή εκτόνωση αρκετή εκπαίδευση και πολλά πράγματα να ασχολείται ώστε να μην κάνει ζημιές.
 




nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Απ οτι καταλαβαινω τις ζημιες τις κανει οταν δεν εισαι μπροστα, σωστα? Αν ναι, το οτι κουλουριαζοταν οταν τον μαλωνες δεν σημαινει οτι καταλαβαινε , αλλα οτι σε φοβοταν. Μονο αν τον πιασεις επ αυτοφορω, εχει σημασια το μαλωμα.

Το οτι κανει ζημιες μπορει να σημαινει οτι βαριεται, οτι δεν εκτονωνεται αρκετα, και πολλα αλλα , δωσε λιγες περισσοτερες λεπτομερειες.

Υ.γ Μια καλη ιδεα θα ηταν να αλλαξεις το nickname σου, τι περιμενεις μe τετοιο nick...???:D:D

Edit: Τελικα γραφω πολυ αργα.....
 


ATREAS

Well-Known Member
8 Νοεμβρίου 2009
874
2
Mesogeia - Attiki
+1 και εμένα δυο τρεις ζημιές που έχει κάνει έφταιγα εγώ διότι δεν είχα προλάβει να ασχοληθώ μαζί του και βαριόταν.
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Edit: Τελικα γραφω πολυ αργα.....
Η εμείς πολύ γρήγορα ;)
Συμφωνώ ότι κάνουν ζημιές όταν βαριούνται, αν και υπάρχουν και περιπτώσεις που θα έκαναν έτσι κ αλλιώς κυρίως λόγω ηλικίας.
Σε 1 ή 2 χρόνια διορθώνονται τέτοιες συμπεριφορές με λίγη θέληση,και μου κάνει εντ'υπωση ότι το πρόβλημα παραμένει, άρα περιμένω τον φίλο kafros gate 7 να μας το αναλύσει λίγο το θέμα για να επικεντρωθούμε στην διόρθωση της δικής του λάθος συμπεριφοράς για να ζει αρμονικά με τον σκύλακο! :) :)

 


kafros gate 7

Active Member
3 Απριλίου 2010
44
0
Απ οτι καταλαβαινω τις ζημιες τις κανει οταν δεν εισαι μπροστα, σωστα?
αυτο ακριβως.κανει ζημιες μονο το βραδυ οταν ξερει οτι ειναι εξω μονος του.δν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα τη μερα ειναι πολυ ησυχος.
ο σκυλος ειναι αρσενικος και τον εχω ελευθερο στον κηπο συνεχεια (ο κηπος ειναι μισο στραμα του φτανει), τον παω τουλαχιστον μια φορα την ημερα βολτα αλλα η αληθεια ειναι οτι λογω του οτι ειναι τελευταια χρονια στο σχολειο δν εχω και πολυ χρονο γι' αυτον.

οταν εκανε ζημια ποτε δν τον βαραγα αλλα τον επαιρνα τον πηγαινα εκει που ειχε κανει τη ζημια του το εδειχνα και χτυπουσα κατι μπροστα του που να κανει θορυβο.δν ξερω αν εκανα σωστα.τελευταια οταν εκανε κατι τον εδενα για κανα μισαωρο αλλα δν ξερω τι αλλο να κανω...
 






Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
αυτο ακριβως.κανει ζημιες μονο το βραδυ οταν ξερει οτι ειναι εξω μονος του.δν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα τη μερα ειναι πολυ ησυχος.
ο σκυλος ειναι αρσενικος και τον εχω ελευθερο στον κηπο συνεχεια (ο κηπος ειναι μισο στραμα του φτανει), τον παω τουλαχιστον μια φορα την ημερα βολτα αλλα η αληθεια ειναι οτι λογω του οτι ειναι τελευταια χρονια στο σχολειο δν εχω και πολυ χρονο γι' αυτον.

