Η ζωή με ένα σκυλί byb


Status
Κλειδωμένο θέμα

dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Η εκπαιδευσιμοτητα κ το ταμπεραμεντο ειναι κληρονομικα, το δε δευτερο ενισχυεται κ επικτητα απο τις πρωτες μερες απο την μανα.....
Ο βαθμος κυριαρχικοτητας της μοναδας δεν ειναι.....
Εχουμε στοιχεια για το αντιθετο;;
Μηπως θες να πεις οτι ο χαρακτηρας δεν ειναι κληρονομικος;;
Γιατι το ταμπεραμεντο ειναι στοιχειο του χαρακτηρα κ εξ οσων γνωριζω κληρονομειται εκτος αν εχουμε αποδειξεις του εναντιου......
Ναι ήθελα να γράψω ότι ο χαρακτήρας δεν κληρονομείται αποκλειστικά αλλά ειναι σύζευξη γεννητορων και πριβάλλοντος (με το περιβαλλον να υπερισχυει). Για το σκυλο εννοιολογικα το ταπεραμέντο ειναι η ευρυτερη κατηγορία που περιλαμβανει ολες τις ποιοτικες διαφορες ενος σκυλου απο τον χαρακτηρα του ανθρωπου. γι αθτο συνηθως ο χαρακτηρας εμπεριεχεται μεσα στο ταπεραμεντο οταν μιλαμε για σκυλια.
 
  • Like
Reactions: east49


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
εγω φταιω για την παρανοηση γιατι γραφω απο ενα μαπα ταμπλετ που δεν σκρολλαρει πανω να δω τι γραφω κ τι απανταω κ γραφω στα κουτουρου! σορρυ για τα μπερδεματα
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros

To pedigree ειναι η μοναδικη "πιστοποιηση" οτι ο σκυλος ανηκει στην Χ φυλη, στην οποια ανηκαν κ οι προγονοι του κλπ κλπ. Αλλιως βασιζεσαι μονο στο κατα δηλωση του εκαστοτε. Αν εισαι τοσο ευκολοπιστος, με γεια σου, αλλα εγω πχ δεν ειμαι. Οχι οτι το pedigree εξασφαλιζει στο 100%, αλλα......Δεν βασιζομαι στην δηλωση κανενος αλλα στα ματια μου και σε κανενα χαρτι ''υγειας'' γιατι αυτο ειναι το pedigree..
Το toyota παραπανω "το παιρνεις για την δουλεια".
Ενα αλλο που μοιαζει οπτικα χωρις το σημα της toyota θα το εμπιστευοσουν για την δουλεια;;Bεβαιως..το vw taro που εβγαινε το 91 και μετα ηταν της toyota ..ουσιαστικα ηταν το hilux με το σημα της vw..αν καταλαβαινεις την παρομοιωση..
Εγω λεω οχι κ αν θα το εκανες κ θα εβγαινε θα ηταν τυχη....
Τιποτα δεν ειναι θεμα τυχης..H νικη αγαπαει την προετοιμασια (amat victoria curam).Για εσενα μπορει να ηταν τυχη για εμενα ολα ειναι θεμα επιλογης ,σκληρης δουλειας και αναζητησης.

Μαλλον, αν οχι σιγουρα, δεν εχεις γνωρισει εκτροφεις που στοχευουν στην εργασια. Θα σου προτεινα να το εκανες πριν αρχισεις τους αφορισμους.....Προσωπικα δεν εχω γνωρισει τετοιους ,αυτους που ξερω ειναι οπως τους περιεγραψα παραπανω..υπαρχουν βεβαια και αυτοι που περιγραφεις (ελαχιστοι ομως) αλλα ειναι προσβασιμοι μονο μεσω ιντερνετ.Αν στο μελλον χρειαστω παλι σκυλο φυλακα θα τους περιελαβω στην αναζητηση μου , να εισαι σιγουρος , Αυτο ειπα και ποιο πανω.

