Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα

vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα να εφαρμοζεται,κατω απο πολυ συγκεκριμενους κανονες και στον ανθρωπινο πληθυσμο διοτι η ανθρωποτητα θα επαυε να αποτελειται κατα 80% απο σχεδον ηλιθιους,αλλα αυτη ειναι μια συζητηση εκτος θεματος και σαφως οχι για δημοσια ματια...
Πόσο σύμφωνο με βρίσκεις! :)
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Rein γενικευεις τόσο για το πως βλέπουν οι κάτοχοι ημιαιμων τους κατόχους καθαρόαιμων όσο και για το πως βλέπουν οι κάτοχοι καθαρόαιμων τους κατόχους ημιαιμων. Εξαρτάται από τον άνθρωπο, κάθε φορά. Έχω συναντήσει κάτοχο καθαροαιμου που με αντιμετώπισε σαν πλεμπα. Κι όχι μόνο έναν. Δεν το έχω γενικευσει γιατί έχω συναντήσει και κατόχους καθαρόαιμων που με αντιμετωπίζουν απλά σαν κάτοχο σκύλου, ανεξαρτήτως γενεολογίου. Ευτυχώς, αρκετούς.
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Έχω συναντήσει κάτοχο καθαροαιμου που με αντιμετώπισε σαν πλεμπα. Κι όχι μόνο έναν.
Αστείοι τύποι το λιγότερο!:mad:
Εγώ που συναντώ τύπους με ημιαιμα γ.π και μου λενε φιλε σε κοροιδεψανε δεν ειναι γερμανικο το δικο σου?και οχι μονο ενας,τι τους λες? :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Rein γενικευεις τόσο για το πως βλέπουν οι κάτοχοι ημιαιμων τους κατόχους καθαρόαιμων όσο και για το πως βλέπουν οι κάτοχοι καθαρόαιμων τους κατόχους ημιαιμων. Εξαρτάται από τον άνθρωπο, κάθε φορά. Έχω συναντήσει κάτοχο καθαροαιμου που με αντιμετώπισε σαν πλεμπα. Κι όχι μόνο έναν. Δεν το έχω γενικευσει γιατί έχω συναντήσει και κατόχους καθαρόαιμων που με αντιμετωπίζουν απλά σαν κάτοχο σκύλου, ανεξαρτήτως γενεολογίου. Ευτυχώς, αρκετούς.
Πάλι με τα καθαρόαιμα και μη!! :) :)

Πήγαινε σε τσομπάνη στον Όλυμπο που έχει ελληνικους ποιμενικούς (και όχι ενα αλλα 10) απο γεννεές απο τον προπροπαππου του και πεστου "εσένα δεν είναι καθαρό γιατι δεν έχει πεντιγκρι"... Κι αν δεν σου φέρει την γκλίτσα στο κεφάλι, εγώ θα γίνω ραβίννος!!! :)
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
Rein γενικευεις τόσο για το πως βλέπουν οι κάτοχοι ημιαιμων τους κατόχους καθαρόαιμων όσο και για το πως βλέπουν οι κάτοχοι καθαρόαιμων τους κατόχους ημιαιμων. Εξαρτάται από τον άνθρωπο, κάθε φορά. Έχω συναντήσει κάτοχο καθαροαιμου που με αντιμετώπισε σαν πλεμπα. Κι όχι μόνο έναν. Δεν το έχω γενικευσει γιατί έχω συναντήσει και κατόχους καθαρόαιμων που με αντιμετωπίζουν απλά σαν κάτοχο σκύλου, ανεξαρτήτως γενεολογίου. Ευτυχώς, αρκετούς.
σαφως και γενικευω @Orilis...αλλωστε ειναι εκ των ων ουκ ανευ η γενικευση στις περι ων ο λογος περιπτωσεις...αλλωστε το ειπε και o κικερων...exeptio probat regulam in casibus non exeptis...