οταν εκανε ζημια ποτε δν τον βαραγα αλλα τον επαιρνα τον πηγαινα εκει που ειχε κανει τη ζημια του το εδειχνα και χτυπουσα κατι μπροστα του που να κανει θορυβο.δν ξερω αν εκανα σωστα.τελευταια οταν εκανε κατι τον εδενα για κανα μισαωρο αλλα δν ξερω τι αλλο να κανω...
Πρώτον και 10 στρέματα κήπο να έχεις δεν φτάνει , ο σκύλος θέλει τουλάχιστον 2 με 3 βόλτες την ημέρα.
Δεύτερον άποψη μου πως ο σκύλος σαν αγελαίο ον όταν ζει μόνος του έξω από την αγέλη του είναι μόνος του και αρχηγός του εαυτού του και δεν υπακούει τόσο εύκολα. Εγώ προσωπικά είμαι πολύ κάθετη στο να μένει ο σκύλος έξω συνέχεια.
Επίσης ο σκύλος δεν καταλαβαίνει όταν του βάζεις το κεφάλι στην ζημιά και τον μαλώνεις. Μόνο επ αυτοφώρο μαλώνουμε και πάλι όχι χτυπώντας κάτι μπροστά του γιατί απλά τρομάζει και δεν καταλαβαίνει!!

Για μένα λύση είναι: πολύ περισσότερη εκτονωση εκτός κήπου, αυστηρή διόρθωση μόνο επ'αυτοφώρο, και ο σκύλος μέσα στο σπίτι,αν μη τι άλλο το να μένει έξω το βράδυ εγκυμονεί πολλούς κινδύνους πέραν των ζημιων.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Είσαι ειδικός στη βασική υπακοή? Ή τον πήγες σε εκπαιδευτή? Τον βγάζεις ποτέ βόλτα? Και γιατί είναι ο σκύλος έξω μόνος του το βράδυ και όχι μέσα στο σπίτι μαζί σου? Ο δικός μου σκύλος είναι πάντα μέσα μαζί μου αλλιώς θα μου τον είχαν πάρει με συνοπτικές διαδικασίες, χώρια τα πρόστιμα δηλαδή, αλλά τελοσπάντων...

Επίσης από πού τον πήρες? Και γιατί ήθελες να πάρεις σκύλο? Τις τελευταίες ερωτήσεις τις κάνω από περιέργεια.
 


silk

Well-Known Member
9 Οκτωβρίου 2008
440
3
41
Kinetta
αυτο ακριβως.κανει ζημιες μονο το βραδυ οταν ξερει οτι ειναι εξω μονος του.δν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα τη μερα ειναι πολυ ησυχος.
ο σκυλος ειναι αρσενικος και τον εχω ελευθερο στον κηπο συνεχεια (ο κηπος ειναι μισο στραμα του φτανει), τον παω τουλαχιστον μια φορα την ημερα βολτα αλλα η αληθεια ειναι οτι λογω του οτι ειναι τελευταια χρονια στο σχολειο δν εχω και πολυ χρονο γι' αυτον.

οταν εκανε ζημια ποτε δν τον βαραγα αλλα τον επαιρνα τον πηγαινα εκει που ειχε κανει τη ζημια του το εδειχνα και χτυπουσα κατι μπροστα του που να κανει θορυβο.δν ξερω αν εκανα σωστα.τελευταια οταν εκανε κατι τον εδενα για κανα μισαωρο αλλα δν ξερω τι αλλο να κανω...
ο σκύλος δεν μπορεί να συνδέσει την ζημιά με το μάλωμα εάν δεν γίνει την κατάλληλη χρονική στιγμή.
Η κατάλληλη χρονική στιγμή είναι πριν σχεδόν κάνει την ζημιά (εαν η ζημιά είναι να γυρίσει μία γλάστρα, τον "μαλώνεις" μόλις πιάνει την γλάστρα ούτε πριν, ούτε μετά. ¨Ετσι καταλαβαίνει ότι δεν πρέπει να πιάνει τις γλάστρες.

Ότι αν πας τον σκύλο σου μετά εκεί που έκανε την ζημιά, και αν τον τρομάξεις με εφημερίδα, σκούπα ή ότι άλλο καταλαβαίνει τι έκανε, είναι ΜΥΘΟΣ και ΜΟΝΟ!
Ο σκύλος ΔΕΝ καταλαβαίνει τι έκανε, αντιδρά με τρόπο που σε κάνει να νομίζεις ότι κατάλαβε ενώ πραγματικά το μόνο που καταλαβαίνει είναι ότι ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΝΕΥΡΑ και τίποτα παραπάνω.