Το λες κ μονος σου, αυτοι που "γινανε εκτροφεις" το κανανε επισημα και by the book.....
Αυτο.
Δεν γινεται λοιπον να στοχευουμε στο μεμονομενο ζευγαρωμα του κατα δηλωση "γαματου" "καθαροαιμου" σκυλου του κυρ Τακη με της κυρα Λενης..... Στο κατω κατω τι τον σταματαει αυτον τον ελαχιστα σοβαρο, αν χρησιμοποιει καθαροαιμα σκυλια, να τους βγαζει κ ταυτοτητα;;;
Τιποτα....Προφανως αλλα θα πρεπει να εμπιστευομαστε αλλα κριτηρια (σου ειπα τι κανω εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) και οχι συγχωροχαρτια και υποσχεσεις...

Αν θες να αγορασεις την ουσια, κανεις δεν σου λεει να μην χρησιμοποιησεις την παραπανω διαδικασια επιλογης που εθεσες σε σκυλια ομως που εχουν pedigree.
Ειναι αστειο αν πεις οτι δεν θα βρεις!
Ας γελασουμε λοιπον!!!Γιατι ναι δεν θα βρεις γιατι αυτοι που πουλανε το πεντιγκρι δεν εχουν λογω να εστιασουν στην ουσια...ο κακομοιρος κοσμακης αγοραζει πρωταθλητες...μπουχεσες και κιλα!!!Τουμπανα!!!


Aρα καθονται να τα ακουμπησει κ να τους πιασει τα παπαρια.... Αρα;
Αρα ειναι θεμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ να ανεχτουν, οχι πολλα πολλα κ γλυκες αλλα τα απαραιτητα.....
Αρα καλλιστα θα μπορουσε ενας σκυλος με δυνατα ενστικτα κ ταμπεραμεντο να ΑΝΕΧΤΕΙ επειδη εχει ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ.....Ειναι επιλεκτικη βλεπω η αγνοια σου σε οσα γραφω...Επανειλημμενα εχω γραψει οτι τα τρια σκυλια που εχω τωρα..ΚΑΝΕΝΑ απο αυτα δεν ειναι φυλακας...αρα ειναι λογικο να επιτρεπουν στον κτηνιατρο και σε αλλους αγνωστους να τους πλησιαζουν.Λογικο βεβαια αυτο γιατι μαλλον δεν εχεις δει ποτε πως ειναι ενας πραγματικος φυλακας..Σεβαστη η αποψη σου κρινοντας βεβαια εξ ιδιων...
Και ΟΧΙ ενας σκυλος με δυνατα ενστικτα (οχι μετρια και μπλου μπλου..) δεν μπορει να ανεχτει ξενο..αν ειναι ετσι δεν ειναι φυλακας..


Αυτο που ειναι αντικρουομενο σε σενα κ με το οποιο διαφωνω καθετα ειναι οτι θες να μιλας για φυλες (λες ειχα καυκασιο, παρε πρεσα κλπ) την στιγμη που δεν αναγνωριζεις την υπαρξη ταυτοτητας για την πιστοποιηση των ζωων στην φυλη.
Αυτο για το οποιο κατα βαση μιλας, ειναι το τυχαιο ημιαιμο σκυλι, του τυχαιου που το εβγαλε απο τυχαια γεννα κ το ονομαζει ως ανηκων σε μια φυλη, για να το πουλησει.....
Αυτο που κατηγορεις δλδ, στην χειροτερη μορφη του.....Εαν τωρα εγω παρω ενα αεροπλανο και παω στο Tbilisi στη γεωργια και παρω αυτο το σκυλακι..
θα μου πεις ειναι ημιαιμο???Και οτι ο εκτροφεας που πουλαει τα νεας γης-αγβερναρδου-leonberger μιχ ειναι καθαροαιμα λογω pedigree??Τι να πω τοτε?Ο καθενας κανει οτι νομιζει....
Απο το 14.40 δες τι θα πει σωστη εκτροφη....εμφανιση ,σωμα και ΤΑΠΕΡΑΜΕΝΤΟ...Ακου τι λεει ο τυπος..Σκυλια για εργασια..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros

To pedigree ειναι η μοναδικη "πιστοποιηση" οτι ο σκυλος ανηκει στην Χ φυλη, στην οποια ανηκαν κ οι προγονοι του κλπ κλπ. Αλλιως βασιζεσαι μονο στο κατα δηλωση του εκαστοτε. Αν εισαι τοσο ευκολοπιστος, με γεια σου, αλλα εγω πχ δεν ειμαι. Οχι οτι το pedigree εξασφαλιζει στο 100%, αλλα......Δεν βασιζομαι στην δηλωση κανενος αλλα στα ματια μου και σε κανενα χαρτι ''υγειας'' γιατι αυτο ειναι το pedigree..
Το toyota παραπανω "το παιρνεις για την δουλεια".
Ενα αλλο που μοιαζει οπτικα χωρις το σημα της toyota θα το εμπιστευοσουν για την δουλεια;;Bεβαιως..το vw taro που εβγαινε το 91 και μετα ηταν της toyota ..ουσιαστικα ηταν το hilux με το σημα της vw..αν καταλαβαινεις την παρομοιωση..
Εγω λεω οχι κ αν θα το εκανες κ θα εβγαινε θα ηταν τυχη....
Τιποτα δεν ειναι θεμα τυχης..H νικη αγαπαει την προετοιμασια (amat victoria curam).Για εσενα μπορει να ηταν τυχη για εμενα ολα ειναι θεμα επιλογης ,σκληρης δουλειας και αναζητησης.

Μαλλον, αν οχι σιγουρα, δεν εχεις γνωρισει εκτροφεις που στοχευουν στην εργασια. Θα σου προτεινα να το εκανες πριν αρχισεις τους αφορισμους.....Προσωπικα δεν εχω γνωρισει τετοιους ,αυτους που ξερω ειναι οπως τους περιεγραψα παραπανω..υπαρχουν βεβαια και αυτοι που περιγραφεις (ελαχιστοι ομως) αλλα ειναι προσβασιμοι μονο μεσω ιντερνετ.Αν στο μελλον χρειαστω παλι σκυλο φυλακα θα τους περιελαβω στην αναζητηση μου , να εισαι σιγουρος , Αυτο ειπα και ποιο πανω.

Το λες κ μονος σου, αυτοι που "γινανε εκτροφεις" το κανανε επισημα και by the book.....
Αυτο.
Δεν γινεται λοιπον να στοχευουμε στο μεμονομενο ζευγαρωμα του κατα δηλωση "γαματου" "καθαροαιμου" σκυλου του κυρ Τακη με της κυρα Λενης..... Στο κατω κατω τι τον σταματαει αυτον τον ελαχιστα σοβαρο, αν χρησιμοποιει καθαροαιμα σκυλια, να τους βγαζει κ ταυτοτητα;;;
Τιποτα....Προφανως αλλα θα πρεπει να εμπιστευομαστε αλλα κριτηρια (σου ειπα τι κανω εγω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ) και οχι συγχωροχαρτια και υποσχεσεις...

Αν θες να αγορασεις την ουσια, κανεις δεν σου λεει να μην χρησιμοποιησεις την παραπανω διαδικασια επιλογης που εθεσες σε σκυλια ομως που εχουν pedigree.
Ειναι αστειο αν πεις οτι δεν θα βρεις!
Ας γελασουμε λοιπον!!!Γιατι ναι δεν θα βρεις γιατι αυτοι που πουλανε το πεντιγκρι δεν εχουν λογω να εστιασουν στην ουσια...ο κακομοιρος κοσμακης αγοραζει πρωταθλητες...μπουχεσες και κιλα!!!Τουμπανα!!!


Aρα καθονται να τα ακουμπησει κ να τους πιασει τα παπαρια.... Αρα;
Αρα ειναι θεμα ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ να ανεχτουν, οχι πολλα πολλα κ γλυκες αλλα τα απαραιτητα.....
Αρα καλλιστα θα μπορουσε ενας σκυλος με δυνατα ενστικτα κ ταμπεραμεντο να ΑΝΕΧΤΕΙ επειδη εχει ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΙ.....Ειναι επιλεκτικη βλεπω η αγνοια σου σε οσα γραφω...Επανειλημμενα εχω γραψει οτι τα τρια σκυλια που εχω τωρα..ΚΑΝΕΝΑ απο αυτα δεν ειναι φυλακας...αρα ειναι λογικο να επιτρεπουν στον κτηνιατρο και σε αλλους αγνωστους να τους πλησιαζουν.Λογικο βεβαια αυτο γιατι μαλλον δεν εχεις δει ποτε πως ειναι ενας πραγματικος φυλακας..Σεβαστη η αποψη σου κρινοντας βεβαια εξ ιδιων...
Και ΟΧΙ ενας σκυλος με δυνατα ενστικτα (οχι μετρια και μπλου μπλου..) δεν μπορει να ανεχτει ξενο..αν ειναι ετσι δεν ειναι φυλακας..


Αυτο που ειναι αντικρουομενο σε σενα κ με το οποιο διαφωνω καθετα ειναι οτι θες να μιλας για φυλες (λες ειχα καυκασιο, παρε πρεσα κλπ) την στιγμη που δεν αναγνωριζεις την υπαρξη ταυτοτητας για την πιστοποιηση των ζωων στην φυλη.
Αυτο για το οποιο κατα βαση μιλας, ειναι το τυχαιο ημιαιμο σκυλι, του τυχαιου που το εβγαλε απο τυχαια γεννα κ το ονομαζει ως ανηκων σε μια φυλη, για να το πουλησει.....
Αυτο που κατηγορεις δλδ, στην χειροτερη μορφη του.....Εαν τωρα εγω παρω ενα αεροπλανο και παω στο Tbilisi στη γεωργια και παρω αυτο το σκυλακι..
θα μου πεις ειναι ημιαιμο???Και οτι ο εκτροφεας που πουλαει τα νεας γης-αγβερναρδου-leonberger μιχ ειναι καθαροαιμα λογω pedigree??Τι να πω τοτε?Ο καθενας κανει οτι νομιζει....
Απο το 14.40 δες τι θα πει σωστη εκτροφη....εμφανιση ,σωμα και ΤΑΠΕΡΑΜΕΝΤΟ...Ακου τι λεει ο τυπος..Σκυλια για εργασια..
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Αχα, έχεις μεγάλη εμπειρία από τσιουάουα ε? Και τι προτείνεις? Να τα σβερκώνουμε 1,5 κιλό πλασματάκι μέχρι να βγάλει το σκασμό? Το δικό μου γιατί εκπαιδεύεται μια χαρά με λιχουδιές? Έπεσα στην περίπτωση λες?
Oπως ειπες και εσυ παρακατω στην ιδια ομαδα μπορει να υπαρχουν και ζορικα..
Η σωστη εκπαιδευση δεν περιλαμβανει σβερκωμα σιγουρα ομως οχι λιχουδιες..
 


dogwish

Banned
Banned
8 Μαρτίου 2016
76
91
Oπως ειπες και εσυ παρακατω στην ιδια ομαδα μπορει να υπαρχουν και ζορικα..
Η σωστη εκπαιδευση δεν περιλαμβανει σβερκωμα σιγουρα ομως οχι λιχουδιες..
XAXAXAXA εχω δει πολλα ατιθασα και ζορικα τσιουαουα απο κοντα. προσωπικα τα λατρευω οταν κανουν ετσι και θα τα αφηνα να με φανε :D
 
  • Like
Reactions: Kouros






yasemin

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2009
2.789
5.380
Eχω και μια απορια @Kouros...
Αν πρεπει το μαματο σκυλι να παει στον κτηνιατρο,τι γινεται?Το ριχνουμε κατω με αναισθητικα βελακια?
Αυτο εσυ το λες σκυλο-φυλακα,εγω το λεω αγριμι απλα.
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
@Kouros,
Το βιντεο με τα ΕΠ γιατι το ανεβασες?
Εκθεση-αναγνωριση-καταγραφη.
Οι απογονοι αυτων των σκυλων θα εχουν αυτο που γραφεις στα παλια σου τα παπουτσια....pedigree!
@yasemin Ακουσες καθολου τι λεει ο ανθρωπος στο βιντεο?Τα σκυλια θα προερχονται απο κτηνοτροφους..απο εργασια..και θα αξιολογουνται βασει ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ..Το ακουσες?Το ξαναλεω ..ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ..οχι επειδη ειναι ο γιοςς του vom haus mantolino και της hose de maria dolores kai parton kai xtipa ton ores...
 
Last edited:


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Eχω και μια απορια @Kouros...
Αν πρεπει το μαματο σκυλι να παει στον κτηνιατρο,τι γινεται?Το ριχνουμε κατω με αναισθητικα βελακια?
Αυτο εσυ το λες σκυλο-φυλακα,εγω το λεω αγριμι απλα.
Οχι βεβαια!Υπαρχουν αλλες λυσεις ποιο εξυπνες!Αν χρειαστεις ποτε εναν τετοιο σκυλο ευχαριστως να σε βοηθησω στην διαπαιδαγωγηση του και στην χαλιναγωγηση του.
Εσυ τι θεωρεις φυλαξη?Να γαβγισει το σκυλακι και οταν πλησιασει ο αγνωστος να του κανει χαρες?Η αμα του γλυκομιλησει ο κουριερ που ηρθε το πρωι και μετα το βραδυ (που κανει νυχτερινη δουλεια) αποφασισει να μπουκαρει ο σκυλος που φανταζεσαι εσυ ξερεις τι θα κανει?Θα σηκωσει λευκη σημαια...ο σκυλος που περιγραφω εγω θα κανει (στην συγκεκριμμενη περιπτωση βεβαια κακως γιατι ο ανθρωπος αυτος ηταν αθωος) οτι εκαναν τα καυκασια στον υδραυλικο...(τυχαια η ρατσα?).
Για σκεψου ποιος κανει καλυτερα τη δουλεια του?Ο σκυλος αγκαλιτσας που φανταζεσαι εσυ?Η αυτος που ειχα εγω?
 


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν γίνεται να τα ισοπεδώνουμε όλα...pedigree, εμβόλια, εκπαίδευση το ένα το άλλο. Όλα έχουν τη χρησιμότητά τους και τη χρήση τους. ΟΛΑ. Ας μην γινόμαστε ισοπεδωτικοί. Είπαμε το pedigree εξασφαλίζουν την αναπαραγωγή της ίδιας ράτσας μέσα στις γενιές (με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τη μορφολογία, χαρακτήρα κλπ). Δε σου λέει ότι 100% θα έχεις αυτο που αναμένεται, αλλά ναι άμα πας γενιές πίσω, πετυχαίνεις ένα 99%. Δηλαδή πού είναι το κακό σε αυτό;;; Και πρακτικά αν θες που ειναι το κακό να τα σκας σε σκύλο που με ΧΑΡΤΙ είναι αυτό που πληρώνεις;;;;
 


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
@noni_papa
Καλο θα ηταν να μην λεμε οτι ναναι...
Κανενας δεν μπορει να σου εγκυηθει 99% επιτυχια..
Εκτος και αν ειναι ο μαντης καλχας..
Αλλο η σωστη αποκτιση και ο σεβασμος προς τον σκυλο και αλλο αυτο το παραμυθι με τις εγκυησεις και τα ποσοστα του 99%...
 
  • Like
Reactions: Kouros


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
@noni_papa
Καλο θα ηταν να μην λεμε οτι ναναι...
Κανενας δεν μπορει να σου εγκυηθει 99% επιτυχια..
Εκτος και αν ειναι ο μαντης καλχας..
Αλλο η σωστη αποκτιση και ο σεβασμος προς τον σκυλο και αλλο αυτο το παραμυθι με τις εγκυησεις και τα ποσοστα του 99%...
ΟΚ πάσο. Ας αφήσουμε τα ποσοστά στην άκρη. Μπορούμε όμως να συμφωνήσουμε ότι μέσω μιας σωστής εκτροφής (και κατ' επέκταση αυτό σημαίνει pedigree) αυξάνονται οι πιθανότητες κατά πολύ;
 


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
Για μενα αυτο το αναθεματισμενο το pedigree το εχουμε κανει θεο και θα πεσουμε σε λιγο να το προσιναμε εδω μεσα...
Το pedigree δεν ειναι κατι αλλο παρα ενα χαρτι..Οπως εχεις εσυ την ταυτοτητα σου..
Αυτο το χαρτι ουσιαστικα πιστοποιει την "καθαροαιμια" του σκυλου...
Ειναι σαν να με σταματησει εμενα η αστυνομια και να μ ζητησει ταυτοτητα..
Αν δεν την εχω...δεν πα να ειμαι και ο παπας την ρωμης...
Για την αστυνομια ειμαι ενας αγνωστος...
Με τα ποσοστα και την εκτροφη και ποσο "καλο" κανει η εκτροφη δεν θα ασχοληθω...
Γιατι πολυ απλα δεν εχω την εμπειρια να το κανω...
Στεκομαι μονο στην σωστη αποκτηση ενος ζωου που τουλαχιστον δεν γεννηθεικε σε μια κλουβα απο μανα που θα κανει γεννες μεχρι να πεθανει..
 
  • Like
Reactions: theo9 and Kouros


noni_papa

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2015
1.935
3.155
34
Νέο Ψυχικό
Δεν διαφωνώ καθόλου στο ότι είναι απλά ένα χαρτί το οποίο όμως όπως σωστότατα ανέφερες και με παράδειγμα αποδεικνύει την "καθαροαιμια" και ό,τι αυτό συνεπάγεται, ανάμεσα στα οποία απ' όσο γνωρίζω είναι και η σωστή εκτροφή και ο σεβασμός προς το ζώο, μιας και οι σωστοί αυτοί εκτροφείς δεν ξεπαστρεύουν τη σκύλα στις γέννες. Πράγμα το οποίο ποτέ δεν ξέρεις για έναν byb πχ ή για το σκύλο του γείτονα. Στην ουσία, μάλλον το ίδιο λέμε @vasilhstefarikhs ;)
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
@yasemin Ακουσες καθολου τι λεει ο ανθρωπος στο βιντεο?Τα σκυλια θα προερχονται απο κτηνοτροφους..απο εργασια..και θα αξιολογουνται βασει ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ..Το ακουσες?Το ξαναλεω ..ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ..οχι επειδη ειναι ο γιοςς του vom haus mantolino και της hose de maria dolores kai parton kai xtipa ton ores...
Πρέπει να είσαι πολύ καλά ενημερωμένος για το εκτροφικό πρόγραμμα του ΟΦΕΠ :ROFLMAO:
 


Kouros

Banned
Banned
25 Μαρτίου 2014
757
529
Πρέπει να είσαι πολύ καλά ενημερωμένος για το εκτροφικό πρόγραμμα του ΟΦΕΠ :ROFLMAO:
Ενω εσυ εφαγες χρονια στα κοπαδια με τα προβατα διπλα στα ποιμενικα και εχεις καλυτερη αποψη ε??
 


vasilhstefarikhs

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2015
100
130
31
@noni_papa
Χμμμμ...
Απο την αλλη βεβαια ριχνεις μια ματια σε αυτο το ποστ..

http://www.angesgardiens.ca/ANG/Bundessieger list.htm

Ειναι τελικα αυτο σωστη εκτροφη..
Η εκτροφη αραγε εκφυλιζει η κανει κανει καλο στο ειδος?

Υ.Γ. Ελπιζω το 2026 ο Γ.Π. να εχει πισω ποδια και να μην γινει διποδος!!
Υ.Γ.(2) Χωρις να εχω καμια γνωση περι εκτροφης..μονο ριχνωντας μια ματια σε αυτη την εικονα εγω προσωπικα μπαινω σε μεγαλες σκεψεις!
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
yasemin
Ναι βρε,τι αγχωνεσαι για τον κτηνιατρο; Αμα χρειαστεις ποτε κανενα δυναμικο σκυλο και δεν τα βγαλεις περα ευχαριστως να σε βοηθησει ο Kouros, τωρα ξερεις που να απευθυνθεις. Οσο για τη χαλιναγωγηση μην το παρεις κυριολεκτικα...μαλλον...
Ειστε και εσεις που δεν κατεχετε ρε παιδια εδω μεσα, ενταξει δεν ειναι ντροπη. Τουλαχιστον υπαρχει βοηθεια απο το φορουμ
 


Status
Κλειδωμένο θέμα