Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
yasemin
Ναι βρε,τι αγχωνεσαι για τον κτηνιατρο; Αμα χρειαστεις ποτε κανενα δυναμικο σκυλο και δεν τα βγαλεις περα ευχαριστως να σε βοηθησει ο Kouros, τωρα ξερεις που να απευθυνθεις. Οσο για τη χαλιναγωγηση μην το παρεις κυριολεκτικα...μαλλον...
Ειστε και εσεις που δεν κατεχετε ρε παιδια εδω μεσα, ενταξει δεν ειναι ντροπη. Τουλαχιστον υπαρχει βοηθεια απο το φορουμ
Eτσι..απλα να δηλωνουν μερικοι αν ειναι εκτροφεις ή εκπαιδευτες για να βλεπουμε αν ειναι οι αποψεις αντικειμενικες ή οχι...
Διαφωνεις?
Απο την αλλη μπορεις να προτιμησεις την αλλη λυση του ''ισως και να φυλαξει'' φυλακα..θα σε κατατοπισει η yasemin...H μηπως ξερεις?Εχεις και εσυ τετοιο?
http://news247.gr/eidiseis/koinonia...hs-mesa-sto-spiti-toys-sthn-varh.4035290.html
Να δωσετε συμβουλες και σε αυτους τους ανθρωπους ..τι θα κανανε τα σκυλακια σας σε μια τετοια περιπτωση?Θα γαβγιζανε χαρουμενα με την ουρα στα σκελια να φανταστω...ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΡΑ...ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ..
Γιαυτο μην λετε οτι σας κατεβαινει..
Ακου εδω στο 1,40 τι εκανε το σκυλακι..
και απο το 8,00 και μετα τι λουκι περασαν οι ανθρωποι...

ΕΣΥ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ ΤΙ ΣΚΥΛΑΚΙ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ , ΤΟΝ ΑΗ ΒΑΣΙΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΧΝΑΡΙ ΤΟΥ ΑΛΑΝΤΙΝ ΝΑ ΣΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΟΥΣΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ??
Aυτο που φανταζεται η φιλη σου η yasemin?Η αυτο που περιγραφω εγω?Ελα πες ειλικρινα..δεν ειναι ντροπη...

Ευκολο να κανεις ειρωνειες οταν αγνοεις την πραγματικοτητα..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Kouros
Σημειωση:το quote σου δεν με βοηθαει, αλλα δεν πειραζει....

Οταν επιλεγεις ενα σκυλο, δεν μπορεις να βασιζεσαι μονο στα ματια σου, γιατι αυτο που βλεπεις, ειναι ενα κουταβι 60ημερων. Απο κει κ πισω βασιζεσαι στην δηλωση του εκαστοτε τυχαρπαστου αν σου λεει την αληθεια η οχι. Μονο την μανα μπορεις να βεβαιωσεις με τα ματια σου κ τιποτα αλλο.....
Για απο κει κ πισω αν δεν υπαρχει pedigree δεν εχεις ΤΙΠΟΤΑ.

Το παραδειγμα σου με το αμαξι ειναι ακυρο.
Ακομα κ taro να ηταν, εχει το εμπορικο σημα της vw. Αν ηταν σκυλος δλδ παλι θα ειχε pedigree!
Οταν ανοιγεις το καπο, βλεπεις παλι σηματα σχεδον σε ολα τα ανταλλακτικα του.....
Αυτο που λες εσυ θα ηταν μια ιδιοκατασκευη, look-like, χωρις κανενα εμπορικο σημα καμιας εταιριας....
Θα το επαιρνες; Μπα.....

Το pedigree δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την βαση.
Ξεκινας με αυτο κ φυσικα μετα αναλογα τι ψαχνεις κανεις την διαδικασια επιλογης που περιεγραψες.
Ακομα δεν εχω καταλαβει το σκεπτικο σου στο τι αναιρει το ενα το αλλο!!