το συνηθες ομως ειναι αυτο που περιγραφω,κατι που ειναι ακριβως το ιδιο και σε ολες τις κοινωνικες εκφρασεις ζωης...

ξερεις ποσοι με θεωρουν ψωνισμενο μαλακα που θεωρει το μηχανακι του προεκταση συγκεκριμενου μελους του σωματος του επειδη εχω τουμπανιασμενο χαγιαμπουσα? πολλοι...

ποσοι με θεωρουν λατρη της απολυτης επιταχυνσης και της μηχανολογικης βελτιωσης? ελαχιστοι...

αντιλαμβανεσαι λοιπον...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
1. Πως τα κοράκια τρώνε κουτάβια;; (τα κοράκια τρώνε ψοφίμια απο ότι ξερω).
2. Μάνα γεμάτη ψύλλους; (για να φτάσεις να το βλέπεις, φαντάζομαι τι άλλο υπήρχε στο περίγυρο)
1. μπορει να εννοει κουρναβλες,υπουλα πλασματα...
ναι,ok,κ στην Ηρα οταν ηταν μωρο ερχονταν κ την κοροιδευαν να της κλεψουν το φαι,της τσιμπαγαν καμια φορα κ τον κωλο...αλλα για να ρθουν να την φανε?:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
2. μπορει να ηταν "ξανθια",αμα ειναι τιγκα στους ψυλλους φαινεται το σκυλι

υποθεσεις κανουμε εδω περα...

ναι θα το επαιρνα,πολυ πιθανως αφου μαλωνα πρωτα πολυ ασχημα με τον συντροφο μου αφου θα μου λεγε "τι το θες το βρωμιαρικο το αρρωστο,παμε να σου παρω ενα καθαρο υγιες" -ναι ειναι αυτου του σκεπτικου-οπως κ γω ειμαι του αλλου σκεπτικου-

το σκεφτηκα πολυ αυτο το θεμα
κ εχω εν κατακλειδι να πω ενα πραμα

εαν θελετε σκυλι,οποιοι κ αν ειστε,οχι δεν χρειαζεστε μεταπτυχιακο απτο Χαρβαρντ ουτε χλμ κιταπιων,αγαπη χρειαζεστε μονο (κ υπομονη)
οποτε εαν βρειτε σκυλι απο byb απο την φιλοζωικη της γειτονιας σας απο εκτροφεα απο την Εθνικη οδο απο τον γνωστο του γνωστου σας,απο οπου κ αν ειναι
κ θεωρειτε κ ειστε ετοιμοι κ σε θεση να του προσφερετε μια καλη ζωη
ΠΑΡΤΕ ΤΟ!
Ναι παρτε το,κ σωστε το κ ζηστε μαζι του για το υπολοιπο της ζωης του ευτυχισμενοι
κ αν ποτε μπειτε εδω μεσα,οπουδηποτε σαν εδω μεσα μην επιτρεψετε σε κανεναν να σας κανει να αισθανθειτε ασχημα ή ντροπη ή τυψεις
για το απο που το πηρατε για το τι το ταιζετε για το ποσο χρονο περνατε μαζι του για το αν του ψωνιζετε απτα τζαμπο ή απτο πιο χαι κλας πετσοπ.

Σταυρωστε με...μα στα @@ μου....
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
προσωπικα δεν θα ειχα προβλημα να εφαρμοζεται,κατω απο πολυ συγκεκριμενους κανονες και στον ανθρωπινο πληθυσμο διοτι η ανθρωποτητα θα επαυε να αποτελειται κατα 80% απο σχεδον ηλιθιους,αλλα αυτη ειναι μια συζητηση εκτος θεματος και σαφως οχι για δημοσια ματια...
το θεμα ειναι με ποια κριτηρια θα καθοριστει ο ηλιθιος βεβαια. Μηπως αντι να περιορισουμε την γενετικη δεξαμενη που δεν βγαζει σε καλο οπως εχουμε δει στους σκυλους αυξησουμε αλλα πραγματα? (ανοχη, ευγενεια, παιδεια, παροχες και περιθαλψη?)
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ειπα να μη το γραψω αλλα εμενα ο τιτλος δε μου αρεσει... καταλαβαινω οτι "πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο Αλεξης" αλλα και παλι...
η δικη μου ζωη με ενα σκυλι byb (που δεν απειχε και τοσο πολυ απο αυτο που αντικρυσες εσυ στην αρχη- χωρις τα κορακια ) ηταν υπεροχη. Ο σκυλος μου ηταν απιστευτο ζωο αν και πεθανε πολυ νωρις απο κατι που εχει αποδεδειγμενα κληρονομικο υποβαθρο... Βεβαια απο την αλλη ποσα εκτροφικα πεθαινουν απο την ιδια νοσο ή παρομοια σε μικρες ηλικιες ... δε φανταζεστε.
Genie χανεις το παιχνιδι με το τροπο που εκφραζεσαι...
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
35
Νέο Ψυχικό
Συγγνώμη αλλά τώρα θα διαχωριστούμε σε στρατόπεδα ημίαιμα και καθαρόαιμα;; Αλήθεια;;; Ό,τι και αν επιλέγει ο καθένας υπάρχει ένας κοινός παρονομαστής: η ΑΓΑΠΗ μας προς τους τετράποδους φίλους μας. Το γιατί επιλέγει κάποιος είτε το ένα είτε το άλλο είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα. Κάποιος μπορεί να γουστάρει μια συγκεκριμένη ράτσα, κάποιος άλλος να τη θέλει για συγκεκριμένη εργασία (πχ φύλαξη, κυνήγι), κάποιος μπορεί να θέλει ένα ημίαιμο γιατί πχ του αρέσει να βλέπει στο σκύλο του διάφορες εκφάνσεις, ή είναι υπέρ της ανάγκης να σωθούν αυτά τα πλάσματα, και κάποιου απλά του γουστάρουν τα ημίαιμα. Προσωπικά, παίρνω ημίαιμα γιατί δεν έχω κάποιο κόλλημα (με την καλή έννοια ε;) με κάποια ράτσα, ενώ τα κριτήρια επιλογής μου περιορίζονται σε τελικό μέγεθος (το θέλω μπαμπάτσικο άνω των 25 κιλών), αλλά δεν με ενδιαφέρει ούτε το μέγεθος τρίχας, ούτε αν έχει όρθια ή κατεβασμένα αυτιά. Κάποιος άλλος θέλει πιο συγκεκριμένα πράγματα και χαρακτηριστικά και συμπεριφορές. Ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι κατακριτέο. Απλά να ξέρεις γιατί το κάνεις και να είναι απόλυτα συνειδητές οι επιλογές σου, ώστε να μην περιμένεις ούτε λιγότερα ούτε περισσότερα και να μην έχεις άλλες προσδοκίες ας το πούμε έτσι. Να λες "εγώ τέτοιο σκύλο θέλω, με αυτά τα χαρακτηριστικά" (και ναι αυτό ισχύει και για ημίαιμα και για καθαρόαιμα - γιατί μην μου πει κανείς ότι και στην υιοθεσία πας με κλειστά τα μάτια. Και μόνο η φράση "με κέρδισε με τα μάτια του" σημαίνει ότι ναι υποσυνείδητα αυτό διαλέγουμε" και ναι ακόμα και στην υιοθεσία έστω ένα κριτήριο -πχ αυτό του μεγέθους- το βάζουμε).

Τώρα σχετικά με αναμενόμενες συμπεριφορές και χαρακτηριστικά. Μέσω της εκτροφής (της σωστής πάντα που ακολουθεί τα πρότυπα της φυλής) αυτά τα χαρακτηριστικά της φύλης διασφαλίζονται σε μεγάλο βαθμό και υπάρχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες εκδήλωσής τους. Επομένως, όταν επιλέγεις μια συγκεκριμένη ράτσα φυσιολογικά αναμένεις να μην έχεις ιδιαίτερες εκπλήξεις σε θέματα συμπεριφοράς. Διακυμάνσεις ναι γιατί κάθε σκύλος είναι διαφορετικός. Η βασική, όμως, μαγιά θα είναι πάντα η ίδια. Με αυτό το σκεπτικό, όταν θες ένα σκύλο για κυνήγι θα στραφείς στα κυνηγόσκυλα, όταν θες σκύλο για φύλαξη θα πας πχ σε Ροτ κοκ. Γιατί; Γιατί αναμένεις αυτές οι φυλές να σου δώσουν αυτό που ζητάς, και όσο πιο σωστή εκτροφή γίνεται τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες. Και το να αγοράζει κάποιος σκύλος με αυτό στο μυαλό το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό. Σκας χιλιάδες ευρώ επειδή θες αυτή τη ράτσα στην οποία σου γουστάρουν αυτά τα χαρακτηριστικά. Δεν μπορείς να δεχτείς πχ ένα λάμπραντορ με χαρακτήρα Ροτ..

Για τα ημίαιμα, ναι δεν μπορείς να έχεις τέτοιες ελπίδες γιατί απλά δεν έχουμε ιδέα ποια γονίδια κυριαρχούν. Οπότε προχωράμε και αν χρειαστεί κάτι διορθώνουμε. Και αν δεν γίνεται να διορθωθεί, το ενστερνιζόμαστε και το αποδεχόμαστε, επειδή ξέραμε από την αρχή ότι όλα όσα έχουν να κάνουν με τα ημίαιμα είναι εκπληξη. Η Άμπυ όταν την πήραμε ο κτηνίατρος αρχικά υπολόγιζε να βγει 25 κιλά και είναι ήδη 28. Με νοιάζει; Όχι γιατί δεν πήρα καθαρόαιμο που υπάρχει ένα μέσο βάρος. Επίσης στην αρχή όπως την είχα δει στην τοκετομάδα της ήταν η πιο ντροπαλή και τελικά βγήκε "ισχυρογνώμων" :D Ο κύριος λόγος που προσωπικά επιλέγω τα ημίαιμα είναι ναι και ας με κράξετε το στοιχείο της έκπληξης που κρύβουν μέσα τους. Και επειδή δεν θέλω για κάποιο λόγο κάποια ράτσα, διαλέγω το δρόμο του να σώσω μια ψυχούλα από το δρόμο. Αυτό δεν με κάνει εμένα αγία και τους "ρατσάτους" χειρότερους. Απλά ο καθένας ψάχνει κάτι διαφορετικό, με την ουσία να είναι η ίδια: η αγάπη προς το σκύλο. Και οι δυο αγαπούν το σκύλο τους το ίδιο, και οι δυο του προσφέρουν το καλύτερο, και οι δυο προσπαθούν να γίνουν καλύτεροι.
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ειπα να μη το γραψω αλλα εμενα ο τιτλος δε μου αρεσει... καταλαβαινω οτι "πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο Αλεξης" αλλα και παλι...
η δικη μου ζωη με ενα σκυλι byb (που δεν απειχε και τοσο πολυ απο αυτο που αντικρυσες εσυ στην αρχη- χωρις τα κορακια ) ηταν υπεροχη. Ο σκυλος μου ηταν απιστευτο ζωο αν και πεθανε πολυ νωρις απο κατι που εχει αποδεδειγμενα κληρονομικο υποβαθρο... Βεβαια απο την αλλη ποσα εκτροφικα πεθαινουν απο την ιδια νοσο ή παρομοια σε μικρες ηλικιες ... δε φανταζεστε.
Genie χανεις το παιχνιδι με το τροπο που εκφραζεσαι...
Και η φίλη μου έχει byb λάμπραντορ, μέχρι την ώρα υγιέστατος (εκτός από τα χοτ σποτς κάθε καλοκαίρι) και πολύ καλός χαρακτήρας. Είναι όμως μόλις 4ων ετών οπότε νέος. Εχω μια άλλη φίλη με byb dogo, από νεαρής ηλικίας διαγνώστηκε με πρόβλημα στα νεφρά. Τώρα είναι 5 ετών και παλεύουν εδώ και 3 μήνες με πολλά και διάφορα, και με δυσπλασία ισχίων D.
Προφανώς αν κάποιος έχει πετύχει το τζακ ποτ και πήρε byb σκύλο ο οποίος (για την ώρα) είναι υγιέστατος, δεν σημαίνει πως κάποιος άλλος (πολλοί είναι δυστυχώς) δεν έχει πετύχει σκύλο με σοβαρά προβλήματα υγείας και συμπεριφοράς. Επίσης μερικοί από εσάς τα λέτε έτσι που θα πιστέψει κάποιος πως είναι εντάξει η απόκτηση σκύλου από byb. Για μένα είναι μια ρώσσικη ρουλέτα που οι πιθανότητες να βγεις κερδισμένος είναι πολύ μικρές.
Ναι, παρουσιάζουν πρόβλημα και τα εκτροφικά σκυλιά. Αλλά εδώ οι πιθανότητες αλλάζουν για 180º.
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
το θεμα ειναι με ποια κριτηρια θα καθοριστει ο ηλιθιος βεβαια. Μηπως αντι να περιορισουμε την γενετικη δεξαμενη που δεν βγαζει σε καλο οπως εχουμε δει στους σκυλους αυξησουμε αλλα πραγματα? (ανοχη, ευγενεια, παιδεια, παροχες και περιθαλψη?)
μου κανεις τον ιουβεναλη με το "ποιος θα μας φυλαξει απο τους φυλακες"...τροποι υπαρχουν,αλλα οπως ειπα και πριν δεν ειναι προς δημοσια συζητηση...

για να αυξησεις τα οσα αναφερεις αναγκαια συνθηκη ειναι η δυνατοτητα των οφελουμενων να τα αντιληφθουν,εκτιμησουν,εκμεταλευτουν με ορθο τροπο...που καταληγουμε παλι λοιπον? στον περιορισμο της ηλιθιοτητας...
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike






Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Πολλοί ξεγιβεντιστήκαμε σε τούτονε το thread. Ανέ συνεχίσομε ετσά θα δούμε ο γης τ'αλλνού την κάθε μπάντα. Ξά μας!
 
  • Like
Reactions: Kouros and Berna


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Και η φίλη μου έχει byb λάμπραντορ, μέχρι την ώρα υγιέστατος (εκτός από τα χοτ σποτς κάθε καλοκαίρι) και πολύ καλός χαρακτήρας. Είναι όμως μόλις 4ων ετών οπότε νέος. Εχω μια άλλη φίλη με byb dogo, από νεαρής ηλικίας διαγνώστηκε με πρόβλημα στα νεφρά. Τώρα είναι 5 ετών και παλεύουν εδώ και 3 μήνες με πολλά και διάφορα, και με δυσπλασία ισχίων D.
Προφανώς αν κάποιος έχει πετύχει το τζακ ποτ και πήρε byb σκύλο ο οποίος (για την ώρα) είναι υγιέστατος, δεν σημαίνει πως κάποιος άλλος (πολλοί είναι δυστυχώς) δεν έχει πετύχει σκύλο με σοβαρά προβλήματα υγείας και συμπεριφοράς. Επίσης μερικοί από εσάς τα λέτε έτσι που θα πιστέψει κάποιος πως είναι εντάξει η απόκτηση σκύλου από byb. Για μένα είναι μια ρώσσικη ρουλέτα που οι πιθανότητες να βγεις κερδισμένος είναι πολύ μικρές.
Ναι, παρουσιάζουν πρόβλημα και τα εκτροφικά σκυλιά. Αλλά εδώ οι πιθανότητες αλλάζουν για 180º.
Συμφωνω. Η αποκτηση απο byb ειναι ρισκο με ποσοστο αποτυχιας μεγαλο. Η αποκτηση απο εκτροφεα ειναι ρισκο με ποσοστο αποτυχιας μετριο. Η αποκτηση απο σωστο ηθικο εκτροφεα που αγαπαει τη φυλη που εκτρεφει και το σκυλο γενικα ειναι ρισκο με ποσοστο αποτυχιας μικρο. - Και αυτο γιατι οσο και να θελει να βρει σωστη υγιη γραμμη με μακροζωια - θα δυσκολευτει πολυυυυυυ. Οσο ειδικα η φυλη ειναι πολυφορεμενη, εχει ζητηση και εχει "μεταλλαχθει" η χρησιμοτητα της.

Εγω εγραψα για το δικο μου σκυλο χωρις να επιβραβευω πουθενα τον τροπο που ηρθε σε αυτο τον κοσμο. Και βεβαια ηταν τζακ ποτ... και δεν ειναι ενταξει η αποκτηση απο byb. Οχι ομως επειδη το ζωο θα ναι αρρωστο, προβληματικο, νευρωτικο κλπ.

Γιατι τοτε και η αποκτηση καθε σκυλου απο το δρομο που μοιαζει με μια φυλη θα ειναι πιθανοτατα το ιδιο. Και δεν ειναι...
 
Last edited:


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.713
3.892
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Συμφωνω. Η αποκτηση απο byb ειναι ρισκο με ποσοστο αποτυχιας μεγαλο. Η αποκτηση απο εκτροφεα ειναι ρισκο με ποσοστο αποτυχιας μετριο. Η αποκτηση απο σωστο ηθικο εκτροφεα που αγαπαει τη φυλη που εκτρεφει και το σκυλο γενικα ειναι ρισκο με ποσοστο αποτυχιας μικρο. - Και αυτο γιατι οσο και να θελει να βρει σωστη υγιη γραμη με μακροζωια - θα δυσκολευτει πολυυυυυυ. Οσο ειδικα η φυλη ειναι πολυφορεμενη, εχει ζητηση και εχει "μεταλλαχθει" η χρησιμοτητα της.

Εγω εγραψα για το δικο μου σκυλο χωρις να επιβραβευω πουθενα τον τροπο που ηρθε σε αυτο τον κοσμο. Και βεβαια ηταν τζακ ποτ... και δεν ειναι ενταξει η αποκτηση απο byb. Οχι ομως επειδη το ζωο θα ναι αρρωστο, προβληματικο, νευρωτικο κλπ.
Συμφωνώ εκτός σε αυτό

Γιατι τοτε και η αποκτηση καθε σκυλου απο το δρομο που μοιαζει με μια φυλη θα ειναι πιθανοτατα το ιδιο. Και δεν ειναι...
Δεν είναι το ίδιο γιατί στον byb δίνεις χρήματα και επιβραβεύεις την ανήθικη μπίζνα του. Η απόκτηση σκύλου από το δρόμο είναι κάτι διαφορετικό, ακριβώς γι' αυτό το λόγο.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Δεν είναι το ίδιο γιατί στον byb δίνεις χρήματα και επιβραβεύεις την ανήθικη μπίζνα του. Η απόκτηση σκύλου από το δρόμο είναι κάτι διαφορετικό, ακριβώς γι' αυτό το λόγο.
Μιλαω αποκλειστικα για το θεμα υγειας και προσωπικοτητας.
Τα περισσοτερα αδεσποτα που μοιαζουν με μια φυλη απο byb ειναι.
 


theo9

Well-Known Member
18 Μαϊου 2016
515
377
νοτια προαστια
σαφως και γενικευω @Orilis...αλλωστε ειναι εκ των ων ουκ ανευ η γενικευση στις περι ων ο λογος περιπτωσεις...αλλωστε το ειπε και o κικερων...exeptio probat regulam in casibus non exeptis...

το συνηθες ομως ειναι αυτο που περιγραφω,κατι που ειναι ακριβως το ιδιο και σε ολες τις κοινωνικες εκφρασεις ζωης...

ξερεις ποσοι με θεωρουν ψωνισμενο μαλακα που θεωρει το μηχανακι του προεκταση συγκεκριμενου μελους του σωματος του επειδη εχω τουμπανιασμενο χαγιαμπουσα? πολλοι...

ποσοι με θεωρουν λατρη της απολυτης επιταχυνσης και της μηχανολογικης βελτιωσης? ελαχιστοι...

αντιλαμβανεσαι λοιπον...

αν καποιος που σε βλεπει απλα να χρησιμοποιείς τη μηχανη και δε σε ξερει πει κοιτα τον μπιπ που πηρε τη μηχανη για να δειχτεί κτλ τοτε ναι είναι ο ιδιος μπιπ και εχει μεγαλα κομπλεξ.τέτοιοι ανθρωποι θα υπαρχουν παντα.που η ζωη τους θα εχει νοημα αν είναι καλυτερη από του διπλανου.αυτι είναι γεματοι ζηλια και κομπλεξ .
αν όμως δει εσενα με τη μηχανη να περνας από στενο σε στενο και από δρομο σε δρομο μαρσαρωντας και κανοντας σουζες και μπατιλικια ε σορρυ αλλα θα εχει και καποιο δικιο.
τι θελω να πω
υπαρχουν τυποι που εχουν καθαροαιμο και το διατυμπανιζουν συνεχως λες και θα πρεπει να τους θαυμαζεις που ειχαν τα λεφτα να το παρουν
υπαρχουν τυποι που εχουν ημιαιμο και το διατυμπανιζουν λες και θα πρεπει να τους θαυμαζεις που
σωζουν αδεσποτα
αυτές οι δυο περιπτώσεις είναι προβληματικες και το πρόβλημα ξεκινανε από τους ιδιους και όχι από οσους τους βλεπουν.
ξερω ανθρώπους με πολύ καλα σκυλια , με χαρτια , χωρις χαρτια , ημιαιμα κτλ.υπαρχουν τέτοιοι και κανουν μπαμ ότι το σκυλι είναι προεκταση του κομπλεξ τους.
ευτυχως μπορω να πω ότι είναι λιγοτεροι από αυτους που δεν αυτοαποθεωνονται..
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Πολλοί ξεγιβεντιστήκαμε σε τούτονε το thread. Ανέ συνεχίσομε ετσά θα δούμε ο γης τ'αλλνού την κάθε μπάντα. Ξά μας!
Ηντα να κανομε μαθες?
Να γρηκουμε κειανα που λεει το καθε κοπελατσι, τσε να κανομε likeςς?!
Να μη βγαζομε μιλια?
Οι δα συντεκνε!
Αυτα ειναι για μπουνταλαδες ....
 
  • Like
Reactions: Kouros


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
σαφως και γενικευω @Orilis...αλλωστε ειναι εκ των ων ουκ ανευ η γενικευση στις περι ων ο λογος περιπτωσεις...αλλωστε το ειπε και o κικερων...exeptio probat regulam in casibus non exeptis...

το συνηθες ομως ειναι αυτο που περιγραφω,κατι που ειναι ακριβως το ιδιο και σε ολες τις κοινωνικες εκφρασεις ζωης...

ξερεις ποσοι με θεωρουν ψωνισμενο μαλακα που θεωρει το μηχανακι του προεκταση συγκεκριμενου μελους του σωματος του επειδη εχω τουμπανιασμενο χαγιαμπουσα? πολλοι...

ποσοι με θεωρουν λατρη της απολυτης επιταχυνσης και της μηχανολογικης βελτιωσης? ελαχιστοι...

αντιλαμβανεσαι λοιπον...

Αν και αιώνιοι "αντίπαλοι" μιας και ειχα τουμπανιασμένο μαυροπούλι και εδω σε αντιλαμβάνομαι πλήρως!! :)
 
  • Like
Reactions: reinmeister2


Status
Κλειδωμένο θέμα