Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Αυτο ειπα, αν και το Ρωμαίικα ειναι τα Ποντιακα, αλλα κ αυτο για εμας, για αλλους ειναι αλλο κτλ κτλ κτλ παει πολυ μακρυα η βαλιτσα :)
Αυτο ειπα παντως :D
 
  • Like
Reactions: vaggelo


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Έχουμε ένα θεματάκι μεταφραστικό που μας έχει αφήσει λίγο πίσω στον τομέα.
Συμβαίνει σε όλους τους τομείς που έχουμε εισάγει απ το εξωτερικό έννοιες....
Ο αρχικός όρος "pureblood" αντικαταστήθηκε από νωρίς με το "purebred". Το ένα μεταφράζεται αμιγώς ως καθαρόαιμο, το δεύτερο ασαφώς ως "καθαρής εκτροφής". Ως καθαρή εκτροφή εννοείται η εκτροφή που αποδεδειγμένα δεν έχει μπει άλλη φυλή.
Ποια είναι η απόδειξη?
Μα η εγγραφή στα βιβλία ενός κυνολογικού ομίλου.
Έτσι λοιπόν, πρέπει να θυμόμαστε ότι το καθαρόαιμο...είναι το "purebred" πλέον!
Ο τυπικός ορισμός:
A purebred dog typically refers to a dog of a modern dog breed with a documented pedigree in a stud book and may be registered with a breed club that may also be part of a national kennel club.

https://en.wikipedia.org/wiki/Purebred_dog

noun
2.
a purebred animal, especially one of registered pedigree.

http://www.dictionary.com/browse/purebred

Τα υπόλοιπα, αν θα φέρει ο τσοπάνος την γκλίτσα στο κεφάλι, κι αν ο Μπούμπης ήταν Κινέζικος Λαχειοφόρος(sic) που αναγνώρισα με τα ματάκια μου, δεν ενδιαφέρουν καθόλου την οργανωμένη κυνολογία (όχι κυνοφιλία), τον ΚΟΕ, την FCI, το AKC κλπ...κλπ....
Ωραία η ειρωνία σε όσα δεν συμφωνείς ή δεν σου κάνουν... Αλλά σύμφωνα με τα όσα μόλις έγραψες ας ακολουθήσουμε και σε αυτό τους ξένους, που κατάλαβαν μάλλον την διαφορά και ας λέμε πλέον κι εμεις όταν αναφερόμαστε σε ράτσες σε "καθαρής εκτροφής" και όχι καθαρόαιμα ή ημίαιμα για τα σκυλιά που εκτρέφονται με πεντιγκρι...
Αν ξαναασχοληθώ με το θέμα να μου κόψετε τα χέρια!! Αλλά μόνο σου έβαλες τα πράγματα στην θέση τους.
 


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
σύμφωνα με τα όσα μόλις έγραψες ας ακολουθήσουμε και σε αυτό τους ξένους, που κατάλαβαν μάλλον την διαφορά και ας λέμε πλέον κι εμεις όταν αναφερόμαστε σε ράτσες σε "καθαρής εκτροφής" και όχι καθαρόαιμα ή ημίαιμα για τα σκυλιά που εκτρέφονται με πεντιγκρι...
μια χαρα ιδεα μου ακουγεται Βασιλη
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Βρε Βασίλη με τον συνονοματο σκύλο, πες μου σε παρακαλώ τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις, που έγκειται η διαφωνία σου;
Στους ορισμούς και στις λέξεις ή στην ουσία;
Αν και όπου μπορώ πολύ ευχαρίστως να απαντήσω, να τα πάρουμε από την αρχή, από τον Bakewell και τον Δαρβίνο μέχρι το kennel club και το πρώτο stud book.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Ωραία η ειρωνία σε όσα δεν συμφωνείς ή δεν σου κάνουν... Αλλά σύμφωνα με τα όσα μόλις έγραψες ας ακολουθήσουμε και σε αυτό τους ξένους, που κατάλαβαν μάλλον την διαφορά και ας λέμε πλέον κι εμεις όταν αναφερόμαστε σε ράτσες σε "καθαρής εκτροφής" και όχι καθαρόαιμα ή ημίαιμα για τα σκυλιά που εκτρέφονται με πεντιγκρι...
Αν ξαναασχοληθώ με το θέμα να μου κόψετε τα χέρια!! Αλλά μόνο σου έβαλες τα πράγματα στην θέση τους.
Ναι, τι?
Στα γελάδια ας πούμε υπάρχουν και διαφοροποιήσεις μεταξύ "pureblood" και "fullblood".... Στην ελληνική γλώσσα δεν υπάρχει λέξη για καθένα από αυτά, τα λέμε και αυτά συλλήβδην "καθαρόαιμα".
Εσύ όταν λες καθαρόαιμο, δεν εννοείς το "purebred" όπως εννοείται διεθνώς στα σκυλιά?
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Σε ευχαριστώ Μιχάλη που μου δίνεις τον λόγο (και δεν το λέω καθόλου ειρωνικά). Η διαφωνία μου είναι στο ημίαιμο, τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο και για να εξηγήσω (χωρίς να παρεξηγηθώ πάλι).
Το μουλάρι (όπως αναφέρθηκε σε άλλο ποστ, είναι ημίαιμο). Το βλέπουμε το γνωρίζουμε το λέμε μουλάρι.
Οποιαδήποτε μίξη διαφορετικών φυλών παράγει ημίαιμο γνωστό. Όταν λέμε λοιπόν εμείς οι κοινοί θνητοί ημίαιμο σκυλάκι (μπασταρδάκι) εννοούμε ότι έχουν γίνει μίξη φυλές που κάνει μπαμ και το βλέπεις.
Όταν πάλι λέμε αυτός είναι ΓΠ, η κάνε κορσο,ή ντογκο κλπ εννούμε αυτό που βλέπουμε θεωρώντας ότι οι γονείς του είναι της ίδιας φυλής και δεν ψάχνουμε 100 χρόνια πίσω.