Αν ο σκύλος κάνει όλο και περισσότερες ζημιές αυτό σημαίνει ΜΟΝΟ 1 πράγμα.. Θέλει πιο πολύ προσοχή από εσάς.
Αν η ζημιά ισοδυναμεί με αφιέρωση χρόνου από εσάς, ο σκύλος θα την ξανακάνει για να του δώσετε σημασία.

Προτείνω να αφιερώνετε περισσότερο χρόνο στον σκύλο, έτσι και θα μπορείτε να τον διορθώνετε όταν πρέπει και το σκυλί θα μάθει, και ούτε θα του λείπει η επαφή μαζί σας ώστε να εφεύρει τρόπους για να σας αποσπάσει την προσοχή.

Όλα ξεκινάνε από εμάς.
 


nacho_DL

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2010
615
3
Αθηνα - Moσχατο
Αυτο που καταλαβαινω ,ειναι οτι, δεν αφιερωνεις πολυ χρονο στον σκυλο σου, ζει απομονωμενος στον κηπο μισου στρεμματος, βαριεται, αγχωνεται , φοβαται .... ε δικαιολογημενες οι ζημιες. Αν δεν αλλαξεις συμπεριφορα απεναντι του , οι ζημιες δεν θα λειψουν.
Μαθε λοιπον να ζεις με αυτες , μεχρι να βρεις λιγο χρονο περισσοτερο.

Και εγω ειμαι αντιθετος με το εξω στον κηπο συνεχεια, αλλα εσυ αποφασιζεις.
 


Darkpaladin

Well-Known Member
8 Δεκεμβρίου 2009
2.272
60
Αττική
@kafros gate 7, συγχώρα με αλλά να στο πώ και εγώ λίγο αλλιός, βάλε έστω και λίγο τον εαυτό σου στην θέση του σκύλου σου, κλείσε τον εαυτό σου σε μια αυλή (ακόμα και με πολλά στρέματα) όλη μέρα κάθε μέρα χωρίς άλλη παρέα, μην κάνεις τίποτα παρα μόνο μία βόλτα την ημέρα (για να δείς τον έξω κόσμο και να μυρίσεις/δεις κάτι καινούριο) και άντε κανα τρεξιματάκι στα στρέμματα που έχεις διαθέσιμα και έλα μετά και πες μας αν βαρέθηκες ή όχι στα τόσα στρέμματα χωρίς τίποτα να κάνεις παρα να βαράς μύγες.

Ακόμα αναρωτιέσε γιατί κάνει ζημιές ο σκύλος σου και αν βαριέτε ή όχι?

Η ερώτηση σου δεν θα έπρεπε να είναι τι να κάνεις για τις ζημιές του σκύλου αλλά τι να αλλάξεις στον εαυτό σου για να μην τον έχεις τον σκύλο σου τόσες ώρες παρατημένο σε ένα στρέμμα για να μην βαριέτε και βρίσκει απο μόνος του τρόπους να διασκεδάσει.
 
Last edited:


samsok

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2009
1.091
100
εμ με τετοιο nick name φιλε τι περιμενες απο τον σκυλο ,να ειναι φρονιμος :D ?
sorry για το off topic αλλα δεν αντισταθηκα!
 


kafros gate 7

Active Member
3 Απριλίου 2010
44
0
δν καταλαβατε.δν ειναι εξω μονος του στον δρομο.σιγα μην αφηνα το σκυλι εξω που στη γειτονια μου συγκεκριμενα κυκλοφορουν φολες,ποντικο φαρμακα και αμαξια που πανε σαν τρελοι συνεχως!εννοω στον κηπο μολις ξερει οτι δν τον βλεπει κανενας τοτε κανει οτι βλακεια μπορει να φανταστει κανεις.δν του εκανα εγω τη βασικη υπακοη εννοειται τον πηγα σε εναν εκπαιδευτη που μου τον συνεστησε ενας κτηνιατρος γτ μου ειπε δν βασανιζει τα ζωα κτλ....

