Η Gina ήρθε!


GearD

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
45
0
Πατρα
Καλησπερα και παλι..τελικα την Gina την εφερα εγω απο Θεσσαλονικη , ειναι μια κουκλα και μπορω να πω πανεξυπνη.Το σπιτι που ηταν τα κουταβια ηταν σε αρκετα καλυτερη κατασταση απο τα εκτροφεια που εχω παει να επισκεφτω συμπεριλαμβανομενου και αυτου στην Πατρα.Χωρος πολυυ μεγαλυτερος και συνθηκες επισης καλυτερες..
Γενικα εμεινα πολυ ικανοποιημενος , πηγαμε για καφε και μιλησαμε γενικοτερα και μου ειπε 2-3 πραγματακια που πρεπει να προσεχω.
Του δινω κατι κροκετες που μου εδωσε και απο δευτερα θα το παω στον κτηνιατρο .
Εχω ενα μικρο προβλημα ομως..ψιλομυριζε το σκυλακι επειδη εκανα κανα 2 με 3 εμετους στο ταξιδι και το εκανα μπανακι με αναλογια αφρολουτρου-νερου ανακατεμενα μαζι 1 προς 5 αλλα παλι εξακολουθει και μυριζει.Μηπως φταινε οι κροκετες που τρωει?:(
 


Sofouli

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2010
6.243
526
Λάρισα
Να σου ζήσει.
(ωραίο όνομα, έτσι λέγανε το πρώτο μου σκυλί)

Σίγουρα η τροφή παίζει μεγάλο ρόλο στην μυρωδιά,όπως και στο τρίχωμα.
Τι τροφή έδινε;

Επίσης όλοι σκύλοι μυρίζουν σκυλίλα και τα κουτάβια την γνωστή κουταβίλα..
Θα την συνηθίσεις πίστεψε με.

Σίγουρα δεν μυρίζεις απλά την φυσική μυρωδιά του σκύλου;
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Μπορεί να μην έχει σχέση με την τροφή. Το μπάνιο απλώς θα επιδεινώσει την κατάσταση. Είναι μια μυρωδιά κουταβίσια η οποία είναι σε κάποια κουτάβια πολύ έντονη και καταλαβαίνω πως σε ενοχλεί. Θα την αποβάλλει σταδιακά...Δεν μπορείς να κανεις κάτι. Και όλη μέρα στην μπανιέρα να την έχεις. Είχα συναντήσει bulldogaki το οποίο 3 μηνών έζεχνε και ήταν μέσα στο σπίτι καθαρό περιποιημένο...απλά βρωμούσε το τρίχωμα του. Νομίζω ότι θα το αποβάλλει με τον καιρό. Φωτογραφίες γρήγοραααα! Και αν θές πές τι σου είπε ο προμηθευτής σου προκειμένου να ανταλλάξουμε απόψεις εμείς των staffies:)
 






ChilliJRT

Well-Known Member
21 Αυγούστου 2011
1.966
126
Πάτρα
Να σ ζήσει η κούκλα σου! (θα πω όταν βάλεις φωτογραφία!) κ η μυρωδιά να ξέρεις είναι κοπιραιτ των κουταβιων. Θα τν συνηθισεις σιγά σιγά κ θα φύγει. Οποιο γίνει πρώτο μάλλον... Η δικη μου δν τν Είχε έντονη αλλα ένα άλλο κουταβακι που έχουμε εδω τώρα όπως τοπες: ζεχνει. Οπότε στα λέω για να παρηγορηθω!
 


GearD

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
45
0
Πατρα
Παιδια ευχαριστω πολυ....θα βαλω φωτο μολις μπορεσω :D
φευγω οπου να'ναι για τον κτηνιατρο. :)
μετα το πρωτο του εμβολιο που θα κανει θα αρχισω να το βγαζω βολτες.Οσον αναφορα για τα κακακια εξω απο το σπιτι πρεπει να το βγαζω βολτα αμεσως μετα το φαγητο?
 


Θανος

Well-Known Member
28 Σεπτεμβρίου 2010
605
42
Αμέσως ναι, σε 20-30 δεύτερα θα τα χει κάνει. Μην ξεχάσεις την ενθουσιώδη επιβράβευση όταν τα κάνει. Όχι την ώρα που τα κάνει και τρομαξει και σταματήσει. Αμέσως μόλις το κάνει
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Προσοχή στις βόλτες με ενα μονο εμβολιο. Μακριά απο τοποθεσίες που μαζευονται αδεσποτα και οσο το δυνατον μικρότερες σε διαρκεια
 
Last edited:




Anna-Kriti

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2011
55
0
Ηράκλειο
Καλώς ήρθατε και από μένα!
Θα σου πρότεινα να μην αρχίσετε ακόμα τις βόλτες γιατί το σκυλί δεν θα είναι καλυμμένο με το πρώτο εμβόλιο και πίστεψέ με κυκλοφορούν πολλές και σοβαρές ασθένειες...
Καλύτερα να περιμένετε λίγο ακόμα, ρώτησε και τον κτηνίατρο σου!

Όσο για την μυρωδιά εμένα το δικό μου κάθε φορά που το κάνω μπάνιο μυρίζει έντονα για 2-3 μέρες αλλά μετά επανέρχεται η φυσιολογική "κουταβίλα" που πλέον λατρεύω...
 


GearD

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
45
0
Πατρα
οκ παιδια σας ευχαριστω πολυ!

Εχω μια ερωτηση..η Gina μπαινει μεσα στο σπιτι αλλα πιο πολυ ειναι στο μπαλκονι.Στο μπαλκονι εχουμε μια πανα που παει στο πατωμα για να κανει την αναγκη του.Πως θα το παροτρυνω να τα κανει επανω στην πανα του και οχι μεσα στο σπιτι και επισης πως θα το παροτρυνω αφου τα κανει στην πανα να μην καθεται εκει...
 


fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα
Καλως δεχτηκες το σκυλακι σου να περνατε ομορφα...
οτι απορεια εχεις με μια απλη αναζητηση στην αναλογη ενοτητα μπορεις να το λυσεις καθως εχει τεθει αρκετες το θεμα αυτο και οτι απορεια εχεις μπορεις να την κανεις εκει για να δουν και αλλοι το θεμα και να απαντησουν!!!
Γενικα χρησιμοποιησε την αναζητηση για να διαβασεις αρκετα θεματα που θα σε βοηθησουν στην αρχη!!
Καλο ειναι να την εχεις την περισσοτερη ωρα μεσα τωρα που ειναι ακομα μικρουλα και δε εχει κανει ακομα τα εμβολια της!!
 




fani

Well-Known Member
30 Οκτωβρίου 2010
2.468
408
Αθήνα


GearD

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
45
0
Πατρα
και αλλο προβλημα στο ταμπλο :p
μου φοβαται το λουρακι για την βολτα..με το που της το βαζω καθετε κατω και δεν κουνιεται καθολου..
την ψιλοκαταφερα με τις λιχουδιες αλλα τα χειροτερα ερχονται οταν την κατεβαζω στο πεζοδρομιο..
δεν μπορω να την κανω να κινιθει..
εχει κανεις καμια λυση?
 




ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Kαλως δεχτηκες το κουταβακι. Διαβασε ολα τα θεματα που αφορουν το πρωτο διαστημα συμβιωσης για να μην βρεις μπροστα σου ποβληματα που θα μπορουσες να ειχες αποφυγει. Βαλε φωτο, και κατι σημαντικο: Μαθε της το crate απο τωρα.
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Για την μυρωδια ριξε μια ματια στους περιπρωκτικους αδενες,η μηπως επινε γαλα απο την μανα και απο αυτο μυριζει το στομα πολυ ασχημα,επισης πολυ κακως του εκανες μπανιο.