Ισπανικό Μαστίφ


Scarlett

Well-Known Member
9 Αυγούστου 2010
4.911
59
Νεα Ερυθραια
www.birmans-greece.com
δεν εχει να κανει με ρυθμιση,αλλα με τον απολεστικο χαρακτηρα του upload του youtube.δεν ειναι δυνατον να ακουμε ολες τις συχνοτητες.ενα γαυγισμα το ακουμε μονο απο κοντα.επισης ,μην προσπαθουμε να βγαλουμε συμπερασματα απο ηχεια υπολογιστη,ειδικα λαπτοπ.εμεις τωρα παμε να βγαλουμε συμπερασμα απο ενα βιντεο...τρεχα γυρευε!α...κ τραβηγμενο με καμερα ετσι,οχι ειδικα μικροφωνα κτλ....
αυτο απλοικα ελεγα κι εγω....απο τον υπολογιστη δεν βγαζεις αντικειμενικο αποτελεσμα...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
βάλε και το γεγονός ότι το τράνταγμα που νιώθουμε και δεν ακούμε είναι υπόηχος άρα μη ακουστός αλλά αισθητός..........

συν ότι ακόμα και τα τελειότερα ηχεία δεν μπορούν να αναπαράγουν πιστά το σύνολο των ακουστών συχνοτήτων

-είναι και βαρύ το γήπεδο :lol: -

πάντως
θα καταλήξουμε ότι το γαύγισμα είναι απόρροια μεγέθους στέρνου και λαιμού και ίσως και μουσούδας και όχι τόσο φυλετικό χαρακτηριστικό

όπως και να έχει
πρέπει να οργανώσουμε μία μέτρηση έντασης για διάφορες φυλές
βρείτε σκυλιά
κι εγώ με τον Lawrence που είμαστε της δουλειά θα κανονίσουμε για τα decibellομετρα...
 


ICE

Well-Known Member
9 Νοεμβρίου 2010
6.410
421
ΑΘΗΝΑ
Το γαυγισμα νομιζω ειναι και φυλετικο αλλα και εξατομικευσιμο χαρακτηριστικο. Σκυλια της ιδιας φυλης και μεγεθους μπορει να εχουν διαφορετιη χροια ακομα και αν εχουν το ιδιο στερνο λαιμο κλπ. Πιθανον να παιζει ρολο και η ιδιοσυγκρασια του καθε σκυλου.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...πάντως
θα καταλήξουμε ότι το γαύγισμα είναι απόρροια μεγέθους στέρνου και λαιμού και ίσως και μουσούδας και όχι τόσο φυλετικό χαρακτηριστικό...
Συμφωνώ...

Και το Ισπανικό Μαστίφ (μιάς και μας "φιλοξενεί" στο θέμα του) είναι ένας τεράστιος σκύλος, με τεράστιο στέρνο, τεράστιο λαιμό και "καλή" μουσούδα...
Για να μην πω (σε σχέση με το στατιστικό μέσο όρο των χαρακτηριστικών της κάθε φυλής): "ο πιό μεγαλόσωμος σκύλος"...
Και να το πω, δηλάδή, δεν θα είμαι πολύ μακρυά από την πραγματικότητα...
 
Last edited:


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Το βιντεο σιγουρα δεν ειναι απολυτο κριτηριο ωστοσο ειναι το μονο μικρο δειγμα που μπορουμε να εχουμε αυτη την στιγμη..


Στα της φυλης ειναι μεγαλοσωμη και μαλιστα μαζι με τα Αγγλικα Μαστιφ "κοντραρονται" σε μεγεθος καθως και στις δυο περιπτωσεις εχουν αναφερθει-υπαρχουν πολυ μεγαλοσωμα σκυλια...

Λεγεται οτι "ο Ισπανος" εχει μεγαλυτερη ενεργεια και δεν ειναι τοσο τεμπελης..Βεβαια ολα αυτα στην θεωρεια...

