ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ – Δεχτήκαμε Επίθεση!


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μολις γυρισαμε απο την καθιερωμενη μικρη βραδυνη βολτα με την Ηρα για την αναγκη της.
Η Ηρα είναι βελγογερμανικο ποιμενικο 7 μηνων όπως πολλοι φιλοι ηδη γνωριζουν.

Ας τα παρουμε από την αρχη.

Μενουμε στην Ξανθη, λιγο πανω από την Πλατεια Ελευθεριας, πολύ κεντρικα.
Οδος Υπιατρου Τριανταφυλλιδη.

Δυο οικοδομες πιο πανω μενει ένα νεαρο ζευγαρι με έναν ξανθο-μπεζ «λυκο», αγνωστου φυλής και φύλου. Το σκυλι είναι μιάμισυ φορα πιο μεγαλοσωμο από το δικο μου και προφανως ενηλικο.
Καμια φορα τους βλεπω που τον πανε βολτα. Παντα με πνιχτη και πολύ κοντο λουρι.

Πριν από λιγη ωρα, εκει που ετοιμαζομαστε να μπουμε στην οικοδομη μας, εμφανιζεται δεκα μετρα μακρυα ο συγκεκριμενος λυκος ΛΥΜΕΝΟΣ !

Η Ηρα τον ειδε πρωτη και εκανε να παει προς το μερος του τεντωνοντας ελαφρα το λουρι. Ουτε γρυλισμα ουτε γαυγισμα ουτε αποτομο τραβηγμα.

Τοτε μας αντιληφθηκε ο λυκος.

Οσα θα πω παρακατω εκτυλιχθηκαν σε ελαχιστα δευτερολεπτα.

Ο λυκος τσιτωνεται, γρυλιζει αγρια, φανερα επιθετικα και ορμαει και με τρια πηδηματα μας φτανει.
Στα μισα της διαδρομης του ορμαει και η Ηρα και φυσικα την σταματησε το λουρι.
Την τραβαω πισω και μπαινω στη μεση.
Ο λυκος πεφτει πανω μου και τον σπρωχνω δυνατα με την αριστερη κνημη (ειμαι αριστεροχειρας) φωναζοντας ΦΥΓΕ.
Ξαναορμαει στην Ηρα και αποφευγει καπως το δευτερο σπρωξιμο μου.
Η Ηρα κανει πισω και βγαζει τρομαγμενη φωνη (την ακουσε η κορη μου από τον 3ο οροφο όπως μου ειπε μετα).
Τοτε γυριζω και του δινω μια ελαφρια κλωτσια στα μουτρα ουρλιαζοντας ΦΥΓΕ !
Δεν εχω κλωτσησει ποτε σκυλο και ουτε θελω να το ξανακανω.

Ο λυκος τρομαξε και απομακρυνθηκε και τοτε εμφανιστηκε από αποσταση η κοπελα που τον ειχε βγαλει βολτα και τον φωναξε να φυγουνε σαν να μην συμβαινει τιποτα.

-Γιατι κυρια μου βγαζετε λυμενο το σκυλι σας?
-Δεν σας ειδαμε, συγνωμη

και ετσι απλά εφυγαν!!!

Όλα εγιναν κατά γραμμα όπως τα περιγραφω.

Αμεσως πηγε το μυαλο μου στο ότι η γειτονια εχει πολλα μικρα παιδια μαζι και το δικο μου φυσικα.

Είναι η πρωτη φορα που η Ηρα εμπλεκεται σε καυγα στον δρομο και ηδη εχει γνωρισει πολλα σκυλια ειδικα δεσποζομενα.

Δεν ειμαι ο ανθρωπος που τρεχει στις αστυνομιες και κανει μηνύσεις.
Τα πλήρη στοιχεια μου είναι διαθεσιμα σε οποιον τα ζητησει, ακομα και δημοσια.

Καλο βραδυ
Άρης
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Το σκυλί σου έπαθε τίποτα;Εσύ έπαθες τιποτα;
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν του εδωσα την ευκαιρια να αγγιξει την Ηρα.
Ηθελε να κανει κακο, γρύλιζε αγρια συνεχεια.
Με μενα ασχοληθηκε μονο στο τελος. Μου αγριεψε ασχημα αλλα μετα εφαγε την κλωτσια.
Δεν υπηρχε άλλος τροπος να σταματησει την επιθεση.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Χαίρομαι που είστε και οι δύο καλά!Κι ελπίζω να μην άφησε κανένα τραύμα στηνψυχή της Ήρας!:)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Σε ευχαριστω πολυ.
Ομολογω οτι ειμαι ακομα ταραγμενος και οτι φοβηθηκα παρα πολυ για την Ηρα.

Δενομαι παρα πολυ με τα σκυλια μου.
Η Ηρα ηταν που ηταν κολλημενη πανω μου, μετα το περιστατικο κολλησε σαν βδελα και ολο με γλυφει και με αγκαλιαζει.
Ειναι ενας αγγελος.
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
αρη μπραβο για την ψυχραιμια...:eek::eek::eek:
πρεπει να κανεις κατι ομως οπωσδηποτε και δεν εννοω μηνυσεις.καντους μια κουβεντα εστω για πρωτη φορα.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Φιλε apache, ηταν φανερο ότι η Ηρα δεν μπορουσε να αντιμετωπισει την κατασταση μονη της.
Όχι πως θα την αφηνα βεβαια και να μπορουσε.
Φυσικα θα τους μιλησω δοθεισης ευκαιριας.


Όταν καθησει η σκόνη αρχιζουν οι κριτικες και τα συμπερασματα.
Τι αποκομισα εγω τωρα που ειμαι ψυχραιμος.

Να προσεχω τα λυμενα σκυλια οσο ηρεμα και να φαινονται.
Ο συγκεκριμενος λυκος μου φαινοταν πολύ ηρεμος κάθε φορα που τον εβλεπα.
Δεν περιμενα ότι θα ορμουσε και μαλιστα με τοση αγριαδα.
Σπανιως εχω αισθανθει τοσο εντονα μια απειλη.

Η γυναικα μου συχνα ζηταει να βγαζει κι αυτή την Ηρα εξω ειδικα όταν εγω ειμαι πτωμα.
Της λεω καλυτερα εγω γιατι αν κανει πως τραβαει θα την δυσκολεψει.
Η γυναικα μου δεν θα μπορουσε να αντιμετωπισει αυτό που συνεβη.

Να μην αφηνω ποτε την Ηρα ελευθερη ουτε καν στο βουνο γιατι πληροφορηθηκα ότι κυκλοφορουν «ψημενα» τσομπανοσκυλα.
Αυτό με στενοχωρει γιατι θελω να αισθανεται καποια ελευθερια που και που.
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
εισαι πολυ τυχερος αληθεια...να τους μιλησεις ναι,αν και απτην αντιδραση τους μαλλον ειναι οι κλασσικοι¨"ελα μωρε τωρα, επαθες τιποτα?"

φροντισε να καταλαβουν οτι ΝΑΙ ΚΑΤΙ ΕΤΡΕΞΕ :):)
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν εχεις αδικο. Η απαντηση δειχνει ατομα ανευθυνα και χωρις σεβασμο.

Έκανα όμως και μια άλλη σκεψη.
Ανεφερα ότι παντα εβλεπα τον σκυλο με πνιχτη στην βολτα.
Τις τελευταιες μερες διαβαζω με μεγαλο ενδιαφερον τις συζητησεις σχετικα με τον πνιχτη και ειδικα τις αποψεις Ζιβαγκο, Rottie και Denis.

Και νομιζω ενισχυεται η αποψη ότι σε ακαταλληλα χερια όχι μονο δεν ωφελει, παρολο που δειχνει ότι στην βολτα είναι κούκλος, αλλα μπορει και να κανει τον σκυλο επικινδυνο.

Διορθωστε με αν εβγαλα λαθος συμπερασμα.

Υποθετω ότι οι ιδιοκτητες του σκυλου πηγαν στο pet shop, αγορασαν έναν πνιχτη, του τον φορανε μερα νυχτα, δεν ξερουν και να τον δουλευουν και ο σκυλος εχει φρικαρει.


Επισης, δεν θα πρεπε να εχει πλεον κοινωνικοποιηθει αρκετα για την ηλικια του?
Οταν ειναι ελευθερος ο,τι κινειται εκτελειται?


Ο,τι και να συμβαινει παντως, πιστευω ότι ο μονος που δεν φταιει είναι ο σκυλος.
 


foibos

Well-Known Member
12 Ιανουαρίου 2009
7.527
18
Για να κοινωνικοποιηθεί ένας σκύλος πρέπει να ασχοληθούν οι ιδιοκτήτες του...αν δεν γνωρίσει σκυλιά ή αν κάνει λάθος γνωριμίες μικρός τότε δεν θα γίνει σωστα κοινωνικοποιημένος σκύλος...
 


denis

Well-Known Member
25 Απριλίου 2007
8.820
12
Athens
www.rottweiler-greece.net
Δεν έχεις άδικο. Μία λάθος χρήση του πνίχτη βέβαια δεν κάνει έναν σκύλο επιθετικό και εκτελεστή κουταβιών (αν και ο συγκεκριμένος μάλλον θρασύδειλος ήταν) αλλά σίγουρα ταιριάζει στην όλη όμορφη εικόνα ΛΥΚΟΣ - αλυσίδα - κοινωνικοποίηση μηδέν και άλλα όμορφα :)

Πολλά τέτοια θα περάσεις. Καιεσύ και η σκύλα θα τα συνηθίσετε. Προστάτευσέ την μόνο όσο είναιμικρή γιατί μία δύο μαθαίνει κι αυτή και είτε αντιγράφοντας είτε για να προστατευτεί είτε λόγω ενηλικίωσης αν γίνεται συχνά κάτι τέτοιο θα το ανοίξει και αυτή το στοματάκι ...
 


nikoscar

Guest Star
Staff member
9 Ιουνίου 2006
2.178
1.000.000.018
ATHENS
νομιζω οτι τρομαξες περισσοτερο απο οσο θα πρεπε....


αν καταλαβα καλα ...δεν δαγκωσε..δαγκωσε?
 




harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
νομιζω οτι τρομαξες περισσοτερο απο οσο θα πρεπε....


αν καταλαβα καλα ...δεν δαγκωσε..δαγκωσε?

Εχω δουλεψει μερικα χρονια ως τεχνικος ασφαλειας στη βιομηχανια.
Στα σεμιναρια εκπαιδευσης κατι που μας ελεγαν συχνα ηταν:
«Το παρ’ολιγον ατυχημα πρεπει να εξεταζεται ως ατυχημα»

Επρεπε να μου σακατεψει το σκυλι ή να μου χωσει τα δοντια στο ποδι για να φοβηθω δικαιως?

Τοτε βεβαια θα επαιρνα 50 απαντησεις αγανακτισμενων φιλων/μελων κι όχι 5.

Η επιθετικη συμπεριφορα καποιου ατομου, συγκεκριμενα του σκυλου, φαινεται, ακουγεται και εισπραττεται ως αισθηση απειλης.

Και αντε εγω ο φοβιτσιαρης ασχετος δεν καταλαβα, θορυβηθηκα υπερβολικα και δεν αφησα τον σκυλο «να μας παιξει» λιγο αγρια.

Η Ηρα γιατι ουρλιαξε τοσο που την ακουσε ολη η γειτονια, αναστατωθηκε τοσο και μετα για ωρες ηταν κολλημενη πανω μου σαν τρομαγμενο παιδι?
Τετοιο κλαμα/φωνη βγαζουν μονο τραυματισμενα σκυλια και φυσικα φοβηθηκα ότι καπου την δαγκωσε.

Ειμαι σιγουρος ότι αν εκανα πισω θα επαιρνε θαρρος και θα γινοταν η ζημια.
Οι σκυλοι όπως και οι ανθρωποι είναι τοσο μαγκες οσο τους παιρνει.

Ο στοχος ηταν η Ηρα και στην αρχη ουτε που με κοιταξε εμενα.
Κι εγω τον στοχο προσπαθησα να προστατευσω για αυτό και δεν του εδωσα την ευκαιρια να τον αγγιξει.

Κι άλλη φορα ενοιωσα άβολα όταν μας πλησιαζαν μεγαλα σκυλια τρεχοντας, αλλα η Ηρα ηταν ή καπως επιφυλακτικη ή μεσα στη χαρα.
 


Dr.Zhivago

Well-Known Member
18 Απριλίου 2008
2.944
17
Χανιά
Μπράβο Άρη που αντίδρασες ψύχραιμα και τη γλυτώσατε!!!!!

Όσο για τον πνίχτη, η "περιπετειούλα" σου είναι η απόδειξη πως αν ο σκύλος κυκλοφορεί ψύχραιμος με λουρί, ΔΕΝ είναι απαραίτητα καλός χαρακτήρας κι ελεύθερος να κάνει ότι νομίζει.

Το τι κολλάρο φοράει είναι ΑΣΧΕΤΟ. Θα μπορούσε να είναι με κανονικό, με σαμαράκι, ή και με ότι θέλεις...

Είναι ΑΛΛΗ η εκπαίδευση "off lead", άλλη η εκπαίδευση "on lead".

Ο πνίχτης δεν μπορεί να αγριέψει ΚΑΝΕΝΑΝ σκύλο (μακάρι να ήταν τόσο εύκολο :p) απλά μπορεί να δώσει στον αδαή λάθος εντύπωση για τον σκύλο αν τον δει στην βόλτα του (πως είναι δηλ. "κύριος").

Ξέρω πολλούς σκύλους (μερικοί είναι εκπαιδευτών!) που είναι ΑΨΟΓΟΙ με λουρί (και με κανονικό κολάρο) αλλά μόλις τους λύσεις είναι βρωμόσκυλα που δεν ακούν ούτε το όνομά τους....

Στην περιγραφή σου, δεν μας είπες αν η κοπέλα προσπάθησε καθόλου να σταματήσει τον σκύλο της από το να δαγκώσει την Ήρα. Αν του φώναξε, αν τον μάλωσε μετά...
Θα προσπαθούσα να την πείσω να μην ξαναλύσει τον σκύλο (όντως αν ήταν η γυναίκα σου με την Ήρα θα είχατε δράματα).

Γενικώς οι σκύλοι που επιθίτονται έτσι άγρια σε κουτάβι είναι σπάνιοι (τα κουτάβια δεν είναι απειλή) αλλά υπάρχουν όμως. Θέλει πολύ προσοχή, μέχρι να μεγαλώσει η Ήρα και να μπορεί να προστατεύει τον εαυτό της σωματικά, και να έχει ωριμάσει αρκετά έτσι ώστε και αν πονέσει να μην πάθει μόνημο πρόβλημα...
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Dr, η κοπελα εμφανιστηκε χαλαρή από μακρυα όταν ηδη ο σκυλος της εφευγε και τον φωναξε.
Στη διαρκεια παρολο που σιγουρα ακουσε τις φωνες της Ηρας, δεν την ακουσα να φωναζει στον σκυλο της.
Όταν ο σκυλος πηγε κοντα της απλα τον πηρε και φυγανε και δεν του ειπε κουβεντα.

Μαλλον δεν φοβηθηκε για τον σκύλαρό της ο οποιος πιθανοτατα τα βγαζει παντα περα και ουτε συγκινηθηκε για την Ηρα.


Καλη σας μερα παιδια.
Εγω φευγω στο κτημα με την Ηρα να περασουμε σταγονίδια.
 


andreaslabrador

Active Member
3 Μαϊου 2009
40
0
ΠΑΤΡΑ
παντως αν γινοταν σε μενα με το σαιντ(πιτμπουλακος του αδερφου μου) θα τον αφηνα να το σκισει το λυκο.πιο πολυ για τη δικια μου προστασια δηλαδη.(μην παρεξηγηθω ειμαι κατα της κυνομαχιας).αλλα τι να κανεις που ειναι κουταβι η ηρα.
 


apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
παντως αν γινοταν σε μενα με το σαιντ(πιτμπουλακος του αδερφου μου) θα τον αφηνα να το σκισει το λυκο.πιο πολυ για τη δικια μου προστασια δηλαδη.(μην παρεξηγηθω ειμαι κατα της κυνομαχιας).αλλα τι να κανεις που ειναι κουταβι η ηρα.
απαραδεκτο:(
 




apache

Well-Known Member
14 Απριλίου 2009
54
0
αθηνα
οτι ειναι πολυ τυχερος το ειπα και γω πιο πανω.
ναι μου την εχουν πεσει ετσι 2 φορες.
και επαναλαμβανω ειναι απαραδεκτο να αφησεις το σκυλο σου να το ...σκισει????:confused::eek:
νασαι σιγουρος οτι αν ο σκυλος που επιτιθεται δεν κανει πισω πριν αρπαχτουν,τοτε δεν υπαρχει το"ο δικος μου τον εσκισε" και τετοιες μαλακιες.
θα πληγωθουν και τα 2 σκυλια κατα πασα πιθανοτητα
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU