Ιδιοκτησία σκύλου


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
και το υπάρχουν τσιπ στο λαιμο του σκύλου τι θα το κανετε???? ή θα βάλετε δευτερο? να γεμισει τσιπ το σκυλι...
 


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
Το δεύτερο τσιπ το σκέφτηκα γιατι το ειχε προτείνει εκπαιδεύτρια - (κατά δήλωση της) κτηνιατρος για ενα αγγλικό μπουλντογκ που θεωρούσε ότι κακοποιείται. Και όταν της ειχα πει, οτι και να τον εκλεβε κανεις ασχετος το σκυλο, θα εχει τσιπ, μου λέει βάζεις δεύτερο και ξεμπερδεύεις.

mareco λες για τα εγγραφα πώς να χαθουν φαντάζομαι... ζευγάρι σε διάσταση ειναι... δυστυχώς πάντα περιουσιακά εγγραφα εξαφανιζονται σε τετοιες περιπτώσεις!
 




mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
ghelly μου τι λες;

H εκπαιδεύτρια-κτηνίατρος, έχει ιδέα πως γίνεται η αλλαγή καταχωρημένων στοιχείων στον κτηνιατρικό σύλλογο; Η απλώς νομίζει, ότι είναι piece of cake; Εχει δει, τις ποινές του Νόμου, για τέτοια κίνηση απο κτηνίατρο;
 




ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
ghelly μου τι λες;

H εκπαιδεύτρια-κτηνίατρος, έχει ιδέα πως γίνεται η αλλαγή καταχωρημένων στοιχείων στον κτηνιατρικό σύλλογο; Η απλώς νομίζει, ότι είναι piece of cake; Εχει δει, τις ποινές του Νόμου, για τέτοια κίνηση απο κτηνίατρο;
δεν ξερω τι ιδεα εχει και ειλικρινά μετά από κάτι τετοια εκοψα επαφες!
Αλλά η ευκολια που το ειπε... με ανησυχησε!
 


anodinos1

Well-Known Member
10 Νοεμβρίου 2011
189
2
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εχει ενδιαφέρον το θέμα, το πρόβλημα είναι ότι ο σκύλος δεν είναι περιουσιακό στοιχείο είναι κάτι έμψυχο.
Μια παρατήρηση που δεν το έγραψε κάποιος, ο σκύλος είναι και ευθύνη δηλαδή αν δαγκώσει κάποιον ποιον θα τραβάνε μετά? αυτόν που έιναι στο ονομά του το μικροτσίπ ή αυτόν που θα είναι μαζί του εκείνη την ώρα? μπορεί να πεί αυτός δεν είναι δικός μου οπότε κατά την γνώμη μου πρέπει να τα βρούνε μεταξύ τους ποιόν ακούει περισσότερο ο σκύλος και να πάρει την επιμέλεια, όχι να τραβολογάνε το άμοιρο ζωντανό στα δικαστήρια.
Και τον συνοδο και το ιδιοκτητη τραβανε σε δικη.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
δεν ξερω τι ιδεα εχει και ειλικρινά μετά από κάτι τετοια εκοψα επαφες!
Αλλά η ευκολια που το ειπε... με ανησυχησε!
Μάλλον, θα έχει μαύρα μεσάνυχτα των συνεπειών.
Ελπίζω να μην ξεφουρνίζει τέτοιες ιδέες, φάτσα φόρα.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
χρησιμο το θέμα και ενδιαφερον. Οποιος γνωριζει και θελει ας μου λυσει απορια : Ο Κυριος Χ πηγαινει το σκυλο Ω στον Κτηνιατρο Α οπου του βαζει τσιπ και στελνει τα στοιχεια του κυριου στο συλλογο. Μετα απο δυο χρονια, η συζυγος Ψ, πηγαινει σε εναν αλλο Κτηνιατρο Β λεγοντας του οτι θελει να βαλει για πρωτη φορα τσιπ . Εκεινος στελνει τα δικα της διαφορετικα στοιχεια στο συλλογο. Πως γινεται η διασταυρωση απο το συλλογο ότι προκειται για τον ίδιο σκύλο; Δε γνωρίζω βεβαια αν ειναι υποχρεωμενοι να ελεγχουν καθε φορα οι Κτηνιατροι με το σκανερ αν εχει τοποθετηθει ηδη τσιπ.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Αυτο θα ηταν αδικο, δε λέω οτι δε μπορεί να συμβεί αλλά κανονικά θα έπρεπε να τρέχουν τον χειριστή τη στιγμή του περιστατικου όχι αυτον που φαινεται στο μικροτσιπ. Πχ βρισκομαι για σεμιναριο στη Γαλλια και αφηνω το σκυλο στη γυναικα μου, η γυναικα μου τον βγαζει βολτα και δαγκώνει , θα φταιω εγω ; Ειναι κατι αναλογο με το αυτοκινητο, εαν ο οδηγός δεν ειναι ιδιοκτητης και προκαλέσει ατύχημα, θα φταιει ο ιδιοκτήτης;
Αν εσύ δώσεις το αυτοκίνητο στο γιο σου που δεν έχει δίπλωμα και πατήσει ένα παιδάκι, εσένα θα τρέχουν κυρίως! Ομοίως και αν σε γράψει κάμερα ότι έτρεχες, στον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου πάει το ραβασάκι! :D

Πρέπει να προσέχεις που αφήνεις το σκύλο σου κύριε ιδιοκτήτη! Έχεις την πλήρη ευθύνη για το που βρίσκεται και τι κάνει ανά πάσα στιγμή ο σκύλος σου. Αλλιώς πάρτον μαζί σου.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Και συνεχίζονται οι παράλογες θεωρίες περί νόμιμης τοποθέτησης και καταχώρησης τσιπ.
Οτι θα 'πρεπε να εξηγούμε και να αναλύουμε, τα αυτονόητα, δεν το φανταζόμουν, ομολογώ.

Ας το κάνουμε γκάλοπ. Να ρωτήσει καθένας τον γιατρό του, και να ποστάρουμε τις απαντήσεις.
Ενδιαφέρον θα έχει.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αν εσύ δώσεις το αυτοκίνητο στο γιο σου που δεν έχει δίπλωμα και πατήσει ένα παιδάκι, εσένα θα τρέχουν κυρίως! Ομοίως και αν σε γράψει κάμερα ότι έτρεχες, στον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου πάει το ραβασάκι! :D

Πρέπει να προσέχεις που αφήνεις το σκύλο σου κύριε ιδιοκτήτη! Έχεις την πλήρη ευθύνη για το που βρίσκεται και τι κάνει ανά πάσα στιγμή ο σκύλος σου. Αλλιώς πάρτον μαζί σου.
κι αν εχει διπλωμα; εδω σε θελω καβουρίνα :)
 


chrispapas

Well-Known Member
20 Ιουνίου 2011
1.359
25
χρησιμο το θέμα και ενδιαφερον. Οποιος γνωριζει και θελει ας μου λυσει απορια : Ο Κυριος Χ πηγαινει το σκυλο Ω στον Κτηνιατρο Α οπου του βαζει τσιπ και στελνει τα στοιχεια του κυριου στο συλλογο. Μετα απο δυο χρονια, η συζυγος Ψ, πηγαινει σε εναν αλλο Κτηνιατρο Β λεγοντας του οτι θελει να βαλει για πρωτη φορα τσιπ . Εκεινος στελνει τα δικα της διαφορετικα στοιχεια στο συλλογο. Πως γινεται η διασταυρωση απο το συλλογο ότι προκειται για τον ίδιο σκύλο; Δε γνωρίζω βεβαια αν ειναι υποχρεωμενοι να ελεγχουν καθε φορα οι Κτηνιατροι με το σκανερ αν εχει τοποθετηθει ηδη τσιπ.
Αφού το ένα είναι χρονολογικά ποίο μπροστά τοποθετημένο απο το δεύτερο με στοιχεία δηλωμένα υποθετικά.

Γιατί ψάχνουμε τρόπους να αποδέιξουμε ότι το σύστημα δεν δουλευεί ή πως να παρακάμψουμε το σύστημα;
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Εξαρτάται τότε από την παράβαση. Δες και εδώ:

Τι συμβαίνει αν ένα ανασφάλιστο όχημα προκαλέσει υλικές ζημιές; Ποιες είναι οι συνέπειες;
Αρχή Σελίδας
Στην περίπτωση αυτή, το Επικουρικό Κεφάλαιο αναλαμβάνει να αποζημιώσει αυτούς που υπέστησαν υλικές. Στη συνέχεια, στρέφεται κατά του ιδιοκτήτη του ανασφάλιστου οχήματος που προξένησε το ατύχημα για να διεκδικήσει το ποσό που κατέβαλε. Η αποζημίωση που καλύπτει το Επικουρικό είναι έως €1.000.000 ανά ατύχημα.

