Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα

vasilis_mike

Well-Known Member
19 Φεβρουαρίου 2016
1.681
3.903
ΑΘΗΝΑ
όχι, μπορεί να πάρει πέντιγκρι! Σημαίνει ότι είναι ακατάλληλο για εκθέσεις [δλδ κατι απο τη μορφολογια του δεν ειναι εντος προτυπουή δεν περπατάει καλα (όχι πάντα γιατί ένα πετ μπορεί να εξελιχθεί σε ικανό σκυλί για εκθέσεις)]. Επίσης σημαίνει ότι πωλείται πολύ φθηνότερα από ότι ένα σκυλί για σόου ή εκτροφή. Επειδή ακριβώς οι διαχωρισμοί γίνονται σε μικρή ηλικία ο εκτροφέας δεν μπορεί να προβλέψει 100% πώς θε εξελιχθεί ένας σκύλος οπότε πάντα υπάρχει το ρίσκο να δοθεί ένα σκυλι ως πετ και μετά στο 1ο έτος του να ναι κατάλληλο ακόμα και για πρωταθλητής. π.χ. ο Rocco που έχω δεν το χει καθόλου με το περπάτημα, δεν γουστάρει να τον πιέζεις, οπότε και γι αυτό τον απέκτησα ως πετ!
με το ίδιο σκεπτικό όμως, ένα κουτάβι που "φαίνεται" ότι πάει για πρωταθλητής και ακριβοπληρωθεί μετά απο 1 χρόνο μπορεί να βγει "μάπα το καρπούζι"
 
  • Like
Reactions: mariakala




PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Και γω συμφωνώ με την παρατήρηση του @east49.
Απλώς τώρα ανταλλάσουμε απόψεις στα βασικά της εκτροφής. Όσο προχωρά η συζήτηση θα μπούμε και στις υποενότητες. Για παράδειγμα στην δική μου φυλή το θέμα του ελαφρύ undershot είναι fault. Όμως σε έκθεση ομίλου με εξειδικευμένο κριτή στην Βρετανία, μπορεί να περάσει απαρατήρητο για ένα κατά τα άλλα τέλειο σκυλί. Εδω όμως με all around όχι. Μη το γυρίσουμε όμως στις εκθέσεις στην Ελλάδα. Σαν απλό παράδειγμα το ανέφερα.
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
με το ίδιο σκεπτικό όμως, ένα κουτάβι που "φαίνεται" ότι πάει για πρωταθλητής και ακριβοπληρωθεί μετά απο 1 χρόνο μπορεί να βγει "μάπα το καρπούζι"
Ασφαλώς. Και μάλιστα σε λιγότερο απο χρόνο. Ρώτα και τον@Yorkaddict να σου πεί για τα ξενύχτια του...
 


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
με το ίδιο σκεπτικό όμως, ένα κουτάβι που "φαίνεται" ότι πάει για πρωταθλητής και ακριβοπληρωθεί μετά απο 1 χρόνο μπορεί να βγει "μάπα το καρπούζι"
ναι αλλά απ ότι ξερω τα εκθεσιακά σκυλιά αφενός δεν τα δίνουν εύκολα οι εκτροφείς (και σίγουρα δεν δίνουν τα καλύτερά τους) και αφετέρου πολλά τα δίνουν σε ''έτοιμη'' ηλικία ενώ αν δουν ότι από μικρά έχουν δυνατίοτητες δουλεύουν συνεχώς το περπάτημά τους και τα μεγαλώνουν με άλλα κριτήρια (δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες ανατροφλης τώρα βαριέμαι!) - οπότε και μειώνεται το ρίσκο. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν εκθεσιακά σκυλιά χωρίς να τα κατεβάζουν σε εκθέσεις.
 
  • Like
Reactions: vasilis_mike


genie

Well-Known Member
20 Μαϊου 2016
902
694
52
Τι το κάνει ο εκτροφέας ένα κουτάβι που δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα;
 




dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Τι το κάνει ο εκτροφέας ένα κουτάβι που δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα;
Στο φούρνο με πατάτες!

Το πουλάει καλέ τι το κάνε??! όπως είπαμε το δίνει σαν πετ σε χαμηλότερη τιμή.
 
