Θα ήθελα ένα Jack Rassell 2 μηνών.




Fanzina

Well-Known Member
6 Νοεμβρίου 2011
607
8
Λοιπόν, όπως κατάλαβα τα jrt είναι πολύ ενεργητικά και δεν κάνουν για συντροφιά.Σε αντίθεση με τα golden retriever που τα πάνε καλά με άλλα ζώα......Ξέρετε αν γίνεται να βρω μεχρι 300ευρώ golden retriever κουτάβι?
Πρόσθεσε άλλα 700-900 και θα είσαι μια χαρά
 








Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Κι αν αύριο σκεφτείς γαλλικό μπουλντογκ? Αυριο το απόγευμα κανένα γερμανικό ποιμενικό? Ή ένα κανίς? Είπαμε 400+ τα καθαρόαιμα! Και τα ημίαιμα αμέτρητα. Τα οποία είναι εξίσου πιστά με τα καθαρόαιμα... Θέλει ψάξιμο...
 


johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Αυτό είναι αλήθεια αλλά νομίζω πως καλό θα ήταν το golden retriever εξάλου εξαρχής σκεφτόμουν αυτά τα δύο.
 


zacharoula

Member
5 Αυγούστου 2013
18
2
Μα φυσικά και πρέπει να γνωρίζει που πάει να μπλέξει Eλλη...

Γιάννη, τώρα μου τα χαλάς... Δεν μπορείς να αλλάζεις γνώμη ως προς την ράτσα σε μισή ώρα και να ρωτάς το κόστος...Πότε πρόλαβες κιόλας να μελετήσεις το ρετριβερ;;;!
Παρτο απ'την αρχή και άρχισε διάβασμα...Το να ρωτάς εδώ ποιά ράτσα θα ταίριαζε σε εσένα, μόνο θα σε μπερδέψει παρά θα σε βοηθήσει. Πίστεψε με. Η σωστή ενημέρωση, θα σε οδηγήσει και στην σωστή επιλογή ράτσας. Αν όχι, υπάρχουν πολλά αδεσποτάκια σε καταφύγια που ψάχνουν ένα σπίτι. Σκέψου οτι θα μπορούσες έτσι να κάνεις κι ενα καλό.
 
Last edited:


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
γιαννακη αν θες να παρεις ενα κουταβι η αποψη μου ειναι να βοηθουσες ενα αδεσποτο... τι εννοω.... πηγαινε στη φιλοζωικη της περιοχης και δες τα ζωακια αγγιξε τΑ παιξε μαζι τους βγαλ τα βολτα ρωτησε γι αυτα που ξερεις μπορει καποιο αυτα να ειναι γραφτο να σε ακολουθησει υπαρχουν τοσα και τοσα μωρακια μπορει καποιο να σου κανει αλλα πρωτα ενημερωσου γι αυτα
 


avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
Μα φυσικά και πρέπει να γνωρίζει που πάει να μπλέξει Eλλη...

Γιάννη, τώρα μου τα χαλάς... Δεν μπορείς να αλλάζεις γνώμη ως προς την ράτσα σε μισή ώρα και να ρωτάς το κόστος...Πότε πρόλαβες κιόλας να μελετήσεις το ρετριβερ;;;!
Παρτο απ'την αρχή και άρχισε διάβασμα...Το να ρωτάς εδώ ποιά ράτσα θα ταίριαζε σε εσένα, μόνο θα σε μπερδέψει παρά θα σε βοηθήσει. Πίστεψε με. Η σωστή ενημέρωση, θα σε οδηγήσει και στην σωστή επιλογή ράτσας. Αν όχι, υπάρχουν πολλά αδεσποτάκια σε καταφύγια που ψάχνουν ένα σπίτι. Σκέψου οτι θα μπορούσες να έτσι να κάνεις κι ενα καλό.

ελεος στο μυαΛΟ μου εισαι
 


vas

Well-Known Member
16 Μαϊου 2009
2.731
1.070
Γιάννη, έχω αναφέρει ήδη δυο φορές το θέμα των πανελληνίων αλλά δε θες να απαντήσεις μάλλον.
Να σου πω δυο πράγματα αν και δε μου αρέσει να βγάζω προσωπικά στοιχεία στη φόρα γιατί δεν ενδιαφέρουν κανέναν αλλά στην προκειμένη περίπτωση "ποντάρω" στο ότι ίσως να βοηθηθείς.

Αρχικά χαμήλωσε τους τόνους σου, τα μέλη που σου έχουν απαντήσει μπορεί να είναι απο 15 όπως εσύ μέχρι 60φεύγα(ή και παραπάνω αν "το χουν" με την τεχνολογία..) και άσχετα με την ηλικία τους έχουν αφιερώσει χρόνο για να ασχοληθούν με τον δικό σου προληματισμό, αν μη τι άλλο σεβάσου το αυτό και μην αρπάζεσαι.

Στο θέμα μας, πήρα σκύλο δικό μου και μόνο δικό μου (2ος σκύλος της οικογένειας) στα 15 και το έχω σκυλομετανιώσει αλλά εννοείται δε θα τον άλλαζα με τίποτα! Όπως κι εσύ ήμουν έτοιμη απο την αρχή να αναλάβω τις ευθύνες, φυσικά δεν έχω ανεξαρτησία και έτσι οι δικοί μου φροντίζουν το οικονομικό, τον πηγαίνω στον γιατρό, πολλές φορές βγαίνω αργότερα ή γυρνάω νωρίτερα απο τις εξόδους μου για να τον πάω βόλτα ή καμια φορά δε βγαίνω και καθόλου, όταν δεν κοιμάμαι στο σπίτι φροντίζω να πάω να τον βγάλω μια βόλτα αργά το βράδυ και άλλη μια νωρίς το επόμενο πρωί. Με δυο λέξεις να στο πω, ό,τι κι αν κάνεις θα υπάρχει ένας σκύλος να σε κρατάει λίγο πίσω. Επειδή έχω μεγάλη τρέλα με τον σκύλο μου όμως, δε με ενόχλησε να κανονίζω το πρόγραμμά μου με βάση τις ανάγκες του. Η φετινή χρονιά ήταν εκείνη που με έκανε να πω ότι δεν ήταν τότε η κατάλληλη ώρα για σκύλο. Πανελλαδικές ! Πολύ διάβασμα και ελάχιστος χρόνος και μάντεψε ποιός την πληρώνει. Το σκυλί που δε φταίει σε τίποτα. Οι βόλτες έχουν μειωθεί όπως επίσης έχει μειωθεί και ο παραγωγικός χρόνος που περνούσαμε μαζί, εγώ έχω μια συνεχή "ενόχληση" ότι δεν ασχολούμαι μαζί του αρκετά, εκείνος βαριέται μέσα στο σπίτι και κάνει ζημιές (αναμενόμενο) γιατί απλά εγώ στα 15 μου πιστευα ότι έχω την ωριμότητα να έχω τον σκύλο, δεν κοίταξα όμως λίγο παραπέρα. Συχνά με βοηθούν οι υπόλοιποι της οικογένειας αλλά το σκυλί δεν έχει το χρόνο που είχε με το αφεντικό του και εγώ δεν έχω τον χρόνο που θέλω με τον σκύλο μου και αυτό είναι άσχημο και για τις δυο πλευρές. Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι, θα έπαιρνα τον ίδιο σκύλο, το 2015.

Διαφορά 3 χρόνια έχουμε, δε σε βλέπω σαν 2χρονο κι εσύ δε με βλέπεις σαν την "ενήλικη που σου κάνει επίθεση και σε λέει ανεύθυνο" απλά αν θες μια συμβουλή κράτα αυτό που σου είπα. Η βοήθεια των δικών σου είναι σημαντική γι αυτό και η σύμφωνη γνώμη τους είναι απαραίτητη αλλά ο σκύλος θα είναι δικός σου και αυτό είναι κάτι που επιλέγεις εσύ τώρα και δε στο επιβάλει κάποιος άλλος γι'αυτο και οι ευθυνες θα ειναι επίσης δικές σου, απο επιλογή σου.Δεν υπάρχει λόγος να φορτώσεις στο μέλλον στους γονείς σου έναν σκύλο που έχει ευθύνες και τρεξίματα, όσο κι αν αυτοί θα το έχουν αγαπήσει ως τότε. Αν δε θες για τις πανελλήνιες, τότε σίγουρα όταν θα πας στρατό θα πρέπει να το αναλάβουν εκείνοι. Ο τρόπος σκέψης σου είναι μια χαρά.. για εσένα που θέλεις τον σκύλο και είσαι έτοιμος να αφιερώσεις χρόνο και κόπο (δέχομαι ότι δεν είναι ενθουσιασμός). Όμως είναι γεμάτος ευθύνες και μελλοντικές υποχρεώσεις για τους γονείς σου που έχουν τις δουλειές τους και ένας σκύλος με τις υποχρεώσεις που τον συνοδεύουν ίσως να μην έχει θέση τα επόμενα 10-15 χρόνια στην καθημερινότητα αυτή.


Ελπίζω να βοήθησα...
 






avapimou

Well-Known Member
23 Ιανουαρίου 2014
176
24
νικαια
Γιάννη, έχω αναφέρει ήδη δυο φορές το θέμα των πανελληνίων αλλά δε θες να απαντήσεις μάλλον.
Να σου πω δυο πράγματα αν και δε μου αρέσει να βγάζω προσωπικά στοιχεία στη φόρα γιατί δεν ενδιαφέρουν κανέναν αλλά στην προκειμένη περίπτωση "ποντάρω" στο ότι ίσως να βοηθηθείς.

Αρχικά χαμήλωσε τους τόνους σου, τα μέλη που σου έχουν απαντήσει μπορεί να είναι απο 15 όπως εσύ μέχρι 60φεύγα(ή και παραπάνω αν "το χουν" με την τεχνολογία..) και άσχετα με την ηλικία τους έχουν αφιερώσει χρόνο για να ασχοληθούν με τον δικό σου προληματισμό, αν μη τι άλλο σεβάσου το αυτό και μην αρπάζεσαι.

Στο θέμα μας, πήρα σκύλο δικό μου και μόνο δικό μου (2ος σκύλος της οικογένειας) στα 15 και το έχω σκυλομετανιώσει αλλά εννοείται δε θα τον άλλαζα με τίποτα! Όπως κι εσύ ήμουν έτοιμη απο την αρχή να αναλάβω τις ευθύνες, φυσικά δεν έχω ανεξαρτησία και έτσι οι δικοί μου φροντίζουν το οικονομικό, τον πηγαίνω στον γιατρό, πολλές φορές βγαίνω αργότερα ή γυρνάω νωρίτερα απο τις εξόδους μου για να τον πάω βόλτα ή καμια φορά δε βγαίνω και καθόλου, όταν δεν κοιμάμαι στο σπίτι φροντίζω να πάω να τον βγάλω μια βόλτα αργά το βράδυ και άλλη μια νωρίς το επόμενο πρωί. Με δυο λέξεις να στο πω, ό,τι κι αν κάνεις θα υπάρχει ένας σκύλος να σε κρατάει λίγο πίσω. Επειδή έχω μεγάλη τρέλα με τον σκύλο μου όμως, δε με ενόχλησε να κανονίζω το πρόγραμμά μου με βάση τις ανάγκες του. Η φετινή χρονιά ήταν εκείνη που με έκανε να πω ότι δεν ήταν τότε η κατάλληλη ώρα για σκύλο. Πανελλαδικές ! Πολύ διάβασμα και ελάχιστος χρόνος και μάντεψε ποιός την πληρώνει. Το σκυλί που δε φταίει σε τίποτα. Οι βόλτες έχουν μειωθεί όπως επίσης έχει μειωθεί και ο παραγωγικός χρόνος που περνούσαμε μαζί, εγώ έχω μια συνεχή "ενόχληση" ότι δεν ασχολούμαι μαζί του αρκετά, εκείνος βαριέται μέσα στο σπίτι και κάνει ζημιές (αναμενόμενο) γιατί απλά εγώ στα 15 μου πιστευα ότι έχω την ωριμότητα να έχω τον σκύλο, δεν κοίταξα όμως λίγο παραπέρα. Συχνά με βοηθούν οι υπόλοιποι της οικογένειας αλλά το σκυλί δεν έχει το χρόνο που είχε με το αφεντικό του και εγώ δεν έχω τον χρόνο που θέλω με τον σκύλο μου και αυτό είναι άσχημο και για τις δυο πλευρές. Αν μπορούσα να αλλάξω κάτι, θα έπαιρνα τον ίδιο σκύλο, το 2015.

Διαφορά 3 χρόνια έχουμε, δε σε βλέπω σαν 2χρονο κι εσύ δε με βλέπεις σαν την "ενήλικη που σου κάνει επίθεση και σε λέει ανεύθυνο" απλά αν θες μια συμβουλή κράτα αυτό που σου είπα. Η βοήθεια των δικών σου είναι σημαντική γι αυτό και η σύμφωνη γνώμη τους είναι απαραίτητη αλλά ο σκύλος θα είναι δικός σου και αυτό είναι κάτι που επιλέγεις εσύ τώρα και δε στο επιβάλει κάποιος άλλος γι'αυτο και οι ευθυνες θα ειναι επίσης δικές σου, απο επιλογή σου.Δεν υπάρχει λόγος να φορτώσεις στο μέλλον στους γονείς σου έναν σκύλο που έχει ευθύνες και τρεξίματα, όσο κι αν αυτοί θα το έχουν αγαπήσει ως τότε. Αν δε θες για τις πανελλήνιες, τότε σίγουρα όταν θα πας στρατό θα πρέπει να το αναλάβουν εκείνοι. Ο τρόπος σκέψης σου είναι μια χαρά.. για εσένα που θέλεις τον σκύλο και είσαι έτοιμος να αφιερώσεις χρόνο και κόπο (δέχομαι ότι δεν είναι ενθουσιασμός). Όμως είναι γεμάτος ευθύνες και μελλοντικές υποχρεώσεις για τους γονείς σου που έχουν τις δουλειές τους και ένας σκύλος με τις υποχρεώσεις που τον συνοδεύουν ίσως να μην έχει θέση τα επόμενα 10-15 χρόνια στην καθημερινότητα αυτή.


Ελπίζω να βοήθησα...
εμενα με επεισες.... στα 16 μου ειχα παρει ενα αδεσποτο μεσα στο σπιτι μεσα σε 2 εβδομαδες οι γονεις μου το χαρισαν για τους παραπανω λογους... δε το ξαναειδα μου κοστισε παρα πολυ και πολυ κακως το ειχα παρει σπιτι επρεπε να το ειχα αφησει να το παρει αλλος προσωπικα η κατασταση με πειραξε.
 


zacharoula

Member
5 Αυγούστου 2013
18
2
Στο ειπα πριν... γενικεύεις. Δυστυχώς ο κανόνας ειναι αλλος! :rolleyes:
Δεν νομίζω οτι γενικεύω. Είμαι πολύ συγκεκριμένη στα μηνύματα μου ως προς το οτι θα πρέπει να το ψάξει πολύ πριν αποφασίσει.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Αλήθεια, Γιάννη, γιατί δε σκέφτηκες να υιοθετήσεις ένα από τα τόσα αδεσποτάκια που περιμένουν να βρουν σπίτι και στρέφεσαι προς σκυλιά ράτσας;
 


Elrandir

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2013
468
1.340
Johnny μην βιαζεις βιαστικα συμπερασματα και σιγουρα μην παιρνεις ακομα πιο βιαστικες αποφασεις. Επειδη ακριβως ο σκυλος δεν ειναι παιχνιδι μην βιαζεσαι να πεις οτι μπορεις να παρεις την ευθυνη για ενα σκυλο. Δεν στο λεω με επιθετικο τροπο, οποτε μην παρεξηγηθεις.:D

Τι εννοω.. Καταρχην για μενα πρεπει να εχεις "παθος" κατα μια εννοια. Να γουσταρεις να ασχολεισαι. Δεν ξερω αν ειναι σωστο ή λαθος, αλλα κατα την αποψη μου ειναι το μονο που θα σε κρατησει κοντα στο σκυλο σου και τις ευθυνες του αν κρινω απο το νεαρο της ηλικιας σου. Εισαι ακομα 15 χρονων. Θα ερθουν μεγαλες αλλαγες στη ζωη σου και δεν μπορεις να ξερεις απο τωρα αν θα εισαι σε θεση να συμπεριλαβεις και το σκυλο μεσα. Και ειναι επισης λαθος να βασιστεις στο οτι θα το βγαζουν οι δικοι σου βολτα και θα ασχολουνται μαζι του. Πρεπει να ξεκινας με τη λογικη οτι η ευθυνη του σκυλου βαραινει κυριως εσενα. Οτι εσυ εισαι υπευθυνος κυριως για αυτον. Αν τωρα σου τυχει κατι και ασχοληθουν οι δικοι σου καποιες φορες, δεν τρεχει κατι. Εσυ ομως πρεπει να εισαι κυριως αυτος που θα τον αναλαβει, γιατι δικη σου ειναι η αποφαση αν τον αποκτησεις.

Και εδω θα σου πω κατι που εγινε στη δικη μου οικογενεια. Ο αδερφος μου πριν εναμιση χρονο περιπου απεκτησε μια σκυλιτσα, την οποια του την χαρισε φιλος φιλου του πατερα μου. Ηθελε κι εκεινος δικο του σκυλο οπως εσυ. Ηταν ομως λιγο μεγαλυτερος απο σενα. Για την ακριβεια ειχε τελειωσει με το σχολειο και ειχε μολις μπει πανεπιστημιο και μαλιστα στον τοπο διαμονης του. Πιστευε λοιπον οτι μπορουσε να ανταπεξελθει στις αναγκες του σκυλου ή τουλαχιστον στη βολτα του. Στην κουταβισια περιοδο ασχολιοταν με το να παιξει μαζι του οποτε εκεινος ειχε κεφι και ορεξη. Για εκπαιδευση ουτε λογος. Για βολτα κατι γινοταν αλλα οχι ιδιαιτερα πραγματα. Δεν αφηνε κανεναν να ασχοληθει κιολας γιατι ηταν ο δικος του σκυλος. Μεχρι που μου γυρισαν εμενα τα βιδακια, τα εκανα λαμπογυαλο και ανελαβα εγω τη σκυλιτσα. Και τα εξοδα της, τη βολτα της, τα παιχνιδια της, την εκπαιδευση της.. Ο αδερφος μου ακομα παιζει καμια φορα μαζι της αλλα ως εκει. Για μενα δεν ηταν ετοιμος για σκυλο. Μπορει να του αρεσουν τα σκυλια και να τα αγαπαει αλλα δεν μπορει να αναλαβει ενα. Για αυτο και πρεπει να σκεφτεις καλα αν προκειται να αποκτησεις σκυλο. Εσυ εισαι ο ανθρωπος του κι αυτο ισχυει για οτι σκυλο κι αν αποκτησεις. Αυτα οσον αφορα τον τροπο σκεψης. Αν σκεφτω κατι αλλο θα σου γραψω.

Οσον αφορα τη ρατσα, ΜΗΝ πας σε JRT. Κατσε διαβασε, αν θελεις σωνει και καλα ρατσα, μαθε για τις φυλες και δες τι σου ταιριαζει καλυτερα (συμπεριλαμβανομενων ολων των παραγοντων απο το χωρο που θα κινειται το σκυλακι μεχρι το χαρακτηρα το δικο σου). Κι απο κει και περα σε εκτροφεα. Απο την αλλη μπορεις παντα να πας σε φιλοζωικη και να παρεις καποιο σκυλακι απο κει. Τα JRT σαν ρατσα μου αρεσουν πολυ κι εμενα. Και τα Μαλινουα και τα Χασκι κλπ (Αδυναμια μου βεβαια ειναι τα γπ και ειδικα μακρυτριχα). Μου αρεσουν πολλες ρατσες αλλα για πολλες απο αυτες αμφιβαλλω κατα ποσο θα μπορουσα να τις χειριστω..
 
Last edited:






johnny123

Active Member
24 Φεβρουαρίου 2014
36
0
Θα τα πάρω όλα από τη αρχή.Θα κάτσω να σκεφτώ αν θα προλαβαίνω να βγάζω τον σκύλο βόλτες,να ασχολούμε μαζί του και κυρίως θα σκεφτω την ράτσα.Θα απαντήσω σε όλους μόλις ξαναμπώ....