Πως σου εχει κολλησει το μυαλο οτι ο, τι εχει pedigree ειναι αυτοματως μπουχεσικο εκφυλισμενο κ δεν ξερω τι αλλο δεν μπορω να το καταλαβω.
Οτι υπαρχουν εκτροφεις που ολοκληρη η εκτροφη τους βασιζεται σε εξευγενισμενα εκθεσιακα σκυλια ανευ χαρακτηρα δεν νομιζω να το αρνηθηκε κανεις.
Αλλα ολοι ξερουν οτι υπαρχουν εκτροφεις που βασιζουν την επιλογη τους στην εργασια κ ναι, θα σε τρομαξω, αλλα υπαρχουν κ αυτοι που δεν ασχολουνται να βγαλουν κ να πλασσαρουν πρωταθλητες αλλα σκυλια με χαρακτηρα.

Υ. Γ. Το σκυλι που περιγραφεις που ειναι ετοιμο να την πεσει σε οτι κινειται κ αναπνεει κ δεν μπορει να το κανει καλα ουτε το αφεντικο του, δεν ειναι ο απολυτος φυλακας. Συνταγη για πρωτοσελιδο στις ειδησεις ειναι, αν τυχει κ βρεθει εκτος του χωρου που περιοριζεται για μια ζωη.....
 




zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Kouros
Θεωρεις ό,τι:
1.Οτι εχει pedigree ειναι μπουχεσας
2. Για να μην ειναι μπουχεσας σιγουρα δε θα εχει pedigree

Τα λεω σωστα; Συνοψιζεται η αποψη σου σε αυτα τα 2;
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros
Σημειωση:το quote σου δεν με βοηθαει, αλλα δεν πειραζει....

Οταν επιλεγεις ενα σκυλο, δεν μπορεις να βασιζεσαι μονο στα ματια σου, γιατι αυτο που βλεπεις, ειναι ενα κουταβι 60ημερων. Απο κει κ πισω βασιζεσαι στην δηλωση του εκαστοτε τυχαρπαστου αν σου λεει την αληθεια η οχι. Μονο την μανα μπορεις να βεβαιωσεις με τα ματια σου κ τιποτα αλλο.....
Για απο κει κ πισω αν δεν υπαρχει pedigree δεν εχεις ΤΙΠΟΤΑ.O εκτροφεας δεν ειναι τυχαρπαστος?Ποια ειναι η διαφορα του με τον byb?Οτι δινει βεβαιωση ετσι..?Για να την δειχνεις μετα εσυ στην καφετερια στον φιλο σου και να κομπαζεις οτι πηρες πρωταθλητη ετσι...?Αλλο που ο πρωταθλητης κοιμαται ολη μερα με τα μαγουλα στο πατωμα...

Το παραδειγμα σου με το αμαξι ειναι ακυρο.
Ακομα κ taro να ηταν, εχει το εμπορικο σημα της vw. Αν ηταν σκυλος δλδ παλι θα ειχε pedigree!
Οταν ανοιγεις το καπο, βλεπεις παλι σηματα σχεδον σε ολα τα ανταλλακτικα του.....
Αυτο που λες εσυ θα ηταν μια ιδιοκατασκευη, look-like, χωρις κανενα εμπορικο σημα καμιας εταιριας....
Θα το επαιρνες; Μπα.....Δεν μου απαντησες για το βιντεο με το καυκασιο και αν πηγαινα στη Γεωργια και το επαιρνα εαν θα ηταν γνησιο ή οχι αφου δεν θα ειχε pedigree..επιλεκτικες απαντησεις βλεπω παλι ..

Το pedigree δεν ειναι τιποτα παραπανω απο την βαση.
Ξεκινας με αυτο κ φυσικα μετα αναλογα τι ψαχνεις κανεις την διαδικασια επιλογης που περιεγραψες.
Ακομα δεν εχω καταλαβει το σκεπτικο σου στο τι αναιρει το ενα το αλλο!!

Πως σου εχει κολλησει το μυαλο οτι ο, τι εχει pedigree ειναι αυτοματως μπουχεσικο εκφυλισμενο κ δεν ξερω τι αλλο δεν μπορω να το καταλαβω.
Οτι υπαρχουν εκτροφεις που ολοκληρη η εκτροφη τους βασιζεται σε εξευγενισμενα εκθεσιακα σκυλια ανευ χαρακτηρα δεν νομιζω να το αρνηθηκε κανεις.
Αλλα ολοι ξερουν οτι υπαρχουν εκτροφεις που βασιζουν την επιλογη τους στην εργασια κ ναι, θα σε τρομαξω, αλλα υπαρχουν κ αυτοι που δεν ασχολουνται να βγαλουν κ να πλασσαρουν πρωταθλητες αλλα σκυλια με χαρακτηρα.Ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα ενος χεριου και σιγουρα στην ελλαδα δεν εχουν εμφανιστει ακομα..

Υ. Γ. Το σκυλι που περιγραφεις που ειναι ετοιμο να την πεσει σε οτι κινειται κ αναπνεει κ δεν μπορει να το κανει καλα ουτε το αφεντικο του, δεν ειναι ο απολυτος φυλακας. Συνταγη για πρωτοσελιδο στις ειδησεις ειναι, αν τυχει κ βρεθει εκτος του χωρου που περιοριζεται για μια ζωη.....Σιγουρα εαν πεσει στα χερια καποιου ανευθυνου..αλλα τα επιδεξια βρακια θελουν και επιδεξιους κωλους..Εσυ τι προτεινεις δηλαδη?Να επιλεγει ο κοσμος ευνουχισμενα ''look only'' σκυλακια και να φανταζεται οτι μπορει και να προσπαθησουν να κανουν τους φυλακες επειδη καποιοι ειναι ανευθυνοι?Ξαναειπα νομιζω οτι με διαβαζεις επιλεκτικα..σε ποιο σημειο ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΛΑ ΕΓΩ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΜΟΥ?Αυτο θα γινοταν εαν ειχε δαγκωσει τον κτηνιατρο..πραγμα που δεν εγινε γιατι εγω δεν ειμαι ανευθυνος σαν μερικους που αφηνουν τα pedigrooσκυλακια τους στα παρκα αμολυτα....
Βεβαιως και δεν προοριζοταν για μια ζωη να ειναι μεσα στο χωρο του..Δυστυχως ΕΞΩ βγηκε και εφαγε τη φολα..εαν ηταν στο χωρο του τωρα θα ζουσε το αγορι μου..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Kouros
Θεωρεις ό,τι:
1.Οτι εχει pedigree ειναι μπουχεσας
2. Για να μην ειναι μπουχεσας σιγουρα δε θα εχει pedigree

Τα λεω σωστα; Συνοψιζεται η αποψη σου σε αυτα τα 2;
Απαντησε πρωτα σε αυτα που σε ρωτησα και μετα εγω με τη σειρα μου..Εκτος και εαν συμφωνεις απολυτα..
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Ο Εκτροφεας οχι δεν ειναι τυχαρπαστος.
Ξερει τι ζευγαρωνει, γιατι το εχει επιλεξει, οχι μονο βαση της διαδικασιας που περιεγραψες, της καλη εργασιακης του ικανοτητας δλδ, αλλα κ βαση των προγονων του, της υγειας τους των ικανοτητων τους, ξερει τι ζευγαρωνει με τι κ γιατι, κ φυσικα στοιχειωδως σεβομενος την φυλη, ναι βγαζει pedigree στα σκυλια του, γιατι θελει να αφησει και το αποτυπωμα της εκτροφης στην φυλη κ οχι να κανει απλα μια γεννα.....

