Και ύστερα αναρωτιόμαστε....!!


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
εγω η μονη επαφη που εχω με σκυλια ειναι το αδεσποτο δυο μηνων που βρηκα φετος το καλοκαιρι,,, αλλο εδω ακουω οτι ειναι ολοκληρη επιχειρηση ο σκυλος ρατσας,,,,, δηλαδη αγοραζω ενα σκυλο ρατσας κατα προτιμηση θηλυκο με χαρτια κλπ και το ζευγαρωνω με ενα αρσενικο και αυτο με χαρτια κλπ και μετα πουλαω το καθε κουταβι χιλια ευρω !!!!! καλο ακουγεται !!!!! και αν μπορω να τα μεγαλωνω και μεσα στο σαλονι μου ακομα καλυτερα ==)) αν και η σκυλα 5 μηνων που ειναι τωρα τα 40 τετραγωνικα μετρα που της εχω διαθεσει στην αυλη τα εχει κανει πεδιο μαχης ==))
 




Lumpie

Well-Known Member
25 Απριλίου 2009
404
3
Χαλάνδρι
εγω η μονη επαφη που εχω με σκυλια ειναι το αδεσποτο δυο μηνων που βρηκα φετος το καλοκαιρι,,, αλλο εδω ακουω οτι ειναι ολοκληρη επιχειρηση ο σκυλος ρατσας,,,,, δηλαδη αγοραζω ενα σκυλο ρατσας κατα προτιμηση θηλυκο με χαρτια κλπ και το ζευγαρωνω με ενα αρσενικο και αυτο με χαρτια κλπ και μετα πουλαω το καθε κουταβι χιλια ευρω !!!!! καλο ακουγεται !!!!! και αν μπορω να τα μεγαλωνω και μεσα στο σαλονι μου ακομα καλυτερα ==)) αν και η σκυλα 5 μηνων που ειναι τωρα τα 40 τετραγωνικα μετρα που της εχω διαθεσει στην αυλη τα εχει κανει πεδιο μαχης ==))
Γιατί θηλυκό; Τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα και πολύ πιο κερδοφόρα με αρσενικό. Οι εκτροφείς θέλουν θηλυκά για να γράφει το όνομα του εκτροφείου τους. Στον ιδιώτη κοστίζει υπερβολικά περισσότερο το θηλυκό με πολλά ρίσκα. Ωσπου να τα πουλήσει και όλα θα τριγυρνάνε μέσα στα 40 τ.μ σπίτι, θα έρχονται και οι μυνήσεις τώρα αφού το όριο είναι μόνο 2 σκυλιά κ.λ.π.
1000 Ευρώ, υπάρχει αλλά είναι δύσκολο πια!
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
θα έρχονται και οι μυνήσεις τώρα αφού το όριο είναι μόνο 2 σκυλιά κ.λ.π.
1000 Ευρώ, υπάρχει αλλά είναι δύσκολο πια!
δεν είναι παράνομο να έχεις πάνω από 2 ζώα (σκυλιά-γατιά) απλά πάνω από τα 2
πρέπει να πληρώνεις ένα ποσο στον δήμο. κάπου έχει ξανασυζητηθεί αλλα δεν θυμάμαι που
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Από την άλλη, εγώ νομίζω ότι περιορισμός σε δύο, τίθεται μόνο στην περίπτωση που υπάρχει απαγορευτικό στο καταστατικό της πολυκατοικίας. Οτι δηλαδή το καταστατικό μπορεί να απαγορεύσει πάνω από δύο σκύλους αλλά δεν μπορεί να κάνει τίποτα στην περίπτωση ενός ή δύο (η γατών ή συνδυασμό αυτών). Αν το καταστατικό δεν απαγορεύει, επιτρέπονται τόσα όσα μπορει να διατηρησει ο ένοικος χωρίςνα βαραβιάζει τις υγειονομικες διαταξεις και τις ώρες κοινης ησυχίας
 


ferozasea

Well-Known Member
19 Σεπτεμβρίου 2012
1.961
124
η διπλανη μου εχει καπου 20 γατες...!!!!!!!!! κανεις απο εμας δεν την εχει μυνησει,,,, αλλα εγω και ο απεναντι που εχουμε απο ενα σκυλι ο καθε ενας εχουμε ακουσει τα χιλια μυρια και φυσικα για υγειονομικο μυνηση για φασαρια κλπ δηλαδη παω για δουλεια και αν κανει την αναγκη της η σκυλιτσα στην αυλη που την εχω την ωρα που λειπω οταν γυρναω γινεται πολεμος ==))
 




Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Ναι, το ίδιο διαβάζω κι εγώ και πάλι καταλαβαίνω αυτό που έλεγα πριν. Σύμφωνα με το πως το διαβαζω, είσαι παράνομη ΜΟΝΟ αν το καταστατικό της πολυκατοικίας σου απαγορεύει τα ζώα. Και πάλι η παρανομία σου έγκειται στην υπέρβαση του αριθμού 2 (2 σκύλοι, 2 γάτες ή 1 γάτα + 1 σκύλος). Δεν βλέπω πουθενα πληρωμη στο δήμο...
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
Ναι, το ίδιο διαβάζω κι εγώ και πάλι καταλαβαίνω αυτό που έλεγα πριν. Σύμφωνα με το πως το διαβαζω, είσαι παράνομη ΜΟΝΟ αν το καταστατικό της πολυκατοικίας σου απαγορεύει τα ζώα. Και πάλι η παρανομία σου έγκειται στην υπέρβαση του αριθμού 2 (2 σκύλοι, 2 γάτες ή 1 γάτα + 1 σκύλος). Δεν βλέπω πουθενα πληρωμη στο δήμο...
έχεις δίκιο κάπου το είχα διαβάσει και μάλλον ήταν παραπληροφόρηση
 


gr_voyager

Member
31 Ιανουαρίου 2012
6
0
Τωρα ειδα αυτο το θεμα.Ανοιξα κιεγω αυτο http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/oμιλοι.ρατσας.ποιος.ο.ρολος.τους-24003/
το οποιο νομιζω πως εχει μια καποια σχεση,μιας και αποτι μαθαινω και το συγκεκριμενο εκτροφειο που εκπροσωπει ο ομοιλος,δεν εχει τα σκυλια του υπο τις καλυτερες συνθηκες.Οπως πχ καπου διαβασα για 15-20 σκυλια μεσα σε ενα σπιτι τα οποια αναπαραγονται και τα οποια ομως εχουν καλες διακρισεις σε εκθεσεις.Τι να το κανεις???
Και τελικα αυτο που μενει ειναι η απορια: Πας στο εκτροφειο?Στελεις τον γνωστο σου σε εκτροφειο?Συμβουλευεσαι τον εκαστοτε ομιλο?Ή πας στο πετ σοπ και εισαι μια η αλλη(ενοειται πως ειμαι εναντιον).Και πως θα πεισεις τον οποιονδηποτε οτι δεν πρεπει να παει στο πετ σοπ αλλα στο εκτροφειο,με ολα αυτα που γινονται οταν βλεπουμε προεδρους εμπορους και ιδιοκτητες 10δων στοιβαγμενων σκυλιων?Και που ξερει σε τι εκτροφειο θα πεσει με αυτα που ακουγονται.

Εγω απο τα λιγα που ξερω και εχω δει 2 λεξεις μου ερχονται...

Βρωμα και δυσωδια.
Ρε φίλε, εσύ δεν παίζεσαι με τίποτα !!!
Αυτό που κάνεις ποστάροντας και κατηγορόντας ένα συγκεκριμένο εκτροφείο το οποίο όπως υποστηρίζεις δεν
ξέρεις, απλά ακούς γι αυτό και μαθαίνεις δεξιά κι αριστερά είναι το λιγότερο που μπορώ να πω αισχρό.
Αρκετά με τις Μ@λ&$%.ς...

Από το συγκεκριμένο εκτροφείο έχω πάρει 2 σκυλιά για συντροφιά (όχι αναπαραγωγή)
Το ένα είναι ενός έτους και το άλλο 2 ετών.
κι αυτό αφού πρώτα γύρισα 2-3 άλλα εκτροφεία και άλλων φυλών.

και είδα από πρώτο χέρι και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες ζουν και πως τα αντιμετωπίζει
ο εκτροφέας τους.
Ούτε κλουβιασμένα τα έχει, ούτε παραμελημένα. Είναι σαν παιδιά και μέλη της οικογένειας.
και το σημαντικότερο, φαίνεται ότι τα σκυλιά του - ακόμη και τα κουτάβια που έχει δώσει, όπως
στην περίπτωση μου - τον λατρεύουν.

Άλλο σημαντικό... δεν βλέπει τις σκύλες σαν κουταβομηχανές.
Από τα 15-20 σκυλιά που έχει κάνει μόνο 2-3 γέννες το χρόνο, ενώ θα μπορούσε να κάνει 10-15 γέννες.
Αυτό από μονο του λέει πολλά.

Επιπλέον είναι τόσο παθιασμένος που φέρνει σκυλιά από έξω, μπαίνοντας και μέσα οικονομικά μόνο και μόνο
για να βελτιώσει τις γραμμές του. Έχει τρέλα με την εκτροφή και την φυλή.

Οπότε καταλήγοντας και βέβαια πας σε εκτροφείο, ούτε σε pet shop ούτε σε back yard breeder
που με 1 η 2 σκύλους κοιτάζει να βγάλει τα προς το ζείν.

Συμφωνώ απόλυτα μ'άυτό που γράφεις στο τέλος ... "Βρώμα και δυσωδία" ...
αλλά αυτή η περιγραφή αφορά το μηνυμα σου.
Ας είχες τα μπολς να κάνεις αυτό που κάνει η συγκεκριμένη εκτροφέας ...αλλά είσαι πολύ λίγος !!!

Ο ΞΕΝΟΔΟΧΟΣ (που σου απάντησε και στο ποστ που έκανες για τον ομιλο σαρπει)
 


sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
Ρε φίλε, εσύ δεν παίζεσαι με τίποτα !!!
Αυτό που κάνεις ποστάροντας και κατηγορόντας ένα συγκεκριμένο εκτροφείο το οποίο όπως υποστηρίζεις δεν
ξέρεις, απλά ακούς γι αυτό και μαθαίνεις δεξιά κι αριστερά είναι το λιγότερο που μπορώ να πω αισχρό.
Αρκετά με τις Μ@λ&$%.ς...

Από το συγκεκριμένο εκτροφείο έχω πάρει 2 σκυλιά για συντροφιά (όχι αναπαραγωγή)
Το ένα είναι ενός έτους και το άλλο 2 ετών.
κι αυτό αφού πρώτα γύρισα 2-3 άλλα εκτροφεία και άλλων φυλών.

και είδα από πρώτο χέρι και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες ζουν και πως τα αντιμετωπίζει
ο εκτροφέας τους.
Ούτε κλουβιασμένα τα έχει, ούτε παραμελημένα. Είναι σαν παιδιά και μέλη της οικογένειας.
και το σημαντικότερο, φαίνεται ότι τα σκυλιά του - ακόμη και τα κουτάβια που έχει δώσει, όπως
στην περίπτωση μου - τον λατρεύουν.

Άλλο σημαντικό... δεν βλέπει τις σκύλες σαν κουταβομηχανές.
Από τα 15-20 σκυλιά που έχει κάνει μόνο 2-3 γέννες το χρόνο, ενώ θα μπορούσε να κάνει 10-15 γέννες.
Αυτό από μονο του λέει πολλά.

Επιπλέον είναι τόσο παθιασμένος που φέρνει σκυλιά από έξω, μπαίνοντας και μέσα οικονομικά μόνο και μόνο
για να βελτιώσει τις γραμμές του. Έχει τρέλα με την εκτροφή και την φυλή.

Οπότε καταλήγοντας και βέβαια πας σε εκτροφείο, ούτε σε pet shop ούτε σε back yard breeder
που με 1 η 2 σκύλους κοιτάζει να βγάλει τα προς το ζείν.

Συμφωνώ απόλυτα μ'άυτό που γράφεις στο τέλος ... "Βρώμα και δυσωδία" ...
αλλά αυτή η περιγραφή αφορά το μηνυμα σου.
Ας είχες τα μπολς να κάνεις αυτό που κάνει η συγκεκριμένη εκτροφέας ...αλλά είσαι πολύ λίγος !!!

Ο ΞΕΝΟΔΟΧΟΣ (που σου απάντησε και στο ποστ που έκανες για τον ομιλο σαρπει)
Κανεις λαθος φιλε μου,δεν κατηγορω κανεναν.Οτι λεω το ειδα εδω μεσα γραμμενο και αν κανεις ενα search θα τα δεις κιεσυ.Δεν εχω προσωπικη αποψη για να κατηγορησω κανεναν.Εσυ που εχεις παρει σκυλια απο εκει και εχεις αποψη μπορεις καλιστα να την εκφρασεις.

Επισης στο αλλο θεμα το παιζεις ουδετερος τωρα λες οτι εχεις αμεση σχεση με το εκτροφειο.
Προσεχε ομως σε παρακαλω πως μιλας και τι λες.Ειλικρινα ειναι κριμα.

Το θεμα μου στο ξαναειπα δεν ειναι κανενα εκτροφειο.Απλα ρωτησα πως λειτουργει ο ομιλος.Αν θες εσυ να το πας αλλου και οπου σε καθοδηγει η εκτροφεας σου,το θεμα αλλαζει.Πηγαινε το ομως μονος σου.

Για το αν εχω η οχι μπολς και αν ειμαι λιγος δεν ειναι ωρα να το συζητησουμε εδω.Θα ερθει κιαυτη η ωρα αρκει να το θελησεις.

Το θεμα εδω αφορα τον εκαστοτε ομιλο και οχι καποιο εκτροφειο.

Ο πρωην καταδικος ανεργος (που του απαντησες στο αλλο θεμα)
 


sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
Επισης δεν καταλαβαινω που ειδες το παραλογο σε αυτα που ειπα μιας και εσυ επιβεβαιωνεις την παρουσια 15-20 σκυλων.Δεν βγαζω τιποτα απο το μυαλο μου φιλε ουτε χρησιμοποιησα του χαρακτηρισμους που αναφερεις.
 


gr_voyager

Member
31 Ιανουαρίου 2012
6
0
Δεν το παίζω ουδέτερος φίλε μου, δεν έχω τέτοια θέματα.
Έχω θέμα όμως με την παραπληροφόρηση και τις αναιτιολόγητες και άδικες επιθέσεις
οποιονδήποτε κι αν αφορούν αυτές.

Τώρα αν θεωρείς άμεση σχέση με το εκτροφείο το ότι έχω πάρει 2 σκυλιά από αυτό
και ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου, πες το κι ετσι.

Έχω διαμορφώσει προσωπική άποψη και για το εκτροφείο και για τα σκυλιά του και γι αυτό
μπαίνω και στον κόπο να σου απαντήσω.
Όταν υπερασπίζεσαι την αλήθεια και θες να βάλεις τα πράγματα στην θέση τους δεν είσαι ούτε καθοδηγούμενος ούτε κολαούζος κανενός... απλά αντικειμενικός και δίκαιος.

Για τα 15-20 σκυλιά μπορεί να σου φαίνονται πολλά αλλά όταν είναι σε μονοκατοικία με ένα
περιβάλλοντα χώρο 5 στρεμάτων με αυλές κήπους και ειδικά διαμορφωμένα
δωμάτια δεν είναι πολλά !! . Μακάρι να είχαν όλα τα εκτροφεία τέτοιες συνθήκες.



Κανεις λαθος φιλε μου,δεν κατηγορω κανεναν.Οτι λεω το ειδα εδω μεσα γραμμενο και αν κανεις ενα search θα τα δεις κιεσυ.Δεν εχω προσωπικη αποψη για να κατηγορησω κανεναν.Εσυ που εχεις παρει σκυλια απο εκει και εχεις αποψη μπορεις καλιστα να την εκφρασεις.

Επισης στο αλλο θεμα το παιζεις ουδετερος τωρα λες οτι εχεις αμεση σχεση με το εκτροφειο.
Προσεχε ομως σε παρακαλω πως μιλας και τι λες.Ειλικρινα ειναι κριμα.

Το θεμα μου στο ξαναειπα δεν ειναι κανενα εκτροφειο.Απλα ρωτησα πως λειτουργει ο ομιλος.Αν θες εσυ να το πας αλλου και οπου σε καθοδηγει η εκτροφεας σου,το θεμα αλλαζει.Πηγαινε το ομως μονος σου.

Για το αν εχω η οχι μπολς και αν ειμαι λιγος δεν ειναι ωρα να το συζητησουμε εδω.Θα ερθει κιαυτη η ωρα αρκει να το θελησεις.

Το θεμα εδω αφορα τον εκαστοτε ομιλο και οχι καποιο εκτροφειο.

Ο πρωην καταδικος ανεργος (που του απαντησες στο αλλο θεμα)
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Δηλαδη τελος παντων ποιον μπορει κανεις να εμπιστευτει αν θελει σκυλο ρατσας?
Μελετάς τη φυλή που σε ενδιαφέρει, διαβάζεις το πρότυπο και παρακολουθείς τα σκυλιά των ελλήνων εκτροφέων στις εκθέσεις μορφολογίας.
Αν δεν βρίσκεις έλληνα εκτροφέα που να σε ικανοποιεί το ήθος του, η πορεία του στο χώρο, τα σκυλιά του και οι επιλογές του, ψάχνεις τον κατάλληλο στο εξωτερικό.
 


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Στην Ελλάδα χρειάζεται ο συνδυασμός Εκτροφέας+"από γνωστό μου"....
Δηλαδή αν έχεις γνωστό εκτροφέα, ή τον λιβανίζεις κάμποσο καιρό στο Ιντερνετ, ή έχεις μπάρμπα στην Κορώνη... δεν είναι καθόλου απίθανο να πάρεις σωστό εκτροφικό σκυλί.
Επισήμως αυτό μεταφράζεται "να σε γνωρίσει για να σε εμπιστευτεί ο εκτροφέας"
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Στην Ελλάδα χρειάζεται ο συνδυασμός Εκτροφέας+"από γνωστό μου"....
Δηλαδή αν έχεις γνωστό εκτροφέα, ή τον λιβανίζεις κάμποσο καιρό στο Ιντερνετ, ή έχεις μπάρμπα στην Κορώνη... δεν είναι καθόλου απίθανο να πάρεις σωστό εκτροφικό σκυλί.
Επισήμως αυτό μεταφράζεται "να σε γνωρίσει για να σε εμπιστευτεί ο εκτροφέας"
Δεν μπορώ να προσθέσω ή να αλλάξω ούτε μία λέξη!

Υ.Γ. Απλά, έτσι, επειδή με πιέζεις να πω κάτι, μπορώ να προσαρμόσω κάτι στις δικές μου σκέψεις: "αν θέλει να στο δώσει... και αν γνωρίζει, τελικά και εκείνος πως θα το αναγνωρίσει"...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ολα αυτά βέβαια προϋποθέτουν πως θα τον βρεις ή οτι υπάρχει.
Και πως και εσύ σαν υποψήφιος ιδιοκτήτης του "παιδιού του" θα φανείς αντάξιος των προσδοκιών του και θα παρέχεις στο σκυλί του όλα όσα και εκείνος θα παρείχε.

αλλά αυτά είναι για ρομαντικούς....
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1. Ολα αυτά βέβαια προϋποθέτουν πως θα τον βρεις ή οτι υπάρχει...

2. ...αλλά αυτά είναι για ρομαντικούς....
1. Ω, ναι!

2. Ω, ναι!!! χαιρετισμούς, από το ροζ συννεφάκι