Ζωή με ένα Doberman


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
Πάρε το σκύλο όταν μετακομίσεις μόνο σου, τρεναρέ το για αυτά τα δύο χρόνια και μόλις είσαι ανεξάρτητος πάρτον.
Θα πάρεις ένα σκύλο μέτα από δύο χρόνια που δεν θα σε ξέρει ουσιαστικά και θα τον "φορτώσει" στους γονείς σου που από τα λεγόμενα σου δεν το πολυθέλουν. Γιατί να βιαστείς; Κάντο σωστά.
Εμείς για να πάρουμε έναν από την συζήτηση μέχρι την πράξη περάσανε 3 χρόνια.
 


demonios7

Member
9 Μαρτίου 2012
6
0
Καρδιτσάρα
Δαιμόνιε καλό είναι να ρίξεις μια ματιά στα θέματα του φόρουμ που έκανες τον κόπο να γραφτείς...
Ε Κ Τ Ρ Ο Φ Ε Α Σ
http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/γιατι.δεν.ζευγαρώνουμε.τα.σκυλιά-273/
http://www.dogforum.gr/v3/εκτροφή.αναπαραγωγή.επιλογή-15/πώς.διαλέγω.εκτροφέα;-370/
Δίκιο έχεις φίλε αλλα δεν μπορώ να σταματήσω τον φίλο μου να μην ζευγαρώσει, είναι του τύπου "να βγάλουμε κανένα φραγκο" , και δεν προκειτε να με ακούσει..

Επίσης ο σκύλος δεν θα είναι φορτωμένος στους γονείς μου, απλα θα λείπω μερικές ώρες απο το σπίτι. Όπως και όταν θα ανεξαρτητοποιηθώ και θα έχω δουλειά και σπίτι δικό μου, και τότε θα μένει για μερικές ώρες μόνος του. Απλά δεν θέλω να πάρω βιαστικές αποφάσεις για να μην καταλήξει ο σκύλος μου δυστυχισμένος ή κακόμοιρος. Γι αυτό και θέλω να μάθω σχετικά με το κόστος των εμβολίων για να δώ αν μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες ενός σωστού κατοικίδιου.. Έχω σκοπό να αφιερώσω χρόνο μαζί του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θέσω σε κίνδυνο ούτε την δική του υγεία ούτε και την δική μου.. Ο λόγος που θα προτιμήσω το κουτάβι του φίλου μου είναι καθαρά οικονομικός...
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
τα εμβόλια θα τα βολέψεις η τροφή είναι το μεγαλύτερο ζόρι και από την στιγμή που πας σε μεγαλώσομη φιλη είναι θέμα.
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με το πρόγραμμα που έχεις μπροστά από άποψη σχολής κτλ και ο χρόνος σου δεν συνίσταται σε αυτήν την περίοδο της ζωής σου να αποκτήσεις σκύλο!

Το καλύτερο θα ήταν να περιμένεις για κάποια χρόνια για να κάνεις και σωστή δουλειά με τον σκύλο σου!

Μην ρίχνεις ευθύνες στους γονείς σου όσον αφορά τον σκύλο!Ο σκύλος ειδικά τουλάχιστον στους πρώτους 2 χρόνους ζωής θέλει πολύ ενασχόληση, θέλει σωστή ανατροφή, δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα!

Μπορείς να αρχίσεις το διάβασμα και να ψάξεις εκτροφείς και να μάθεις πράγματα από αυτούς, και όταν είσαι έτοιμος από όλα τότε μπορείς να προχωρήσεις στην απόκτηση!
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Ο στρατος ειναι ενα θεματακι επισης. Το σκυλι τοτε αναγκαστικα θα το φοτωθει καποιος. Κανε λιγο υπομονη, καλοπροαιρετα στα λενε. Το καλυτερο ειναι να κανεις την κινηση σου οταν θα εχεις μπει σε μια σειρα.
 




foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Επειδή είπες ότι θες να περάσεις ΣΜΥ, είσαι σίγουρος ότι, τουλάχιστον, τα πρώτα χρόνια θα έχεις το κατάλληλο σπίτι για να έχεις και τον σκύλο σου εκεί που θα πηγαίνεις με τις μεταθέσεις;
 


Valou

Well-Known Member
2 Νοεμβρίου 2011
134
0
Αιγάλεω,Αγία Βαρβάρα
Δίκιο έχεις φίλε αλλα δεν μπορώ να σταματήσω τον φίλο μου να μην ζευγαρώσει, είναι του τύπου "να βγάλουμε κανένα φραγκο" , και δεν προκειτε να με ακούσει..