πραγματικα δν ξερω αν οντως ειναι επειδη δν του αφιερωνω οσο χρονο θα 'πρεπε.ολο το καλοκαιρι ασχολουμουν τουλαχιστον 3 ωρες μαζι του, τον πηγαινα για τρεξιμο,παιζαμε με κατι μπαλακια,βολτα ειχα αρχισει και τν πηγαινα με το ποδηλατο και πολλα αλλα....εκεινος ομως συνεχιζε εκει...
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
δν καταλαβατε.δν ειναι εξω μονος του στον δρομο.σιγα μην αφηνα το σκυλι εξω που στη γειτονια μου συγκεκριμενα κυκλοφορουν φολες,ποντικο φαρμακα και αμαξια που πανε σαν τρελοι συνεχως!εννοω στον κηπο μολις ξερει οτι δν τον βλεπει κανενας τοτε κανει οτι βλακεια μπορει να φανταστει κανεις.δν του εκανα εγω τη βασικη υπακοη εννοειται τον πηγα σε εναν εκπαιδευτη που μου τον συνεστησε ενας κτηνιατρος γτ μου ειπε δν βασανιζει τα ζωα κτλ....

πραγματικα δν ξερω αν οντως ειναι επειδη δν του αφιερωνω οσο χρονο θα 'πρεπε.ολο το καλοκαιρι ασχολουμουν τουλαχιστον 3 ωρες μαζι του, τον πηγαινα για τρεξιμο,παιζαμε με κατι μπαλακια,βολτα ειχα αρχισει και τν πηγαινα με το ποδηλατο και πολλα αλλα....εκεινος ομως συνεχιζε εκει...
Δεν κατάλαβες. Διαφωνούμε στο να μένει ο σκύλος στην αυλή σου. Δεν είπαμε ότι είναι στο δρόμο. Διάβασε το πρώτο ποστ μου που σου λέω την άποψη μου για το αν μένει ο σκύλος έξω από την αγέλη. Η αγέλη του πρέπει να είσαι εσυ και η οικογένεια σου.
Όμως εσείς μένετε στο σπίτι και αυτός απ'έξω στην αυλή.
Ρισκάρεις να μην σας αναγνωρίζει σαν αγέλη, είναι μόνος του και κυρίαρχος του εαυτού του. Και εφόσον δεν είσαι εσύ ο αρχηγός του δεν σε υπακούει.
Επίσης κάνε 3 τις βόλτες εκ των οποίων η μια να είναι μια με δύο ώρες (και εφόσον είσαι μαθητής ζήτα από γονείς η αδέρφια βοήθεια σε αυτό)
ασχολήσου με την εκπαίδευση του.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μα δε σου μιλάμε για τους κινδύνους της φόλας (που στη ρίχνουν και στον κήπο, μη φοβάσαι) ή των αυτοκινήτων. Εννοούμε την απομόνωση του σκύλου από το περιβάλλον που ζεις εσύ (αφού φαντάζομαι δε ζεις τον κήπο αλλά στο σπίτι). Και ναι, πρέπει να ασχολείσαι μαζί του πηγαίνοντάς τον βόλτα (σου κάνει καλό το περπάτημα και σένα) και γενικά έχοντάς τον μαζί σου. Προσωπικά δε βγάζω το Μουφ βόλτα μόνο, αλλά το αφήνω να ζει μαζί μου και ξαπλώνει στο πάτωμα και με παρακολουθεί ή κοιμάται όταν μαγειρεύω, βλέπω τηλεόραση, δουλεύω, κοιμάμαι, μιλάω στο τηλέφωνο, ενώ τον παίρνω μαζί μου παντού με το αυτοκίνητο. Γενικά του Μουφ του αρέσει να τον αναμειγνύω στη ζωή μου και αυτό είναι άλλωστε αυτό που χρειάζεται κάθε σκύλος. Ο κήπος είναι για πολύ λίγα πράματα, άντε να βγει λίγο να κουντουρντίσει αλλά η θέση του σκύλου σου είναι μαζί σου. Δυστυχώς και οι υπόλοιποι έχουν δίκιο. Αν δεν δώσεις χρόνο και δεν πάρεις το σκύλο στο σπίτι οι ζημιές δε θα σταματήσουν φοβάμαι...