Ηβη Amstaff


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
μα απο τη μία λες το έψαχνες απο καιρό και απο την άλλη λες μια πέμπτη απόγευμα σου την έδωσε και πήγες και πήρες σκύλο απο τον πρώτο τυχόντα. Που παίζει σοβαρά να σε κορόιδεψε και να σου πήρε λεφτά τσάμπα. Είδες χαρτιά των γονιών; Έχει δηλώσει τη γέννα; Ο σκύλος σου έχει χαρτιά; Τι να πω.. τέλος πάντων. Εύχομαι ότι καλύτερο για τη μικρή σου πάντως και ελπίζω το φόρουμ να σε βοηθήσει ν αποφύγεις μελλοντικά λάθη.
Το εψαχνα χρονια για σκυλο.Αρκουσαν καποιοι μηνες σκεψης κ μελετης της συγκεκριμενης ρατσας,μερικες ωρες απο την στιγμη που ειδα την αγγελια,και δευτερολεπτα απο την στιγμη που ειδα την μικρη μου!Δε θα χαρακτηριζα λαθος την αποκτηση της διοτι αυτη την στιγμη που την χαιδευω ολα τα αλλα μου φαινονται απλα λογια του αερα κ σιγουρα μπορει να πιαστηκα κοροιδο η να ηταν πλαστα τα χαρτια των γονιων η το δικο της απο τον κτηνιατρο αλλα οπως ειπες στο μελλον θα προσπαθησω να μην κανω λαθη..προς το παρον απολαμβανω την επιλογη μου οπως και ολοι οσοι εχουν την συντροφια ενος σκυλου..ειτε εχει πεντιγκρι..ειτε ειναι αδεσποτο..ειτε ειναι απο ιδιωτη.Για τα πετ σοπ σιγουρα συμφωνω!Ευχαριστω οπως κ να χει για το ενδιαφερον.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Κανείς δεν είπε να την αλλάξεις και καλά κάνεις και είσαι υπερήφανος! Η απόκτηση απο νόμιμο εκτροφέα ή η υιοθεσία αδέσποτου είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Και εαν θες "ράτσα" θα την πληρώσεις γιατί και ο άνθρωπος που εκτρέφει βάζει χρόνο, γνώσεις και χρήματα. Αλλιώς απλά γίνεσαι συνένοχος στη διαιώνιση ενός τεραστίου προβλήματος. Και είναι και κουλό να πληρώνεις για ημίαιμο, όταν στα καταφύγια έχει 100δες τσάμπα. Άρα δεν υπάρχει το "δεν είμαι αυτής της άποψης" που λες, σορυ. Μιλάμε για το ηθικά σωστό και πάνω απ όλα το νόμιμο. Γιατί ο ιδιώτης που πουλάει είναι παράνομος ούτως η άλλως βάσει νόμου. Ενημερώσου γιατί κανείς δε γεννήθηκε γνώστης. Και δεν σου παω κόντρα που σου τα γράφω αυτά. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω.
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Κανείς δεν είπε να την αλλάξεις και καλά κάνεις και είσαι υπερήφανος! Η απόκτηση απο νόμιμο εκτροφέα ή η υιοθεσία αδέσποτου είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ. Και εαν θες "ράτσα" θα την πληρώσεις γιατί και ο άνθρωπος που εκτρέφει βάζει χρόνο, γνώσεις και χρήματα. Αλλιώς απλά γίνεσαι συνένοχος στη διαιώνιση ενός τεραστίου προβλήματος. Και είναι και κουλό να πληρώνεις για ημίαιμο, όταν στα καταφύγια έχει 100δες τσάμπα. Άρα δεν υπάρχει το "δεν είμαι αυτής της άποψης" που λες, σορυ. Μιλάμε για το ηθικά σωστό και πάνω απ όλα το νόμιμο. Γιατί ο ιδιώτης που πουλάει είναι παράνομος ούτως η άλλως βάσει νόμου. Ενημερώσου γιατί κανείς δε γεννήθηκε γνώστης. Και δεν σου παω κόντρα που σου τα γράφω αυτά. Απλά προσπαθώ να εξηγήσω.
Δεν πιστευω πως μου πας κοντρα.Αλλωστε αδυνατω να πιστεψω πως εισαι κακοπροαιρετος.Ειμαι προθυμος να ακουσω,ισως συμφωνησω αν ακουσω λογικα επιχειρηματα,αλλωστε σκοπο να διαιωνισω το ζητημα των παρανομων γεννων δεν εχω.Απο εκει και περα πιστευα πως απο σκυλια με πεντιγκρι βγαινει καθαροαιμο κ γιαυτο "παρανομα" πληρωσα για την αποκτηση του.Η επιλογη εχει γινει και το σκυλι αυτο θα με συντροφευει κ ελπιζω να το κανει οσο ομορφα το κανει κ τωρα.Ο γραπτος λογος παρεξηγειται και εδω ειμαι για να ακουσω..να μαθω..κ να προσθεσω γνωσεις και εμπειρια.Καλη μας συμβιωση!
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Συμφωνα με τον κτηνιατρο γυρω στα 2 ετη θα ηταν καλο..κ τοτε σκοπευω.Δε θελω να γεννησει για να μην "χαλασει" το σκυλι κ να αποφυγω τυχον ασθενειες κ προβληματα!

Καλός όρισες και να την χέρεσε την μικρή.

Αν σκέφτεσε την στείρωση το καλήτερο ειναι μετα τον πρώτο
οίστρο. Έντεκα μηνών νομίζω θα εχει περάσει τον πρώτο
όποτε να προετοιμάζεσε σιγα σιγα.:)
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Καλός όρισες και να την χέρεσε την μικρή.

Αν σκέφτεσε την στείρωση το καλήτερο ειναι μετα τον πρώτο
οίστρο. Έντεκα μηνών νομίζω θα εχει περάσει τον πρώτο
όποτε να προετοιμάζεσε σιγα σιγα.:)
Απο οτι καταλαβαινω για τα μη αναγνωρισμενα σκυλακια ειναι μονοδρομος η στειρωση.Ανεξαρτητα απο αυτο,επειδη με ενδιαφερει η υγεια της Ηβης θα επιλεξω την στειρωση με μια μικρη επιφυλαξη για τις επιπτωσεις στην συμπεριφορα της.Ελπιζω να ειναι η ιδια κ να μην αλλαξει!Μπορει να εχεις δικιο,θα το κοιταξω και θα δω ποτε ακριβως ειναι η καλυτερη περιοδος να την στειρωσω.
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Μεταξύ πρώτου και δευτέρου οίστρου λένε ότι είναι το ιδανικό.

Η συμπεριφορά στις δικές μου δεν άλλαξε. Ίσα-ίσα που η μία μου σκύλα κατά την ψευδοκύηση είχε ...ψυχολογικά προβλήματα. Μετά έστρωσε και έγινε πιο (χαζο)χαρούμενη.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Μονόδρομος είναι να μη τη ζευγαρώσεις. Απλά επειδή είναι θηλυκό, μπορεί να έχεις πολύ περισσότερα προβλήματα αν δεν την στειρώσεις (ψευδοκυήσεις, μαστίτιδα, πυομήτρα κλπ) άλλα πιο σοβαρά άλλα λιγότερο, σε σχέση ίσως με τα αρσενικά σκυλιά. Υπάρχουν πολλές μελέτες για τα υπέρ και τα κατά. Προσωπικά είμαι 100% υπέρ της στείρωσης στα θηλυκά σκυλιά με ελάχιστες εξαιρέσεις. Απο συμπεριφορά δεν θα αλλάξει. Το βάρος της και κατά συνέπεια τη διατροφή της ίσως θα έπρεπε να προσέξεις κάπως.
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Αν δεν αλλαζει ο χαρακτηρας μετα την στειρωση τοτε δεν εχω λογο να μην το κανω(εκτος απο τον οικονομικο παντα).Τωρα το βαρος της ισως ειναι θεμα γτ ηδη ειναι ενα "γεματο" σκυλι..
 


vrmode

Well-Known Member
27 Νοεμβρίου 2006
8.125
10.078
Athens
Δεν παίρνουν βάρος όλα τα σκυλιά. Εμένα δεν πήραν γραμμάριο και οι δύο - δεν χρειάστηκε να κάνω δίαιτα. Απλά αν στειρώσεις έχεις το νου σου να παρακολουθήσεις λίγο το βάρος και αν χρειαστεί να αλλάξεις διατροφή.
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Δεν παίρνουν βάρος όλα τα σκυλιά. Εμένα δεν πήραν γραμμάριο και οι δύο - δεν χρειάστηκε να κάνω δίαιτα. Απλά αν στειρώσεις έχεις το νου σου να παρακολουθήσεις λίγο το βάρος και αν χρειαστεί να αλλάξεις διατροφή.
Μεταξυ πρωτου και τριτου οιστρου διαβασα σε 2-3 αρθρα..οποτε ισως το τρεναρω λιγο ακομη.Απο διατροφη..barf..και εχει γινει μπουλουκακι..οποτε μετα δεν ξερω τι θα κανω!!!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
όντως δεν παίρνουν όλα βάρος. Ούτε εμένα πήρε. Κι εγω μπαρφ δίνω αλλά είναι κανονική σο φαρ. Πόσα κιλά είναι τώρα;
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
όντως δεν παίρνουν όλα βάρος. Ούτε εμένα πήρε. Κι εγω μπαρφ δίνω αλλά είναι κανονική σο φαρ. Πόσα κιλά είναι τώρα;
Φωκια ειναι πλεον..οχι κουταβι.8 μηνων ηταν 22 κιλα χωρις μπαρφ..3 μηνες τωρα με μπαρφ ειναι 26+..κ της βαζω μαλλον παραπανω απο οτι επιτρεπει το βαρος της.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Εμένα είναι 30 κιλά περίπου (Δεν την έχω ζυγίσει τελευταία) και είναι κανονική. 650 γρ της δίνω (έδινα 600 αλλά έδειχνε να πεινάει υπερβολικά) τη μέρα. Στην φωτογραφία πάντως δε μου φαίνεται για φώκια το κορίτσι
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Εμένα είναι 30 κιλά περίπου (Δεν την έχω ζυγίσει τελευταία) και είναι κανονική. 650 γρ της δίνω (έδινα 600 αλλά έδειχνε να πεινάει υπερβολικά) τη μέρα. Στην φωτογραφία πάντως δε μου φαίνεται για φώκια το κορίτσι
Οντως στην φωτο δεν φαινεται!Εχει το σωμα ενηλικης παντως γτ της δινω 1 κιλο την ημερα.Σκεφτομουν την αφαγια που προτεινεται για τροφες μπαρφ αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομη.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
εχμ..νομίζω ότι της δίνεις υπερβολικά πολύ και δε νομίζω ότι ενδείκνυται μέσα σ' όλα η υπερβολική λήψη πρωτεϊνης. Καλύτερα να το μειώσεις για δικό της καλό. Αφαγία τι εννοείς; Μια η δυο φορές το μήνα νηστεία; Εγω δεν το πολυκάνω. Απλά κανα δυο φορές μπορεί να το αντικαταστήσω με γιαούρτι και λαχανικά ή λίγο μαγειρευτό.
 
  • Like
Reactions: Petivi


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
11 μηνών "αμσταφ" θυληκο και 26+ κιλά;!Ή δεν ειναι αμσταφ προτυπικο ή πρεπει να ειναι φοβερά παχύ!Τα ενήλικα θυληκα δεν πρεπει να ξεπερνούν τα 23-26 κιλά!
 
Last edited:




Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
11 μηνών "αμσταφ" θυληκο και 26+ κιλά;!Ή δεν ειναι αμσταφ προτυπικο ή πρεπει να ειναι φοβερά παχύ!Τα ενήλικα θυληκα δεν πρεπει να ξεπερνούν τα 23-26 κιλά!
Το ταιζω υπερβολικα ειναι η αληθεια παρολαυτα το 23-26 δεν αναγραφεται ουτε σε 2 εγχειριδια με ρατσες σκυλων που εχω ουτε στο ιντερνετ...
Π.χ

https://en.m.wikipedia.org/wiki/American_Staffordshire_Terrier

http://www.dogbreedinfo.com/americanstaffordshire.htm

http://www.hillspet.com/dog-breeds/american-staffordshire-terrier.html

http://www.animalplanet.com/breed-selector/dog-breeds/terrier/american-staffordshire-terrier.html

Οποτε ειτε χοντρουλα..ειτε ημιαιμο..ειτε κ τα 2..οπως κ να χει διαιτα!
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
αφού είναι απο ιδιώτη..δεν είναι αμσταφ φυσικά..απλά μοιάζει
Καλα αυτο εννοειται..το καταλαβαινει κανεις κ χωρις να την δει καν..γτ ως γνωστον απο ιδιωτη αμσταφ δεν υπαρχει!Γτ 2 αμσταφ ιδιωτη δεν κανουν ενα αμσταφ κουταβι!Ενω 2 αμσταφ εκτροφεα κανουν ενα αμσταφ κουταβι..
Κατι σαν συνταγη μαγειρικης που ειτε πετυχαινει ειτε οχι κ τα κακομοιρα τα κουταβια.Δε θα μπω σε αντιπαραθεση κ εννοειται πως χαριτολογω..δε θα χαλασω την γενικη εικονα..εννοειται πως κ εγω υπερ των εκτροφεων ειμαι κ κατα καθε παρανομιας αλλα δεν μπορω να εχω και εμμονες..Απο εκει κ περα η Ηβη διατιθεται σε οποιοδηποτε αμσταφολογο για εξακριβωση στοιχειων κ ατελειωτο παιχνιδι εννοειται!!!
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
αφου το wikipedia γράφει 60lbs άρα 27 κιλά. Κι αυτό γενικά. Χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη ότι ενδεχομένως ο αρσενικός να φτάνει το μάξιμουμ των 27 κιλών.

Κατα τ'άλλα δεν είναι θέμα να χαλάσεις κάποια εικόνα..ούτε εμμονές έχεις φυσικά. Απλώς δεν μπορείς να γνωρίζεις τους προγόνους της Ήβης 4,5,6,7 γενιές πίσω. Κι εμένα μοιάζει πολύ με ABPT αλλά δεν είναι. Τα βασικά χαρακτηριστικά τα έχουν. Απλά όχι όλα. Και επειδή είναι Παρασκευή απόγευμα και θέλω να πάω και για καμια μπύρα..ψάξου. Δες γιατί αυτή η "εμμονή" με τους εκτροφείς. Μόνο στο φόρουμ θα βρείς δεκάδες θέματα και εμπειρίες απο τέτοιες άσκοπες γέννες.