Επίσης ο σκύλος δεν θα είναι φορτωμένος στους γονείς μου, απλα θα λείπω μερικές ώρες απο το σπίτι. Όπως και όταν θα ανεξαρτητοποιηθώ και θα έχω δουλειά και σπίτι δικό μου, και τότε θα μένει για μερικές ώρες μόνος του. Απλά δεν θέλω να πάρω βιαστικές αποφάσεις για να μην καταλήξει ο σκύλος μου δυστυχισμένος ή κακόμοιρος. Γι αυτό και θέλω να μάθω σχετικά με το κόστος των εμβολίων για να δώ αν μπορώ να ανταποκριθώ στις ανάγκες ενός σωστού κατοικίδιου.. Έχω σκοπό να αφιερώσω χρόνο μαζί του, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θέσω σε κίνδυνο ούτε την δική του υγεία ούτε και την δική μου.. Ο λόγος που θα προτιμήσω το κουτάβι του φίλου μου είναι καθαρά οικονομικός...

Αρχικά είμαι φίλη...:)P)

Δεύτερον,είναι σωστότερο να τελειώσεις με τις σπουδές σου και το φανταριλίκι. Όλο αυτό το διάστημα μπορείς να μαζέψεις χρήματα και να αποκτήσεις έναν εκτροφικό σκύλο.

Όσον αφορά τον φίλο σου δεν πιστεύω να είναι τόσο ξεροκέφαλος ώστε να μη μπορείτε να συζητήσετε και να κάτσετε παρέα να κοιτάξετε τα θέματα που σου προαναφέραμε στο φόρουμ. Δοκίμασε πρώτα να συζητήσεις και μετά πες ότι δεν πρόκειται να σε ακούσει.

Αυτά από μένα!!!
ΥΣ:Μη βιάζεσαι..εγώ ψάχνομαι 2 χρόνια τώρα...
 


demonios7

Member
9 Μαρτίου 2012
6
0
Καρδιτσάρα
Δεν θα σπουδάζω πουθενά. Μόνιμος στο στρατό θα είμαι, άρα δεν θα περάσω και το γνωστό φανταριλίκι . Ο φίλος μου που θα ζευγαρώσει δεν πρόκειται καν να κάτσει να συζητήσει και δεν είναι κολλητός, απλά κάτι παραπάνω απο απλός γνωστός [αν καταλαβαίνετε τι εννοώ]. Μετά απο 1 οχτάωρο δουλειά θα είμαι πάλι σπίτι.. και μετά τη σχολή, θα μετακομίζω κάθε 1-2-3 χρόνια, και σιγα σιγά θα πέρνω και βαθμό [υποδεκανέας, μετά δεκανέας κτλ (αυτά σχετικά με τον στρατό)].. Έχω ήδη αρχίσει να ψάχνομαι σχετικά με την ανατροφή σκύλου και γι αυτό θέλω τις γνώμες σας. Δεν θέλω να βιαστώ αν και ανυπομονώ πολύ να πάρω ενα Ντομπι...Πρώτα θα σιγουρευτώ πώς μπορώ να το μεγαλώσω σωστά και μετά θα κάνω κίνηση για την απόκτηση του .. :)
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
ναι αλλα μεχρι το 8ωρο θα περασεις και 2 χρονια εγκλειστος σε σχολη οπου θα βγαινεις μονο σ\κ και εξοδουχος και αν εισαι μακριααστα να πανε τα πρωτα 2 χρονια ειναι τα κρισιμα για αυτον και εσυ θα λειπεις!
 


demonios7

Member
9 Μαρτίου 2012
6
0
Καρδιτσάρα
ναι αλλα μεχρι το 8ωρο θα περασεις και 2 χρονια εγκλειστος σε σχολη οπου θα βγαινεις μονο σ\κ και εξοδουχος και αν εισαι μακρια αστα να πανε τα πρωτα 2 χρονια ειναι τα κρισιμα για αυτον και εσυ θα λειπεις!
Δεν είμαι σίγουρος για τον αν θα είμαι έγκλειστος, θα ρωτήσω να μάθω. Είμαι από ένα χωριό της Καρδίτσας απότε αν περάσω ΣΜΥ θα περάσω στα Τρίκαλα [δίπλα] .. Αν όμως είμαι έγκλειστος τα πρώτα 2 χρόνια τότε θα περιμένω μέχρι να τελειώσω τη σχολή και μετά θα πάρω Ντομπερ...
 


DORIS

Well-Known Member
17 Δεκεμβρίου 2010
1.213
261
37
αν εισαι και απο καρδιτσα ενας λογος παραπανω να μην βρεις σωστο ντομπερμαν εχω δει αθλια δειγματα της φυλης και κανενα καλο
ασε που κυκλοφορουν και τα γνωστα κ9 κ11 κ21 και δεν ξερω και εγω τι αλλο του στυλ οτι τα ντοπερμαν χωριζονται σε τυπους που δεν ισχυει
κανε υπομονη φιλε για το καλο σου, θα παρεις σκυλο οταν πρεπει απο οπου πρεπει και μονο τοτε θα το ευχαριστηθεις οπως πρεπει
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Ψάξε πρώτα από όλα πως θα είναι η σχολή που θες να περάσεις και τα επόμενα χρόνια με τις μεταθέσεις και τα ωράρια!
Μετά δες αν ταιριάζουν με τον σκύλο και μετά ψάξε για σκύλο!
 


demonios7

Member
9 Μαρτίου 2012
6
0
Καρδιτσάρα
Ευχαριστώ πολύ αλάνια, με βοηθήσατε πολύ. Καλύτερα να το πάρω την κατάλληλη στιγμή και να το ευχαριστηθούμε και οι 2 παρά να το πάρω τώρα...

ΑΑ και κάτι άλλο, είχα ένα σκυλάκι και μια μέρα το πήγα στον κτηνίατρο και τον ρώτησα τι μπορώ να κάνω για τα δόντια του, μου απάντησε τίποτα. Σαν τι θες να κάνουμε? σκύλος είναι, να του βουρτσίσουμε τα δόντια... (ο κτηνίατρος ήταν σε ένα διπλανό χωριό και δεν νομίζω να είχε ξανασχοληθεί με σκυλιά) Οπότε μετά απο αυτό πρέπει να βρω και κάποιον καλό και έμπιστο κτηνίατρο πριν πάρω σκύλο.
 




OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
Γεια σας!!

Γράφω με αφορμή μερικούς προβληματισμούς μου. Ένας γνωστός μου πριν λίγες μέρες αγόρασε ένα Doberman αρσενικό από γέννα ιδιώτη, τον πήγε σε κτηνίατρο και όλα καλά, από άποψη υγείας. Έχει επίσης άλλο ένα σκυλάκι (τώρα είναι 8 ετών) και δεν το πηγαίνει σχεδόν ποτέ βόλτα, μία φορά το μήνα και αν. Την ανάγκη του την κάνει μόνο στο μπαλκόνι. Τώρα με το μεγαλόσωμο πλέον Doberman σκέφτεται να ακολουθήσει την ίδια τακτική. Το σκυλί δεν θα ασκείται όπως πρέπει.

Διάλεξε τη φυλή αυτή μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης χωρίς να ψάξει τι χαρακτήρας είναι, τι ιδιαιτερότητες έχει κτλ. Λίγο πριν το αγοράσει έκατσα και του ανέλυσα με ποια κριτήρια πρέπει να πάρει σκύλο, οτι πρέπει να βγαίνει βόλτες, να κοινωνικοποιηθεί κά.

