Καλησπέρα νέος στο forum με απορίες


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27

Καλησπέρα σε όλους,

ολοκαίνουργιος στο forum το οποίο ανακάλυψα ψάχνοντας για νέο σκύλο.

Μιας που σας βρήκα είπα να πω μια καλησπέρα να γνωριστούμε και νασυζητήσουμε εάν έχετε όρεξη για την επιλογή σκύλου που θέλω να κάνω.

Όπως καταλάβατε έχω αποφασίσει να προσθέσω στην οικογένεια ένα νέο μέλος.

Η εμπειρία μου με τα σκυλιά είναι ικανοποιητική θα έλεγα.

Μεγάλωσα με ένα ημίαιμο (λυκόσκυλο - κόλλευ) το οποίο είχαν οι γονείς μουπριν γεννηθώ και μαζί ζήσαμε μέχρι τα δικά μου 12 και δικά του 14 που μαςάφησε.

Στην συνέχεια στα 18 μου απέκτησα ένα θηλυκό χάσκυ με το οποίο πέρασα 3εκπληκτικά χρόνια μέχρι που το έχασα από καρκίνο στον πνεύμονα.

Αυτή η απώλεια μου είχε στοιχήσει πάρα πολύ και έπρεπε να φτάσω τα 33 για ναξανασκεφτώ να πάρω σκύλο.

Τα δεδομένα λοιπόν της ζωής μου που παίζουν σημαντικό ρόλο στην επιλογή τουσκύλου είναι :

Είμαι παντρεμένος και μένω σε ένα διαμέρισμα 100 τετραγωνικών στο Χαλάνδρι.

Δουλεύουμε και οι 2 αρκετές ώρες φεύγουμε από τις 8.30 το πρωί και συνήθωςεπιστρέφουμε στις 19.00 με 19.30.

Δεν έχω πλέον τις αντοχές που είχα όταν ήμουν νέος για να κάνω καθημερινέςβόλτες 15χλμ.

Εννοείτε όμως ότι θα κάνω καθημερινές βόλτες μικρής απόστασης και κάθεΣαββατοκύριακο πάω εκδρομές για ολονύχτιο ψάρεμα ή για μεγάλες βόλτες την Κυριακήτο πρωί στην Πάρνηθα.

Ιδανικά λοιπόν θα ήθελα ένα σκύλο χωρίς τεράστιες απαιτήσεις άσκησης (όπωςτο χάσκυ που είχα) που να μπορεί να μένει μόνος του τις ώρες που εργάζομαι, ναμπορεί να προστατεύει την οικογένεια μου και εμένα ειδικά σε ολονύχτια ψαρέματα(δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έχουν δει τα μάτια μου) και τέλος που να μηνείναι υπερκινητικός ή να γαβγίζει διαρκώς.

Λαμβάνοντας όλα τα παραπάνω υπόψη έχω καταλήξει στο ότι η κατάλληλη επιλογήθα ήταν ένα ποιμενικός. Ιδανικά ένας Ποιμενικός Πυρηναίων. Έλα όμως που ο χώροςμου είναι ένα διαμέρισμα 100 τετραγωνικών.

Εδώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Θα ήθελα την συμβουλή σας εάν η επιλογή πουσκέφτομαι είναι σωστή και φυσικά εάν υπάρχει κάποιος που έχει στην οικογένειατου ένα Πυρηναίων οι γνώσεις του θα με βοηθούσαν πάρα πολύ.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
καλησπερα και καλως ορισες στο φορουμ,

τις ωρες που θα ειστε δουλεια ο σκυλος θα μενει μονος ;
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Ναι ο σκύλος θα μένει μόνος του.

Αυτός είναι ο λόγος που προσπαθώ να βρώ ένα σκύλο πιο ανεξάρτητο και όχι τόσο εξαρτώμενο από τον άνθρωπο.

Θεωρώ από αυτά που έχω διαβάσει ότι ο πυρηναίων είναι ένας σκύλος που μπορεί να ζήσει με αυτές τις συνθήκες
 


lezas

Well-Known Member
27 Μαρτίου 2011
136
0
Peristeri
Καλως ορισες και απο εμενα!
Ειναι πολλες οι ωρες που θα μενει μονος του
ο σκυλος.Ισως ενας ενηλικος θα μπορουσε να μεινει τοσες
ωρες μονος του.Θα σε κατατοπισουν οι εμπειροτεροι περαιτερω :)
 


spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.559
5.971
Πειραιάς
12 ωρες ειναι παρα πολλες για ενα σκυλο να μενει μονος .
οι ποιμενικοι ειναι ανεξαρτητοι σκυλοι , αλλα δεν παυουν να ειναι σκυλοι που θελουν την ανθρωπινη επαφη.
δεν προσπαθω να σε αποτρεψω απο την αποκτηση του αλλα πιστευω πως ο σκυλος θα ειναι δυστυχισμενος και ειναι κριμα (και για τους δυο σας).
 


axolotl

Well-Known Member
13 Ιανουαρίου 2011
376
0
Ανδρος
Καλως ήρθες στο forum και σου εύχομαι να αποκτήσεις γρήγορα τον σκυλάκο που θα σου ταιριάζει.
Οσον αφορά τις ώρες που θα μένει μόνος του ίσως θα μπορούσατε αρχικά να πάρει ο ένας απο σας άδεια, ώστε να μπορεί να ασχοληθεί με το κουτάβι.
Και οι δυο γυρνάτε στις 19 με 19.30?
 


sevah

Well-Known Member
29 Μαϊου 2009
1.543
4
Ιωαννινα
Καλώς ήρθες Χρήστο στο φόρουμ. Εύχομαι γρήγορα να ξαναγίνεις σκυλογονιός.
Δεν γνωρίζω τίποτα από Πυρηναίους ποιμενικούς αλλά έχω Ελληνικό ποιμενικό και σου λέω ότι το διαμέρισμα δεν είναι πρόβλημα για έναν ποιμενικό αν του παρέχεις την αναγκαία εκτόνωση. Αν πάρεις κουτάβι τότε τον πρώτο καιρό θα χρειαστεί να διαθέσεις χρόνο και με το ωράριο που έχετε δεν ξέρω αν τον έχεις.
Επίσης δεν μας έγραψες αν υπάρχουν παιδιά στην οικογένεια.
Ελπίζω να απαντήσει και κάποιος που έχει Πυρηναίο.
 
Last edited:


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις

Προς Sevah
Πατρίδα, παιδιά δενυπάρχουν ακόμα αλλά ελπίζουμε κάποια στιγμή να έρθουν. Ο Ελληνικός ποιμενικός πιστεύεις ότι θα ταίριαζε στις προδιαγραφές μου ? όταν λες απαραίτητη εκτόνωση? πόσο θεωρούμε ότι είναι απαραίτητο για αυτές τις ράτσες? θεωρώ ότι είναι πολύ λιγότερο από το Χάσκυ σωστα? στο μυαλό μου είχα 30 με 40λεπτά το πρωί και περίπου 1 με 1.30 ώρα το βράδυ

Από Δευτέρα έως και Πέμπτη οι ώρες δουλειάς είναι αυτές και δεν αλλάζουν. Μακάρι να μπορούσα να τις μειώσω αλλά μετά δεν θα μπορούσαμε να τον ταίζουμε ούτε αυτόν ούτε εμάς.

Την Παρασκευή τα πράγματα είναι καλύτερα καθώς κατά τις 15.30 είμαι σπίτι και φυσικά το ΣΚ θα είμαστε μαζί.

Από την μικρή εμπειρία που έχω έως σήμερα θεωρώ ότι σίγουρα το ιδανικό θα ήταν να είμαστε όλη μέρα μαζί αλλά από την άλλη εάν τον χρόνο που είμαστε σπίτι τον περνάμε όλοι μαζί παρέα ίσως μπορεί να προσαρμοστεί.

Εάν πάλι είστε όλοι κατηγορηματικοί ότι από Δευτέρα έως Πέμπτη ο χρόνος που θα είναι μόνος του είναι απαγορευτικός απλά δεν θα ξαναγίνω ιδιοκτήτης σκύλου.