Είναι η αντίστοιχη περίπτωση του να προκαλέσει ο σκύλος ζημιές. Ανεξαρτήτως οδηγού, ο ιδιοκτήτης πληρώνει τη νύφη.
 


DOOM_NX

Well-Known Member
8 Οκτωβρίου 2011
906
6
Καρδίτσα
Και συνεχίζονται οι παράλογες θεωρίες περί νόμιμης τοποθέτησης και καταχώρησης τσιπ.
Οι οποίες βασικά θα έπρεπε να σταματήσουν, γιατί ουσιαστικά συζητάμε για παρανομίες.
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Δεν υπάρχει [έννομη] περίπτωση, να μπει δεύτερο τσιπ.
 


Ghostdoc

Well-Known Member
25 Νοεμβρίου 2013
1.623
793
Ghostlands
Αφού το ένα είναι χρονολογικά ποίο μπροστά τοποθετημένο απο το δεύτερο με στοιχεία δηλωμένα υποθετικά.

Γιατί ψάχνουμε τρόπους να αποδέιξουμε ότι το σύστημα δεν δουλευεί ή πως να παρακάμψουμε το σύστημα;
Γιατί θεωρητικά μπορεί να συμβεί. Απο ενδιαφέρον και περιέργεια.

Οι οποίες βασικά θα έπρεπε να σταματήσουν, γιατί ουσιαστικά συζητάμε για παρανομίες.
Και οι παρανομίες είναι κομμάτι της κοινωνίας. Πρέπει να γνωρίζουμε τα πιθανά σενάρια. Το σενάριο δεν ειναι απίθανο, εχει συμβεί.
Αν καποιες ενοχληθηκατε τοοοοοσο μα τόοοοοσο πολυ θεωρήστε οτι η πράξη μπορεί να μην εχει γίνει εσκεμμένα αλλά από άγνοια.
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
Γιατί ψάχνουμε τρόπους να αποδέιξουμε ότι το σύστημα δεν δουλευεί ή πως να παρακάμψουμε το σύστημα;
Γιατί υπάρχει πολυνομία και οι νόμοι ως συνήθως δεν μπορούν να εφαρμοστούν στην πράξη.
Θα προσπαθήσω να το τεκμηριώσω, βγαίνει και λέει ο νομοθέτης
Τσουχτερά πρόστιμα από 100 μέχρι 30.000 ευρώ για τους ιδιοκτήτες κατοικιδίων -Αναλυτικά οι χρηματικές ποινές [λίστα] - On-news
στο σημείο "Γίνεται υποχρεωτική η σήμανση (τσιπ)" ποιός θα κάνει τον έλεγχο? θα εφοδιαστεί η δημοτική ή άλλη αρχή scanners για να δεί αν εχώ 10 ή κανένα microchip, όταν τον βγάλω βόλτα?
Αμα μου τύχει η στραβή και χάσω το σκύλο θα βρεθούν 2,3... microchips αν δεν τύχει δεν θα βρεθεί ποτέ.
Αν γίνει ζημιά ή παρανομία με το σκύλο πάλι δεν κατάλαβα γιατί να μην κάνει ο χειριστής τον κινέζο και να πεί στείλτε το πρόστιμο στον ιδιοκτήτη βάσει καταχώρησης του microchip.

Παρακάτω στο θέμα υπάρχει αντιδικία με την επιμέλεια του σκύλου ποιός λέει οτι το δικαστήριο θα είναι αμερόληπτο? ο δικαστής θα είναι φιλόζωος θα ξέρει ότι ο σκύλος ουσιαστικά ανήκει σε αυτόν που τον φροντίζει.

υ.γ.Αυτά τα γράφω όχι να κάνω τον ξερόλα αλλά σαν προβληματισμούς που έχω και εγώ.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
LOL όμως ρε παιδιά πραγματικά, εδώ κυνηγάμε τον μέσο κηδεμόνα σκύλου να τσιπάρει μιά φορά τον σκύλο και συζητάμε για δεύτερη και τρίτη φορά? :p
 


rodriguez

Well-Known Member
5 Απριλίου 2013
329
111
Ανω Γλυφάδα
εδώ μην παρεξηγηθώ και φύγω με πίσσα και πούπουλα δεν αμφισβητώ το τσιπάρισμα απλά το θέτω ως προβληματισμό στο θέμα νομοθεσίας