Ιδιώτες σε εκθέσεις μορφολογίας


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
Εαν το ρωτας απο μεριας σκυλου, αν οφελειται απ ευθειας ισως η απαντηση ειναι οχι.
Το μονο "οφελος" που θα μπορουσα να βρω ειναι οτι περναει μαζι με το αφεντικο του μια διαδικασια που εχει δοση στρες κ απαιτει μια ακριβεια να εκτελεστει.
Οφελειται διαφορετικα ας πουμε αν δωσει για ΒΗ ο ιδιος ο σκυλος; δεν νομιζω, η τουλαχιστον οχι περισσοτερο......

Απο μεριας ιδιοκτητη, εμενα ας πουμε οι λογοι ειναι τρεις......
Εξηγουμαι:
-For fun γιατι βλεπεις φιλους, γνωστους, ευτραπελα, μαθαινεις διαφορα εκ των εσω (οχι απαραιτητα κουτσομπολια) βρισκεις κ καλα φρεσκοψημενα σουβλακια, τα οποια με μερικες μπυρες καταναλωνονται στην παρεα που μοιραζεται κοινα ενδιαφεροντα ειδικα αν δεν βρισκονται ολοι στο ιδιο μερος της Ελλαδας ειναι μια ωραια αφορμη για συναντηση με live θεμα/θεαμα....
-Γιατι ξερεις (πως; διαισθητικα, το οποιο σε βαθος χρονου επαληθευεται) οτι εχεις εναν καλο σκυλο τον οποιο αξιζει να δει ο κοσμος κ να μην βλεπει μονο τα "εκθεσιακα" η αυτα που οι κατεβαινουν με μονο σκοπο να γινουν πρωταθλητες του αυριο. Για να δει ο κοσμος το διαφορετικο δλδ
-Για να παρεις την γνωμη καποιον ανθρωπων που το ματι τους εχει παιδευτει αρκετα (ειδικα αν εχουν ειδικοτητα στην φυλη) κ να διαβασεις για τα ελαττωματα που συνηθως δεν βλεπεις, η να προβληματιστεις αν πολλοι βλεπουν κατι που εσυ δεν ειδες ποτε.....
.... Η να προβληματιστεις που τα ελαττωματα που εσυ βλεπεις δεν ειδε κανεις αλλος, αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο :p

Σαν απλος ιδιωτης που πηρα σκυλο με Χ κριτηρια εκ των οποιων ΚΑΝΕΝΑ δεν ηταν το show quality, η η δυνατοτητα συμμετοχης του στην εκθεση, δεν εχω δωσει πολλα παραπανω χρηματα για την συμμετοχη του στην εκθεση απ οτι δινω για να κανω την πλακα μου μαζι του γενικα.
Οποτε αναποδα, να ξοδεψεις ενα 50αρικο (εχω σκυλο που μπορεις να τον παρεις απο την αυλη να τον βαλεις στον στιβο αφου πρωτα τον περασεις με το πιεστικο, γιατι οι αναγκες grooming ειναι ανυπαρκτες) στο 6μηνο for fun δεν ειναι ποσο αξιο λογου για να μην το κανεις......

δεν έχω δει ιδιώτη με ένα σκυλί να έχει περάσει ταλαιπωρία, τουλάχιστον όσους μπορώ να θυμηθώ.
.... Ειναι επειδη δεν τους ρωτησες ποτε πως περασαν στην Καλαματα :D:D
 
  • Like
Reactions: johnk


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Ο όρος ιδιώτης για τον κάτοχο ενός αρσενικού σκύλου είναι παραπλανητικός και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται γιατί υποβαθμίζει τον ρόλο που ΚΑΙ αυτός παίζει στην εκτροφική προσπάθεια.

Δεν μπορεί να χαρακτηρισθεί ως εκτροφέας (αν έχει ΜΟΝΟ αρσενικό) αλλά είναι ο ιδιοκτήτης του επιβήτορα. Οφείλει να κάνει όλα αυτά που χρειάζονται και οφείλουν οι κάτοχοι των θηλυκών να τον αποζημιώνουν πράγμα που ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ και από τον εσωτερικό κανονισμό του ΚΟΕ
Γιατί ένα εκτροφείο να επιλέξει έναν ιδιώτη για επιβήτορα αντί να απευθυνθεί σε άλλο εκτροφείο ?
Επισης να πω ότι εγώ σε όσα site (εδώ κι έξω) έχω μπει , όλοι μιλούν για τα σκυλιά τους , αρσενικά και θηλυκά!
Καταλαβαίνω λοιπόν ότι τα εκτροφεία έχουν την δυνατότητα να ζευγαρώσουν....
Γιατί εμπλέκουν ιδιώτες?
Ιδιώτες , που ως επί το πλείστον, από κάπου "εκεί γύρω" έχουν αποκτήσει το σκυλί τους.
 


zenio

Well-Known Member
4 Ιουνίου 2011
1.002
2.714
Δραμα
Άμα περιμένεις να κάνεις φίλους σε εκθέσεις...
Συνήθως πας με φίλους...για

Σε φαντάζομαι γραβατωμένο να τρως σουβλάκια και να πίνεις μπύρα !!! Ανατριχίλα αλά zenio !!!

!
Το θεμα ειναι βεβαια και να μπορεις να κανεις φιλους...
Πειραχτηκες βρε ατιμουτσικο και το λες και το ξαναλες;;;:D
Καλα εκανες, σημαινει οτι καπου κατι "πατησα".

Με το φοβο της ανατριχιλας λοιπον, να ρωτησω και εγω κατι ακομα περι εκθεσεων επειδη αναφερθηκε πιο πριν...Τα εξαιρετος δινονται με το κιλο απο οτι λετε...αρα πχ απο τους 8 μπορει οι 4 να ειναι "εξαιρετος" και οι 3 πολυ καλος κτλ; Δεν υπαρχει 1-2-3-4 κτλ; Τα V1 V2 τι ειναι;

Αν οχι μου θυμιζει λιγο βαθμολογηση δημοτικου σχολειου, Α Β Γ οπου για να παρεις Γ επρεπε να σπασεις το τζαμι του αυτοκινητου του δασκαλου σου ξερωγω...:)

Κοστιλος, (πηγα να γραψω με ολο το σεβασμο αλλα το ξανασκεφτηκα) με ενα κομματι ολου του σεβασμου, πιθανολογω οτι καπου θες να την πας την κουβεντα, με την κακη εννοια το λεω, οτι το φερνεις γυρω γυρω για να "αποδειξεις" κατι....

Αν ισχυει...ελα ριξτο...Ηλια....
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Το εάν είναι ένα καλό δείγμα, η έκθεση δεν πρέπει να το πει, πιστοποιήσει, επιβεβαιώσει ? Πως το ξέρει από πριν ο ...ιδιώτης ?
Ασχολείται, μαθαίνει, διαβάζει και προετοιμάζεται.
Ωστε να είναι σε θέση και μόνος του να αξιολογήσει τον σκύλο.
Από κει και πέρα παρακολουθεί τον ή τους εκτροφείς που εκτιμά και το συζητάει μαζί τους κάνοντας γνωστό εξαρχής τι θέλει. Κανείς δεν βρέθηκε με ένα καλό show dog στην κατοχή του από τύχη.
Πρέπει να το ζητήσει για να το πάρει, και αν το πάρει.
Τα σκυλιά αυτά δεν δίδονται έτσι απλά και σε όποιον να ναι, όσα χρήματα και να δώσεις.
Πολλές φορές χρειάζονται ακόμα και συστάσεις, ώστε ο εκτροφέας να νοιώσει μια κάποια ασφάλεια κυρίως για τις προθέσεις σου.
Και ποτέ μα ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις την πρώτη επιλογή του εκτροφέα, τον σκύλο δηλαδή για τον οποίο έκανε την γέννα εξ αρχής.

Ξέρω οτι όλα αυτά ίσως σας παραξενέψουν και είναι δύσκολο να γίνει αντιληπτή η διαφορά, αλλά προσπαθήστε να ξεχωρίσετε την εκτροφή από την παραγωγή σκύλων με pedigree.
Οπως είχε γράψει πολύ σωστά η Κατερίνα στο άλλο θέμα, πας πέρα από τους κανόνες γιατί το κάνεις για πάρτυ σου. Η διαφορά είναι στον στόχο, στην πρόθεση, στον σκοπό που βάζει κάποιος μια σκύλα να γεννήσει και ακριβώς επειδή δεν υπάρχει "προθεσομετρο" δύσκολα κάποιος καταλαβαίνει τι παίζει.
Πόσο μάλλον σε μια κοινωνία σαν την δική μας που όλα αυτά είναι σχετικά νέα.


Αναπαραγωγή? Ιδιωτικά?
Αν και όποτε υπάρξει πρόταση από εκτροφέα που έχει υγιείς προθέσεις και θεωρεί πως ο σκύλος μου έχει να προσφέρει στην εκτροφή του, και βέβαια θα τον δώσω.
Το ίδιο θα κάνω αν μου τον ζητήσει η εκτροφέας του.

Μέχρι στιγμής κανένας από τους 2 που έχω δεν έχει ζευγαρώσει.
 
  • Like
Reactions: vek




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Γιατί ένα εκτροφείο να επιλέξει έναν ιδιώτη για επιβήτορα αντί να απευθυνθεί σε άλλο εκτροφείο ?
Επισης να πω ότι εγώ σε όσα site (εδώ κι έξω) έχω μπει , όλοι μιλούν για τα σκυλιά τους , αρσενικά και θηλυκά!
Καταλαβαίνω λοιπόν ότι τα εκτροφεία έχουν την δυνατότητα να ζευγαρώσουν....
Γιατί εμπλέκουν ιδιώτες?
Ιδιώτες , που ως επί το πλείστον, από κάπου "εκεί γύρω" έχουν αποκτήσει το σκυλί τους.
  • O ιδιώτης (όπως επιμένεις κακώς να τον ονομάζεις) δεν ζευγαρώνει με σκύλα :p
  • Ρώτα κάθε εκτροφείο γιατί το κάνει. Υπάρχουν όλοι οι προφανείς λόγοι που αδικαιολόγητα αρνείσαι να τους αποδεχθείς
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Απόλυτα σωστός, @takisft !

Ο όρος ιδιώτης για τον κάτοχο ενός αρσενικού σκύλου είναι παραπλανητικός και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται γιατί υποβαθμίζει τον ρόλο που ΚΑΙ αυτός παίζει στην εκτροφική προσπάθεια...
Χέσε και τον ΚΟΕ...
Δεν μπορεί η μισή "υφήλιος", σε σχέση με συγκεκριμένες φυλές, να θέλει συγκεκριμένο αρσενικό σκύλο και ΜΟΝΟ αυτόν, να τη "βατέψει"... και ο ιδιοκτήτης του να το παίζει "Κινέζος Ιδιώτης"...:cool:

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjq48_dqL7NAhVHDcAKHT4iBYQQtwIIKTAF&url=https://vimeo.com/127425928&usg=AFQjCNFbjLEQ46OQyYuYvwnsz04eNtUP3A
 
  • Like
Reactions: Dimi_21 and takisft




tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
ολα ξεκιναν με τον ιδιιο τροπο οπως οταν εχεις στα χερια σου ενα κουταβι.
ξεκινας να του μαθαινεις πραγματα,κατσε,ελα...........ξεκινας να χαιρεσαι,να το βλεπειςι να μεγαλωνει.τοτε σου ερχετε πας σε μια εκθεση,εκει βλεπεις οτι ο σκυλος παει καλα οποτε η συνεχιιζεις η σταματας.
για το τι θα διαλεξεις ειναι καθαρα στην δικη σου κριση και σκοπους σου,που θες να φτασεις η αν πετυχες αυτο που θες...ειιπες πριν στον @sea-mol γιατι δεν προχωρησες;δεν εινναι και ασχημα...πιστευειις οτι αν ηθελε δεν θα επαιρνε αυτο πουυ ηθελε;;;;;εμενα πχ αυτο θα με εκανε να μην εχω ενδιασμους να παρω κουταβι του.ψαξε και βρες ποσοιι σταματησανν οπως αυτος αν πιστευεις οτι δεν θα επαιρννε αυτ πουυ ηθελε...(που να ειχαμε πει και 2 κουβεντες λυκε παραπανο...σλουρπ χαχαχα)
κανονικα ολα τα εκτροφικα σκλια θα επρεπε να πανε 1-2 φορες σε εκθεση (ετσι για την αλητεια) για να βλεπει οιδιοκτητης τι παιζει με τον σκυλο του απο αντικειιμενικο ματι και οχι μονο απο τους φιιλους και για να δειχνει το χ-ψ εκτροφειο μια συνεχεια του τιι σκλια βγαζει,οπως επισης και για τονν ανταγωνισμο.αυτα δεν βοηθουνν μονο τον εκτροφεα αλλα και τον μελλοντικο αγοραστη αν το σκεφτεις
γιαυτα και αλλα ακομα θα μπορουυσε να παει ενας ιδιοκτητης σκυλου σε εκθεση.μην ξεχνας και οτι οι εκτροφεις σαν ιδιοκτητες ξεκινησαν πρωτα,δεν γεννηθηκαν εκτροφεις.
τωρα για ματαιοδοξιια σιγουρα υπαρχει σε καποιους,εκτροφεις καιι ιδιοκτητες,εκει θα πρεπει ναν εχεις κρητηρια για να ξεχωρισεις,εγω σου ειπα πριν ποιο θα ηταν ενα για εμενα.