Σας ευχαριστώ
 
Last edited:


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Πριν καταλήξω στο ΓΠ σκεφτόμουν να πάρω Πυρηναίων και το έχω ψάξει μέχρι ένα βαθμό , επειδή δεν έχεις αρκετό χρόνο να ασχοληθείς με το σκυλί και δεδομένου ότι ο συγκεκριμένος είναι κάπως ανεξάρτητος , πολύ φοβάμαι ότι δεν θα υπάρξει το ανάλογο δέσιμο μεταξύ σας και ειδικά στη κρίσιμη ηλικία του.
Αλλά και για όποια άλλη ράτσα είναι κάπως δύσκολο ένα σκυλί να μένει μόνο του για πάνω από 15-16 ώρες την ημέρα .
Δεν ξέρω αν κατάφερα να φανώ χρήσιμος , το προσπάθησα πάντως .
Εύχομαι να πάρεις την καλύτερη δυνατή απόφαση και για τους δύο σας
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Σε ευχαριστώ πολύ αλλά μάλλον έχει γίνει κάποια παρεξήγηση !

Αυτό που έχω πεί είναι ότι φεύγω απο το σπίτι για δουλειά στις 8.30 και επιστρέφω σπίτι στις 19.30 τις 4 από τις 7 ημέρες τις εβδομάδας.

Αυτές λοιπόν είναι 11 ώρες, δεν είναι ούτε 15 ούτε 16.

Οι 11 ώρες λοιπόν είναι πρόβλημα για έναν οποιδήποτε σκύλο να μένει μόνος του? Δεν έχει νόημα να μιλάμε για την ράτσα εάν οι 11 ώρες είναι υπερβολικές για οποιοδήποτε σκύλο.
Και η απόφαση είναι απλή. Εάν δεν μπορεί να μένει μόνο του το σκυλί απλά δεν θα το πάρω
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Σε ευχαριστώ πολύ αλλά μάλλον έχει γίνει κάποια παρεξήγηση !

Αυτό που έχω πεί είναι ότι φεύγω απο το σπίτι για δουλειά στις 8.30 και επιστρέφω σπίτι στις 19.30 τις 4 από τις 7 ημέρες τις εβδομάδας.

Αυτές λοιπόν είναι 11 ώρες, δεν είναι ούτε 15 ούτε 16.

Οι 11 ώρες λοιπόν είναι πρόβλημα για έναν οποιδήποτε σκύλο να μένει μόνος του? Δεν έχει νόημα να μιλάμε για την ράτσα εάν οι 11 ώρες είναι υπερβολικές για οποιοδήποτε σκύλο.
Και η απόφαση είναι απλή. Εάν δεν μπορεί να μένει μόνο του το σκυλί απλά δεν θα το πάρω
Φαντάζομαι πως θα κοιμάστε κιόλας , είναι και αυτές ώρες που δεν ασχολούμαστε με το σκύλο.
 


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Σωστό και αυτό!! :)

Απλά υπολόγιζα ότι θα κοιμάται και αυτός δίπλα μας οπότε δεν το μέτραγα στις ώρες που είναι μόνος του.

Πρέπει να υπολογίζω και αυτές τις ώρες?
 


vagelis_ras

Well-Known Member
5 Αυγούστου 2011
2.405
458
52
Βασικά ο σκύλος θέλει να είναι πάντα μαζί μας ή έστω με κάποιον από την οικογένεια ,
Αν ένα τέτοιο σκυλί σου πάρει τον αέρα και νοιώσει αρχηγός τότε τα πράγματα είναι κάπως δύσκολα .
Παρόλο που το δικό μου σκυλί δεν μένει ποτέ μόνο ακόμα και όταν πρέπει να φύγουμε όλοι από το σπίτι χωρίς το σκύλο (τότε τον πηγαίνω στη γιαγιά του ) όταν μίλησα με τον εκτροφέα της συγκεκριμένης ράτσας μου εξήγησε ότι το πρόβλημα είναι ότι το σκυλί με θέλει στην αρχή συνέχεια μαζί του , αλλά επειδή αχώ κι εγώ πρόβλημα με τους εργασιακούς χρόνους με συμβούλεψε να μη το πάρω η αν θελα να πάρω ένα έτοιμο εκπαιδευμένο .
Βέβαια το ξανασκέφτηκα και κατέληξα στο ΓΠ σαν ποιο βολικό και συγκαταβατικό σκυλί .

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ:
Ο σκύλος των Πυρηναίων απαιτεί συντροφική, οικογενειακή ζωή και αγάπη, όντας έντονα αφοσιωμένος και τρυφερός σκύλος. Χρειάζεται χρόνο, χώρο, άσκηση και φροντίδα του πλούσιου μανδύα του, που όταν αλλάζει τρίχωμα μαδάει πολύ. Χρειάζεται επίσης έγκαιρη κοινωνικοποίηση και εκπαίδευση βασικής υπακοής χωρίς καταναγκασμό
 
Last edited:


christos79

Well-Known Member
20 Νοεμβρίου 2011
633
27
Βαγγέλη, Σε ευχαριστώ πολύ !!

Με βλέπω να παίρνω σκύλο όταν πάρω σύνταξη (εάν πάρω σύνταξη ποτέ βέβαια :) )

Εάν σου είναι εύκολο και μπορείς στείλε μου τα στοιχεία του εκτροφέα που είχες βρει θα ήθελα να δω τα σκυλιά από κοντά και ίσως ένα έτοιμο εκπαιδευμένο σκυλί να είμαι μια καλή λύση για μένα.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Χρήστο, καλώς ήλθες!:)

Σε πρώτη φάση, λόγω του ότι είναι αργά και ετοιμαζόμουν να "βγω" σε λιγάκι, να σου πω λίγα λόγια... Και από εκεί και πέρα, θα υπάρξει ο χρόνος να τα ξαναπούμε και να σκεφτείς αρκετά, πριν από την απόφασή σου...

Το Ορεινό των Πυρηναίων (Great Pyrenees) δεν συνιστάται για το διαμέρισμα των 100τ.μ... χρειάζεται έκταση, για να καλύπτει τις ανάγκες του... και, όσο έκταση και να έχει, έχει την τάση να την διευρύνει...;) παρόλα αυτά, αυτός είναι ο δευτερεύων λόγος...
Το Ορεινό των Πυρηναίων δεν συνιστάται για το διαμέρισμα, εφόσον μένει τόσες πολλές ώρες μόνο του... αυτός είναι ο βασικός λόγος!!!:cool:

Εφόσον είσαι σωστός και ευσυνείδητος ιδιοκτήτης...
Εφόσον έχεις αυτό το πρόγραμμα που περιγράφεις... και εφόσον (αν σε καταλαβαίνω καλά) θέλεις μεγαλόσωμο σκύλο... γιατί δεν ρίχνεις μιά ματιά σε ένα θηλυκό Bullmastiff???
Αν "ξεχάσεις" να το βγάλεις κάποια βόλτα, δεν θα σε παρεξηγήσει... είναι εξαιρετικός επιβάτης αυτοκινήτου... δεν απαιτεί τις δυό βόλτες ημερησίως από 1 ώρα (τουλάχιστον) η κάθε μία... είναι ικανοποιημένο με τη μιά βόλτα το βράδυ (και τη μικρή το πρωί, για τα "τσισάκια" του και τα "κακάκια" του)... αυτή την Κυριακάτικη βόλτα στην Πάρνηθα, θα την εκτιμά όσο δεν φαντάζεσαι... Θα θέλει να κουλουριάζεται στα πόδια σας, κάθε βράδυ που θα ξεκουράζεστε... θα σας ακολουθεί από δωμάτιο σε δωμάτιο, για να μην σας αφήνει από τα μάτια του... θα σας κοιτάζει με λατρεία, με αυτό το βλέμμα...:)

Και, αν ποτέ χρειαστεί (εύχομαι να μη συμβεί ποτέ, ή να μην καταλάβετε ότι μπορεί να συνέβαινε), θα είναι το αμετακίνητο εμπόδιο, ανάμεσα σε σας και τον "κακό"!!!:nono:

Υ.Γ. Το μόνο "θεματάκι" του Bullmastiff είναι ότι δεν εκτιμά (καθόλου) το ολονύκτιο ψάρεμα!!!:D

Υ.Γ.2. Να μην το ξεχάσω: Ο Ορεινός Ποιμενικός των Πυρηναίων έχει μεγάλη ανάγκη από άσκηση! Πολύ μεγάλη!!! Απλά, σε ένα μεγάλο κήπο, καταφέρνει να ασκείται μόνο του... Μην σε ξεγελάει η ήρεμη προσέγγιση που δείχνει... Μέσα από την κατάλευκη ομορφιά του, πολύ σκληροτράχηλος σκύλος!