  • Like
Reactions: Yorkaddict


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Αναγράφεται όμως πουθενά, ώστε ο πιθανός αγοραστής τους, να μην τα αναπαραγάγει;
Υπάρχουν όμιλοι φυλών που βγάζουν διαφορετικές σημάνσεις στα pedigree (κοκκινο ή μπλέ) ανάλογα με την καταλληλότητά τους για εκτροφή

http://www.dogforum.gr/community/threads/dna-test-κόκκινο-pedigree.7848/

http://www.kurzhaar.gr/κόκκινο-pedigree/
 


PXM-DANBULL

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
692
2.264
Τι το κάνει ο εκτροφέας ένα κουτάβι που δείχνει να έχει κάποιο πρόβλημα;
Περιέγραψε τι ακριβώς εννοείς πρόβλημα, και όχι γενικά και αόριστα πρόβλημα...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αναγράφεται όμως πουθενά, ώστε ο πιθανός αγοραστής τους, να μην τα αναπαραγάγει;
Ναι, στο εξωτερικό είθισται να υπάρχουν αυστηρά συμβόλαια. Και επίτρεψέ μου να σου πω πως συνήθως όσοι το κάνουν είναι και πιο σωστοί γενικότερα, χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο.

με το ίδιο σκεπτικό όμως, ένα κουτάβι που "φαίνεται" ότι πάει για πρωταθλητής και ακριβοπληρωθεί μετά απο 1 χρόνο μπορεί να βγει "μάπα το καρπούζι"
Εννοείται.
Αλλά που πας ξεβρακωτος στα αγγούρια; :D
Αν θες να ασχοληθείς οφείλεις να μάθεις, να μελετήσεις και να μην πάρεις ο,τι σου πασάρει ο οποιοσδήποτε.
Εκεί αυξάνονται οι απαιτήσεις, αλλά πίστεψέ με δεν δίδονται κιόλας έτσι απλά show quality σκύλοι.
Χώρια ότι ποτέ δεν πρόκειται να πάρεις την πρώτη επιλογή, το αστεράκι δλδ για το οποίο έγινε η γέννα εξαρχής.

Αυτό είναι πολλές φορές και το κίνητρο που σε ωθεί να ασχοληθείς με την εκτροφή. Να το δημιουργήσεις μόνος σου.
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
. Αυτο που λεει o @Yorkaddict ειναι βασικο:
Αυτος που για καποιον ειναι ο τελειος σκυλος ειναι για καποιον αλλον μια μετριοτητα.

Κι εκει διαφοροποιειται η εκτροφη μεσα στην φυλη, αναλογα με το σε ποιο χαρακτηριστικο δινει βαρυτητα ο καθε εκτροφεας.

Γι αυτο υπαρχουν εκτροφεις κ σκυλια για ολα τα γουστα.....

Αν λοιπον φιλε μου @Dimi_21 καποιος θελει σκυλι να δαγκωνει να εχει ταμπεραμεντο κ χαρακτηρα, ε οχι δεν θα το ψαξει ουτε σε γραμμες ουτε σε εκτροφεις που ασχολουνται αποκλειστικα με εκθεσεις κ show.....

Τον αλλον ομως που ειναι η πλειοψηφια κ θελει "εμφανιση" κ απο ουσια τπτ μιας κ το θελει ντεκορ καναπε, τι αλλο μπορεις να του πεις εκτος του να τον κραξεις;;;

Δυστυχως κ στα σκυλια απο κ σε πολλα θεματα, ο κοσμος στεκεται σε αυτο που βλεπει κ δεν παει παραπερα.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Δεν είναι ενοχικό. Απλά κάποιους τους έχει φοβηθεί το μάτι μου :)..
Σπάνια γίνονται μανούρες επί προσωπικού. Συνήθως επί απόψεων γίνονται ακόμα κι όταν γίνεται με παράθεση ονόματος ή και προσωπικό παράδειγμα. Χωράφια δεν έχουμε να χωρίσουμε εδώ, οπότε χαλαρά, ακόμα κι όταν ανάψουν τα αίματα. (Εκτός κι αν είσαι εσύ που στην Κουλούρα μετακινεί μονίμως το σύνορο ένα μέτρο μέσα, τότε αλλάζει το πράγμα, ετοιμάσου για βεντέτα)
 


Dimi_21

Well-Known Member
5 Μαρτίου 2013
1.609
1.940
Προσωπικα τους λεω να πανε σε κλαμπ εργασιας για να δουν με τα ματια τους και να αφησουν τα βιβλια και το διαβασμα!!!(με εχουν ρωτησει για Γ.Π εκθεσιακο η εργασιακο,καλα μην νομιζετε και εκατονταδες:D:D)και απο εναν δεν πηρα ουτε απαντηση εστω και του στυλ:ευχαριστω, ενω αυτος μου ζητησε τις "συμβουλες μου¨"
Απο εδω και περα λοιπον αν ερωτηθω ξανα,μπορει να αρνηθω ευγενικα να μπω σε συζητηση για τις διαφορες και ολα τα σχετικα
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros
Πες μου λιγο αν θες, με ποιο κριτηριο θα παρεις ενα σκυλο;;
Εστω οτι θες σκυλο φυλακα, σκυλο για κυνηγι, σκυλο για καποια εργασια.
Πως θα το διαλεξεις;
Εννοεις εγω προσωπικα?Για ποιο απο τα τρια θες γιατι μπορω να γραφω σελιδες...
Εσυ προσωπικα ναι.
Χωρις τεραστεια σεντονια, πως κανεις την επιλογη;
Ας υποθεσουμε οτι μενω
Και γω συμφωνώ με την παρατήρηση του @east49.
Απλώς τώρα ανταλλάσουμε απόψεις στα βασικά της εκτροφής. Όσο προχωρά η συζήτηση θα μπούμε και στις υποενότητες. Για παράδειγμα στην δική μου φυλή το θέμα του ελαφρύ undershot είναι fault. Όμως σε έκθεση ομίλου με εξειδικευμένο κριτή στην Βρετανία, μπορεί να περάσει απαρατήρητο για ένα κατά τα άλλα τέλειο σκυλί. Εδω όμως με all around όχι. Μη το γυρίσουμε όμως στις εκθέσεις στην Ελλάδα. Σαν απλό παράδειγμα το ανέφερα.
Kαταλαβατε τωρα ποιο ειναι το προβλημα που συζηταμε!!!!!??Οτι αντι να εστιασετε στην καταντια που εχει περιελθει πχ η συγκεκριμμενη φυλη (bullterrier) βλεπετε σφαλμα οτι ειναι undershot!!!
Τι undershot και πρασινα αλογα που τα κακομοιρα σκυλακια εχουν καταντησει κοντοτριχα μαλτεζ!!!!
Το ταπεραμεντο και τα φυσικα χαρακτηριστικα κανουν τη ρατσα ΟΧΙ οι εμφανισιακες λεπτομερειες που προσαπτει στο καθε προτυπο καποια κριτης εκθεσεων,συνταξιουχος βιβλιοθηκαριος καθε χρονο και αναλογα τον ωροσκοπο της..
Αυτο ειναι το γνησιο ταπεραμεντο του bullterrier..Για αυτο φτιαχτηκε..τωρα εαν πλεον ειναι χρησιμο αυτο ειναι ενα αλλο κεφαλαιο.Αλλα δεν εχει σημασια αν ο σκυλος εχει λιγο διαφορετικη γουνα,λιγο διαφορετικο χρωμα ή αντιθετη θεση ουρας!
Fault ειναι για τη συγκεκριμμενη ρατσα ο σκυλος να κοιμαται ορθιος!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Αρα υπαρχουν εκτροφεις που στοχευουν στο εκθεσιακο και εκτροφεις που στοχευουν στο εργασιακο;

Ειναι σαφης αυτος ο διαχωρισμος; Υφισταται σαν διαχωρισμος;

Αν δεν υφισταται και οτι ειναι σωστο μορφολογικα αυτοματως ειναι σωστο και εργασιακα, τοτε οτι παιρνει διακρισεις σε μορφολογια αυτοματως (ή "αυτοματως") δε θα πρεπει να εχει διακρισεις και στην εργασια; Και αντιστροφα;

Ρωταω και για τα Ροτβαιλερ που με ενδιαφερει περισσοτερο αλλα και γενικα
(ενταξει ισως λιγο παραπανω για τα Ροτβαιλερ...:whistle:)
 


reinmeister2

Well-Known Member
23 Μαϊου 2014
864
2.298
124
@vasilis_mike την τελευταια δεκαετια εχει υπαρξει μια εξαρση στην αγορα κυριαρχικων σκυλων μεγαλοσωμων, ως πετς...κακα τα ψεματα,το μεγαλο και "αγριο" εμφανησιακα σκυλι πουλαει...αυτο που δεν πουλαει ειναι ο αντιστοιχος χαρακτηρας...

πολλοι απο τους μεγαλους παγκοσμιους εκτροφεις που βγαζουν ποσοτητα και εχουν την εκτροφη ως επαγγελμα αμιγως και μαλιστα πολυ προσοδοφορο,κινουνται προς την κατευθυνση της ομορφιας και της πραοτητας,ετσι ωστε το τελικο προιον να ειναι αρνακι με εμφανιση λυκου...

