Καλησπέρα νέος στο forum με απορίες


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Αυτό ακριβώς κάνω! Προσπαθώ να βρω πληροφορίες και ανοίγω διάφορες database
Το πρόβλημα είναι ότι όπως ανακάλυψα το διαδύκτιο έχει άπειρες πληροφορίες οι οποίες αντικρούουν η μία την άλλη.
Στο ένα site διαβάζω κάτι για μια φυλή και στο επόμενο site διαβάζω το ακριβώς αντίθετο.

Δεν απογοητεύομαι όμως! που θα πάει θα το βρω
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Δεν προσπαθω να σε επηρεασω, αλλά αν περιμενεις να τα βρεις οσο γινεται ιδανικες συνθηκες και φυλή, απλά δεν θα παρεις σκυλο.
Σημασια εχει πρωτα πόσο τον θελεις.

Ο σκυλος είναι φοβερα προσαρμοστικό ον και θα συνηθισει στο προγραμμα και στον τροπο ζωης σου, αν κινειται βεβαια σε καπως λογικα πλαισια. Βεβαια, αυτό δεν ισχυει για ολες τις φυλές.

Μεγάλη σημασια εχει πόσο ποιοτικος ειναι ο χρομος σου μαζι του, και φυσικα μετραει και η ποσοτητα.

Αν ξυπνας χαραματα, τον πας με την τσιμπλα στο ματι 10 λεπτα για ξεμουδιασμα και τουαλετα, μετα φευγεις για 15 ωρες, ξαναγυρνας και εισαι χωμα, του ριχνεις μια ματια, ένα χαδι, τον πας δυο λεπτα εξω για κατουρημα, μετα του βαζεις να φαει και τον αφηνεις, και τον ξαναπιανεις το βραδι για μια λιγο πιο μεγαλη βολτα, και μετα υπνο, και παλι από την αρχη, και η μονη καπως μεγαλυτερη επαφη είναι το σαββατοκυριακο, τοτε μαλλον καλυτερα να το ξανασκεφτεις.

Πάρα πολλοι εδώ μεσα λειπουν πολλες ωρες. Οι Αθηναιοι μπορει να τρωνε 2 ωρες στον δρομο για τη δουλεια, βαλε και το ωραριο που μπορει να ειναι φουσκωμενο. 10-12 ή και 14 ωρες απουσιας δεν ειναι καθολου σπανιο φαινομενο.

Παντως, καλη η λογικη και οι υπολογισμοι, αλλά το να εχεις σκυλο θελει και λιγο τρελα, παθος και ενθουσιασμο. Κατι σαν τον γαμο ένα πραγμα.
 


greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
δεν κοιτας προς κοκονι μερια?
Μεση ενεργεια
Φουλ αγαπη
φουλ συναγερμος
μηδενικα σαλια
ευκολος χειρισμος
βολικο μεγεθος
λιγες ωρες εκτονωση
φουλ υγεια
Και ειναι και ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΦΥΛΗ...
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Γεια σου πατρίδα!
Γιατί το λες αυτό ?
Απλά βλέπω τις πραγματικές δυνατότητες μου από άποψη χρόνου και προσπαθώ να βρω ένα σκύλο που να μπορούμε να είμαστε καλά
τι εννοείς ότι ο τρόπος σκέψης μου είναι λάθος ?
Το λέω αυτό επειδή πιστεύω ότι ένας συνειδητοποιημένος υποψήφιος σκυλογονιός ,όπως είναι ολοφάνερο ότι είσαι από το ψάξιμο που κάνεις ,
μπορεί να αναπληρώσει το κενό στη ζωή του σκύλου τις ώρες που θα λείπει στη δουλειά.
Υπάρχουν πάρα πολλές φυλές και είμαι σίγουρος ότι θα βρεις την κατάλληλη.
Πιστεύω ότι δεν πρέπει να εγκαταλείψεις την προσπάθεια για απόκτηση σκύλου.

(ΓΙΑ Κοκόνι σκέφτηκα και εγώ).
 
Last edited:


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Στην αρχη κι εγω ηθελα να πω κοκονι, αλλά νομιζω οτι ο Χρηστος θα ηθελε κατι πιο "σοβαρο", με την εννοια του "μαχιμου", δηλαδη να μην ειναι τοσο αγαπούλα και παιχνιδιαρικο. (να μην παρεξηγηθουν οι κοκόνηδες τωρα!!).
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Προς Sevah
Εννοείτε ότι δεν εγκαταλείπω!!
Συνεχίζω και ψάχνω ακάθεκτος!!

Αλλά δεν θέλω να πάρω ένα ζωντανό που θα ταλαιπωρώ και που θα με ταλαιπωρεί. Μακάρι να ήμουν στο χωριό μου στα Γιάννενα και να είχα και χώρο και χρόνο αλλά δεν είναι έτσι οπότε απλά προσπαθώ να βρω το πιο κατάλληλο!

Προς Harryf3

Συμφωνώ θέλει πάθος και τρέλα αλλά θέλει και σύνεση και σωστή επιλογή για να μην έχω ένα ζωντανό που είναι δυστυχισμένο, ή εμένα δυστυχισμένο.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Εκπτωσεις στην ευζωία του σκυλου, κανουμε ολοι, με τον ενα ή τον αλλο τροπο, αλλος λιγοτερο και αλλος περισσοτερο.

Αυτο απεχει πολυ απο το να ειναι ο σκυλος ή εμεις οι ιδιοι δυστυχισμενοι.