Υ.Γ.3. Κάτι τελευταίο που σκέφτηκα, ξαναδιαβάζοντας το αρχικό σου post: Το bullmastiff, δεν είναι υπερκινητικό (όπως θα έχεις ήδη καταλάβει από την μικρή περιγραφή μου)... το αντίθετο θα έλεγα!
Και, τέλος (λέμε, τώρα, όταν έρθει η καλή η ώρα!) λατρεύει τα παιδιά!
 
Last edited:


aouimbae

Well-Known Member
7 Μαϊου 2011
1.753
26
Καλησπερα και καλως ηρθες!

Λυπαμαι.που θα το πω, αλλα ναι οι 11 ωρες ειναι πολλες για να μενει το ζωο μονο του
 


betelgeusse

Well-Known Member
14 Μαϊου 2011
301
2
37
germany
Και εγω πιστευω πως ο ποιμενικος των πυρηναιων δεν ειναι ο καταλληλος σκυλος για σενα.
Βεβαια δεν γνωριζω πολλα απο σκυλια, αλλα ο σκυλος μου ειναι ποιμενικος,μεγαλοσωμος και ο χαρακτηρας του μοιαζει λιγο με τον χαρακτηρα των Πυρηναιων οποτε πιστευω πως μπορω να εκφερω αποψη.
Λοιπον εμεις αφιερωνουμε περιπου 2 ωρες την ημερα στην εκτονωση του( 10 χιλιομετρα τρεξιμο και παιχνιδια) και πολλες φορες δεν αρκει.Επισης θα χρειαστει εκπαιδευση γιατι ενας σκυλος σε αυτο το μεγεθος,μπορει να γινει επικινδυνος .
Aν και δεν γνωριζω και πολλα απο φυλες, ισως ενας μεγαλος δανος θα ηταν καταλληλοτερος, γιατι ειναι γενικα ηρεμοι,δεν χρειαζονται τοση εξασκηση οσο οι ποιμενικοι και λογω μεγεθους τρομοκρατουν, αρα δεν θα εχεις προβλημα με το ψαρεμα.
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Ότι σκυλί κι αν διαλέξετε, καλό θα ήταν να το πάρετε σε περίοδο που έχετε κάποιες μέρες άδεια, ώστε, ως κουτάβι (2 μηνών τουλάχιστον), να το μάθετε και να σας μάθει, να συνηθίσει σιγά σιγά στην απουσία σας, να μην ξεσηκώνει τον κόσμο από κλάμα ή γάβγισμα...
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Επειδή μπορεί να μην πάρεις και εσύ την σύνταξη..πάρε εναν σκύλο:D.
Οκ υπάρχουν κάποια θέματα να λύσεις ...αλλά πάντα υπάρχουν λύσεις.
Βέβαια μάλλον θα ταλαιπωρηθείτε στην κουταβοπερίοδο..αλλά μην το εγκαταλείπεις το όνειρο ακόμη. :)
 


ProudtobeGreek

Well-Known Member
21 Σεπτεμβρίου 2010
3.681
4.317
42
www.proudtobegreek.eu
Λίγοι είναι αυτοί που είναι όλη μέρα με το σκύλο(και τυχεροί)οι υπόλοιποι σίγουρα λειπουμε αρκετές ώρες!Είχα την ίδια ανησυχία με σένα αλλα πιστεύω πως με πολυ θέληση και προσπάθεια θα βρούμε την άκρη!Για κάποιες μέρες πάντως όσο είναι κουτάβι καλο είναι αν μπορει κάποιος απο εσασ να πάρει μια άδεια μέχρι να σας μάθει,να μάθει κάποια πράγματα και σταδιακά να μάθει πλέον να μένει μόνο του..τουλάχιστον εγω αυτο θα κάνω μέσα στα Χριστούγεννα!Ότι και αν αποφασίσεις πιστεύω πως θα το κανεις συνειδητά όπως φαίνεται!:)


Sent from my iPhone using Tapatalk