ειδικα φυλες που ειναι "αντικειμενικα" ομορφες και δεν εχουν σαλια (δεν λερωνουν) ειναι αυτες που εχουν εκφυλιστει περισσοτερο...

χωρις να εχω προσωπικα ασχοληθει,εχω ακουσει,οτι πλεον ειναι φοβερα δυσκολο να βρεις εργασιακο γερμανικο ποιμενικο χωρις προβληματα και ειδα ορισμενα βιντεο πρωταθλητων που δυσκολευονταν ακομη και να περπατησουν ,λογω μορφολογιας του πισω μερους τους που κοντευει πλεον να γινει στο υψος ,ενα με το πατωμα...

το δυστυχες ειναι οτι ακομη και οι εκθεσεις κινουνται σε αυτο το μοτιβο με αποτελεσμα εκτροφεις,λατρεις του οριτζιναλ προτυπου που οπως σου ειπε πολυ σωστα ο @Yorkaddict ειναι μια μιξη πολλων διαφορετικων πραγματων,να "φτυνουν" κυριολεκτικα τις εκθεσεις και να διατηρουν μια ανεξαρτητη πορεια εντελως αποκομμενη απο τα διεθνως αναγνωρισμενα προτυπα...

στους αγωνες εργασιας για παραδειγμα ολοι ξερουν το ipo σχεδον κανεις δεν ξερει το french ring...αν το ψαξεις λιγο περισσοτερο θα καταλαβεις και το γιατι...

στον παρακατω δεσμο δειχνει την εξελικτικη πορεια εκτροφης των BSZS πρωταθλητων γερμανικων ποιμενικων στην ιστορια...το κατα ποσο αυτο λεγεται εξελιξη η καταντια,βρισκεται στην διακριτικη ευχερεια οσων εχουν γνωσεις επι του αντικειμενου...η διαφορα ειναι εκμφανεστατη ακομη και στα απαιδευτα ματια...

http://www.angesgardiens.ca/ANG/Bundessieger list.htm

βαζω ποιμενικους απλως γιατι το βρηκα ευκολα...

υπαρχει καπου εδω μεσα ενα καταπληκτικο νημα που δειχνει την ιστορικη εξελιξη της εκτροφης,αλλα δυστυχως δεν ξερω πως να το ψαξω...οι παλιοτεροι σιγουρα ξερουν σε ποιο αναφερομαι...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Εμενα αυτή είναι και η βασική μου ένσταση στο θέμα της εκτροφής... αφού τα ρημάδια τα περισσότερα τα φτιάξανε για να κάνουν μια εργασία... τα "μορφολογικά πρότυπα" γιατί καθιερώθηκαν ποτε δεν το κατάλαβα!!!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Αρα υπαρχουν εκτροφεις που στοχευουν στο εκθεσιακο και εκτροφεις που στοχευουν στο εργασιακο;
Ναι υπάρχουν αν και κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπάρχουν.
Μια είναι η φυλή, στο σύνολό πρέπει να στοχεύσεις.
Αλλά επειδή είναι πάρα πολύ δύσκολο και θέλει δουλειά, πολλοί κόβουν δρόμο και εκτρέφουν με σκοπό το ένα, αδιαφορώντας για το άλλο.

Εγώ πιστεύω ότι γίνεται, ότι είναι εφικτό να γίνει, αρκεί να βρεις τα κατάλληλα υλικά που θα σε βοηθήσουν να το πετυχεις.
Και φυσικά υπάρχουν αυτά τα υλικά.
 
  • Like
Reactions: zenio and myEnzo


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Εμενα αυτή είναι και η βασική μου ένσταση στο θέμα της εκτροφής... αφού τα ρημάδια τα περισσότερα τα φτιάξανε για να κάνουν μια εργασία... τα "μορφολογικά πρότυπα" γιατί καθιερώθηκαν ποτε δεν το κατάλαβα!!!
Γιατί υπάρχουν πολλές φυλές που κάνουν την ίδια εργασία. Η εργασία και το ταμπεραμέντο από μόνα τους δεν μπορούν να διαχωρίσουν φυλές. Η ειδοποιός διαφορά, καλώς ή κακώς, είναι η μορφολογία. Εκτός αν υπάρχει άνθρωπος που πιστεύει ότι υπάρχουν 400 διαφορετικές εργασίες και καλούπια χαρακτήρα.
 


Status
Κλειδωμένο θέμα