Κι εγω μακαρι να ημουν στο χωριο με ενα στρεμμα κηπο, αλλά δουλευω, ζω σε διαμερισμα στο κεντρο, εχω γυναικα, παιδι και δυο σκυλια.
Απο ολους κοβω, και μαλιστα πολυ, και πρωτα απο τον εαυτο μου. Με ποιον και με τι να ασχοληθω πρωτα?
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
κατι σε αμερικαν σταφ?
Ειναι περισσοτερο φυλακες απο τα Αγγλικα και πιο ''ματσο''σκυλος.
 




greedy

Well-Known Member
23 Απριλίου 2008
2.314
3
51
Πατρα
Δε θα πρότεινα αμέρικαν...χρειάζονται περισσότερη εκτόνωση απο τα αγγλικά...
και τα αγγλικα δεν πανε πισω βεβαια.
Αλλα ετσι που το παμε θα το χαλασουμε το θεμα του παιδιου.
Καλυτερα θα ελεγα να κοιταξει μονος του καποιες φυλες που ισως ταιριαζουν στον τροπο ζωης του και στα θελω του.Και της οικογενειας του βεβαια.
Ειδαλλως θα τον μπερδεψουμε παραπανω.
Υπαρχουν παμπολλες φυλες που μπορει να κοιταξει.
 


harryf3

Well-Known Member
27 Απριλίου 2009
7.818
76
Ξάνθη
Μα, ξερει να κοιταξει μονος του ο ανθρωπος. Εδω, στον ναο της κυνολογιας και κυνοφιλιας, ηρθε για πιο συγκεκριμενες προτασεις και ιδεες.
:D
 




keegan

Well-Known Member
18 Ιουνίου 2010
340
0
Αν κατάλαβα καλά, ψάχνεις για έναν σκύλο προστάτη και όχι τόσο για φύλακα. Στο σκεπτικό πως δεν θα έμπαινες σε διαδικασία να εκπαιδεύσεις ένα σκύλο φύλακα, αλλά θα ήθελες να σου παρέχει ασφάλεια θα σου πρότεινα με τη σειρά μου Bullmastiff. Είναι προγραμματισμένα από την φύση τους να ακινητοποιούν τον εισβολέα .....εύχομαι !! :)

............για σκύλο ράτσας Νέας Γης το έχεις ψάξει μιας και ασχολείσαι με σπορ του νερού ?
 
Last edited:


stamatina

Well-Known Member
1 Φεβρουαρίου 2011
363
0
Αιγαλεω city
καλησπερα και απο εμενα
εγω να ρωτησω γιατι δεν θελεις κολλευ αφου λες
οτι ειναι αγαπη μεγαλη?Ειναι τελεια
για διαμερισμα πολυ καλα με παιδια
Δεν ειναι κυριαρχικα ειναι φυλακες και δεν χρειαζονται και την τρελλη ασκηση
Λατρεμενη φυλη .:):):)
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Τα μπουλμαστιφ δεν εχουν τοσα σαλια.Μονο αν κουραστουν λαχανιασουν η ζεσταθουν.Αλλα οταν ειμαστε στο σπιτι μεσα ποτε δεν εχει σταξει ουτε σταγονα.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Τα μπουλμαστιφ δεν εχουν τοσα σαλια.Μονο αν κουραστουν λαχανιασουν η ζεσταθουν.Αλλα οταν ειμαστε στο σπιτι μεσα ποτε δεν εχει σταξει ουτε σταγονα.
Καλημέρα,
Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό!!
ήδη προσπαθώ να πείσω την σύζυγο και αυτό που λες με βοηθάει πάρα πολύ να ξεπεράσω το πρόβλημα Νο 2!!
Για το πρόβλημα Νο1 όμως ότι θέλουν συνεχώς ανθρώπινη παρουσία και δεν μπορούν να μείνουν μόνα τους ποια είναι η γνώμη σου? Είδα το video από την εκπομπή παρατρίχα και με προβλημάτισε αρκετά
 
Last edited:


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
καλησπερα και απο εμενα
εγω να ρωτησω γιατι δεν θελεις κολλευ αφου λες
οτι ειναι αγαπη μεγαλη?Ειναι τελεια
για διαμερισμα πολυ καλα με παιδια
Δεν ειναι κυριαρχικα ειναι φυλακες και δεν χρειαζονται και την τρελλη ασκηση
Λατρεμενη φυλη .:):):)
Καλημέρα,
Η αλήθεια είναι ότι από την συμβίωση για 13 χρόνια με τον πρώτο μου σκύλο που ήταν διαστάυρωση ΓΠ με κόλλευ οι αναμνήσεις είναι εκπληκτικές! Όμως είναι αναμνήσεις ενός πολύ ενεργητικού σκύλου ο οποίος επίσης όσο έλειπα στο σχολείο και ήταν μόνος του αναστάτωνε διαρκώς όλη την περιοχή με τα γαβγίσματα του.
Σε αυτή την περίοδο της ζωής μου και για τα επόμενα χρόνια μου ταιριάζει και θα μου ταιριάζει ένα πιο ήσυχο και και ήρεμο ζώο.

Εάν πιστεύεις ότι δεν είναι απόλυτα έτσι τα πράγματα και έχεις δει διαφορετική συμπεριφορά από καθαρόαιμο κόλλευ σε παρακαλώ πολύ διαφώτισε με!!! Επίσης επειδή ο δικός μου ήταν στα χρώματα του κολλέυ αλλά κοντότριχος δεν έχω άποψη για την περιποίηση που χρειάζεται ένα τέτοιο σκυλί για να έχει υγιές τρίχωμα.
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.682
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Δες και τα αγγλικά σταφορντσαιρ τερριε..απο τα αλλα που διαβάζω ίσως να είναι πιο κοντά σε αυτά που ζητάς..δε γαυγιζουν και αν είναι κάπως περιορισμένα όσο λείπεις δε θα έχεις πρόβλημα..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.123
Μηνύματα
895.933
Μέλη
19.938
Νεότερο μέλος
panos95