Η ντροπή του Ελληνικού Στρατού






harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Πάλι θα γινω αντιδραστικος και θα διαφωνησω, προς αγανακτηση καποιων μελών.
(Θοδωρη, εχω περιεργεια και αγωνια να δω ποιος από τους δυο μας θα φαει πρωτος το κεφαλι του).

Ένα φαινομενο που παντα μου εκανε εντυπωση, είναι ότι πολλες γυναικες μιλανε για τον Στρατό λες και εχουν κανει θητεία και γνωριζουν εκ των έσω την κατασταση.

Στην ουσια η μοναδικη επαφη που ειχαν ποτέ με στρατόπεδο ηταν τα επισκεπτήρια που κανανε στον αδερφο, ξαδερφο και φίλο όταν αυτος εκανε θητεια.

Η δε μοναδικη πηγη γνωσης και πληροφορησης για την κατασταση στον Στρατό ηταν οι πομπωδεις, τρομακτικες και παραπονιάρικες διηγησεις του εκαστοτε ψάρακα καλοπερασάκια συγγενή ή φιλου, που από τα πούπουλα και την ανέμελη ζωη βρεθηκε ξαφνικα με ευθυνες και καποιον πανω από το κεφαλι του, και μετά διηγειται τις τρομερές ιστοριες για να εισπράξει λιγη στοργή και κατανοηση και να νοιωσει καλυτερα.

Χωρις προθεση να δημιουργησω εντυπωσεις και με τον κινδυνο να εισπραξω διάφορα σχόλια, θα πω ότι στον Στρατο ημουν αξιωματικος εκπαιδευτης σε μηχανοκινητη ταξιαρχια βαθμου ετοιμοτητας Α, δηλαδη ετοιμοπολεμη και σκληρά εκπαιδευμενη να τα μαζευει σε ελαχιστο χρονο και να πηγαινει όπου κληθεί.
Το ένα τριτο της θητειας μου το περασα με ασκησεις και διαμονή στα βουνά

Μπορώ να βεβαιωσω με το χερι στην καρδια και στη φωτια, ότι ολες οι τρομακτικες ιστοριες είναι κυήματα υπερβολης των φλώρων.
Πραγματικη υπερβολη σιγουρα υπαρχει σε μερικες περιπτωσεις αλλά αυτό δεν δικαιολογει γενικευμενα συμπερασματα.


Ο στρατός υπάρχει για να υποτάσσει συνειδήσεις, να ισοπεδώνει και να ακρωτηριάζει την ανθρώπινη προσωπικότητα.Το στίβαγμα δεν είναι και αυτό τυχαίο.Ο΄ρόλος του στρατού είναι να φτάχνει ανθρώπους υποταγμένους στην εξουσία ,φοβικούς άρα εύκολα ελεγχόμενους.Τα περί πατρίδας και εξωτερικού κινδύνου είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.......
Μεταφραση δικη μου:

Ο Στρατός βασιζεται στην απολυτη πειθαρχία, αλλά η πρωτοβουλια επαινειται και αμοιβεται, εάν αποδεδειγμενα ωφελεί.
Χωρις υπακοή και εξουσια δεν μπορει να λειτουργησει.

Η ανθρώπινη προσωπικοτητα ξεγυμνωνεται και αναγεννάται, οι δε φοβίες πολλες φορες εξαφανιζονται και δημιουργουνται ατομα σοβαρα και υπευθυνα, εφοσον βεβαια διαθετουν τα καταλληλα γονιδια.
Ο ανεπρόκοπος είναι παντου ανεπρόκοπος. Θα είναι στον Στρατό, θα είναι και αργοτερα στην κοινωνια.

Όταν γινει μεγαλος σεισμος ή πυρκαγιά σε ένα δασος ή πεσει αεροπλανο σε αγνωστο σημειο και τα σωστικα συνεργεια ή η Πυροσβεστικη αδυνατουν να ανταποκριθουν, ολοι στρεφουν τις ελπιδες τους στον Στρατό και συχνα αυτος σώζει ή δινει τη λυση.
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Ένα φαινομενο που παντα μου εκανε εντυπωση, είναι ότι πολλες γυναικες μιλανε για τον Στρατό λες και εχουν κανει θητεία και γνωριζουν εκ των έσω την κατασταση.
Η δε μοναδικη πηγη γνωσης και πληροφορησης για την κατασταση στον Στρατό ηταν οι πομπωδεις, τρομακτικες και παραπονιάρικες διηγησεις του εκαστοτε ψάρακα καλοπερασάκια συγγενή ή φιλου, που από τα πούπουλα και την ανέμελη ζωη βρεθηκε ξαφνικα με ευθυνες και καποιον πανω από το κεφαλι του, και μετά διηγειται τις τρομερές ιστοριες για να εισπράξει λιγη στοργή και κατανοηση και να νοιωσει καλυτερα.
Kύριε harry μπορείτε να μου πείτε σε ποιο σημείο διαφωνείτε μαζί μου στην, αναφορά μου για τον στρατό..μιας και είστε βεβαίως πως καμια γυναικα δεν έχει δικαίωμα να μιλάει, να εκφέρει γνώμη ή να έχει άποψη μιας και κατά την ομολογία σας, η μοναδική τους επαφή ήταν μέσα στα επισκεπτήρια..

Πως απαξιώνεται μελη τόσο εύκολα (το έχω παρατηρήσει πολλές φορες αυτό χωρίς να τα γνωρίζεται προσωπικα) και χωρίς να ξέρετε στην συγκεκριμένη περίπτωση αν το κάθε μέλος γυναικα στην συγκεκριμένη περίπτωση, έχει πατέρα στον στρατό, θείο, αδερφό, συγγενή, άνδρα, φίλο..

Μερικές φορες μιλάτε τόσο απόλυτα για αλλα μελη που με εκπλήσσεται κύριε harri..

Χωρις προθεση να δημιουργησω εντυπωσεις και με τον κινδυνο να εισπραξω διάφορα σχόλια, θα πω ότι στον Στρατο ημουν αξιωματικος εκπαιδευτης σε μηχανοκινητη ταξιαρχια βαθμου ετοιμοτητας Α, δηλαδη ετοιμοπολεμη και σκληρά εκπαιδευμενη να τα μαζευει σε ελαχιστο χρονο και να πηγαινει όπου κληθεί.
Το ένα τριτο της θητειας μου το περασα με ασκησεις και διαμονή στα βουνά

και πολύ καλά κάνατε είστε ο μονος όμως?


Ο Στρατός βασιζεται στην απολυτη πειθαρχία, αλλά η πρωτοβουλια επαινειται και αμοιβεται, εάν αποδεδειγμενα ωφελεί.
Χωρις υπακοή και εξουσια δεν μπορει να λειτουργησει.

Η ανθρώπινη προσωπικοτητα ξεγυμνωνεται και αναγεννάται, οι δε φοβίες πολλες φορες εξαφανιζονται και δημιουργουνται ατομα σοβαρα και υπευθυνα, εφοσον βεβαια διαθετουν τα καταλληλα γονιδια.
Ο ανεπρόκοπος είναι παντου ανεπρόκοπος. Θα είναι στον Στρατό, θα είναι και αργοτερα στην κοινωνια.

Όταν γινει μεγαλος σεισμος ή πυρκαγιά σε ένα δασος ή πεσει αεροπλανο σε αγνωστο σημειο και τα σωστικα συνεργεια ή η Πυροσβεστικη αδυνατουν να ανταποκριθουν, ολοι στρεφουν τις ελπιδες τους στον Στρατό και συχνα αυτος σώζει ή δινει τη λυση.
Εδω συμφωνουμε!!:)

Η μηπως απαγορευεται?
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μα μονη σου τα λες:

έχει πατέρα στον στρατό, θείο, αδερφό, συγγενή, άνδρα, φίλο..
Η ιδια πηγε να ζησει και να δει από κοντα?

Η αποψη δεν διαμορφωνεται από διηγησεις, παρατηρηση του τροπου ζωης ή ταμπεραμεντου οικειων προσωπων, από ρεπορτάζ ή πολεμικες ταινιες αλλά από προσωπικη εμπειρια.
 




kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Μα μονη σου τα λες:



Η ιδια πηγε να ζησει και να δει από κοντα?

Η αποψη δεν διαμορφωνεται από διηγησεις, παρατηρηση του τροπου ζωης ή ταμπεραμεντου οικειων προσωπων, από ρεπορτάζ ή πολεμικες ταινιες αλλά από προσωπικη εμπειρια.
Να απαξιώσουμε τώρα και την εκάστοτε σχέση με τον κάθε πατέρα, θείο, σύζυγο, φίλο κλπ..
Μας είπε ψέματα, μας είπε ανακρίβειες και με λίγα λόγια αν δεν το ζήσουμε δεν θα καταλάβουμε..

Μήπως τελικά στερούμαστε στοιχειώδους νοημοσύνης?

Tότε κύριε harry δεν πρέπει να έχετε καμια γνώμη για οτιδήποτε δεν έχετε βιώσει..

Συγγνώμη επειδή εγώ έμαθα να ζω πολιτισμένα και με μεγαλώσανε σε μια χωρα που μπορώ να έχω άποψη στα πάντα εφόσον βεβαια δεν προσβάλω τον διπλανό μου, μπορώ να έχω άποψη για πολιτικά θέματα και ας μην βίωσα την συζήτηση μέσα στην βουλή, μπορώ να έχω άποψη για την κατάσταση που επικρατεί στον στρατό και ας μην είχα φίλο stra@#@$#lo και μπορώ να παρατηρώ και να βλέπω τα πάντα.

Αν αυτό ενοχλεί κάποιους φαλλοκράτες δεν με απασχολεί καθόλου και ισα ισα το χαίρομαι.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
Όταν γινει μεγαλος σεισμος ή πυρκαγιά σε ένα δασος ή πεσει αεροπλανο σε αγνωστο σημειο και τα σωστικα συνεργεια ή η Πυροσβεστικη αδυνατουν να ανταποκριθουν, ολοι στρεφουν τις ελπιδες τους στον Στρατό και συχνα αυτος σώζει ή δινει τη λυση.
ωραία χώρα-ωραία οργάνωση-ωραίες υποδομές...........όταν δεν έχουμε επαγγελματίες βγάζουμε τα εικοσάχρονα παιδάκια για να λέμε ότι θα μας σώσει ο στρατός.........
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
ωραία χώρα-ωραία οργάνωση-ωραίες υποδομές...........όταν δεν έχουμε επαγγελματίες βγάζουμε τα εικοσάχρονα παιδάκια για να λέμε ότι θα μας σώσει ο στρατός.........
και για να δείξουμε και τα γαλόνια μας σαν διοικητές, όταν πιάνει φωτιά τα στέλνουμε να την σβήσουνε στην κυριολεξία..
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
εγω στα σχολια του fb διαβασα πως ειναι πολιτης εδω και ενα μηνα.:confused:
μεχρι και εξι μηνες μετα την απολυση λογαριαζετε ως φανταρος και περναει απο στρατοδικιο . Καμια φορα αναλογα και τα ποστα που ειχε στον στρατο φτανει μεχρι και τα 5 χρονια.

@Harryf3
Εισαι απο τους ελαχιστους που λενε οτι εμαθαν καποια πραγματα στον στρατο ! Ημουν πυροβολικο περασα απο Προεδρικη και κατεληξα σε ενα μικτο λοχο . Εαν εξερεσω την παραμεθοριο που συναντησα αξιωματικους που μου προσφεραν / μετεδωσαν κατι και οχι απαρραιτητα στρατιωτικης φυσεως ολοι οι αλλοι και ειδικα στο τελος ηταν για μουτζες! Ειμαι νεοτερος απο σενα (293 σειρα) και πιστευω οτι ειναι μετρημενα στα δακτυλα τα στρατοπεδα που κανουν καλη δουλεια ωστε να δωσουν εστω τα εφοδια της διαβιωσης στους στρατιωτες.

Οσο για "Η ανθρώπινη προσωπικοτητα ξεγυμνωνεται και αναγεννάται, οι δε φοβίες πολλες φορες εξαφανιζονται και δημιουργουνται ατομα σοβαρα και υπευθυνα, εφοσον βεβαια διαθετουν τα καταλληλα γονιδια."
Δεν το πιστευω, ο στρατος σε 1 χρονο δεν αλλαζει χαρακτηρα. Σε σοβαρευει λιγο αλλα αν δεν το χες απο πριν μπεις δεν θα το χεις και μετα !


Ειρηνη υμην!
Εχει σε εν μερη δικιο ο Ηαρρυφ κοριτσια!!!!
Εσεις ακουτε ,βλεπετε, διαβαζετε την μια οπτικη γωνια του πραγματος μεσα απο καποιων γνωστο σας , ειδησεις , ιντερνετ οσοι εχουν παει στρατο μπορουν να πουν και να μιλησουν πιο αντικειμενικα!
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Δεν το πιστευω, ο στρατος σε 1 χρονο δεν αλλαζει χαρακτηρα. Σε σοβαρευει λιγο αλλα αν δεν το χες απο πριν μπεις δεν θα το χεις και μετα !
:) Ακριβως
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
οσοι εχουν παει στρατο μπορουν να πουν και να μιλησουν πιο αντικειμενικα!
Δεν διαφωνώ, μονο που ο στρατός ακόμα και ανά μήνες αλλάζει..

Οχι ανά χρονια..;)

Μπορεί να μην φοράμε τις αρβύλες σας αλλα ο κάθε σκεπτόμενος ανθρωπος όταν έχει 10-15 γνωστούς, συγγενείς φίλους μέσα εκεί έχει και μπορεί να αποκτήσει καποια άποψη..

Ισως όχι για την πίεση που μπορεί να νιώσει εκείνη την στιγμή ο φαντάρος η για το χαβαλέ που μπορεί να γίνει, αλλα για την γενική κατάσταση.
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
@ φίλη Kango

Σου ειπε κανείς να μην εχεις αποψη? Απλά η αποψη που δεν διαμορφωνεται από προσωπικη εμπειρια είναι συνηθως σε μεγαλο βαθμο εσφαλμενη και εχει πολλά κενά.

Ακριβως όπως στο παραδειγμα της πολιτικης που ανεφερες. Γιατι όπως ειπε ο παλιος Καραμανλής, στην πολιτικη πολλα λεγονται και δεν γινονται και πολλα γινονται και δεν λεγονται.


Κάτια, στο ειπα και άλλη φορα. Οι διαφωνιες υπαρχουν για να γινονται συζητησεις και να μπαινουμε σε σκεψεις.
Τιποτα δεν είναι προσωπικο εκτος από περιπτωσεις επιθεσεων και ύβρεων.

Με εχεις παρει λιγο στραβά τελευταια και με παρεξηγεις.
Ισως δυσκολεύεσαι να δεχτεις ότι ένα μελος πολύ νεοτερο από σενα στην κοινοτητα, με πολύ λιγοτερες δημοσιευσεις, με πολύ μικροτερη εμπειρια και γνωση στο αντικειμενο του φορουμ, μπορει να είναι σκεπτόμενο, να διαφωνει, να εχει καποιες φορες δικιο και να το ανεχόμαστε κιόλας!

Και άσε τα φαλλοκρατικά και τον ειρωνικο πληθυντικο. Δεν είναι ωραιο.


edit. συγνωμη denis, εχεις δικιο.
 


Gizmo

Well-Known Member
11 Φεβρουαρίου 2009
563
1
Ηρακλειο Κρητης
Ο στρατος για τον καθενα ειναι διαφορετικος πολυ απλα γιατι αλλαζουν οι παραμετροι , αλλος διοικητης αλλοι αξιωματικοι αλλοι φανταροι (διαφορετικες προσωπικοτητεσ) αλλη μοναδα...αλλο επιπεδο μαχημοτητας . π.χ αλλο να εισαι σκοπια στον Εβρο και αλλο σκοπια στο ΓεΣ !!! αλλαζουν τα σωματα , αλλαζουν οι ειδικοτητες ειναι πολλα ....μην το ψαχνεται!!!:D

Ναι,συνφωνω, Ντενις αλλα ο τιτλος ταιριαζει ... :)
 
Last edited:


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
@ φίλη Kango

Σου ειπε κανείς να μην εχεις αποψη? Απλά η αποψη που δεν διαμορφωνεται από προσωπικη εμπειρια είναι συνηθως σε μεγαλο βαθμο εσφαλμενη και εχει πολλά κενά.

Ακριβως όπως στο παραδειγμα της πολιτικης που ανεφερες. Γιατι όπως ειπε ο παλιος Καραμανλής, στην πολιτικη πολλα λεγονται και δεν γινονται και πολλα γινονται και δεν λεγονται.


Κάτια, στο ειπα και άλλη φορα. Οι διαφωνιες υπαρχουν για να γινονται συζητησεις και να μπαινουμε σε σκεψεις.
Τιποτα δεν είναι προσωπικο εκτος από περιπτωσεις επιθεσεων και ύβρεων.

Με εχεις παρει λιγο στραβά τελευταια και με παρεξηγεις.
Ισως δυσκολεύεσαι να δεχτεις ότι ένα μελος πολύ νεοτερο από σενα στην κοινοτητα, με πολύ λιγοτερες δημοσιευσεις, με πολύ μικροτερη εμπειρια και γνωση στο αντικειμενο του φορουμ, μπορει να είναι σκεπτόμενο, να διαφωνει, να εχει καποιες φορες δικιο και να το ανεχόμαστε κιόλας!

Και άσε τα φαλλοκρατικά και τον ειρωνικο πληθυντικο. Δεν είναι ωραιο.


edit. συγνωμη denis, εχεις δικιο.
Για να τελειωνουμε και απο την πλευρα μου.

Να το πάμε ανάποδα?
Ο κάθε ένας δεν έχει δικαίωμα να λέει την άποψη του και να αντιδρά σε κάτι που ίσως τον μειώνει μια γενίκευση..?
Εσύ γενίκευσες μιλώντας για γυναικες και εγώ αντεδρασα.

Τώρα τα περί παλιών και νέων μελών συγγνώμη αλλα λίγο τα βρίσκω
άκυρα.

Η διαφωνία που μπορεί να προκύψει μεταξύ των μελών δεν έχουν να κάνουν ούτε με τα post τους ούτε με το χρόνο παραμονής τους.
Ολοι κρινομαστε από τα γραφόμενα μας και τον τρόπο γραφής τους.
Ο οποισδήποτε γενικεύει αόριστα εμενα προσωπικά μου μειώνει την αντίληψη μου.

Τα περί εμπάθειας δεν δίνω βάση γιατί με κανένα που δεν γνωρίζω δεν θα μπορούσα να έχω εμπάθεια, είναι σαν να έχω προσωπικά με ένα φάντασμα.





Πάλι θα γινω αντιδραστικος και θα διαφωνησω, προς αγανακτηση καποιων μελών.
(Θοδωρη, εχω περιεργεια και αγωνια να δω ποιος από τους δυο μας θα φαει πρωτος το κεφαλι του).

Ένα φαινομενο που παντα μου εκανε εντυπωση, είναι ότι πολλες γυναικες μιλανε για τον Στρατό λες και εχουν κανει θητεία και γνωριζουν εκ των έσω την κατασταση.

Στην ουσια η μοναδικη επαφη που ειχαν ποτέ με στρατόπεδο ηταν τα επισκεπτήρια που κανανε στον αδερφο, ξαδερφο και φίλο όταν αυτος εκανε θητεια.

Η δε μοναδικη πηγη γνωσης και πληροφορησης για την κατασταση στον Στρατό ηταν οι πομπωδεις, τρομακτικες και παραπονιάρικες διηγησεις του εκαστοτε ψάρακα καλοπερασάκια συγγενή ή φιλου, που από τα πούπουλα και την ανέμελη ζωη βρεθηκε ξαφνικα με ευθυνες και καποιον πανω από το κεφαλι του, και μετά διηγειται τις τρομερές ιστοριες για να εισπράξει λιγη στοργή και κατανοηση και να νοιωσει καλυτερα.
 
Last edited:






kopritis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
7.809
23
Αθήνα, κεντρο.
Σοβαρά? Εγώ το κλικάρω και ανοίγει κανονικά! Περίεργο.....
Το ξαναβάζω....
http://www.adespoto.gr/index.php?op...id=599:-o-adespotogr&catid=35:news&Itemid=67;

Να τον φέρουμε να ξεσκατίζει στο καταφύγιο αμα είναι τοσο μετανιωμένος.... να δούμε τι εστί βερίκοκο πίσω απο τις κάμερες....:(:(
 


Krina

Well-Known Member
28 Οκτωβρίου 2008
2.244
5
56
Περιστερι Αττικης
www.vomkrinastrand.com
δεν παμε καλα!!!!
οκ εγω θα "μαχαιρωσω" το γειτονα μετα θα επικαλεστω οτι οταν δουλευα taxi ηταν πολυ ζορικα τα πραγματα στους δρομους και θα ζητησω ως πραγματικη μετανοια να πηγαινω να καθαριζω το σπιτι του 2 φορες την εβδομαδα...... :paja1: