Κακοήθεια στο συκώτι


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πότε θα έχεις πληρέστερη εικόνα δηλαδή; Το οτι τρώει είναι όντως πάρα πολύ καλό. Πιστεύω πως ίσως λόγω ηλικίας να μην πάρει τα πάνω της τόσο γρήγορα όσο ένας νεότερος σκύλος, αλλά θα είναι μια χαρά! Περαστικά της!
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Πότε θα έχεις πληρέστερη εικόνα δηλαδή; Το οτι τρώει είναι όντως πάρα πολύ καλό. Πιστεύω πως ίσως λόγω ηλικίας να μην πάρει τα πάνω της τόσο γρήγορα όσο ένας νεότερος σκύλος, αλλά θα είναι μια χαρά! Περαστικά της!
Επί λέξη ο γιατρός λέει ότι ο χρονος τώρα θα δείξει αλλά οι εξελίξεις θα είναι γρήγορες γιατί επειδή έγινε επέμβαση αν έχει μείνει καρκινική εστία θα εξαπλωθεί με μεγάλη ταχύτητα. Δεν το συζητώ ο γιατρος είναι πάντα με την θετική εκδοχή στο στόμα!

Ωστόσο αυτό που με νοιάζει δεν είναι τι λέει αλλά πως πάει ο σκύλος που χειρούργησε. Προς το παρόν είμαι αισιόδοξη. Το μόνο που με στεναχώρησε είναι εμετοί προχθές το βράδυ αλλά ελπίζω ότι ειχε σχέση με την εγχείρηση.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Μα πως τα πετάει κι αυτός έτσι ρε παιδί μου..ήμαρτον..Καλά κάνεις και είσαι αισιόδοξη. Οι εμετοί κι εγώ πιστεύω απ την επέμβαση είναι. Θα κάνετε κάποιες επιπλέον εξετάσεις άμεσα για να δείτε την κατάσταση του συκωτιού;
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


ghelly

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
11.220
5.730
Πάτρα
οι εμετοι μπορεί να ειναι και από τα φάρμακα.
Αυτό που ξερω για τους ανθρωπους, ειναι πως η όρεξη ειναι εξαιρετικά καλό πράγμα σε καρκινοπαθή! Οπότε φαντάζομαι δεν θα εχει μεγάλη διαφορά και εδώ. Άρα ειναι λογικό να είσαι αισιοδοξη, η Λούσυ διεψευσε την απαισιοδοξία του γιατρου!
 


maxinikol

Well-Known Member
17 Απριλίου 2012
1.091
87
περαστικα σας ,ειναι μια δυκολη κατασταση ,ευχομαι να βγει νικητρια το κοριτσι σου.εκανες αυτο που επρεπε να κανεις΄.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli




l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Δεν συμφωνώ με το να την κακομαθαίνω! Τώρα κάνει συνέχεια τσαλίμια..
Χθες δεν έτρωγε τα ειδικά γιουβαρλάκια για την αφεντομουτσουνάρα της αλλά ήθελε ξηρά τροφή (εντάξει αυτό πρέπει να καταγραφει..) και μετά καταβρόχθισε και 2 καλαμάκια χοιρινά..(με συγχωρείτε όσοι είστε από Θεσ/κη που για το ατόπημα της έκφρασης :p
Γενικά μέχρι να αποφασίσει η πριγκηπέσα να φάει περνάνε πολλά πιάτα από μπροστά της...Μόλις την μαλώσω εγώ τρώει ότι της έχω βάλει, τις άλλες τις έχει πάρει στο ψιλό..
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Θα κάνετε κάποιες επιπλέον εξετάσεις άμεσα για να δείτε την κατάσταση του συκωτιού;
προς το παρόν περιμένουμε την βιοψία. Το Σάββατο που μας έρχεται αφαιρούμε τα ράμματα και μετά ότι μας πει ο γιατρός.
 
  • Like
Reactions: HolywoodBrn








l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις που με στεναχωρούν, πχ ότι τρώει με πίεση, και πίνει απίστευτες ποσότητες νερού. Πριν λίγο έκανε εμετό, είχε κάνει και προχθές. Όλα αυτά είναι συμπτώματα για το συκώτι και δεν είμαι τόσο σίγουρη ότι ξεπεράσαμε το πρόβλημα. Ελπίζω να είμαι απλώς απαισιόδοξη.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Είναι επίσης συμπτώματα μετεχγειρητικά..Δεν ήταν και εύκολη επέμβαση. Μπορεί να πίνει νερό για γενικότερη αποτοξίνωση. Και ο εμετός επίσης να οφείλεται εκεί. Μπορείς να δώσεις λίγο πριμπεράν; Να στρώσει το στομάχι; Αν μπορείς, δώσε, περίμενε λίγες μέρες και βλέπουμε.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Έδωσα προχθές όταν έκανε τον πρώτο εμετό.
Σήμερα ήπιε τοσα νερά που ξανάκανε. Γενικώς το νερό που πίνει είναι απίστευτα πολύ δεν το δικαιολογεί ούτε η ζέστη. Θα δώσω ξανά πριμπεράν.
 


HolywoodBrn

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2013
2.286
3.224
Αμπελοgarden
Πριμπεράν να δίνεις μισή ώρα πριν από κάθε γεύμα για 2-3 μέρες να δεις κατά πόσο φταίει κάποια στομαχική διαταραχή. Και το νερό με μέτρο..ίσως το πίνει για να μην αφυδατώνεται.
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli






l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.643
7.753
Ευχαριστώ Έλενα.
Η τραγική ειρωνία είναι ότι πλέον είναι στο κανονικό της βάρος και περπατάει άνετα η καημένη. Τόσα χρόνια μάλλιασε η γλώσσα μου και έπρεπε να πάθει καρκινο το ζωντανό για να έχει φυσιολογικο βάρος. Και τώρα που την βλέπω αδύνατη δεν μπορώ να το χαρώ πια :(
Παρόλο που είναι 14 και κάποιος μπορεί να σκεφτεί ότι έκανε τον κύκλο της εγώ δεν μπορώ να το δω έτσι. Ο σκύλος σου δεν είναι ποτέ μεγάλος για σένα.
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ούτε οι ίδιοι νοιώθουν πως μεγαλώνουν Μυρτώ.
Μένουν πάντα παιδιά στην καρδιά, στην ψυχή και που και που και στο μυαλό.

Το σώμα δυστυχώς έχει άλλη άποψη.
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.118
Μηνύματα
895.870
Μέλη
19.929
Νεότερο μέλος
mariamaraki