Υπαρχουν εκτροφες κ εκτροφες.
Αλλοι στοχευουν στον αυριανο πρωταθλητη, παραγκωνιζοντας τον χαρακτηρα κ δινοντας βαση αν θα απλωνονται καλα τα μαγουλα στο πατωμα.
Αλλοι δινουν βαση στο χαρακτηρα κ στον σκυλο με τις καλυτερες ικανοτητες για την φυλη του.
Στο χερι σου ειναι απο ποιον θα επιλεξεις να παρεις....

Καμια επιλεκτικη απαντηση.
Δεν υπαρχει καθαροαιμος σκυλος χωρις pedigree.
Στην καλυτερη αυτο που περιγραφεις ειναι μια μοναδα ικανοτατη γι αυτο που την επελεξες. Τιποτα παραπανω.

Θα σου προτεινα να ψαξεις λιγο καλυτερα τι εκτροφεις εχουμε ακομα κ στην Ελλαδα.... Θα εκπλαγεις.

Εφ οσων μπορουσες να κανεις καλα τον απολυτο σκυλο σου, αυτο σημαινει ακριβως αυτο που σου λεω, οτι δεχοταν δλδ την εξεταση απο τον ξενο. Αρα θα μπορουσε να δεχτει να μια οποιαδηποτε τυπικη εξεταση που δεν θα ξεπερνουσε τα ορια....

Εξακολουθω να μην καταλαβαινω που βασιζεις το σκεπτικο οτι σκυλος που εχει pedigree στερειται ικανοτητων κ χαρακτηρα. Το pedigree δλδ του χαλαει την ικανοτητα;;

Αν εισαι αντιθετος στην εκτροφη που παραγκωνιζει τον χαρακτηρα δημιουργοντας σκυλια για εκθεσεις κ για καναπεδες σαλονιων, δεν διαφωνουμε καπου, μαζι σου ειμαι. Εξακολουθω ομως να μην καταλαβαινω γιατι αυτο το σωστου χαρακτηρα κ ικανοτητων σκυλι δεν μπορει να εχει pedigree.....
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
1. Οχι δεν εχω τετοιο. Τετοιο μπουχεσοσκυλο εχω σκοπο να παρω παντως. Και αυτα που εχω τωρα στο κοπαδι επειδη δεν εχουν πεντιγκρι μασανε σιδερα. Το λυκο μονο σε φωτγραφιες τον βλεπουμε.

2. Δηλωνω κτηνοτροφος. Δωσε ενα email να σου στειλω Ε1 να μου πεις αν μπορω να εκφερω γνωμη. Προτεινω να σου στειλουμε ολοι κανα χαρτι να ξερεις ποιος εχει δικαιωμα εκφορας λογου και αν κρυβει κατι.

3. Εκει στο Τεξας που ζεις τι φαση; Ζεστη; (αυτο ειναι απαντηση στο "ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ Η ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΩΡΑ...ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ")
Να αρχισω να κανω επισης αυθαιρετες υποθεσεις γιατι εχω ενα φοβο οτι τονιζονται καπως οι λεξεις "τωρα" και "αυτην"; Να μην κανω γιατι θα βγουμε εκτος σκυλοθεματολογιας

4. Απο τον Αγιο Βασιλη τιποτα. ΣΙΓΟΥΡΑ δε θα ζητουσα το δικο σου τον ανακοντα γιατι στα 3 δευτερολεπτα θα ηταν νεκρος. Αν αυτο το βιντεο που εβαλες το θεωρεις δικο σου επιχειρημα, πραγκατικα χωρις να εχω ουτε καν τις δικες σου γνωσεις απο σκυλια (και το καν σημαινει οτι εδω μεσα υπαρχει κοσμος που ξερει περισσοτερα απο σενα αλλα κυριως σκεφτεται λιιιγο πιο ανοιχτομυαλα) θεωρω οτι εισαι πολυ μακρυα. Πολυ ομως. Ειναι ακριβως η κατασταση οπου ο σκυλος οχι απλα δε σε σωζει, αλλα μαζι με τα μπιζου ξερεις στανταρ οτι εχεις χασει και το σκυλο.

Ο αλλος μπηκε μεσα με πιστολι, ηταν 3-4, θα φοβοντουσαν το σκυλο....Οκ...και αυτο το παραδειγμα τωρα ειναι δικο σου επιχειρημα...οκ και παλι...

Πριν μου απαντησεις σε αυτα αν εχεις την καλοσυνη απαντα αρχικα στα προηγουμενα, δωσε μου το σκεπτικο σου με 2 κουβεντες.

Ευχαριστω
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Εγώ αρνούμαι να ζητάει να μάθει το επάγγελμά ο οποιοσδήποτε τυχαίος άγνωστος στο ίντερνετ, πόσο μάλλον όταν αυτός δεν λέει το δικό του.
 


ISKENDER

Well-Known Member
28 Ιουνίου 2013
1.986
6.021
SALONIKI
Ισκεντέρ χαραμίζεσαι....
Θα το διάβαζα και για Σκαρίμπα το ποστ

Κατέχουμε και απο Σκαρίμπα συντροφε;



Μαλάκα μου έλεος δηλαδή. Αρχίζει και σταματάει η λογική....
Εξηγούμε σε τόσα ποστ πόσο δύσκολη είναι η και πόσα προβλήματα έχει η σωστή εκτροφή, χωρίς να κρύβουμε τίποτα κάτω απ το χαλί, και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι: ε, αν είναι τόσο σύνθετα τα πράγματα ας πάρω απ τον byb που δεν ασχολείται ούτε καν με αυτά και όλο και κάτι καλύτερο θα βγει???????
Συζητάμε για να συνεννοηθούμε ή μας τρολάρετε επισήμως?

Δεν λεω καλη συζήτηση έγινε αλλα... δεν συζητάτε το πόσα
προβληματα εχει η εκτροφή αλλα το πως θα έπρεπε να ειναι
η εκτροφη συζητάτε ως συνήθως για την ιδεατή εκτροφη και οχι
το πια ειναι στην πραγματικότητα η εκτροφή.
 




dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Δεν υπαρχει καθαροαιμος σκυλος χωρις pedigree.
.
Αυτο λεγεται συχνα στο φορουμ και δεν το καταλαβα ποτε.
Καταλαβαινουμε ολοι φανταζομαι οτι το "καθαροαιμος" ειναι ενας γλωσσικος ευφημισμος μιας και οι περισσοτερες φυλες εχουν προελθει απο την προσμειξη 2-3 και πρισσοτερων φυλων και απλα προεκυψε μια φυλη καινουρια που με το περασμα των χρονων εχει στερεοποιηθει η γονιδιακη της δεξαμενη και επειδιωκεται να μεινει κλειστη με την επιλεκτικη εκτροφη. Οι μονοι καθαροαιμοι σε αυτη τη γη θα ηταν ο Αδαμ και η Ευα χεχεχε δλδ μονο μια ιδεατη κατασκευη παρθενογεννεσης.

Κατα τ αλλα εγω που πηρα ενα σκυλο απο εκτροφειο χωρις να παρω και το pedigree του γιατι ηταν τζαμπα λεφτα μιας και δεν θα τον κατεβαζω σε εκθεσεις και τον ζευγαρωσω επισης με σκυλο ιδιου τροπου αποκτησης, τοτε τα παιδια τους δεν θα ναι καθαροαιμα? :rolleyes: Κι αν αυτο συνεχιστει σε βαθος γενεων πιστευεις παλι οτι θα χαθει η καθαροαιμια?!
 
  • Like
Reactions: Kouros


Haris Drazen

Well-Known Member
25 Μαρτίου 2016
1.454
2.847
ΑΘΗΝΑ
Κατα τ αλλα εγω που πηρα ενα σκυλο απο εκτροφειο χωρις να παρω και το pedigree του γιατι ηταν τζαμπα λεφτα μιας και δεν θα τον κατεβαζω σε εκθεσεις και τον ζευγαρωσω επισης με σκυλο ιδιου τροπου αποκτησης, τοτε τα παιδια τους δεν θα ναι καθαροαιμα? :rolleyes: Κι αν αυτο συνεχιστει σε βαθος γενεων πιστευεις παλι οτι θα χαθει η καθαροαιμια?!
δεν θα χαθει η καθαροαιμια, αν ζευγαρωνουν σκυλια τα οποια δεν εχουν ελεγθει οτι ειναι εντος προτυπου και αξια για αναπαραγωγη; απο γενια σε γενια δεν θα μεγαλωνει η αποκλιση απο το "ιδανικο"; μεχρι ποτε θα κραταει η γραμμη των προπροπροπαππων που καποιος εκτροφεας ζευγαρωσε επειδη ηταν αξιοι συνεχιστες της φυλης τους;
 
  • Like
Reactions: Orilis


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.653
19.887
Αυτο λεγεται συχνα στο φορουμ και δεν το καταλαβα ποτε.
Μαλάκα μου έλεος δηλαδή. Αρχίζει και σταματάει η λογική....
Εξηγούμε σε τόσα ποστ πόσο δύσκολη είναι η και πόσα προβλήματα έχει η σωστή εκτροφή, χωρίς να κρύβουμε τίποτα κάτω απ το χαλί, και το συμπέρασμα που βγαίνει είναι: ε, αν είναι τόσο σύνθετα τα πράγματα ας πάρω απ τον byb που δεν ασχολείται ούτε καν με αυτά και όλο και κάτι καλύτερο θα βγει???????
Συζητάμε για να συνεννοηθούμε ή μας τρολάρετε επισήμως?

Κατα τ αλλα εγω που πηρα ενα σκυλο απο εκτροφειο χωρις να παρω και το pedigree του γιατι ηταν τζαμπα λεφτα μιας και δεν θα τον κατεβαζω σε εκθεσεις και τον ζευγαρωσω επισης με σκυλο ιδιου τροπου αποκτησης, τοτε τα παιδια τους δεν θα ναι καθαροαιμα? :rolleyes: Κι αν αυτο συνεχιστει σε βαθος γενεων πιστευεις παλι οτι θα χαθει η καθαροαιμια?!
To pedigree, ο κανονικός εκτροφέας, δεν το χρεώνει έξτρα.
Συνοδεύει πάντα τον σκύλο, είτε αυτός θα κατέβει σε εκθέσεις, είτε όχι.
Να ζευγαρώσεις [ειδικά] τον άνευ pedigree σκύλο σου, για ποιό λόγο; Byb είσαι;
Και ναι...τα κουτάβια τους, θα είναι ημίαιμα, που θα μοιάζουν με chiouahoua.

Οσες φορές πείτε τα ίδια, τις ίδιες απαντήσεις θα λάβετε. Εδώ...στο dogforum. Στην παρέα της γειτονιάς και στους φίλους, μπορείς να πεις με καμάρι, ότι έκανες μια γέννα καθαρόαιμων, που θα την χρυσοπληρωθείς ;)
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@dogwish
Τα εχουμε πει πολλες φορες.....
Καθαροαιμος θεωρειται ο σκυλος που προερχεται κ ανηκει αποδεδειγμενα απο/σε μια σταθεροποιημενη φυλη. Αυτο δεν υπαρχει αλλος τροπος να γινει (αποδειχθει) πλην της υπαρξης του pedigree.

Στο παραδειγμα που λες, θα μπορουσε να ειναι καθαροαιμο, αλλα χωρις αυτο να αποδεικνυεται, δεν μπορει να θεωρηθει ως τετοιο.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Καταλαβαινουμε ολοι φανταζομαι οτι το "καθαροαιμος" ειναι ενας γλωσσικος ευφημισμος μιας και οι περισσοτερες φυλες εχουν προελθει απο την προσμειξη 2-3 και πρισσοτερων φυλων και απλα προεκυψε μια φυλη καινουρια που με το περασμα των χρονων εχει στερεοποιηθει η γονιδιακη της δεξαμενη και επειδιωκεται να μεινει κλειστη με την επιλεκτικη εκτροφη
Το pedigree αποδεικνύει πως ο σκύλος μας προέρχεται από αυτή την κλειστή δεξαμενή.
Για να μπορέσει να διασφαλιστεί πως ο σκύλος μας δεν φέρει ξένα για την φυλή γονίδια.
Γονίδια που με την σειρά τους καλώς ή κακώς, κάποιοι πολύ πριν από εμάς συγκέντρωσαν.
 
  • Like
Reactions: ioanna a


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
To pedigree, ο κανονικός εκτροφέας, δεν το χρεώνει έξτρα.
Συνοδεύει πάντα τον σκύλο, είτε αυτός θα κατέβει σε εκθέσεις, είτε όχι.
Να ζευγαρώσεις [ειδικά] τον άνευ pedigree σκύλο σου, για ποιό λόγο; Byb είσαι;
Και ναι...τα κουτάβια τους, θα είναι ημίαιμα, που θα μοιάζουν με chiouahoua.

Οσες φορές πείτε τα ίδια, τις ίδιες απαντήσεις θα λάβετε. Εδώ...στο dogforum. Στην παρέα της γειτονιάς και στους φίλους, μπορείς να πεις με καμάρι, ότι έκανες μια γέννα καθαρόαιμων, που θα την χρυσοπληρωθείς ;)
Τι byb μωρε? Εχετε παρει ενα εννοιολογικο πλαισιο και το κοπανατε παντου σα παπαγαλακια.
Μπορει να θελω να τα κρατησω ολα ή να τα χαρισω στον κολλητο μου. Κατακριτεο ε?
Ημιαιμα λεει θα ναι επειδη δεν εχουν ενα χαρτι, πιο τυπολατρικη και απο το φαντασιακο μιας μεσης γερμανιδας. Για γελια μονο. Απο κλειστες γραμμες θα προερχονται τα τσιουαουα, και θα μοιαζουν με τσιουαουα στα ολα τους.
Εσυ τι εισαι ιερεια του dogforum και μιλας σαν τον Παπα? Τωρα τι κανει ο καθε εκτροφεας αστο, δεν φαινεται να γνωριζεις πολλα για το σπορ.
 
  • Like
Reactions: Kouros


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Το pedigree αποδεικνύει πως ο σκύλος μας προέρχεται από αυτή την κλειστή δεξαμενή.
Για να μπορέσει να διασφαλιστεί πως ο σκύλος μας δεν φέρει ξένα για την φυλή γονίδια.
Γονίδια που με την σειρά τους καλώς ή κακώς, κάποιοι πολύ πριν από εμάς συγκέντρωσαν.
Σου λεω το χαρτι ειναι μια ΚΑΝΟΝΙΣΤΙΚΗ γραπτη αναφορα και μονο. Μπορει καλλιστα ενας σκυλος να μην φερει χαρτι και να εχει προελθει με τον τροπο που ειπα και καλλιστα να φερει τα ιδια γονιδια της κλειστης δεξαμενης. Ισα ισα μπορει να την κανει και καλυτερη μια και συνηθως τα ζευγαρωματα των εκτροφεων αποφευγουν να προσθεσουν στην αναπαραγωγη σκυλους με ψιλοελαττωματα αν δεν επικαλυπτονται απο το ταιρι τους και ετσι να χασουν και πολλα προτερηματα των προγονων του ''ελαττωματικου'' σκυλου. Δεν σημαινει οτι παυουν να ειναι καθαροαιμα.
 




Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki