Και ύστερα αναρωτιόμαστε....!!




johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Δεν έχω κανέναν ηθικό δισταγμό να στιγματιστεί (με αποδείξεις όμως) ο οιοσδήποτε εκτροφέας/κτηνίατρος/εκπαιδευτής/ερεθιστής/groomer/κριτής/ιδιοκτήτης/κτηνοτρόφος/κυνηγός.
Η αποκαθήλωση όμως που αναφέρω δεν αφορά σε ολους αυτούς.
Δυστυχώς αφορά στην απαξίωση της έννοιας καθαρόαιμος σκύλος.
Φίλει ως μισήσων... και μίσει ως φιλήσων
 
Last edited:


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Έγινε οποιαδήποτε τέτοια προσπάθεια σε αυτό το thread?
Όχι, σαφώς και δεν έγινε. Αλλά άντε τώρα να προσπαθήσει οποιοσδήποτε να πείσει το κάθε νέο μέλλος πως δε πρέπει να πάρει τον κάυκασο του κουμπάρου του ξαδέλφου του που ξέρει το θείο σου με τις άκρες σε καλά σκυλιά.
Άντε να πεις στο κοριτσάκι που θέλει το μαλτεζάκι της κας Κίτσας να πάρει εκτροφικό γερμανικών γραμμών.
και άντε να εξηγήσεις στο γείτονα πως το μαύρο σκυλί του με τα όρθια αυτιά δεν έιναι βέλγικο.
Θα τους πεις μπες και διάβασε το dogforum;
 




sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Θα τους πεις μπες και διάβασε το dogforum;
Θα τους το πω...
Πιστεύω απλώς ότι πρέπει να έχει κανείς την ευχέρεια να κατευθύνει με σωστό τρόπο...
Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός...
Είναι οι κατευθυντήριες γραμμές που έλεγα στον Johnk και οι οποίες μπορεί να είναι χρησιμότερες από δέκα σεντόνια...
Αλλά το "Έρχου και Ίδε"... το λες όταν έχεις πειστεί εσύ πρώτος για την αλήθεια των προτεινομένων...
 


ptf

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2009
2.051
1.809
58
ΑΘΗΝΑ
Θα τους το πω...
Πιστεύω απλώς ότι πρέπει να έχει κανείς την ευχέρεια να κατευθύνει με σωστό τρόπο...
Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός...
Εστιάζοντας στα θετικά ίσως, λέω εγώ τώρα...;)
 




katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με έναν νεαρό ιδιοτκήτη μιας μποξερίνας 9 μηνών στο κτήμα που πηγαίνω τα σκυλιά...
Τον ρώτησα από που την είχε αγοράσει...μου είπε "από έναν εκτροφέα στο Νέο Ψυχικό"...τον ρώτησα όνομα...μου είπε ένα όνομα το οποίο δεν ήξερα και δεν θυμάμαι...(αλλιώς θα το 'έγραφα)...
Τον ρώτησα αν θα τη κατεβάσει σε έκθεση και μου είπε ότι δυστυχώς η σκύλα δεν έχει χαρτια΄γιατί ο "εκτροφέας..ΞΕΧΑΣΕ να δηλώσει τη γένα"...

Του εξήγησα ευγενικά και υπομονετικά (σπάνιο για μένα) αυτά που λέμε και εδώ μεσα...

Η απάντηση? "Ναι, καταλαβαίνω τι λέτε...Τώρα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρω γαμπρό για να ζευγαρώσει"...

Παρόλο που μου ανέβηκε το άιμα στο κεφάλι...συνέχισα ευγενικά....να εξηγώ...και του είπα για στείρωση...

Κόντεψε να με αποκεφαλίσει..."θα στειρώσω τη σκύλα που πλήρωσα τόσα λεφτά?" ΠΟΤΕ...

"Θα της βρω γαμπρό και θα τη ζευγαρώσω στο πρώτο της οίστρο"....Ζντοινγκ...


Τι θα μπορούσε να κάνει ο ΚΟΕ για αυτά τα θέματα? Να αναρτήσει στο site του κάποια ενημέρωση για το τι σημαίνει ένας σκύλος να έχει pedigree? Να βάλει ένα μπανερ ίσως για τα pet shops? Για τις μούφες "εισαγωγες"?
Να ασχοληθεί λίγο με τη Πολιτεία? Όταν ετοιμαζόταν το νέο νομοσχέδιο ΄για τα ζώα ο ΚΟΕ ήταν ανύπαρκτος...
Στο εξωτερικό όλοι οι αντίστοιχοι ΚΟΕ...έχουν άμεση συνεργασία με το κράτος σε πολλά θέματα για΄τι όχι και εδώ?

Γιατί "είναι πολλά τα λεφτά Αρη¨"!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Οταν τον ξαναδείς, για ρώτα το όνομα. Ποτέ δεν ξέρεις...:rolleyes:
Και μετά δείρτον.
 


mariakala

Well-Known Member
26 Απριλίου 2011
2.021
1.314
έχουμε εκτροφέα boxer στο νέο ψυχικό??? από ποτε?
ούτε ιδιώτες δεν βλέπω με μποξεράκια στις βόλτες.
κι εγώ είμαι περίεργη αν μάθεις!

μου ήρθε στο μυαλό κάποιος που του την είχα πει κάνα χρόνο πριν. γιατί περνάγαμε έξω από το σπίτι και το θηλυκό του γάβγιζε στο τότε ακόμα κουτάβι μου.


βγαίνει αυτός έξω με ένα αρσενικό boxer μου την λέει. γιατί δεν περνώ τον σκύλο μου να φύγω ktlp. και του λέω μα δεν προκαλεί ο δικός μου την φασαρία η δικια σου είναι ελευθερη στον κήπο και γαβγίζει.


κι ενώ συνέχισε να μου την λέει του απαντάω την θηλύκια σου κοιτάζω και βλέπω ότι την έχεις ζευγαρώσει και κακώς το έκανες και δεν είσαι εκτροφέας...και δεν απάντησε. σηκώθηκα και έφυγα και δεν έχω ξαναπεράσει από το σπίτι του.
 
Last edited:


sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
Τωρα ειδα αυτο το θεμα.Ανοιξα κιεγω αυτο http://www.dogforum.gr/v3/%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC.%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-14/o%CE%BC%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B9.%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B1%CF%82.%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%82.%CE%BF.%CF%81%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%82.%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82-24003/
το οποιο νομιζω πως εχει μια καποια σχεση,μιας και αποτι μαθαινω και το συγκεκριμενο εκτροφειο που εκπροσωπει ο ομοιλος,δεν εχει τα σκυλια του υπο τις καλυτερες συνθηκες.Οπως πχ καπου διαβασα για 15-20 σκυλια μεσα σε ενα σπιτι τα οποια αναπαραγονται και τα οποια ομως εχουν καλες διακρισεις σε εκθεσεις.Τι να το κανεις???
Και τελικα αυτο που μενει ειναι η απορια: Πας στο εκτροφειο?Στελεις τον γνωστο σου σε εκτροφειο?Συμβουλευεσαι τον εκαστοτε ομιλο?Ή πας στο πετ σοπ και εισαι μια η αλλη(ενοειται πως ειμαι εναντιον).Και πως θα πεισεις τον οποιονδηποτε οτι δεν πρεπει να παει στο πετ σοπ αλλα στο εκτροφειο,με ολα αυτα που γινονται οταν βλεπουμε προεδρους εμπορους και ιδιοκτητες 10δων στοιβαγμενων σκυλιων?Και που ξερει σε τι εκτροφειο θα πεσει με αυτα που ακουγονται.

Εγω απο τα λιγα που ξερω και εχω δει 2 λεξεις μου ερχονται...

Βρωμα και δυσωδια.
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Τωρα ειδα αυτο το θεμα.Ανοιξα κιεγω αυτο http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/oμιλοι.ρατσας.ποιος.ο.ρολος.τους-24003/
το οποιο νομιζω πως εχει μια καποια σχεση,μιας και αποτι μαθαινω και το συγκεκριμενο εκτροφειο που εκπροσωπει ο ομοιλος,δεν εχει τα σκυλια του υπο τις καλυτερες συνθηκες.Οπως πχ καπου διαβασα για 15-20 σκυλια μεσα σε ενα σπιτι τα οποια αναπαραγονται και τα οποια ομως εχουν καλες διακρισεις σε εκθεσεις.Τι να το κανεις???
Και τελικα αυτο που μενει ειναι η απορια: Πας στο εκτροφειο?Στελεις τον γνωστο σου σε εκτροφειο?Συμβουλευεσαι τον εκαστοτε ομιλο?Ή πας στο πετ σοπ και εισαι μια η αλλη(ενοειται πως ειμαι εναντιον).Και πως θα πεισεις τον οποιονδηποτε οτι δεν πρεπει να παει στο πετ σοπ αλλα στο εκτροφειο,με ολα αυτα που γινονται οταν βλεπουμε προεδρους εμπορους και ιδιοκτητες 10δων στοιβαγμενων σκυλιων?Και που ξερει σε τι εκτροφειο θα πεσει με αυτα που ακουγονται.

Εγω απο τα λιγα που ξερω και εχω δει 2 λεξεις μου ερχονται...

Βρωμα και δυσωδια.
[video=youtube;UufDXsImkl8]http://www.youtube.com/watch?v=UufDXsImkl8[/video]
 




sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
XAXAXAXA...Koρυφη το βιντεακι...Ακριβως ετσι ομως...Και για να μην κλεβω,παμε παλι...Εγω απο τα λιγα που ξερω και εχω δει 3 λεξεις μου ερχονται...Βρωμα και δυσωδια.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
sharpeilover, μια απορία: Είχατε και παλαιότερα λογαριασμό με αυτό ή παρόμοιο ψευδώνυμο? (και να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι ούτε με τους μεν, ούτε με τους δε).
 


sharpeilover

Member
19 Μαρτίου 2011
20
0
Το λογαριασμο τον εχω πανω απο εναν χρονο.Εμπαινα παλιοτερα χωρις ομως να συμμετεχω πουθενα,εχω διαβασει ομως αρκετα.
Δεν εχει να κανει με μεν και δε...Ουτε υπαρχουν 2 στρατοπεδα οπως καποιοι αρχισαν να φαντασιονονται.Εγω απλα ηθελα να ενημερωθω για το αν μπορει κανεις με ασφαλεια να απευθυνθει σε εναν ομιλο.Και οπως θα ειδες και στο αλλο θρεντ...μου την επεσαν τα μεγαλα συμφεροντα...:p
 






mpampis-kallia

Well-Known Member
8 Ιουνίου 2012
145
3
Καλλιθεα
Με σκοτώνεις... η Σεληνη δεν ειναι ποτε ανάδρομη...
Ο Δίας ειναι αυτό το διαστημα... :p
(Avraki sorry δεν κρατηθηκα! )
πηρα το 0-600-700-800-900 φτου και βγαινω , και αυτο μου ειπαν ...τους ατιμους τα λεφτα μου πισω ...
(τελος το off απο εμενα)
 


Lila

Well-Known Member
17 Ιουλίου 2006
326
0
Aθηνα
www.sharpei.gr
Τωρα ειδα αυτο το θεμα.Ανοιξα κιεγω αυτο http://www.dogforum.gr/v3/γενικά.θέματα-14/oμιλοι.ρατσας.ποιος.ο.ρολος.τους-24003/
το οποιο νομιζω πως εχει μια καποια σχεση,μιας και αποτι μαθαινω και το συγκεκριμενο εκτροφειο που εκπροσωπει ο ομοιλος,δεν εχει τα σκυλια του υπο τις καλυτερες συνθηκες.Οπως πχ καπου διαβασα για 15-20 σκυλια μεσα σε ενα σπιτι τα οποια αναπαραγονται και τα οποια ομως εχουν καλες διακρισεις σε εκθεσεις.Τι να το κανεις???
Και τελικα αυτο που μενει ειναι η απορια: Πας στο εκτροφειο?Στελεις τον γνωστο σου σε εκτροφειο?Συμβουλευεσαι τον εκαστοτε ομιλο?Ή πας στο πετ σοπ και εισαι μια η αλλη(ενοειται πως ειμαι εναντιον).Και πως θα πεισεις τον οποιονδηποτε οτι δεν πρεπει να παει στο πετ σοπ αλλα στο εκτροφειο,με ολα αυτα που γινονται οταν βλεπουμε προεδρους εμπορους και ιδιοκτητες 10δων στοιβαγμενων σκυλιων?Και που ξερει σε τι εκτροφειο θα πεσει με αυτα που ακουγονται.

Εγω απο τα λιγα που ξερω και εχω δει 2 λεξεις μου ερχονται...

Βρωμα και δυσωδια.
ποιος βρωμαει περισσοτερο εδω δεν ξερω.. αλλα βεβαια τι περιμενεις απο ανθρωπακια που κριβονται πισω απο username και ανονημια.... γιατι απλα οτι δεν πιανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια!!! τοσο πολυ σε καιει που εχω καλα σκυλια? ενας σκυλος φιλε μου δεν κερδιζει αν ειναι σε κακη κατασταση... Αν έχεις τα α...... πες ποιος εισαι και οχι την μουφα, ψαχνω δεν ξερω δεν εχω ξαναποσταρι... αχου τον κακομηρη... αφου εισαι ασχετος πως τελικα ξερεις εκτροφεια , ξερεις τα παντα ενω αλλου δες δεν ξερω...
γιατι πηγες να ενημερωθεις? αφου ξερεις τα παντα.... αρα πηγες να διαστρεβλωσεις ανθρωπους, καταστασεις... τοσο φτηνια λοιπον? εδω κολαει το Βρωμα και δυσωδια....

εδω το ποστ σου πριν 1,5 χρονο που με ξαναέγραφες για μενα... Εχω την χαρα στο σπιτι μου να εχω υπεροχα σκυλια, να εχω τις γιαγιαδες τους τους προπαπουδες... γεματα υγεια να κοιμουνται στους καναπεδες... μα καλα δεν εχεις ζωη να ασχολειθεις με κατι αλλο τοσα χρονια!!!
 

Attachments



Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU