Καλημέρα!


ΜΑΚΗΣ

Well-Known Member
6 Ιουλίου 2006
4.160
2
εκτροφείο ψάχνεις ή pet eshop?

δεν κατάλαβα τι εννοείς με το

choco

Τι εννοείς; Πάω εξωτερικό, βλέπω γονείς και αγοράζω ή κάνω χαλαρά παραγγελία μέσω internet?
Ξέρεις κάποιο site?
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
choco said:
Τι εννοείς; Πάω εξωτερικό, βλέπω γονείς και αγοράζω ή κάνω χαλαρά παραγγελία μέσω internet?
Ξέρεις κάποιο site?
να στο θεσω ετσι! αν σου πει ελα απο εδω (η το εχει σαν ορο) ειναι σοβαρος και κατα 80% θα παρεις ενα σωστο σκυλι!

αν σου πει στο στελνω το ποιο πιθανο ειναι να σου στειλει οτι ναναι!!

εγω παντως θα πηγαινα! ενα διημερο ιταλια ολλανδια μια χαρα μου ακουγεται!
 


choco

Member
21 Φεβρουαρίου 2008
20
0
Athens
Ένα ταξίδι στην Ιταλία είναι ότι πρέπει!!!
Έχω όμως άλλη μια απορία (ίσως να ακουστεί χαζό):
Στο αεροπλάνο που βάζουν τα κουτάβια;
:roll:
 


keyman

Well-Known Member
18 Ιουλίου 2007
1.010
1
ΑΘΗΝΑ
www.keyman.gr
το παίρνεις μαζί σου στην καμπίνα αν είναι κάτω από 8 κιλά,συνήθως.

Η κάθε αερ. εταιρία έχει τους δικούς της κανονισμούς.

Εαν δεν σου επιτρέψουν στην καμπίνα,το βάζουν στο χώρο αποσκευών,σε ειδικό χώρο για ζώα και σε ειδικό κλουβί.

Δεν είναι τίποτα το δύσκολο πάντως.
 




Gogo

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2008
538
0
marko
Καλως ηρθες! :D

Εχεις τηλεφωνησει ηδη στον ΚΟΕ να μαθεις τηλεφωνα Ελληνων εκτροφεων;;;
 


choco

Member
21 Φεβρουαρίου 2008
20
0
Athens
Έχω επικοινωνήσει με ΚΟΕ αλλά τζιφος! :(
Δεν έχει δηλωθεί κανένας εκτροφέας γι αυτή τη φυλή και όσα αμσταφφ είναι γραμμένα έχουν προέλθει είτε από εισαγωγή είτε από ζευγαρώματα σκύλων ιδιωτών.
 


choco

Member
21 Φεβρουαρίου 2008
20
0
Athens
Γεια σας και πάλι.
Συνειδητοποιώ ότι κοντεύουν 2 χρόνια από τότε που σας έγραψα για πρώτη φορά και έκτοτε συνέβησαν αρκετά.
Ενώ είχαμε βρει ιδιώτη στη Θεσσαλονίκη που ζευγάρωσε την Amstaf-ίνα του, η φύση μας επεφύλαξε έκπληξη: έμεινα έγκυος εγώ και για πολλούς λόγους αποφασίσαμε να αναβάλουμε την υιοθέτηση κουταβιού.
Γεννήθηκε ο γιος μας (ακριβώς πριν ένα χρόνο!!!) και όταν ήταν 7,5 μηνών είδαμε μια αγγελία για Αμσταφ και θυμηθήκαμε την παλιά μας λαχτάρα.
Χωρίς καθόλου σκέψη τον «αγοράσαμε» και τώρα μεγαλώνουμε τα δυο παιδιά μας μαζί.

(Δεν μου αρέσει όταν χρησιμοποιείται η λέξη «αγορά» για την απόκτηση κουταβιού αλλά έτσι είναι για κάποιους: εμπορεύματα)

Ο Άρης είναι τώρα περίπου 7,5 μηνών, σκέτος κούκλος, με καλό χαρακτήρα σε γενικές γραμμές και μαζί με τον γιο μας κάνουν ένα απίστευτο δίδυμο.

Βέβαια πρέπει να παραδεχτώ ότι πολλές φορές έχω φτάσει σε σημείο να μετανιώσω για τον συνδυασμό μωρού και κουταβιού… Δεν το συστήνω….
Κάνουμε υπομονή όμως – είμαι σίγουρη ότι θα στρώσουν τα πράγματα σύντομα.:)
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Πάντως αναρωτιέμαι... τόσο καιρό στο φόρουμ και
ίδαμε μια αγγελία για Αμσταφ και θυμηθήκαμε την παλιά μας λαχτάρα.
Χωρίς καθόλου σκέψη τον «αγοράσαμε»
:(
Σε κάθε περίπτωση να σας ζήσει ο γιος σας και το κουτάβι σας :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
(Δεν μου αρέσει όταν χρησιμοποιείται η λέξη «αγορά» για την απόκτηση κουταβιού αλλά έτσι είναι για κάποιους: εμπορεύματα)
Δεν σας αρέσει η λέξη «αγορά» αλλά παρ’ όλα αυτά τον ψωνίσατε. Γιατί αφού διαφωνείτε με την αγοραπωλησία ζωων, δεν υιοθετήσατε ένα σκυλάκι από κάποια φιλοζωική?
 


choco

Member
21 Φεβρουαρίου 2008
20
0
Athens
Έχεις απόλυτο δίκιο!
Τραγικό λάθος….
Εμπιστευτήκαμε τον εκτροφέα που έβαλε την αγγελία γιατί υποτίθεται ότι είναι πασίγνωστος….
Έπρεπε από την αρχή να μας προβληματίσει η αγγελία.
 




choco

Member
21 Φεβρουαρίου 2008
20
0
Athens
Δεν σας αρέσει η λέξη «αγορά» αλλά παρ’ όλα αυτά τον ψωνίσατε. Γιατί αφού διαφωνείτε με την αγοραπωλησία ζωων, δεν υιοθετήσατε ένα σκυλάκι από κάποια φιλοζωική?
Αχ ROTTIE μου, εσύ και αν έχεις δίκιο.
Έχω χίλιες δυο δικαιολογίες που μπορώ να αραδιάσω για τις οποίες θέλαμε να υιοθετήσουμε καθαρόαιμο. Αλλά βασικά τις ξέρεις γιατί όλοι τα ίδια λέμε.
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Μα δεν χρειάζονται δικαιολογίες! Αγοράζουμε καθαρόαιμα, αν τα θέλουμε, και πολύ καλά κάνουμε :)
Εμένα με προβλημάτισε η "αγγελία" (νόμισα ότι πήρατε από κάποιον byb) και το "χωρίς σκέψη".
 


choco

Member
21 Φεβρουαρίου 2008
20
0
Athens
από εκτροφείο αγοράστηκε ο μικρός;

αν ναι, κ όχι από ιδιώτη ή πετ σοπ, τότε πολύ καλά κάνατε. :)
Την αγγελία την είχε βάλει έλληνας εκτροφέας.
Το θέμα είναι ότι δεν ήταν κουτάβι από γέννα δικών του σκυλιών αλλά «κάποιου φίλου εκτροφέα». Δηλαδή δεν είδαμε γονείς…..
Φυσικά μας είπε πριν πάρουμε τον μικρό ότι μπορεί να μας φέρει φωτογραφίες των γονιών και αντίγραφα από τα χαρτιά των γονιών αλλά όσο τα είδατε εσείς, άλλο τόσο τα είδαμε και εμείς…
 


choco

Member
21 Φεβρουαρίου 2008
20
0
Athens
Εμένα με προβλημάτισε η "αγγελία" (νόμισα ότι πήρατε από κάποιον byb) και το "χωρίς σκέψη".
Με το "χωρις σκέψη" εννοώ ότι δεν καθίσαμε να σκεφτούμε πόσο δύσκολη θα είναι η παράλληλη ανατροφή μωρού και κουταβιού. Σκέτη τρέλα!!!!:eek: Δεν το αλλάζω όμως με τίποτα.
 


sir-elric

Well-Known Member
17 Νοεμβρίου 2006
2.589
3
marathon beach
Την αγγελία την είχε βάλει έλληνας εκτροφέας.
Το θέμα είναι ότι δεν ήταν κουτάβι από γέννα δικών του σκυλιών αλλά «κάποιου φίλου εκτροφέα». Δηλαδή δεν είδαμε γονείς…..
Φυσικά μας είπε πριν πάρουμε τον μικρό ότι μπορεί να μας φέρει φωτογραφίες των γονιών και αντίγραφα από τα χαρτιά των γονιών αλλά όσο τα είδατε εσείς, άλλο τόσο τα είδαμε και εμείς…
το σκυλακη δεν εχει πεντιγκρι?