Η ημιμάθεια στη χώρα μας δίνει και παίρνει...!


Lord & Maya

Well-Known Member
22 Οκτωβρίου 2009
470
0
Μικροβια φέρνουν μεσα είναι γεγονος. Θελει καθαριότητα και καλο ανοσοποιητικό. Ότι πρέπει είναι πάντως να μεγαλώσεις παιδί να μην έχει και αλλεργίες όταν μεγαλώσει
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Λοιπόν επεισή με το θέμα άνοιξα τους ασκούς του Αιόλου...πρέπει να είμαι δίκαιη και να παραθέσω και τις τελευταίες μου εμπειρίες ως νέα ιδιοκτήτρια... έχουμε και λέμε:
1) Δεν μπορείτε να διανοηθείται τι κόσμος συρρέει στο σπίτι μας για να γνωρίσουν την κουταβίνα μας!!!
2) Όλοι όσοι έχουν έρθει ακόμη και οι πιο δυστακτικοί ξετρελάθηκαν με τα νάζια και τα σκέρτσα της...
3) Χαίρομαι ιδιαιτερως που όλοι όσοι πίστευαν ότι τα σπίτι μου θα έχει μετατραπεί σε σταύλο διαπίστωσαν και παραδέχτηκαν ότι ούτε μυρίζει και μια χαρά καθαρό είναι και ότι δεν κινδυνεύουν να κολλήσουν τίποτα...
4) Η πιο δύσκολη της υπόθεσης, η μαμά μου, η οποία φοβάται παθολογικά τα σκυλιά λόγο δαγκώματος σε μικρή ηλικία, όχι μόνο τη λάτρεψε τη μικρή, αλλά από μόνη της άρχισε να ασχολείται και τελικά την πήρε και στην ποδιά της για χάδια...

Τελικά είχατε δίκιο όποιος σε αγαπάει και σε θεωρεί δικό του άνθρωπο αν μη τι άλλο θα κάνει μία προσπάθεια με το νέο μέλος της οικογενείας... :)
 




stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Μικροβια φέρνουν μεσα είναι γεγονος. Θελει καθαριότητα και καλο ανοσοποιητικό.
Τα παπούτσια σου ή και τα χέρια σου (για να μην μιλήσω για το κινητό τηλέφωνο) ξέρεις τι μικρόβια φέρνουν στο σπίτι ? πάρα πολλά !!!Ότι θέλει καθαριότητα είναι γεγονός αλλά καθαρίζεις και για τον εαυτό σου. Το καλό ανοσοποιητικό (πέραν των αλλεργιών στη τρίχα του σκύλου) τι σχέση έχει με τον σκύλο ?
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Τα παπούτσια σου ή και τα χέρια σου (για να μην μιλήσω για το κινητό τηλέφωνο) ξέρεις τι μικρόβια φέρνουν στο σπίτι ? πάρα πολλά !!!Ότι θέλει καθαριότητα είναι γεγονός αλλά καθαρίζεις και για τον εαυτό σου. Το καλό ανοσοποιητικό (πέραν των αλλεργιών στη τρίχα του σκύλου) τι σχέση έχει με τον σκύλο ?
Και πρόσθεσε ξύλα κοπής φαγητού, πληκτρολόγιο και ποντίκι υπολογιστή, και πολλά πολλά άλλα!!!
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Και πρόσθεσε ξύλα κοπής φαγητού,
Αυτά πρέπει να τα καταργήσετε όλοι απο τις κουζίνες σας, εγώ τα έχω καταργήσει εδώ και χρόνια. Είναι απίστευτη πηγή μικροβίων(όταν εναλλάσσονται πολλές τροφές πάνω τους), ειδικά μύκητες, γιατί δεν στεγνώνουν εύκολα.
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Αυτά πρέπει να τα καταργήσετε όλοι απο τις κουζίνες σας, εγώ τα έχω καταργήσει εδώ και χρόνια. Είναι απίστευτη πηγή μικροβίων(όταν εναλλάσσονται πολλές τροφές πάνω τους), ειδικά μύκητες, γιατί δεν στεγνώνουν εύκολα.
Εγώ τα ΄χω αντικαταστήσει με καλής ποιότητας πλαστικά που δεν χαράσσονται εύκολα και έχω ξεχωριστά για λαχανικά και κρετικά. Μετά από κάθε χρήση δε Detol και Άγιος ο Θεός...και βουρ στο πλυντήριο στο καυτό!!! :)
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Εγώ τα ΄χω αντικαταστήσει με καλής ποιότητας πλαστικά που δεν χαράσσονται εύκολα και έχω ξεχωριστά για λαχανικά και κρετικά. Μετά από κάθε χρήση δε Detol και Άγιος ο Θεός...και βουρ στο πλυντήριο στο καυτό!!! :)
Αν και είμαστε off topic το κοτόπουλο θέλει δικό του μόνο του.:)
 