Y.Γ.
Διαφορετικο το γαυγισμα εδω.
[video=youtube;bMnXlsHerBw]http://www.youtube.com/watch?v=bMnXlsHerBw[/video]
 




omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Σκυλος που γαυγιζει δεν δαγκωνει αλλα πρεπει να το γνωριζει και ο σκυλος αυτο.
Το γαυγισμα ενος δικου μου Φιλα εβγαλε 132db μετρημενο με μηχανημα για ηχο στην Γερμανια,ειχε ερθει μια υπηρεσια να μετρησει τον ηχω για να παρω αδεια λειτουργειας και ειχα τον Δαιμωνα μαζι τους γαυγισε και το μηχανημα εδειξε αυτο το νουμερο επεσε πολυ γελειο οταν ενας ειπε οτι πρεπει να του βαλω και του σκυλου ασφαλεια οπως στους ενισχυτες,
Ισπανικο Μαστιφ???τα περισσοτερα μακρυτριχα μεγαλοσωμα σκυλια σημερα εχουν γονιδια του(ειδικα πολλα καυκασια,κεντρικης ασιας κ.τ.λ.)ειναι ακομα ακτιβ σαν ποιμενικος και φυλακας και ειναι ενα πολυ ομορφο και με πολυ αυτοπεποιθηση σκυλι,και ευτυχως οι Ισπανοι δεν κανουν το λαθος τον Πακιστανων η τον Καυκασιων και τον Τουρκων ακομη που δειχνουν να προωθουν της ρατσες τους δειχνοντας τα να ορμανε σε αλλα σκυλια(ΠΟΙΟΣ θελει η χρειαζεται αληθεια ενα τετοιο σκυλο???).
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Σκυλος που γαυγιζει δεν δαγκωνει αλλα πρεπει να το γνωριζει και ο σκυλος αυτο.
Το γαυγισμα ενος δικου μου Φιλα εβγαλε 132db μετρημενο με μηχανημα για ηχο στην Γερμανια,ειχε ερθει μια υπηρεσια να μετρησει τον ηχω για να παρω αδεια λειτουργειας και ειχα τον Δαιμωνα μαζι τους γαυγισε και το μηχανημα εδειξε αυτο το νουμερο επεσε πολυ γελειο οταν ενας ειπε οτι πρεπει να του βαλω και του σκυλου ασφαλεια οπως στους ενισχυτες,
Ισπανικο Μαστιφ???τα περισσοτερα μακρυτριχα μεγαλοσωμα σκυλια σημερα εχουν γονιδια του(ειδικα πολλα καυκασια,κεντρικης ασιας κ.τ.λ.)ειναι ακομα ακτιβ σαν ποιμενικος και φυλακας και ειναι ενα πολυ ομορφο και με πολυ αυτοπεποιθηση σκυλι,και ευτυχως οι Ισπανοι δεν κανουν το λαθος τον Πακιστανων η τον Καυκασιων και τον Τουρκων ακομη που δειχνουν να προωθουν της ρατσες τους δειχνοντας τα να ορμανε σε αλλα σκυλια(ΠΟΙΟΣ θελει η χρειαζεται αληθεια ενα τετοιο σκυλο???).
Δεν ξερω αν απαραιτητα δεν κανουν το λαθος η δεν τους παιρνει λογω γλωσσας.Μην ξεχναμε οτι στις αλλες χωρες που αναφερεις οι "κυνομαχιες" ειναι πιο "ευπροσδεκτες"..
Οσο για "τα γονιδια" των Κεντρικης Ασιας απο Ισπανικο Μαστιφ σαφως και ΔΕΝ ισχυει κατι τετοιο..
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...ΠΟΙΟΣ θελει η χρειαζεται αληθεια ενα τετοιο σκυλο???).
Ηλία, τα λες πολύ σωστά!!!

Οι Ισπανοί τα έχουν ακόμα για να φυλάνε τις μεγάλες επαύλεις (με τα άπειρα στρέματα) των πλουσίων... περισσότερο σαν status symbol, σαν αναπόσπαστο στοιχείο της πατρίδας τους... και (λιγότερο) για να προστατεύουν τα κοπάδια...

Τώρα, ποιός θα το ήθελε (σωστή διατύπωση - θα το ήθελε και θα σούλεγε την αλήθεια!), ή θα το χρειαζόταν ("λάθος" διατύπωση - θα σου έλεγε ψέματα ότι πραγματικά το χρειάζεται!)...
Μεγάλη συζήτηση και βαθειά νερά... Ας πούμε, προσωπικά ήθελα (και θέλω) το Μαστίφ των Πυρηναίων, σαφέστατα χωρίς να το χρειάζομαι... Βέβαια, δεν θα με χάλαγε καθόλου το Ισπανικό Μαστίφ... Δεν έχω "τολμήσει" ακόμα, για χίλιους δυό λόγους... Ισως, κάποτε... στα στρέματα που λέγαμε... σε ημιαστικό ή αγροτικό χώρο...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Ηλία, τα λες πολύ σωστά!!!

Οι Ισπανοί τα έχουν ακόμα για να φυλάνε τις μεγάλες επαύλεις (με τα άπειρα στρέματα) των πλουσίων... περισσότερο σαν status symbol, σαν αναπόσπαστο στοιχείο της πατρίδας τους... και (λιγότερο) για να προστατεύουν τα κοπάδια...

Τώρα, ποιός θα το ήθελε (σωστή διατύπωση - θα το ήθελε και θα σούλεγε την αλήθεια!), ή θα το χρειαζόταν ("λάθος" διατύπωση - θα σου έλεγε ψέματα ότι πραγματικά το χρειάζεται!)...
Μεγάλη συζήτηση και βαθειά νερά... Ας πούμε, προσωπικά ήθελα (και θέλω) το Μαστίφ των Πυρηναίων, σαφέστατα χωρίς να το χρειάζομαι... Βέβαια, δεν θα με χάλαγε καθόλου το Ισπανικό Μαστίφ... Δεν έχω "τολμήσει" ακόμα, για χίλιους δυό λόγους... Ισως, κάποτε... στα στρέματα που λέγαμε... σε ημιαστικό ή αγροτικό χώρο...
Θα ελεγα οτι πολλοι ανθρωποι παιρνουν φυλες που δεν χρειαζονται..
Δηλαδη αν καποιος σκυλος σου αρεσει η μου αρεσει πρεπει να τον παρω μονο αν το χρειαζομαι?Θα το παρω γιατι μου αρεσει..
Η ερωτηση ειναι..Μπορεις,εχεις την εμπειρια για ενα τετοιο σκυλι?Αν ναι και εχεις χωρο παρτο...
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Εχουν και παραεχουν γονιδια και δεν χρειαζοντε ουτε εξετασεις το βλεπεις μπαμ κανει σε αρκετα σκυλια,μερικα ειδικα λες και ειναι καθαροαιμα Ισπανικα Μαστιφ(αντε και λιγο Αγιου Βερναρδου).
Δεν εννοουσα ποιος χρειαζετε ισπανικο μαστιφ αλλα ποιος χρειαζετε σκυλο ο οποιος εχει εκτραφει η διαφημηστει για να ειναι επιθετικος σε αλλους σκυλους,αυτο δεν ισχυει για τα Ισπανικα Μαστιφ εκει κανουν αλλη προπαγανδα η οποια ταιριαζει με την ρατσα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...Δεν εννοουσα ποιος χρειαζετε ισπανικο μαστιφ αλλα ποιος χρειαζετε σκυλο ο οποιος εχει εκτραφει η διαφημηστει για να ειναι επιθετικος σε αλλους σκυλους...
Εχεις δίκιο...
Αυτό δεν το χρειάζεται κανείς (δεν παίρνω και όρκο, βέβαια)... και, τουλάχιστον, όχι εγώ...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Εχουν και παραεχουν γονιδια και δεν χρειαζοντε ουτε εξετασεις το βλεπεις μπαμ κανει σε αρκετα σκυλια,μερικα ειδικα λες και ειναι καθαροαιμα Ισπανικα Μαστιφ(αντε και λιγο Αγιου Βερναρδου).
Δεν εννοουσα ποιος χρειαζετε ισπανικο μαστιφ αλλα ποιος χρειαζετε σκυλο ο οποιος εχει εκτραφει η διαφημηστει για να ειναι επιθετικος σε αλλους σκυλους,αυτο δεν ισχυει για τα Ισπανικα Μαστιφ εκει κανουν αλλη προπαγανδα η οποια ταιριαζει με την ρατσα.
Ενταξει αυτο δεν ισχυει ουτε κατα διανοια.....Με η χωρις εξετασεις...Η συγκεκριμενη φυλη εχει πολυπλοκη Ιστορια και το Ισπανικο Μαστιφ δεν ειναι μερος αυτης....Τοσο απλα...
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Εχουν και παραεχουν γονιδια και δεν χρειαζοντε ουτε εξετασεις το βλεπεις μπαμ κανει σε αρκετα σκυλια,μερικα ειδικα λες και ειναι καθαροαιμα Ισπανικα Μαστιφ(αντε και λιγο Αγιου Βερναρδου).
Δεν εννοουσα ποιος χρειαζετε ισπανικο μαστιφ αλλα ποιος χρειαζετε σκυλο ο οποιος εχει εκτραφει η διαφημηστει για να ειναι επιθετικος σε αλλους σκυλους,αυτο δεν ισχυει για τα Ισπανικα Μαστιφ εκει κανουν αλλη προπαγανδα η οποια ταιριαζει με την ρατσα.
Ποιος μιλησε για κατι τετοιο?
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ποιος μιλησε?μα οπου ψαξεις πληροφοριες για αυτες τις ρατσες σχεδον παντα θα δεις να ειναι δυο σκυλια απεναντι και να γαυγιζονται,οσο για της μιξης ειναι γνωστο και οι Ρωσσοι το εχουν παραδεχτει πολλες φορες ειδικα για τα Αγιου Βερναρδου,ενα βασικο χαρακτηριστικο στα Καυκασια που δεν ειναι δικο τους ειναι οι ρυτιδα στα πλαγια του προσωπου την οποια εχει και το Φιλα πισω απο τα ματια καθετα απο πανω προς τα κατω αυτο ειναι ξενο στα Καυκασια,καλα σοβαρα δεν το βλεπεις?και η κοντη μουσουδα.
 


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Στα σκυλια αυτα εχουν μπει αλλα κατα καιρους και οταν εννοω κατα καιρους εννοω κατα καιρους...Οταν τα Ισπανικα Μαστιφ και το καθε Μαστιφ δεν ηταν οπως σημερα....
Και μην ξεχνας οτι τα CAO ειναι αρχαια φυλη.....Απο τις πιο παλιες και ακομα δεν ειναι ξεκαθαρο 100% απο που κραταει η σκουφια του....Σκυλια που προερχονταν απο Μογγολια...

Στο πρωτο σκελος οπου και να ψαξεις ναι βρισκεις σκυλια το ενα απεναντι στο αλλο αλλα αυτο εχει να κανει οπως ειπα με τους λαους και ποσο "τους παιρνει"......
Θες να μου πεις οτι στην Ισπανια δε κανουν κυνομαχιες?Με Ισπανικα Μαστιφ,με Πρεσα Καναριο η με Ισπανικο Μολοσσο?Η και με οποιαδηποτε φυλη.....
Στην Βραζιλια δεν γινονται κυνομαχιες με Φιλα?
Και που δεν γινονται?Παντου.

Υ.Γ
Ας μην ξεφυγουμε αλλο απο το θεμα καλυτερα και ας μεινουμε στην φυλη..
 
Last edited:


Master

Well-Known Member
4 Σεπτεμβρίου 2011
315
1
Ας ριξουμε μια ματια στα Ισπανικα Μαστιφ απο το Παγκοσμιο του '11.

[video=youtube;QQ7cgyWX2LQ]http://www.youtube.com/watch?v=QQ7cgyWX2LQ[/video]
 


omarock

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2009
2.836
7
Δραμα
Ετσι και πας σε κυνομαχια με Φιλα εισαι χαμενος απο χερι,δεν κανει ανατομικα καθολου για τετοια πραγματα και δεν ειναι και τοσο φονιας,δεν θια κολωσει να διωξει απο την περιοχη του αλλα γενικα δεν θελει μπελαδες εκτος χωρου του και το χειροτερο ειναι το ανατομικο.
Παλια φυλη ειναι αλλα οι μιξης εγιναν τα τελευταια 30 χρονια και φαινονται.
 


Grifos

Well-Known Member
16 Απριλίου 2011
3.697
316
Δωδεκάνησα
Τα μόνα Μαστίφ που αποδέχομαι ως προσωπικό γούστο σε ένα ποσοστό που θα μπορούσα να σκεφτώ να βάλω σπίτι μου και να μπορώ ν' ανταπεξέλθω είναι ο καθαρόαιμος Ναπολιτάνος και ο καθαρόαιμος Αγίου Βερνάρδου. Όσον αφορά το γάβγισμα τους μακράν απ' τα δύο δυνατότερο σε συνθήκες προειδοποιητικού γαβγίσματος είναι ο Αγίου Βερνάρδου. Έχω ακούσει όμως και γάβγισμα παράπονο κι απ' τα δύο και πάλι κατά κράτος ο Αγίου Βερνάρδου έχει βάθος, ο Ναπολιτάνος έχει αυτό που θα λέγαμε στεναξιάρικο ντιστόρσιον που θα σου σπάσει τα τύμπανα.
Επειδή όμως αντιλαμβάνομαι το σκεπτικό του Ομαρόκ κι όσοι έχετε δει ποστ μου σε άλλα θέματα ενδεχομένως βλέπετε πως συμφωνώ μαζί του. Δε μου αρέσει η λανθασμένη στοχοποίηση των φυλών προκειμένου κάποιες να χρήζονται εμπορικές και πάντα για τους λάθος λόγους για να εφιστούν την προσοχή στο μέγεθος, στο περισσότερο ήτοι και καλύτερο, ακριβότερο και να ξεφεύγει ο νους απ' τη σκέψη ''μα το χρειάζομαι πραγματικά'' και ώσπου ν' αναρωτηθεί έχει πειστεί πως θα το πάρει σε τέτοιο βαθμό που το αν του χρειάζεται το προσπερνάει και συνειδητά πλέον.
Μα αρνείται να σκεφτεί και κάτι άλλο, αυτό που θα έλεγε ο Johnk να διαβάσει ανάμεσα στις λέξεις εκεί που λέει για τις απαιτήσεις και τις ανάγκες ενός τέτοιου σκύλου (του οποιουδήποτε σκύλου, της οποιασδήποτε φυλής). Δεν πρέπει μόνο να το χρειάζεσαι, δεν πρέπει μόνο να έχεις το χώρο, δεν πρέπει μόνο να έχεις το χρόνο, αλλά πρέπει και να μπορείς και να γουστάρεις ν' ασχοληθείς με αυτό το είδος απαιτήσεων.
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Δυστυχώς σχεδόν το συνολο των sites των ισπανικών εκτροφείων,αλλά και του ισπανικού ομίλου της φυλής (www.aepme.org),δεν έχουν αγγλικά.
Υ.Γ. 1 Τώρα αυτό το δάπεδο (στο παραπάνω video) είναι σοβαρή αντιμετώπιση παγκόσμιας διοργάνωσης;
Υ.Γ. 2 Ο foibos πού είναι να κάνει μία παρουσίαση της αγαπημένης του φυλής;