Ηβη Amstaff


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
αφου το wikipedia γράφει 60lbs άρα 27 κιλά. Κι αυτό γενικά. Χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη ότι ενδεχομένως ο αρσενικός να φτάνει το μάξιμουμ των 27 κιλών.

Κατα τ'άλλα δεν είναι θέμα να χαλάσεις κάποια εικόνα..ούτε εμμονές έχεις φυσικά. Απλώς δεν μπορείς να γνωρίζεις τους προγόνους της Ήβης 4,5,6,7 γενιές πίσω. Κι εμένα μοιάζει πολύ με ABPT αλλά δεν είναι. Τα βασικά χαρακτηριστικά τα έχουν. Απλά όχι όλα. Και επειδή είναι Παρασκευή απόγευμα και θέλω να πάω και για καμια μπύρα..ψάξου. Δες γιατί αυτή η "εμμονή" με τους εκτροφείς. Μόνο στο φόρουμ θα βρείς δεκάδες θέματα και εμπειρίες απο τέτοιες άσκοπες γέννες.
Με ενδιαφερει να μαθαινω πραγματα γιαυτο κ γραφτηκα και διαβαζω διαφορα θεματα στο φορουμ.Δεν ξερω αν παιζει ρολο η μπυρα με το οτι εγω πρεπει να το ψαξω αλλα με ενδιαφερει η αποψη ενος εμπειρου ατομου.Μακαρι να μην υπηρχαν ασκοπες γεννες..μακαρι να μην υπηρχαν κ αδεσποτα..μακαρι να ηταν ολα απο εκτροφεις κ να ειχε ολος ο κοσμος τα λεφτα να αγορασει.Με τα τωρινα δεδομενα ομως το σκυλι αυτο το εχω κ αν ο προπροπαπους του δεν ηταν συμφωνα με το προτυπο αμσταφ δε θα το μαθω ποτε.Μακαρι καποιος ειδικος να το δει κ να μου πει αν ειναι αμσταφ η πιτμπουλ να ξερω κ εγω γτ αν το ειχα απορια μια φορα πριν τωρα κοντευω να αποκτησω εμμονη.Το θεμα ομως ειναι οτι ειναι παχουλη..το αν ειναι αμσταφ η οχι δεν το εφερα εγω στο προσκηνιο..μιλησα για τροφη κ παλι στη ρατσα γυρισε το θεμα.Αρα χωρις εμμονες το σκυλι μου-κουκουβαγια ειναι πανεμορφο κ το θεμα που ρωτησα ειναι τι να κανω με την τροφη κ τι κανετε εσεις.Μακαρι καμια Παρασκευη να παμε για μπυρα ολοι μαζι με τα σκυλακια μας να λυσουμε ολοι μας οσο περισσοτερες αποριες μπορουμε.
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ενα κιλό είναι πολύ!
Δε ζύγιζα ποτε την τροφη προσωπικά, παντα με το ματι, αλλα αφου το αντιλαμβανεσαι κ συ οτι ειναι παχιά η σκυλιτσα τότε μάλλον θέλει διαιτα!
Ακου κ μενα που μου πήρε 6 μήνες να την κανω να χασει 3,5 κιλα κ μονο σαμπάνιες δεν ανοιξα...
Αν θυμαμαι καλα είναι 10% του σωματικου βάρους στην Μπαρφ , ψαξτο ομως γιατι πραγματικα δεν θυμάμαι,μη σε πάρω στον λαιμο μου, αφαγια μια φορά την εβδομάδα κ σιγα σιγα επειδη δεν εχει τελειώσει κιολας με την ανάπτυξη της εξασκησε την λίγο!
 
  • Like
Reactions: Petivi


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Σε διαφωνω,αλλα παιρ
Ενα κιλό είναι πολύ!
Δε ζύγιζα ποτε την τροφη προσωπικά, παντα με το ματι, αλλα αφου το αντιλαμβανεσαι κ συ οτι ειναι παχιά η σκυλιτσα τότε μάλλον θέλει διαιτα!
Ακου κ μενα που μου πήρε 6 μήνες να την κανω να χασει 3,5 κιλα κ μονο σαμπάνιες δεν ανοιξα...
Αν θυμαμαι καλα είναι 10% του σωματικου βάρους στην Μπαρφ , ψαξτο ομως γιατι πραγματικα δεν θυμάμαι,μη σε πάρω στον λαιμο μου, αφαγια μια φορά την εβδομάδα κ σιγα σιγα επειδη δεν εχει τελειώσει κιολας με την ανάπτυξη της εξασκησε την λίγο!
Δε διαφωνω αλλα παιρνω ετοιμη την τροφη και ειναι μονοκιλο.Αν την ξεπαγωσω δεν ξερω καταποσο μπορω κ πρεπει να την ξαναπαγωσω και παει λεγοντας..Οποτε αρχικα σκεφτομαι την αφαγια μια φορα την εβδομαδα κ ισως εντονοτερη ασκηση.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Με την ασκηση μη το παρακάνεις, μεχρι να "δεσει" η σκυλιτσα, μετά δωστου να καταλαβει...αποψη μου!

Αμα ξεπαγωσεις ενα κιλό κ το μοιράσεις στα δυο ή στα τρια κ εντωμεταξυ τοχεις στην συντηρηση τι θα παθει δλδ? γιατι να το ξαναπαγωσεις?
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Με την ασκηση μη το παρακάνεις, μεχρι να "δεσει" η σκυλιτσα, μετά δωστου να καταλαβει...αποψη μου!

Αμα ξεπαγωσεις ενα κιλό κ το μοιράσεις στα δυο ή στα τρια κ εντωμεταξυ τοχεις στην συντηρηση τι θα παθει δλδ? γιατι να το ξαναπαγωσεις?
Ποτε δλδ ειναι καταλληλη ηλικια για να εξασκηθει σωστα το σκυλι?Εχεις δικιο..Ισως το κανω ετσι κ κοβω με το ματι το 1/4 της ημερησιας ποσοτητας της τροφης για να της δινω κοντα στα δεδομενα της απαιτουμενης ποσοτητας.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καλως ήρθες και να χαίρεσαι την Ηβη σου :)

Το πρότυπο της φυλής πρέπει να κοιτάξεις, όχι βιβλία για "ράτσες" γενικά και αόριστα, ούτε το wikipedia και διάφορα sites.
Είτε είναι καθαρόαιμο είτε είναι ημίαιμο το αν είναι χοντρή ή αδύνατη δεν το κάνει ο αριθμός, αλλά αυτό που βλέπεις μπροστά σου. Αν πηγαίνουμε μόνο με τους αριθμούς μπορεί να κάνουμε κακό στον σκύλο μας. Παίζει ρόλο ο σωματότυπος και για αυτόν το λόγο τα 27 κιλά της Ηβης σου μπορεί να είναι ιδανικά για εκείνη. Μην μένεις στους αριθμούς, κοίτα τη σκύλα και τι είναι ιδανικό για κείνη.

Καλα αυτο εννοειται..το καταλαβαινει κανεις κ χωρις να την δει καν..γτ ως γνωστον απο ιδιωτη αμσταφ δεν υπαρχει!Γτ 2 αμσταφ ιδιωτη δεν κανουν ενα αμσταφ κουταβι!Ενω 2 αμσταφ εκτροφεα κανουν ενα αμσταφ κουταβι..
Ονομαστικά, στα χαρτιά.
Στην πράξη και πόσο θα ανταποκρίνεται στο πρότυπο της φυλής τους είναι άλλο θέμα.
Το πρότυπο περιγράφει τον ιδεατό εκπρόσωπο της κάθε φυλής. Τον τέλειο σκύλο, που φυσικά δεν υπάρχει, δεν υπήρξε, ούτε πρόκειται να υπάρξει. Αυτό το "τέλειο" κυνηγάς με την εκτροφή και σε κάθε γέννα που κάνεις αυτό ψάχνεις στα κουτάβια σου.
 


Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Καλως ήρθες και να χαίρεσαι την Ηβη σου :)

Το πρότυπο της φυλής πρέπει να κοιτάξεις, όχι βιβλία για "ράτσες" γενικά και αόριστα, ούτε το wikipedia και διάφορα sites.
Είτε είναι καθαρόαιμο είτε είναι ημίαιμο το αν είναι χοντρή ή αδύνατη δεν το κάνει ο αριθμός, αλλά αυτό που βλέπεις μπροστά σου. Αν πηγαίνουμε μόνο με τους αριθμούς μπορεί να κάνουμε κακό στον σκύλο μας. Παίζει ρόλο ο σωματότυπος και για αυτόν το λόγο τα 27 κιλά της Ηβης σου μπορεί να είναι ιδανικά για εκείνη. Μην μένεις στους αριθμούς, κοίτα τη σκύλα και τι είναι ιδανικό για κείνη.


Ονομαστικά, στα χαρτιά.
Στην πράξη και πόσο θα ανταποκρίνεται στο πρότυπο της φυλής τους είναι άλλο θέμα.
Το πρότυπο περιγράφει τον ιδεατό εκπρόσωπο της κάθε φυλής. Τον τέλειο σκύλο, που φυσικά δεν υπάρχει, δεν υπήρξε, ούτε πρόκειται να υπάρξει. Αυτό το "τέλειο" κυνηγάς με την εκτροφή και σε κάθε γέννα που κάνεις αυτό ψάχνεις στα κουτάβια σου.
Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ!Στα μάτια μου η Ήβη είναι τέλεια..στων άλλων φαντάζει φοραδίτσα γιαυτό και σκέφτομαι να της μειώσω την δοσολογία της τροφής η οποία είναι αρκετά περισσότερη από το κανονικό.Το θέμα "αυθεντικότητας" και "καθαρότητας" της Ήβης είναι άλλο θέμα που δεν το ανέφερα εγώ.Αλλά μιλώντας γιαυτό θεωρώ ότι είναι λάθος να λέμε ότι με τον εκτροφέα 1+1=2 ενώ με τον ιδιώτη που έχει πάρει αρσενικό και θηλυκό από εκτροφέα 1+1=11..Μακάρι στον σε ένα ιδεατό κόσμο αν είχαμε όλοι ένα σκύλο σύμφωνα με το πρότυπο(αν και εμείς δεν είμαστε τέλειοι ή σύμφωνα με τα πρότυπα).
 
  • Like
Reactions: Μαρια&Ηρα


betty coltrane

Well-Known Member
7 Ιουλίου 2011
3.972
9.756
47
Ηράκλειο, Αττική
goodcopbadcop6.blogspot.gr
Καλως όρισες! Να την χαίρεσαι και βάλε και καμια φωτο ακόμα.

Να σου πω την αληθεια, δε με νοιάζει αν το σκυλί σου ειναι αμσταφ ή όχι. Πες το όπως θες. Και μην κολλας σε αυτό. Το φόρουμ σε γενικές γραμμές προσπαθεί να προωθησει το σωστό τρόπο απόκτηση σκύλου. Η αγορά απο ιδιώτη δεν ειναι ο σωστός τρόπος. Για πάρα πολλόύς λόγους που μπορείς να τους μάθεις χαζεύοντας στο φόρουμ. Αυτό δεν μειώνει την Ηβη ούτε την κάνει λίγοτερο καλό σκυλί απο οποιοδήποτε αλλο. Δεν τα βαζουμε με τους σκύλους εδω αλλά με τους ανθρώπους και τις επιλογές τους. Από κει ξεκινανε όλα. ;)
 




Petivi

Well-Known Member
20 Οκτωβρίου 2015
80
38
Κ αφου το θεμα συνεχιζεται αλλου..απο εδω μονο νεα και φωτογραφιες της ομορφιας μου!!!