katerina116

Well-Known Member
23 Μαρτίου 2010
677
2
Nicosia ,Cyprus
mayasfriends.blogspot.com
Εγω δε ξερω ,απο μικρη δεν σιχαινομουν τιποτα ...κ τα αδεσποτα φιλαω .Τα παντα ολα τα κοβω στο ιδιο ξυλο κοπης (που ειναι πλαστικο αλλα δε κολαγε να το πω πλαστικο κοπης),αν βρω τριχες στο φαγητο μου τις αφαιρω κ συνεχιζω ,ταιζω το σκυλο μου κ με το σαλιωμενο χερι τρωω κ γω ,ναι ειμαι μπιχλα απο αυτη την αποψη ,αλλα ποτε μα ποτε δεν εχω παθει το παραμικρο ,αφου το εχω αχτι να ειμαι αρρωστη καμια βδομαδα να με προσεχουν...Μικρη οταν ημουν τα σκυλια μας ζουσαν εξω τριγυρναγαν στο χωριο ,εμβολια κ αποπαρασιτικα ουτε λογος ,τα φιλαγα ,ξαπλωνα μαζι τους ,με τις γατες ,τιποτα μα τιποτα δεν επαθα ποτε. Μαλλον πιασανε τοπο τα εμβολια που μου εκανε η μαμα κ εκλαιγα :p

Τωρα για τη καθαριοτητα του σπιτιου αυτο ειναι αλλο θεμα. Αν εισαι βρωμιαρης ειτε εχεις σκυλο ειτε οχι το σπιτι θα ειναι βρωμικο. Δε μπορω να φανταστω περα απο τις τριχες τι αλλη βρωμια θα κανει ο σκυλος στο σπιτι (εφοσον κανει τις αναγκες στη βολτα).
 


minpinkiller

Well-Known Member
3 Ιουνίου 2009
1.173
18
35
Ξεσσαλονίκη
Εγω δε ξερω ,απο μικρη δεν σιχαινομουν τιποτα ...κ τα αδεσποτα φιλαω .Τα παντα ολα τα κοβω στο ιδιο ξυλο κοπης (που ειναι πλαστικο αλλα δε κολαγε να το πω πλαστικο κοπης),αν βρω τριχες στο φαγητο μου τις αφαιρω κ συνεχιζω ,ταιζω το σκυλο μου κ με το σαλιωμενο χερι τρωω κ γω ,ναι ειμαι μπιχλα απο αυτη την αποψη ,αλλα ποτε μα ποτε δεν εχω παθει το παραμικρο ,αφου το εχω αχτι να ειμαι αρρωστη καμια βδομαδα να με προσεχουν...Μικρη οταν ημουν τα σκυλια μας ζουσαν εξω τριγυρναγαν στο χωριο ,εμβολια κ αποπαρασιτικα ουτε λογος ,τα φιλαγα ,ξαπλωνα μαζι τους ,με τις γατες ,τιποτα μα τιποτα δεν επαθα ποτε. Μαλλον πιασανε τοπο τα εμβολια που μου εκανε η μαμα κ εκλαιγα :p
Κατι μου θυμιζει, κατι μου θυμιζει... :D
 