τι σου κανει περιεργο οτι καποιος ιιδιιωτης μπορει να βγαλει λεφτα απο τον σκυλο του;
αν η δικιια σου ειχε χαρτια,την ειιχες τρεξει σε εκθεσεις με καλες κριισειις,αν οι εξετασεις ηταν οκ,τιι θα σε εμποδιζε να κανεις μιια καλη/σωστη γεννα;;; τωρα αν εβγαζες λεφτα η οχι ειναι αλλο θεμα.
 


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Απόλυτα σωστός, @takisft !



Χέσε και τον ΚΟΕ...
Δεν μπορεί η μισή "υφήλιος", σε σχέση με συγκεκριμένες φυλές, να θέλει συγκεκριμένο αρσενικό σκύλο και ΜΟΝΟ αυτόν, να τη "βατέψει"... και ο ιδιοκτήτης του να το παίζει "Κινέζος Ιδιώτης"...:cool:

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=6&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjq48_dqL7NAhVHDcAKHT4iBYQQtwIIKTAF&url=https://vimeo.com/127425928&usg=AFQjCNFbjLEQ46OQyYuYvwnsz04eNtUP3A
Άπαιχτος ο κύριος!!!
 
  • Like
Reactions: johnk


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
  • O ιδιώτης (όπως επιμένεις κακώς να τον ονομάζεις) δεν ζευγαρώνει με σκύλα :p
  • Ρώτα κάθε εκτροφείο γιατί το κάνει. Υπάρχουν όλοι οι προφανείς λόγοι που αδικαιολόγητα αρνείσαι να τους αποδεχθείς
Πως να τον λεω? Πες μου πως θες και θα το κάνω.
Εγω, με έναν αρσενικό σκύλο με οοοοτι χρειάζεται και με οοοοσες διακρίσεις , είμαι ιδιώτης όταν πάω βόλτα στο βουνό, αλλά είμαι κάτι άλλο όταν μου τον ζητήσουν για σεξ?
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
αν η δικιια σου ειχε χαρτια,την ειιχες τρεξει σε εκθεσεις με καλες κριισειις,αν οι εξετασεις ηταν οκ,τιι θα σε εμποδιζε να κανεις μιια καλη/σωστη γεννα;;;
Έλλειψη αυτού του ρημάδικου του εκτροφικού πλάνου. Λες και δεν εχουμε αρκετά κουτάβια ήδη:whistle:
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Γιατί ένα εκτροφείο να επιλέξει έναν ιδιώτη για επιβήτορα αντί να απευθυνθεί σε άλλο εκτροφείο ?
Επισης να πω ότι εγώ σε όσα site (εδώ κι έξω) έχω μπει , όλοι μιλούν για τα σκυλιά τους , αρσενικά και θηλυκά!
Καταλαβαίνω λοιπόν ότι τα εκτροφεία έχουν την δυνατότητα να ζευγαρώσουν....
Γιατί εμπλέκουν ιδιώτες?
Ιδιώτες , που ως επί το πλείστον, από κάπου "εκεί γύρω" έχουν αποκτήσει το σκυλί τους.
Μα οι stud owners δεν ειναι απλα ιδιωτες που απεκτησαν το σκυλι τους απο το γειτονα.
Τα αρσενικα αυτα ειναι απο καλες γραμμες, εχουν τιτλους πρωταθλητων και ολες τις απαραιτητες εξετασεις. Ένα τετοιο σκυλι ηταν στις επιλογες μου για Ζευγαρωμα: http://www.havaneser-hannibal.de/meinedaten.html
 




matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Αν στην εκτροφη συμμετειχαν μονο τα εκτροφικα σκυλια ιδιοκτησιας εκτροφειων τοτε η γεννετικη δεξαμενη θα στενευε ακομα περισσοτερο. Το θεμα δεν ειναι γιατι συμμετεχουν στην εκτροφη και ιδιωτες, το θεμα πως συμμετεχουν. Ο τροπος εχει σημασια.......
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
I love this video...any pups for sale?
Αν σοβαρευτώ λιγάκι...
Το ψάχνει πολύ, το που (και το αν και το υπό ποιές συνθήκες και όρους) πουλάει κουτάβια...
Τόσο σε επίπεδο του εκτροφείου του, όσο (και ακόμα περισσότερο) σε επίπεδο του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ επιβήτορα...

Υ.Γ. Στη γενική περίπτωση, λοιπόν, no pups for sale...:)
 
  • Like
Reactions: Orilis and takisft


takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Πως να τον λεω? Πες μου πως θες και θα το κάνω.
Εγω, με έναν αρσενικό σκύλο με οοοοτι χρειάζεται και με οοοοσες διακρίσεις , είμαι ιδιώτης όταν πάω βόλτα στο βουνό, αλλά είμαι κάτι άλλο όταν μου τον ζητήσουν για σεξ?
Θα στα πω μια και τελευταία φορά

  • στις εκθέσεις ΟΛΟΙ λέγονται ΕΚΘΕΤΕΣ
  • στην εκτροφική διαδικασία υπάρχει ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ και ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΒΗΤΟΡΑ
Εσύ στο βουνό κάνε ότι θέλεις και να σε λένε όπως θέλεις. Στην κυνολογία χρησιμοποίησε τα παραπάνω αν δεν θέλεις να σε ακούν/διαβάζουν και να μειδιούν
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Το θεμα δεν ειναι γιατι συμμετεχουν στην εκτροφη και ιδιωτες, το θεμα πως συμμετεχουν. Ο τροπος εχει σημασια.......
Το κρατάμε αυτό !

Θα στα πω μια και τελευταία φορά

  • στις εκθέσεις ΟΛΟΙ λέγονται ΕΚΘΕΤΕΣ
  • στην εκτροφική διαδικασία υπάρχει ο ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ και ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΕΠΙΒΗΤΟΡΑ
Εσύ στο βουνό κάνε ότι θέλεις και να σε λένε όπως θέλεις. Στην κυνολογία χρησιμοποίησε τα παραπάνω αν δεν θέλεις να σε ακούν/διαβάζουν και να μειδιούν
Ειλικρινά δεν μου αρέσει το ύφος και δεν βλεπω και τον λόγο ύπαρξης του...

Εδώ είναι ένα forum και δεν μου ζήτησε κανένας κυνολογικό πιστοποιητικο για να γράφω!
Όμως επειδή είμαι δεκτικός τύπος, σκάναρε το δικό σου, πες μου κι από που το πήρες να πάω να γραφτώ να πάρω κι εγώ ένα! Ιδιωτικά θα γραφτώ εάν επιτρέπεται...
 
Last edited by a moderator:




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Ειλικρινά δεν μου αρέσει το ύφος και δεν βλεπω και τον λόγο ύπαρξης του...

Εδώ είναι ένα forum και δεν μου ζήτησε κανένας κυνολογικό πιστοποιητικο για να γράφω!
Όμως επειδή είμαι δεκτικός τύπος, σκάναρε το δικό σου, πες μου κι από που το πήρες να πάω να γραφτώ να πάρω κι εγώ ένα! Ιδιωτικά θα γραφτώ εάν επιτρέπεται...
Πίσω από αυτά που γράφεις βλέπω μια αποδοχή των όσων σου είπα και αυτό είναι ευχάριστο

Ας μείνουμε εδώ καλύτερα
 
  • Like
Reactions: johnk