Η ιστορία του Rossi μου


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Εγώ θα του έπλενα τα ποδαράκια για να έχω, ίσως, μια καλύτερη οπτική. Περαστικούλια
Λοιπόν, τον πήγα βόλτα κουτσά στραβά, τώρα που τον έπλυνα και κάθησε το τρίχωμα είδα ότι στο μπροστινό πόδι το αριστερό δαχτυλάκι είναι πρησμένο, από κάτω δεν έχει πληγή, στο ενδιάμεσο είναι κόκκινο. Όταν το ψηλάφιζα το τράβαγε και το έγλυφε, σίγουρα αυτό είναι το πρόβλημα. Τα πίσω πόδια είναι εντάξει.
Το θέμα τώρα είναι γιατί πρήστηκε και τι θα κάνω για να ξεπρηστεί.
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κοίτα λίγο καλύτερα ανάμεσα στα δάχτυλά του, μήπως υπάρχει κάπου τρύπα από άγανο ή πληγή στο δέρμα από τα νύχια του. Λογικό είναι να μη θέλει να περπατήσει... Δεν έχει το "εξτρα" ποδαράκι να δώσει προς το παρόν το περισσότερο βάρος μπροστά κι αναγκαζεται να το πατήσει κανονικά και τον πονάει... Περαστικά γρήγορα... Ο γιατρός, αύριο, ελπίζω να τον ανακουφίσει γρήγορα.
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Φαίνεται πολύ κουρασμένος, πήγε κατευθείαν για ύπνο, ουτε παιχνίδι ήθελε ούτε να φάει μπισκοτάκια.
Απ' ότι είδα δεν υπήρχε κάτι ανάμεσα, θα ξανακοιτάξω βεβαία.

Ελπίζω να μην είναι τίποτα σοβάρο.
 






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.650
7.755
Θα σου πει ο γιατρός σίγουρα!
αλλά αφού είδες πρησμένο πατουσάκι κάποια φλεγμονούλα θα είναι από κανένα αγκάθι ή κάτι αιχμηρό. Μην καθυστερήσεις να τον πας σε περίπτωση που έχει μείνει κάτι μέσα ( μπαι δε γουει όλο γυαλιά βλέπω τον τελευταίο καιρό σπασμένα στους δρόμους) .
Τουλάχιστον δεν είναι κάτι χειρότερο , κάπου πληγώθηκε.
 




rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Πήγαμε το πρωί στον γιατρό, μάλλον αγκάθι έχει μπεί, είδε την τρυπούλα μου την έδειχνε, εγώ δεν έβλεπα τίποτα βέβαια, μου είπε ότι η μια λύση είναι να το ανοίξει κατευθείαν να δεί μήπως το βρεί και ή άλλη είναι να του δώσει αντιβίωση για την φλεγμωνή και να περιμένουμε να κάνει μυτούλα να το τραβήξει. Επέλεξα το δεύτερο, έτσι του έκανε μία ένεση με αντιβίωση και μια παυσίπονη για το σκ και την δευτέρα θα πάρω amoxil για να συνεχίσει την θεραπεία.
Το απόγευμα ζωντάνεψε, στην βόλτα ήταν μια χαρά, σαν να μην έχει τίποτα. Θα πάμε πάλι την τετάρτη να τον δεί και βλέπουμε.
 






ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Με προσοχή τις βολτες, μην το παρακάνετε και αντι να κάνει μύτη το αγκάθι, παει πιο μέσα!
Αντε γρηγορα να το ξεφορτωθείτε και να ηρεμησετε!
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Με προσοχή τις βολτες, μην το παρακάνετε και αντι να κάνει μύτη το αγκάθι, παει πιο μέσα!
Αντε γρηγορα να το ξεφορτωθείτε και να ηρεμησετε!

Ήταν ασυγκράτητος, εχθές δεν ευχαριστήθηκε τίποτα, σήμερα είπε να βγάλει το άχτι του;)
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Πήγαμε πάλι στο γιατρό να τον δεί, ότι ήταν έφυγε, το πόδι του ειχε ξεπρηστεί από την Δευτέρα έτσι κι΄αλλιώς και είχε κάνει κάκαδο σε 2 σημεία. Συνεχίζουμε την αντιβίωση μέχρι την παρασκευή.
Τέλος καλό όλα καλά και τίποτα άλλο να μην μας βρεί. :smile:
 








rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Το αστεράκι μου εχθές μας έκανε για άλλη μια φορά περήφανους!!!!!!!!!!

Εδώ και 1,5 περίπου εβδομάδα κυκλοφορούσε στο σπίτι μας ένα ποντικάκι, τι το κυνηγούσαμε τι το στριμώχναμε με την σκούπα να το πιάσουμε, τίποτα, αυτό όλο ξέφευγε.
Ο μικρός μας, είχε αντιληφθεί ότι κάτι γίνεται, έψαχνε και αυτός μαζί μας. Δεν νομίζω ότι ήξερε τι ψάχναμε ακριβώς, γιατί όλα αυτά γίνονταν το βράδυ, ενώ αυτός είχε κοιμηθεί από νωρίς και ξαφνικά ξυπνούσε από τις φωνές και τον θόρυβο σαστισμένος και έχωνε την μουσούδα εκεί που ψάχναμε εμείς.
Επίσης το ποντίκι περνούσε από το καλάθι του ενώ αυτός κοιμόταν και δεν αντιδρούσε καθόλου. Δεν είχε ξαναδεί και ποντίκι ποτέ.
Γέμισα το σπίτι ποντικοφάρμακο, το ποντίκι έτρωγε και ξαναέτρωγε, έφαγε 2 συσκευασίες, κάποια στιγμή θα πέθαινε, τι στο καλό.
Εχθές το απόγευμα λοιπόν, το ποντίκι βγήκε απο την κρυψώνα του, το είδε ο rossi μου και άρχισε να το κυνηγάει. Βλέπω τι συμβαίνει, ο rossi το έπιανε με το στόμα ,το άφηνε, αυτό πήγαινε να χωθεί κάτω από το σύνθετο, το ξαναέπιανε, το τίναζε ώσπου το ποντίκι ξάπλωσε και δεν κουνιόταν πια, λέω πέθανε, πάω να πάρω χαρτί να το πίασω για να το πετάξω, με το που το ακουμπάω, αρχίζει να τρέχει πάλι, το πίανει ο δικός μου με το στόμα του και με κοιτούσε σαν αν μου λέει "το κρατάω δεν ξέφυγε" του είπα να το αφήσει, το άφησε κάτω και το κοιτούσε, το κούνησα λίγο με το χαρτί και είδα ότι δεν κουνήθηκε, το μάζεψα και το πέταξα στον κάδο (του δήμου).
Εντάξι, ξέρω ότι το ποντίκι ήταν στα τελευταία του, τόσο φάρμακο είχε φάει, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένη με την βοήθεια του rossi μου στην εξολόθρευσή του.
Σαν να ξύπνησε το ένστικτο των terrier μέσα του.
Αφού ημεμήσαμε τον άρχισα στα μπράβο, στα χάδια και στις αγκαλιές. Μετά στην βόλτα είπα σε όλους τους φίλους μας για το κατόρθωμα του σαν χαζομαμά:cool:
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Μεσα στο σπιτι γεμισες τον τοπο ποντικοφαρμακο? :confused: Τεριεδοειδες εχεις που ειναι φωλεοδυτες και χωνονται σε οτι τρυπα βρουν. Πως πηρες τετοιο ρισκο ωστε να ξερεις οτι σιγουρα δεν θα κινδυνευσει το σκυλι? Τα μαζεψες ΣΙΓΟΥΡΑ ολα τα ποντικοφαρμακα τωρα?
 


rossi

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2012
181
0
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μεσα στο σπιτι γεμισες τον τοπο ποντικοφαρμακο? :confused: Τεριεδοειδες εχεις που ειναι φωλεοδυτες και χωνονται σε οτι τρυπα βρουν. Πως πηρες τετοιο ρισκο ωστε να ξερεις οτι σιγουρα δεν θα κινδυνευσει το σκυλι? Τα μαζεψες ΣΙΓΟΥΡΑ ολα τα ποντικοφαρμακα τωρα?
Εννοείται ότι πρόσεξα που έβαλα το ποντικοφάρμακο, σε μέρη που και να ήθελε να χωθεί δεν θα χωρούσε, μεταξύ τοίχου και καναπέ, τοίχου και ψυγείου, τοίχου και σύνθετου, τοίχου και πλυντηρίου, αποκλείεται να μπορούσε να πάει εκεί και κάθε πρωί κοιτούσα μήπως το ποντίκι είχε σπρώξει το φάρμακο και είχε βγεί από εκεί που το έβαλα.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95