choco-paido

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2010
151
0
Λαμία
Εγω δε ξερω ,απο μικρη δεν σιχαινομουν τιποτα ...κ τα αδεσποτα φιλαω .Τα παντα ολα τα κοβω στο ιδιο ξυλο κοπης (που ειναι πλαστικο αλλα δε κολαγε να το πω πλαστικο κοπης),αν βρω τριχες στο φαγητο μου τις αφαιρω κ συνεχιζω ,ταιζω το σκυλο μου κ με το σαλιωμενο χερι τρωω κ γω ,ναι ειμαι μπιχλα απο αυτη την αποψη ,αλλα ποτε μα ποτε δεν εχω παθει το παραμικρο ,αφου το εχω αχτι να ειμαι αρρωστη καμια βδομαδα να με προσεχουν...Μικρη οταν ημουν τα σκυλια μας ζουσαν εξω τριγυρναγαν στο χωριο ,εμβολια κ αποπαρασιτικα ουτε λογος ,τα φιλαγα ,ξαπλωνα μαζι τους ,με τις γατες ,τιποτα μα τιποτα δεν επαθα ποτε. Μαλλον πιασανε τοπο τα εμβολια που μου εκανε η μαμα κ εκλαιγα :p

Τωρα για τη καθαριοτητα του σπιτιου αυτο ειναι αλλο θεμα. Αν εισαι βρωμιαρης ειτε εχεις σκυλο ειτε οχι το σπιτι θα ειναι βρωμικο. Δε μπορω να φανταστω περα απο τις τριχες τι αλλη βρωμια θα κανει ο σκυλος στο σπιτι (εφοσον κανει τις αναγκες στη βολτα).
πες τα ρε Κατερινάκι!!!!!!
 


Nalitsa

Member
25 Ιανουαρίου 2011
16
0
Έμενα μου ειπε προσφατα ο γειτονας οτι μυριζει η πολυκατοικια ! Επισης με πετυχε μια φορα στις σκαλες με την εκπαιδευτρια και μου μιλησε πολυ ασχημα λεγοντας τραβα πανω και πολλα αλλα !!! Ειχα εκνευριστει παρα πολυ εκεινη την μερα αλλα πλεον δεν του δινω σημασια !!!
 


chrysoula

Well-Known Member
18 Ιανουαρίου 2011
2.819
31
Αθήνα
Έμενα μου ειπε προσφατα ο γειτονας οτι μυριζει η πολυκατοικια ! Επισης με πετυχε μια φορα στις σκαλες με την εκπαιδευτρια και μου μιλησε πολυ ασχημα λεγοντας τραβα πανω και πολλα αλλα !!! Ειχα εκνευριστει παρα πολυ εκεινη την μερα αλλα πλεον δεν του δινω σημασια !!!
Καλά τέτοιοι θα βρεθούνε πολλοί στο δρόμο μας... ανεγκέφαλοι και κακοπροαίρετοι!!! Από την ώρα που άνοιξα το topic αυτό εκεί έχω καταλήξει απλά δεν είναι άξιοι προσοχής αυτοί οι άνθρωποι, σαν να μην υπάρχουν!!
 


io maria

Well-Known Member
16 Φεβρουαρίου 2010
1.322
28
Γέρακας
Μενω στον Γερακα και ευτυχως για εμας υπαρχουν ακομα αρκετα ακτιστα και μην περιφραγμενα οικοπεδα για τις αναγκες της μικρας.
Εχουμε βγει λοιπον σημερα για την πρωινη μας βολτα, κατουρησε ωραιατατα σε μια γωνια ενος τετοιου οικοπεδου και συνεχισαμε να περπαταμε με τον γνωστο για την Baroque τροπο με την μυτη στο εδαφος.
Μας βλεπει λιγο πιο κατω κυρα με ρομπα καιο σκουπιδοσακουλα ανα χειρας που εσταζε στο δρομο και μου την λεει αγριως.
-Παρτε το σκυλι απο εδω που βρωμιζουν και μετα τα φερνουμε μεσα στα σπιτια μας!
-Κυρια μου απλα μυριζει το σκυλι εχει κανει ηδη την αναγκη της στον κηπο μου (καλα οχι εκεινη την φορα αλλα τι να της πω)
-Ναι αλλα μυριζει. Γιατι μυριζει?
-Μυριζει γιατι ειναι κυνηγοσκυλο και της αρεσει να μυριζει, δεν εχει σκοπο να κανει κατι.
-Παρτε το απο εδω που θα μου κατουρησει το αμαξι.
-Κυρα μου εκανε κατι το σκυλι μου εξω απο το σπιτι σου? Μας εχεις δει ποτε να κανουμε κατι εξω απο το σπιτι σου?
-Οχι. Αλλα κατουρανε αλλα σκυλια
-Αν δεις το δικο μου να σε κατουραει τοτε να μας κανεις παρατηρηση!
Περιττο να σας πω οτι οση ωρα κοβαμε βολτες εκει κοντα μας παρακολουθουσε αγρυπνος φρουρος.
 






agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Και η ερώτηση του εκατομμυρίου (όταν αυτός που την κάνει βρίσκεται, πλέον, στο ένα μέτρο από εσένα και το σκύλο σου): Δαγκώνει?
εμένα συνήθως αυτό μου το ρωτάνε όταν βγαίνω με τον άρη (ε.π.), που είναι όσο να πεις ... "θεωρητικός" σκύλος...!!!
εκεί απαντάω: μέχρι τώρα δεν έχει δαγκώσει, τώρα αν θέλετε να το ρισκάρετε... χαϊδέψτε τον!!!!
έχει πολύ πλάκα η αντίδρασή τους...

πάντως (αν και καθυστερημένα διάβασα το θέμα...) συμφωνώ με το γεγονός ότι δεν αξίζει τον κόπο να κάθεσαι και να εξηγείς και να ξαναεξηγείς ειδικά σε ανθρώπους που αρνούνται να σε κατανοήσουν. είναι κολλημένοι με τις εμμονές, τις φοβίες τους (κι εμένα με είχε δαγκώσει σκύλος άσχημα, δεν τα ήθελα, αλλά τώρα δεν σκέφτομαι τη ζωή μου χωρίς αυτά) και δεν δέχονται κουβέντα. σεβαστό. οκ, κι εγώ κολλημένη είμαι. μπορώ να μιλάω άπειρες ώρες για τα καμάρια μου... αλλά με αυτούς που έχουν σκυλιά, γιατί αυτοί μπορούν να καταλάβουν. κι όταν λέω αυτούς που έχουν σκυλιά, εννοώ αυτούς που τα αγαπάνε πραγματικά, όχι τους άλλους που τα έχουν για να τα έχουν...
 


Berna

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2009
9.711
3.875
39
Belgrade, RS
clockworkplum.wix.com
Ερχεται μια κυρία σήμερα και για να κόψει δρόμο περνάει από το μέρος (λιβάδι το λέμε :D ) πίσω από το ποδοσφαιρικό γήπεδο όπου αφήνει ο κόσμος τα σκυλιά να τρέξουν. Ηταν ο Κούκης εκεί με ένα άλλο λαμπ και έτρεχαν με τα μπαλάκια. Τα βλέπει η κυρία αλλά συνεχίζει το δρόμο της, με το που περνάει δίπλα μου με ρωτάει "Θα με καταδαγκάσουν;" Την επόμενη φορά όποιος με ρωτήσει αν ο σκύλος δαγκώνει θα του πω ΝΑΙ. Ετσι για να γελάσω κι εγώ λίγο.
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Ερχεται μια κυρία σήμερα και για να κόψει δρόμο περνάει από το μέρος (λιβάδι το λέμε :D ) πίσω από το ποδοσφαιρικό γήπεδο όπου αφήνει ο κόσμος τα σκυλιά να τρέξουν. Ηταν ο Κούκης εκεί με ένα άλλο λαμπ και έτρεχαν με τα μπαλάκια. Τα βλέπει η κυρία αλλά συνεχίζει το δρόμο της, με το που περνάει δίπλα μου με ρωτάει "Θα με καταδαγκάσουν;" Την επόμενη φορά όποιος με ρωτήσει αν ο σκύλος δαγκώνει θα του πω ΝΑΙ. Ετσι για να γελάσω κι εγώ λίγο.
Αυτο δεν ειναι ημμιμαθεια, ειναι για πολλα γελια !!!:D:maria: