Θέλω Χάσκυ...


Status
Κλειδωμένο θέμα


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Λοιπόν, twipsy...για να καταλάβεις τι εννοώ..
όταν αποφάσισα να πα΄ρω Golden ήθελα ένα σκυλί που:
1. Να είναι φιλικό με όλο το κόσμο.
2. Να είναι έυκολο στην εκπαίδευση
3. Να μην είναι φύλακας
4. Να είναι "αγκαλίτσας"
5. Να του αρέσουν οι βόλτες και το κολύμπι..
6. Να μην έιναι 'κυριαρχική" φυλή

Βεβαίως και μου 'αρεσε η εμφάνιση..το μέγεθος και η "φάτσα" του Golden..αλλά σαν εμφάνιση σχεδόν ίδιο είναι και τα Hovovart...άρα θα μπορούσα να πάρω και ένα Hovovart...αλλά αυτά τα σκυλιά δεν έιχαν όλα τα παραπάνω χαρκτηριστικά..
Εγω αυτό σε ρώτάω...
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
ok....
1. Να μην είναι φύλακας
2.Na του αρεσουν οι βολτες
3.Να ειναι "αγκαλιτσας) οπωεσ λες
4.Μου αρεσει Να ειναι εξυπνο και να Βρισκει παντα τροπου στο να με εφνιδιαζει..
5.Να ειναι κυριαρχικη φυλη
 




Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
ok....
1. Να μην είναι φύλακας
τα husky σωστα δεν ειναι φυλακες.
2.Na του αρεσουν οι βολτες
καλα εισαι!!...μαζι με ενα ελκηθρακι να σε πηγαινει στην σχολη.
3.Να ειναι "αγκαλιτσας) οπωεσ λες
δεν ειναι αγκαλιτσες...ειναι αρκετα ανεξαρτητα ζωα (αρχαιγονα ενστικτα..αυξημενο το ενστικτο της επιβιωσης.)
4.Μου αρεσει Να ειναι εξυπνο και να Βρισκει παντα τροπου στο να με εφνιδιαζει..
εχω ακουσει (ξαναλεω...εχω ακουσει) οτι ΔΕΝ ειναι ευκολα εκπαιδευσιμα σκυλια...λογο της φυσης τους...ειναι σκυλια εργασιας...αν αυτο θεωρεις εξυπναδα,τοτε δεν ειναι ο τομεας τους....εχουν ομως αλλη μορφη εξυπναδας.
5.Να ειναι κυριαρχικη φυλη
δεν ειναι απο τις πολυ κυριαρχικες φυλες,ομως δεν ειναι και ηρεμοι χαρακτηρες.
:)
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Και θα μουφο-κλαίει..που τον μουφο-άφησε η μουφο-μαμά του!!!

(πιό off topic...δεν γίνεται)...:D:D:D
Όχι, δεν είναι εκτός θέματος. Όπως είπα παίρνει κανείς σκυλί για να έχει σκυλί. Ο λόγος που χτυπιέμαι τώρα είναι λόγω του φιάσκου του καλοκαιριού. Θα το αφήσω σε μια κτηνιατρική κλινική του Καλαμποκιστάν που έχει και πανσιόν για σκύλους και έχει και κτηνίατρο εφημερεύοντα 24/7.
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Το off topic...ήτανε γιατί υποτίθεται ότι μιλαμε για το Χάσκυ...!!
Έχεις πάρει γνώμες για αυτή τη πανσιόν από άλλους που έχουν αφήσει τα σκυλιά τους??
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Ναι. Πηγαίνει τα σκυλιά της εκεί μια συνάδελφος εδώ και οκτώ χρόνια και πήγαινε και το γέρικο σκυλί της που πέθανε προ μηνών στην ηλικία των 17+ παρακαλώ! Λέει ότι του φέρνονταν με το γάντι και το φρόντιζαν, κυρίως όταν ήταν άρρωστο (στο τέλος είχε καρκίνο). Τέσσερεις μέρες θα λείψω, αν γίνει πάλι καταστροφή θα φάω τα λυσσακά μου!

Και για να είμαστε εντός του θέματος: αν όντως θες, μεγάλε, ένα χάσκυ να το πασπατεύεις κλπ. μην το πας στη γιαγιά σου. Εγώ το σκύλο μου τον θέλω πάντα δίπλα μου. Αλλιώς δεν είναι σκύλος μου.
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
σωστο αυτο ισως αν δω οτι ειναι στο διαμερισμα ευτιχισμενο 8α το κρατισω εδω ..!
Κατα τη δική μου προσωπική άποψη αυτό το post σου είναι το πιό σωστό σου από την αρχή..
Ίσως αρχίζεις και καταλαβάινεις..μπράβο :D:D:D
 




alexkouts

Well-Known Member
1 Σεπτεμβρίου 2009
416
0
Βόλος
ο σκυλος νιωθει καλα αν ειναι μαζι σου και πιστεψε με αν τον αγαπησεις θα θες και εσυ να εισαι μαζι του οσο πιο πολυ μπορεις!
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
Twispy, εχεις καταληξει γενικα καπου?

εχεις κανει καποιες πρωτες κινησεις?

στον ΚΟΕ μετα τις γιορτες,θα εχεις καποια αποτελεσματα.

να προσπαθησεις να παρεις ενα καλο κουταβι!...και την φυλη θα βοηθησεις και εσυ θα εισαι πιο ολοκληρωμενος στην πορεια (αργοτερα θα καταλαβεις τι εννοω)...μην πεις "δεν με νοιαζουν οι εκθεσεις,αρα θελω ενα απλο pet..."...ας μην κατεβεις ποτε,παρε ενα καλο σκυλο!

το τριπτυχο που θα εχεις ως παντοτινη σου βαση -στην τωρινη αναζητηση...ή σε καθε μελλοντικη αναζητηση- θα ειναι: Χαρακτηρας-Υγεια-Μορφολογια.

Και μην σου πει ποτε κανενας..."αυτα ειναι για τους τρελαμενους με τις εκθεσεις"...απλα θα ειναι ενας ασχετος τυπος...

τα παραπανω ειναι για ΕΣΕΝΑ,οτι πιο σημαντικο...
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Αφού είπες ότι δεν 'εχεις πρόβλημα οικονομικό...και το "πανάκριβο"..ειναι σχετικό. όταν θέλεις κάτι τόσο πολύ...κάνεις τις θυσίες που χρειάζεται και το καταφέρνεις..
Κανένας μας φαντάζομαι εδω μέσα δεν είναι εκατομμυριούχος...και όμως όταν πρόκειται για τα σκυλιά μας..(και οι γονείς..για τα παιδιά τους)...τα βρίσκουμε τα χρήματα...
 


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Συσφωνω με αυτο....Το μονο κακο που εχουν αυτα τα σκυλια ειναι οτι ειναι πανακριβα ...
Αυτο το "πανακριβο" που λες ενω δεν ξερεις ειναι η "κανονικη" τιμη που δινεται ενας σωστος σκυλος απο εκτροφεα!

Αν κατσεις να διαβασεις θα δεις οτι δεν ειναι τοσο πανακριβα!Μπορει σαν ποσο να ειναι ναι ακριβο αλλα ξερεις τι παιρνεις...
 


twipsy

Well-Known Member
25 Δεκεμβρίου 2009
329
1
Αργος
συνφωνω στο οτι ξερεις τι περνεις...Αλλα οκ στο τελος απο εκτροφεα 8α παρω ...Τα λεφτα τα εχω οποτε ελπιζω να βρω και συντομα
 


Teobullmastiff

Well-Known Member
25 Ιουλίου 2009
4.816
3
39
Πεντελη,Αθηνα
...παλι με αυτο το "συντομα"...:D

δηλαδη εαν βρεις εναν αξιολογο εκτροφεα και εχει αξιολογα κουταβια σε 6 μηνες (π.χ)...δεν θα παρεις...?

θα πας σε "κατι" πιο συντομο?
 


kango1

Well-Known Member
27 Σεπτεμβρίου 2007
11.313
16
ATHENS
Λοιπον τωρα ειδα οτι μεταφερατε εδω το τοπικ 8α απαντησω σε ολους...Λοιπον το σκυλι που 8α παρω 8α μενει στην γιαγια μου...Εγω το μονο που κανω κα8ημερινα ειναι να παω προπονηση ποδοσφαιρου...Το σκυλι οταν αποφασισω να σπουδασω και ΑΝ 8α ερ8ει μαζι μου...Συνεχιζουμε ,σκυλι το 8ελω για πολλους λογους,,1ον μουαρεσει να το χαιδευω.2ον,μου αρεσει να το βγαζω βολτα μου αρεσει να παιζω μαζι του μου αρεσει να το κανω μπανιο μου αρεσει να ειναι ολη η αυλι γεματι με τριχες μου αρεσει να το περνω αγκαλια.....Κ.α......
Συγνωμη που θα σε απογοητευσω αλλα αυτοι οι λογοι δεν ειναι σοβαροι για να αποκτησεις ενα σκυλι..ειναι σοβαροι για να αποκτησεις ενα λουτρινο..

Διαβασε..http://www.dogforum.gr/v2/showthread.php?t=1395
 


Elli

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
3.885
193
49
Αθήνα
Χρόνια πολλά σε όλους! Συγγνώμη αλλά το σκυλάκι για μένα είναι 24/7 όχι μόνο βόλτες και 5-6 ώρες την ημέρα και αν παω να σπουδάσω θα δω τι θα κάνω... στρώσε τη ζωή σου αποφάσισε που θα μείνεις και μετά δες τι σκύλος σου ταιρίαζει και μην βασιστείς στην ομορφιά και μόνο... κρίμα είναι.....
 


Status
Κλειδωμένο θέμα

Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.894
Μέλη
19.935
Νεότερο μέλος
Markela@