Η καινούργια μας ζωή, παρέα με τον Δία !!


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
Βάσω καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Να χαίρεσαι τον κούκλο σου και όλη την οικογένειά σου :). Έδωσες το καλύτερο παράδειγμα στα παιδιά σου, όσων αφορά τα αδέσποτα και την υιοθεσία τους, και φυσικά σε όλους εμάς.
 






fotis_utmost

Well-Known Member
23 Απριλίου 2012
501
0
California
Ημίαιμη κούκλα :) ποϊντεράκι που βρήκαμε κουτάβι 10 ημερών. Άγνωστο από πού και πώς. Η μεγάλη μας αγάπηηη!!!
 




VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
Βάσω καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

Να χαίρεσαι τον κούκλο σου και όλη την οικογένειά σου :). Έδωσες το καλύτερο παράδειγμα στα παιδιά σου, όσων αφορά τα αδέσποτα και την υιοθεσία τους, και φυσικά σε όλους εμάς.
Μπράααβοοοοο!!!
Tι να πω, σας ευχαριστω πολυ ολους για την ομορφη υποδοχη!!!!!

Οπως ειπα και εχθες εχω καποιες αποριες προβληματισμους οσον αφορα το μωρο μας, μιας και το πρωτο μου ημουν πολυ μικρη για να τον θυμαμαι κουταβι!!!!

Ο Διας ειναι τωρα 5 μηνων περιπου και αυτα που με απασχολουν ειναι τα εξης:

1. και σοβαροτερο αλλαζει δοντια εδω και 1 1/2 μηνα και οταν λεω δοντια εννοω ολα σχεδον μαζι, οκ δαγκωνει τα παντα σε σημειο να ματωνουν τα ουλα του το θεμα ειναι οτι μαζι με ολα ειναι και τα χερια μας, ποδια μας τα παντα!!!! Ευτυχως οχι δυνατα, του λεω οχι και μη με εντονο υφος αλλα τζιφος, δεν το λεω προς θεου γιατι φοβαμαι για τα παιδια ξερω οτι δεν προκειται να τους κανει κακο!!!! θελω να μου πειτε απλα τι κανω, περιμενω να ξεμπερδεψει με τα δοντια και συνεχιζω με διορθωση η πρεπει να κανω και κατι αλλο μην μας μεινει κουσουρι????

2 οσον αφορα την κοινωνικοποιηση τωρα, ξεκινησα με αγκαλια μεχρι το σχολειο των παιδιων οπου τον χαιδευαν τα παιδακια και μας πλησιαζαν 2 μικροσωμα σκυλακια φιλων. Στους 3 1/2 μηνες βγηκαμε βολτα με λουρι και ενω ολα πηγαιναν καλα εδω και λιγο καιρο εχει αρχισει το εξης: 1. δεν τολμαει να τον χαιδεψει κανεις (βουταει χερι κατευθειαν) 2. οταν βλεπει αλλο σκυλι οποιαδηποτε μεγεθους κανει σαν τρελο να παει κοντα και αφου μυριστουν αρχιζει να χοροπηδα πανω τους μαλλον για να παιξει!!! Το θεμα ειναι οτι φοβαμαι λιγο την αντιδραση των μεγαλων μην εχει καμια ασχημη εμπειρια απο τωρα και το αλλο ειναι οτι τα μικροσωμα τον φοβουνται και απομακρυνονται!!! Τι πρεπει κανω???
Επισης επειδη παντα ρωταω τους αλλους ιδιοκτητες αν μπορω να το παω κοντα οσοι μου λενε οχι ο Διας εχει την εξης αντιδραση κοιταει σηκωνει το τριχωμα σαν μοικανος και αρχιζει να γαυγιζει!!!!

3. Ειναι φυσιολογικο να κραταει τα τσισα του στην βολτα και να σημαδευουμε τα δεντρα ενα ενα με την σειρα, με σταγονες???

Αυτα προς το παρον, δεν ξερω αν επρεπε να ανοιξω καινουργιο θεμα,sorry!!!
Περιμενω τις συμβουλες σας, ευχαριστω!! :rolleyes:
 
Last edited:


arrigo_corso

Well-Known Member
21 Μαρτίου 2012
1.094
273
1. Όταν θα σας δαγκώνει ένα έντονο ''μη'' είναι αρκετό. Είναι μικρούλης ακόμα, σιγά - σιγά θα το κόψει, δεν υπάρχει περίπτωση να του μείνει κουσούρι.....υπομονή θέλει!

2. Αυτό μπορείτε να το κόψετε τώρα που είναι μικρός! Θέλει συνεχή διόρθωση στην μη επιθυμητή συμπεριφορά. Ένα απότομο τράβηγμα του λουριού, όταν πάει να αρπάξει κανένα χέρι, και με έντονο ύφος θα του λέτε ''μη''. Με τα σκυλιά πάλι το ίδιο, όταν τραβάει να πάει κοντά τους ή γαβγίζει, απότομο τράβηγμα του λουριού και με έντονο ύφος λέτε ''μη''. Η μαγική συμπεριφορά για τέτοιες καταστάσεις είναι συνεχής διόρθωση!

3. Φυσιολογικό για αρσενικό.

Μην αφήνεις να εξελιχθούν κάποιες καταστάσεις που δεν είναι σωστές...αργότερα μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Δεν έχει σημασία το μέγεθος του σκύλου αν είναι 8 ή αν είναι 50 κιλά, σημασία έχει να μάθουμε στο σκύλο μας να φέρεται σωστά και αυτό απαιτεί πολύ δουλειά και υπομονή! Θέλει προσοχή γιατί μπορεί να αρπάξει και κανένα χέρι από κανένα φίλο των παιδιών σου. Αν δεν τα καταφέρνετε μην διστάσετε να ζητήσετε και τη βοήθεια από κάποιον εκπαιδευτή.
 


VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
1. Όταν θα σας δαγκώνει ένα έντονο ''μη'' είναι αρκετό. Είναι μικρούλης ακόμα, σιγά - σιγά θα το κόψει, δεν υπάρχει περίπτωση να του μείνει κουσούρι.....υπομονή θέλει!

2. Αυτό μπορείτε να το κόψετε τώρα που είναι μικρός! Θέλει συνεχή διόρθωση στην μη επιθυμητή συμπεριφορά. Ένα απότομο τράβηγμα του λουριού, όταν πάει να αρπάξει κανένα χέρι, και με έντονο ύφος θα του λέτε ''μη''. Με τα σκυλιά πάλι το ίδιο, όταν τραβάει να πάει κοντά τους ή γαβγίζει, απότομο τράβηγμα του λουριού και με έντονο ύφος λέτε ''μη''. Η μαγική συμπεριφορά για τέτοιες καταστάσεις είναι συνεχής διόρθωση!

3. Φυσιολογικό για αρσενικό.

Μην αφήνεις να εξελιχθούν κάποιες καταστάσεις που δεν είναι σωστές...αργότερα μπορεί να γίνουν χειρότερα τα πράγματα. Δεν έχει σημασία το μέγεθος του σκύλου αν είναι 8 ή αν είναι 50 κιλά, σημασία έχει να μάθουμε στο σκύλο μας να φέρεται σωστά και αυτό απαιτεί πολύ δουλειά και υπομονή! Θέλει προσοχή γιατί μπορεί να αρπάξει και κανένα χέρι από κανένα φίλο των παιδιών σου. Αν δεν τα καταφέρνετε μην διστάσετε να ζητήσετε και τη βοήθεια από κάποιον εκπαιδευτή.
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου, η αληθεια ειναι οτι το ΜΗ παει συννεφο, αλλα δεν πιανει οποτε εχω αρχισει και την εκπαιδευση των παιδιων ως προς τη συμπεριφορα τους (ειναι ολα τους μωρα και δυσκολα καταλαβαινουν τι πρεπει και τι οχι πανω στο παιχνιδι). Το θεμα με τον εκπαιδευτη το εχω σκεφτει, θελω να του δωσω λιγο χρονο ακομα και αν δεν τα καταφερουμε σιγουρα θα επικοινωνησω μαζι του, εχουμε ενα εκπαιδευτη ακριβωσ στο πισω στενο απο το σπιτι μου που κανει μαθηματα κατ' οικον, εκπαιδευσε και ενα dogo ενος φιλου, ο οποιος εμεινε ευχαριστημενος. Μιχαλης Διαμανταρας λεγεται εχει ακουσει κανεις κατι?? H σελιδα του ειναι Argus - . :D
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Για να ανακουφιστεί λίγο για τα δοντάκια του μπορείς επίσης να παρεις μια πετσέτα, να την βρέξεις να την δέσεις κόμπο και να τη βάλεις στη κατάψυξη! Όταν παγώσει να του τη δώσεις και πιστεύω οτι θα τον βοηθήσει αρκετα! :)

Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον arrigo corso! Θα ηταν καλύτερο να μιλήσεις με τον εκπαιδευτή πριν εξελιχθουν τα πράγματα!
 


VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
Για να ανακουφιστεί λίγο για τα δοντάκια του μπορείς επίσης να παρεις μια πετσέτα, να την βρέξεις να την δέσεις κόμπο και να τη βάλεις στη κατάψυξη! Όταν παγώσει να του τη δώσεις και πιστεύω οτι θα τον βοηθήσει αρκετα! :)

Για τα υπόλοιπα θα συμφωνήσω με τον arrigo corso! Θα ηταν καλύτερο να μιλήσεις με τον εκπαιδευτή πριν εξελιχθουν τα πράγματα!
Αυτο με την πετσετα το κανω, εδω το εχω διαβασει , δεν εχω αφησει ποστ για ποστ σου λεω!!!!!
Οσο για τον εκπαιδευτη θεωρητε οτι πρεπει να τον καλεσω αμμεσα και οι στους 6 μηνες που λενε οτι ξεκιναει η βασικη υπακοη????
 




dnassib

Well-Known Member
10 Μαϊου 2013
1.469
1.077
Παγκράτιους exoticus
Αχαχαχα - κουκλί! Και εμείς είχαμε τρελό γέλιο χθες με την βροχή, με πέθανε, δεν ήθελε με τίποτε να τα κάνει σε μέρη που ήταν προστατευμένα - όχχχχχχχχχχχχχχχχχχχι - στο πάρκο με τις λάσπες (ουφ!).

Στη θέση σου Βάσω θα έκανα μια πρώτη επαφή με τον εκπαιδευτή, αν όχι για μαθήματα/εκπαίδευση per se, τουλάχιστον για μια αρχική συνάντηση όπου θα δει τον μικρό και εσάς (πολύ βασικό, ειδικά το δεύτερο!) και θα σας δώσει κάποιες πιο σωστές και ειδικευμένες/εξατομικευμένες κατευθυντήριες. Πλέον το κόστος για μια συνάντηση δεν είναι τόσο μεγάλο και νομίζω ότι το αποτέλεσμα θα το αξίζει!
 










VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
Ευχαριστουμε πολυ, και ο δικος σου κουκλι ειναι!!!!!!

Τασο τις καρεκλες τις κλαιμε, (ευτυχως που δεν ηταν ακριβες)!!! Αλλα αρκειται σε αυτες το πουλακι μου μεσα στο σπιτι ειναι κυριος, (ακομα και την ουρα του προσεχει πως την κουναει)!!!!!:D
 


Δάφνη

Well-Known Member
19 Οκτωβρίου 2011
797
2
Π. Φάληρο
(ακομα και την ουρα του προσεχει πως την κουναει)!!!!!:D
Αυτό είναι μεγάλη υπόθεση! :cool: Ο δικός μου παίρνει σβάρνα (ειδικά πιο μικρός) ότι είναι στο ύψος της ουράς, ειδικά στο τραπεζάκι του σαλονιού! Και ξέρω ένα γκεκάκι που έτσι και σε βρει η ουρά σε μεγάλα κέφια νομίζεις ότι σε μαστιγώνουν! :rolleyes: ;)
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
φανταστικη ιστορια βασω.. ειδες τιποτα δεν ειναι τυχαιο..το ονομα Διας που πηρε... ειναι εν-Δια-φερον...σε εν-Δια-φερουσα.. που λεμε...ο Ζευς η Ζευξη...κτλ κτλ...σου τον εστειλε ο θεος, και για να ειναι πιο ενδιαφερον εβαλε τα παιδια να ονοματισουν.. αληθεια εσυ τι ονομα θα εδινες ? το σκεφτηκες ποτε ? σιγουρα ε.. :-\" αν μετα απο χρονια <<δεις>> τον ιδιο χαρακτηρα και το ιδιο δεσιμο,με τον προηγουμενο... μην τρομαξεις.. :wink:
 


VASO DIAS

Active Member
10 Ιουνίου 2013
30
0
ΑΘΗΝΑ
www.dogforum.gr
Αυτό είναι μεγάλη υπόθεση! :cool: Ο δικός μου παίρνει σβάρνα (ειδικά πιο μικρός) ότι είναι στο ύψος της ουράς, ειδικά στο τραπεζάκι του σαλονιού! Και ξέρω ένα γκεκάκι που έτσι και σε βρει η ουρά σε μεγάλα κέφια νομίζεις ότι σε μαστιγώνουν! :rolleyes: ;)
Δαφνη στο μεγαλωμα του βοηθησαν εξ ολοκληρου ολα αυτα που διαβαζα σε αυτο το φορουμ, οι γονεις μου οταν τον εφερα σπιτι λεγαν οτι θα γινει ενα χαζοσκυλο γιατι συνηθιζω να τα κακαμαθαινω και τωρα που ο μικρος ειναι μολις 8 μηνων δεν πιστευουν στα ματια τους (φαντασου οτι καταλαβαινει οτι η μαμα μου τον φοβαται και παει σιγα σιγα διπλα της ξαπλωνει κατω και κανει τον ψοφιο για να τον χαιδεψει, σε ολους τους αλλους πηδαει πανω και αυτο που μου κανει τρομερη εντυπωση ειναι πως παρολο που παιζει μετα παιδια σαν τρελλος απο τοτε που μεεγαλωσε σε μεγεθος εννοω σταματησε απο μονος του να πηδαει πανω τους ,ουτε για να πιασει κατι που κρατανε πηδαει παντα στο πλαι ενω σε εμας ντουγρου πανω:confused:). Αλλα πιστευω το οτι ειναι ολη μερα μαζι μας του κανει πολυ καλο, βλεπεις εγω δεν δουλευω και ειμαστε παντα μαζι, του μιλαω συνεχεια, παιζουμε μαζι, ακομα και οταν κανω δουλειες,καθεται εξω απο τα δωματια μεχρι να τελειωσω (ξερει οτι μετα εχει μεζεδακι), παμε παντα παρεα να παρουμε τα παιδια απο το σχολειο, εχει μαθει και τις ωρες ο κοπριτακος και μου στηνεται στην πορτα, η καλυτερη βολτα ever γιατι τον πεθαινουν στο χαιδεμα τα παιδακια και οι γιοι μου καμαρι για τον σκυλο τους!!!!!
Εχουμε γνωρισει και πολλους τετραποδους φιλους που τουσ συνανταμε παντα το απογευμα και παιζει σαν τρελλος,τον παω μεγαλες βολτες σε κοντινο παρκο και κανουμε και αλλες γνωριμιες :rolleyes:!!!! Γενικα ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να μου χει συμβει!!!*agapoylas*