Όταν λοιπόν μιλάμε για ΓΠ και συνέχεια πετάγεται κάποιος και λέει, ναι αλλά είναι ημίαιμο (γιατι δεν έχει πεντιγκρι) τόσο η όλη συζήτηση χαλάει και για μας και για το θεματοθέτη, όσο και δίνεται μπερδεμένη εντύπωση στον χ βασίλη που διαβάζει και προσπαθεί να διαμορφώσει άποψη.

Όταν απο την άλλη κάνεις απόλυτο διαχωρισμό θέτοντας το εκτροφικό ΓΠ ή όπως το ορίζουν στο εξωτερικό "καθαρής εκτροφής" δίνεις κατευθείαν το στοιχείο που χρειάζεται ο άλλος να καταλάβει για ποιό πράγμα μιλάμε. Έτσι ούτε παρεξηγήσεις ούτε παρανοήσεις δημιουργούνται.

Θέλω να πω ότι ακόμη και άνθρωποι που έχουν χρόνια σκύλους, αυτά που λέμε τώρα εμεις εδω δεν τα γνωρίζουν.. Η ενημέρωση για το τι πρέπει να γίνεται και πως Θεωρώ κατά την δική μου φτωχή άποψη πρέπει να γίνεται πιο ήρεμα και πιό καθαρά.

Όπως είπα και σε άλλη απάντηση, η υπερβολή μόνο κακό μπορεί να κάνει.
Σας έχω πει τόσες φορές απο την αρχή ότι τα σχόλιά μου είναι τελείως καλοπροαίρετα και δεν καταλαβαίνω την "επίθεση" που δέχθηκα απο μερικούς (μέχρι κομπλεξικός βγήκα) .. Μιας και όταν ξεκίνησα ήταν καθαρά ερωτήματα για να ξεκαθαρίσω μέσα μου τι γίνεται και πως είναι η κατάσταση..

Θεωρώ ότι το θέμα το έχω κουράσει πάρα πολύ και έχω καταντήσει γραφικός! (γιαυτο και ειχα πει οτι δεν θέλω απάντηση και όχι γιατι δεν σου επέτρεπα να μου απαντήσεις --όπως πάλι ειπώθηκε)..
 
Last edited:


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Γενικότερα συμφωνώ με τον Βασίλη.
Π.χ. είχα την Τάρα μου, σάμογιεντ από Τσεχία, πιθανότατα από puppy mills. Γεννήθηκε το 1994. Ημίαιμη δεν ήταν. Δεν ήταν όμως και πεντιγκρένια. Και πιθανότατα ένας σκύλος μη εκτροφικός που ανήκει όμως σε κάποια φυλή, μπορεί να βγάλει πολύ χειρότερα θέματα από ένα ημίαιμο που δημιουργήθηκε στους δρόμους με τους κανόνες της φυσικής επιλογής.
Πιο σωστό είναι να λέγεται εκτροφικό και μη εκτροφικό. Γνώμη μου.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Ναι, τι?
Στα γελάδια ας πούμε υπάρχουν και διαφοροποιήσεις μεταξύ "pureblood" και "fullblood".... Στην ελληνική γλώσσα δεν υπάρχει λέξη για καθένα από αυτά, τα λέμε και αυτά συλλήβδην "καθαρόαιμα".
Εσύ όταν λες καθαρόαιμο, δεν εννοείς το "purebred" όπως εννοείται διεθνώς στα σκυλιά?
Ποτέ δεν μου άρεσαν οι εξυπνάδες. Και ποτέ δεν εννοώ κατά το δοκούν. Το εννοώ είναι υποκειμενικό, η μετάφραση και τα λεξικά είναι αντικειμενικά. Τέλος πάντων για να μην το πλατιάζουμε, καθαρόαιμο το θες, καθαρόαιμο είναι. Μπάσταρδα όλα τα υπόλοιπα, μπάσταρδα είναι. Δεν θα χαλάσω το χατήρι κανένος ... Για να περνάω χαλαρά ήρθα εδώ, όχι για να απολογούμαι για το τι κόμπλεξ κουβαλάω εγώ ή ο καθένας.
Καλή συνέχεια.
 


vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
Γενικότερα συμφωνώ με τον Βασίλη.
Π.χ. είχα την Τάρα μου, σάμογιεντ από Τσεχία, πιθανότατα από puppy mills. Γεννήθηκε το 1994. Ημίαιμη δεν ήταν. Δεν ήταν όμως και πεντιγκρένια. Και πιθανότατα ένας σκύλος μη εκτροφικός που ανήκει όμως σε κάποια φυλή, μπορεί να βγάλει πολύ χειρότερα θέματα από ένα ημίαιμο που δημιουργήθηκε στους δρόμους με τους κανόνες της φυσικής επιλογής.
Πιο σωστό είναι να λέγεται εκτροφικό και μη εκτροφικό. Γνώμη μου.
Το θεωρώ και πιό τίμιο για να καταλαβαίνει και ο πιό αδαής για τι πράγμα μιλάμε. Αλλά αυτή είναι η δική μου θεωρία.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Χαθήκαμε στην μετάφραση.
Όπως το εξηγεί ο sea-mol είναι το σωστότερο .
Δεν το βλέπου όλοι έτσι όμως οπότε το εκτροφικό και μη εκτροφικό είναι σωστότερο κατά την προσωπική μου άποψη.
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Πραγματικά νιώθω ότι το έχω εξαντλήσει το θέμα ειδικά στα τελευταία θέματα που από κάποιο σημείο και μετά μπαίνει παντού το θέμα καθαρόαιμο, ημίαιμο, εκτροφικό κλπ.

Λοιπόν, θα ήθελα να εκθέσω την προσωπική μου άποψη. Τυπικά, καθαρόαιμο είναι ο σκύλος εκτροφής (κανονικής, όχι byb) που συνοδεύεται από pedigree. Και αυτό για να εξασφαλίζεται ότι ναι το κουτάβι προέρχεται από γεννήτορες της ίδιας ράτσας και που και αυτοί προέρχονται από ιδίους γεννήτορες και ούτω καθεξής μέχρι κάμποσες γενιές πίσω. Σε σκύλο χωρίς pedigree δεν μπορεί να αποδειχθεί η καθαροαιμία γενεών οπότε τυπικά δεν μπορεί να λέγεται καθαρόαιμο ακόμα και αν μοιάζει σε πολλά στοιχεία με τη φυλή και αυτό επειδή δεν μπορούμε να ξέρουμε αν μέσα του έχει περάσει και κάποια ξέμπαρκη φυλή. Οπότε ναι με αυτό το σκεπτικό είναι πολύ σωστό που οι Εγγλέζοι χρησιμοποιούν πια τον όρο purebred. Τώρα, γιατί είναι σημαντικό να γίνεται τέτοιος διαχωρισμός (pedigree και χωρίς), πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη. Απλά για να ξεχωρίζουν οι καλοί εκτροφείς (αυτοί που νοιάζονται για τη ράτσα κλπ) από τους κακούς. Γιατί πρέπει να ελπίζουμε κάποια στιγμή ότι οι μελλοντικοί ιδιοκτήτες συγκεκριμένης φυλής θα καταλάβουν ότι, αν θέλουν μια συγκεκριμένη φυλή θα πρέπει να τα σκάσουν για καλή, καθαρή εκτροφή, που κατά κόρον γίνεται με σωστό τρόπο, και δεν θα αρκούνται σε μια γέννα αυλής από φίλο, γνωστό κλπ που πολλές φορές καταλήγουν να εκμεταλλεύονται τη σκύλα. Ότι αν αγαπάνε τη φυλή θα πρέπει να πηγαίνουν σε υπεύθυνους εκτροφείς για να προστατευτεί όσο το δυνατόν περισσότερο η φυλή αυτή και τα χαρακτηριστικά της. Αν επέλεγα προσωπικά κάποια στιγμή κάποια φυλή για χ φ ψ λόγο θα έκανα οικονομίες για να την αποκτήσω με τον πλέον σωστό, ηθικά και τυπικά, και ενδεδειγμένο τρόπο, ξέροντας ότι τα χρήματά μου θα πάνε σε κάποιον που θα τον βοηθήσουν να συνεχίσει το έργο του και όχι σε κάποιον που θα τα ξοδέψει σε μπύρες, κινητά, δερμάτινα κλπ.

Τώρα, αν βγάλουμε τα τυπικά, ναι αν δούμε στο δρόμο έναν ΓΠ δεν θα κάτσουμε να αναρωτηθούμε αν είναι εκτροφικός ή μη. Προφανώς θα τον θεωρήσουμε καθαρόαιμο μιας και στα μάτια μας θα έχει όλα τα τυπικά χαρακτηριστικά που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε σε έναν ΓΠ. Και αντίστοιχα, αν δούμε ένα σκύλο που δεν θυμίζει κάποια ράτσα συγκεκριμένη, θα πούμε ότι είναι ημίαιμο χωρίς να σημαίνει ότι ο σκύλος αυτός θα είναι χειρότερος ή κάτι άλλο. Δεν θα υπεισέλθω σε αρρώστιες κλπ μιας και όπως είπαμε η εκτροφή δεν εξασφαλίζει απόλυτα ότι δεν θα υπάρχουν θέματα απλά μειώνει τις πιθανότητες, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ένας σκύλος καθαρής εκτροφής δεν θα παρουσιάσει κανένα θέμα. Επίσης, ένας σκύλος byb μπορεί να μην βγάλει ποτέ κανένα πρόβλημα, και αντίστοιχα ένας ημίαιμος μπορεί να είναι ο πιο υγιής.

Και για να κλείσω το σεντόνι μου, προσωπικά στηρίζω το pedigree και την καθαρή εκτροφή. Όχι για να χρησιμοποιείται το χαρτί αυτό ως μόστρα και επίδειξη, αλλά για να διασφαλίζεται η όσο το δυνατόν καλύτερη συνέχιση της φυλής...Και αυτό μόνο μέσω κανονικών εκτροφέων μπορεί να επιτευχθεί μιας και μόνο αυτοί μπορούν μέσω pd να εξασφαλίζουν την καθαροαιμία μέσα σε πολλές γενιές.


Υ.Γ. Όντως το εκτροφικό και μη εκτροφικό είναι πιο σωστός και ευκολονόητος διαχωρισμός, αρκεί φυσικά ο συνομιλητής μας να καταλαβαίνει τι εννοούμε με τη λέξη εκτροφικός και να μην τσουβαλιάζει όλες τις γέννες σε ένα σακί είτε ηθελημένα επειδή έτσι τον συμφέρει είτε αθέλητα λόγω άγνοιας.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
To μουλάρι δεν είναι ημίαιμο, είναι υβρίδιο, που σημαίνει δεν μπορεί να δώσει απογόνους. Στις φυλές των σκύλων δεν ισχύει αυτό, ανήκουν στο ίδιο είδος.

Υπάρχουν φυλές στις οποίες άνθρωποι πειραματίζονται για να βελτιώσουν την υγεία, και κάνουν εκούσιες μίξεις. Ενα γνωστό παράδειγμα είναι του εκτροφέα Irish wolfhound που έχει κάνει f1 mix (πρώτης γενιάς μίξη) μεταξύ Irish Wolfhound και Husky αν θυμάμαι καλά (βοήθα Μιχάλη, δεν βρίσκω λινκ). Το αποτέλεσμα είναι μια τοκετοομάδα που έχει σκυλιά και με ανάμεικτα χαρακτηριστικά, αλλά και σκυλιά που αν τα δεις, δεν μπορείς να καταλάβεις ότι έχουν κάποια μίξη (εγώ τουλάχιστον όχι Μυρτώ, εσύ ίσως).

Αντίστοιχα υπάρχουν ολόκληρες φυλές, που λόγω κλειστής γονιδιακής δεξαμενής στήνεται πρόγραμμα εξωδιασταύρωσης για να σωθούν.

Στις παραπάνω περιπτώσεις, δεν στέκει ούτε ο ουσιαστικός, ούτε ο τυπικός (pedigree) χαρακτήρας της καθαροαιμίας. Αυτό είναι δεδομένο για την FCI, όσο τουλάχιστον κρατάει την απόφαση για κλειστά γενεαλόγια.

Τα παραπάνω, όπως και όλη η συζήτηση, δεν έχει να κάνει με ανώτερα καθαρόαιμα και κατώτερα μπάσταρδα. Όλα τα καθαρόαιμα άλλωστε από μπάσταρδα προέρχονται. Και γι αυτό δεν πρέπει και να έχει κανείς αμυντική στάση αν του πουν ότι το σκυλί του δεν είναι καθαρόαιμο. Απλώς πρέπει να καταλάβει ότι δεν ανήκει στην τρέχουσα σύμβαση.

Και η σύμβαση ξαναλέω, είναι ότι αυτά που καταγράφονται στο γενεαλόγιο είναι καθαρόαιμα, αλλιώς μπορεί να είναι f1 mix που να μην καταλαβαίνει ούτε διεθνής κριτής! Πόσο μάλλον μείξεις τέτοιες να φανούν μετά από τρεις γενιές!

Από εκεί και πέρα, η μόνη διασφάλιση της "καθαροαιμίας" με τις επιστημονικές πλέον εξελίξεις, είναι τα τεστ πατρότητας που συνοδεύουν τα pedigree, τεστ τα οποία ήδη πολλοί κυνολογικοί όμιλοι έχουν υιοθετήσει ως υποχρεωτικά...
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.644
7.753
Τα παραπάνω, όπως και όλη η συζήτηση, δεν έχει να κάνει με ανώτερα καθαρόαιμα και κατώτερα μπάσταρδα. Όλα τα καθαρόαιμα άλλωστε από μπάσταρδα προέρχονται. Και γι αυτό δεν πρέπει και να έχει κανείς αμυντική στάση αν του πουν ότι το σκυλί του δεν είναι καθαρόαιμο. Απλώς πρέπει να καταλάβει ότι δεν ανήκει στην τρέχουσα σύμβαση.
Νομίζω ότι η ουσία της συζήτησης όχι όσον αφορά στη βιολογία που εμένα προσωπικά με συναρπάζει αλλά όσον αφορά τις κοινωνικές αντιδράσεις περικλείεται στο παραπάνω.
 




Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Κοίτα να δεις που τελικά γνωρίζω αρχαία ελληνικά και δεν το ήξερα. Και όχι τίποτα άλλο αλλά δεν είχα και καλό βαθμό στα αρχαία στο σχολείο.
Φίλε κούρε το μήνυμα το έγραψα περισσότερο σαν χιούμορ. Αποτυχημένο η επιτυχημένο δεν έχει σημασία.

Όπως και να χει και για να μιλήσουμε και λίγο σοβαρά, εγώ και εσύ μπορεί να καταλαβαίνουμε τι γράφουν αλλά οι υπόλοιποι;
Φανταζεσαι να βγούνε και πεντεξι μέλη ποντιακης καταγωγής και να αρχίσουν να γράφουν στην ποντιακη διάλεκτο;
Μία χαρά ελληνικά θα είναι και αρχαία μάλιστα αλλά εγώ δεν θα καταλάβω τίποτα (πράμα για να το πω και στα αρχαία από αυτά που καταλαβαίνουμε εσύ και εγω:D)
Ναι συμρφωνω αλλα δεν καταλαβα οτι το ειπες σαν χουμορ!Επισης δεν ηξερα οτι εισαι οτι και εγω..Προφανως καταλαβαινεις οτι πηγα να υπερασπιστω την ντοπιολαλια μας.
Οκ παμε παρακατω!
Οβερ!
 






zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Υπάρχουν φυλές στις οποίες άνθρωποι πειραματίζονται για να βελτιώσουν την υγεία, και κάνουν εκούσιες μίξεις. .
Ποιες φυλες ειναι αυτες;
Αυτο να υποθεσω οτι γινεται επισημα και οργανωμενα;
Ποιος αναλαμβανει κατι τετοιο;

Τα κουταβια (λεμε τωρα) που παρεθεσες, απο τις οσες φωτογραφιες εχω δει μεσω ιντερνετ (ναναι 50?) οχι δεν θα καταλαβαινα Χριστο...και καπου εδω αρχιζουν οι δευτερες σκεψεις....
:whistle:
 


Status
Κλειδωμένο θέμα