Φυσικά δεν με άκουσε και έκανε του κεφαλιού του. Ευτυχώς δηλαδή που δεν το αγόρασε και από κανένα πετ σοπ. Τέλοσπάντων τώρα σκέφτομαι το κακόμοιρο το σκυλάκι που θα ζει μίζερα... Μήπως είμαι υπερβολική; Σκέφτομαι τι να κάνω να του αλλάξω λίγο τα μυαλά... Πείτε καμία ιδέα....
 


bouboul

Well-Known Member
18 Οκτωβρίου 2012
420
2
Γεια σας!!

Γράφω με αφορμή μερικούς προβληματισμούς μου. Ένας γνωστός μου πριν λίγες μέρες αγόρασε ένα Doberman αρσενικό από γέννα ιδιώτη, τον πήγε σε κτηνίατρο και όλα καλά, από άποψη υγείας. Έχει επίσης άλλο ένα σκυλάκι (τώρα είναι 8 ετών) και δεν το πηγαίνει σχεδόν ποτέ βόλτα, μία φορά το μήνα και αν. Την ανάγκη του την κάνει μόνο στο μπαλκόνι. Τώρα με το μεγαλόσωμο πλέον Doberman σκέφτεται να ακολουθήσει την ίδια τακτική. Το σκυλί δεν θα ασκείται όπως πρέπει.

Διάλεξε τη φυλή αυτή μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης χωρίς να ψάξει τι χαρακτήρας είναι, τι ιδιαιτερότητες έχει κτλ. Λίγο πριν το αγοράσει έκατσα και του ανέλυσα με ποια κριτήρια πρέπει να πάρει σκύλο, οτι πρέπει να βγαίνει βόλτες, να κοινωνικοποιηθεί κά.

Φυσικά δεν με άκουσε και έκανε του κεφαλιού του. Ευτυχώς δηλαδή που δεν το αγόρασε και από κανένα πετ σοπ. Τέλοσπάντων τώρα σκέφτομαι το κακόμοιρο το σκυλάκι που θα ζει μίζερα... Μήπως είμαι υπερβολική; Σκέφτομαι τι να κάνω να του αλλάξω λίγο τα μυαλά... Πείτε καμία ιδέα....
κάνε του καταγγελία αργότερα για κακοποίηση! :p

επίσης μην κάνεις κακές παρέες
 


KICKASS

Well-Known Member
16 Απριλίου 2012
1.396
2
ΠΑΤΡΑ
το μεγαλύτερο ποσοστό στην χώρα μας αγοράζει σκύλο με τα ιδια κριτήρια και δεν τον νοιάζουν οι ανάγκες του σκύλου.τωρα να του μιλήσεις ειναι καλη επιλογή αλλα πιστεύεις οτι θα του αλλάξεις γνώμη?
 


OlgaM

Active Member
25 Σεπτεμβρίου 2012
44
0
32
Ηράκλειο Κρήτης
το μεγαλύτερο ποσοστό στην χώρα μας αγοράζει σκύλο με τα ιδια κριτήρια και δεν τον νοιάζουν οι ανάγκες του σκύλου.τωρα να του μιλήσεις ειναι καλη επιλογή αλλα πιστεύεις οτι θα του αλλάξεις γνώμη?
Θα προσπαθήσω όχι μία φορά αλλά πολλές .... Δεν είναι άδικο ρε παιδιά αυτό; Γιατί δεν το καταλαβαίνουν αυτό; Μόνο για τη μόστρα θέλουν να έχουν ένα σκύλο και όχι να δεθούν μαζί του, να το αγαπήσουν και να του προσφέρουν αυτό που του αξίζει..

Συν της άλλης.... Θέλει να του κόψει και τ'αυτάκια.... :(
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Συν της άλλης.... Θέλει να του κόψει και τ'αυτάκια.... :(
Απαγορεύεται από τον νόμο! προσωπικά θα τον απειλούσα με καταγγελία, αν δεν άκουγε θα του έκανα και θα του έκοβα την καλημέρα!
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.113
Μηνύματα
895.813
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf