Καλος σας βρηκα την γνωμη σας!!!


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Καλησπερα!
Με λενε Γιωργο και πριν 8 μηνες περιπου ηρθε στα χερια μου ενα κουταβι πιτ (μου ειπαν)
ηθελα παντα να αποκτησω ενα πιτ αλλα για πολλους λογους και συνηθως οικονομικους αδυνατουσα
ετσι ενας φιλος μου εκανε ενα καλο και μου εφερε τον μπρουνο..
Στην αρχη εμοιαζε με πιτ ο κτηνιατρος μου ειπε πως ειναι ενα καθαροαιμο αλλα αργοτερα οσο περνουσε ο καιρος κατι δεν μου κολουσε.
Ετσι ψαχνωντας στο ιντερνετ καταλαβα πως ειχα δικιο!
Πηρα λοιπον την αποφαση αφου διαφασα πολλα στατους στο φορουμ και ειδα οτι υπαρχουν πολλοι οι οποιοι εχουν γνωσεις και μιλανε με υπευθυνοτητα να παρω μια γνωμη αν και πλεον δεν εχει και μεγαλη σημασια αφου το κουταβι με την ενεργεια του και την αγαπη του εχει αλλαξει την ζωη μας.
Ο μπρουνο λοιπον!



20150612_163529.jpg 20150815_120128.jpg 20150912_181725-1-1-1.jpg 20151114_141916-1.jpg20160216_164234.jpg



η τελευταια ειναι 9 μηνων 20 κιλακια//εχω κιαλλες απλα πρεπει να τις περασω στον υπολ
 

Attachments





Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Καλώς ήρθες Γιώργο και με το καλό να μείνεις, να διαβάσεις αλλά και να μοιραστείς τις απορίες και εμπειρίες σου! Γλύκας ο σκυλάκος σου και να τον χαίρεσαι!!!:p
Όπως πολύ σωστά είπες "δεν έχει...σημασία" αν είναι καθαρόαιμος και σε αυτό να μείνεις.
Το θέμα της καθαροαιμίας είναι εντελώς τυπικό και συνάμα πολύ απλό αφού αυτή αποδεικνύεται μόνο με την ύπαρξη γνήσιου pedigree. Όσοι σκύλοι δεν έχουν, απλά δεν είναι καθαρόαιμοι.
Επίσης καλό είναι απο εδώ και πέρα να ξέρεις πως ο σωστός ή ο κυνοφιλικός αν θές τρόπος απόκτησης ενός σκύλου είναι από αναγνωρισμενό εκτροφέα της φυλής μετά από καλή μελέτη και αναζήτηση. Δεν παίρνουμε σκύλο από pet shops λόγω των puppy mills αλλά ούτε και από φίλους-γνωστούς-ιδιώτες/backyard breeders[byb] διότι δεν έχουν τις κατάλληλες γνώσεις εκτροφής και δεν συνηθίζουν να κάνουν τις κατάλληλες εξετάσεις υγείας στα ζώα τους. Τα παραπάνω ισχύουν για όταν ενδιαφερόμαστε για έναν καθαρόαιμο σκύλο[με πάντα δωρεάν pedigree]. Αν θέλουμε ένα σκύλο γενικά, μπορούμε να σώσουμε έναν από τον δρόμο ή να υιοθετήσουμε από κάποια φιλοζωϊκή.
Τέλος οι κτηνίατροι είναι αποκλειστικά υπέυθυνοι για την υγεία των ζώων και τίποτα περισσότερο!:X3: Δηλαδή δεν είναι σε θέση να καθορίσουν την φυλή ενός σκύλου. :D

Υ.Γ. Ανυπομονώ δω περισσότερες φωτογραφίες και να μάθω τα κατορθώματα του κούταβου σου!;)
 








Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Πριν από αυτό όμως είπα αυτό: "Το θέμα της καθαροαιμίας είναι εντελώς τυπικό και συνάμα πολύ απλό αφού αυτή αποδεικνύεται μόνο με την ύπαρξη γνήσιου pedigree."
Νομίζω πως λέμε το ίδιο πράγμα με διαφορετικό τρόπο, αλλά θα το ξεκαθαρίσω για να μην δίνω λάθος εντύπωση, αν και βγαίνω από το θέμα.
Το pedigree μπορεί να εκδοθεί εφόσον έχει δηλωθεί μία γέννα στον κυνολογικό όμιλο της αντίστοιχης χώρας, σωστά; Αν δεν δηλωθεί η γέννα τα κουτάβια ναι μεν έμπρακτα ανήκουν στην φυλή αλλά στον κυνολογικό χώρο δεν θεωρούνται καθαρόαιμα και δεν μπορούν να κατέβουν σε έκθεση ή να πάρουν μέρος στο εκτροφή της φυλής, σωστά; Αυτό ουσιαστικά εννοώ. Σαφώς και η μη ύπαρξη pedigree δεν καταργεί την εξ αίματος συγγένεια αλλά τυπικά και επίσημα τα κουτάβια αυτά δεν μπορούν να θεωρηθούν καθαρόαιμα. Νόμιζω πως αυτό που δημιουργέι το πρόβλημα στην συνενόηση μας ίσως να είναι ότι στην ελληνική γλώσσα όταν λέμε "καθαρόαιμο" εννοούμε "καθαρής-καταγεγραμμένης εκτροφής" και δεν αναφερόμαστε απλά στην αναπαραγωγή ατόμων της ίδιας φυλής. Αν το σκεφτούμε διαφορετικά κινδυνεύουμε να θεωρηθούν και τα παπιμιλάδικα σαν "καθαρόαιμα" από μερικούς.
 
  • Like
Reactions: Orilis and sis


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Μα τις χίλιες μύτες σκύλων, του Bruno σου είναι για πολλά φιλιά! Έχεις ένα πανέμορφο ημίαιμο σκυλάκο, που αφού είναι ο δικός σου σκυλάκος φαντάζομαι είναι ο πιο έξυπνος, ο πιο όμορφος κι ο πιο λατρεμένος απ' όλα τα σκυλιά του κόσμου μαζί!
Στα παραπάνω λινκ, και γενικά στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες περί καθαροαιμίας, pedigree και σωστής πηγής για την απόκτηση σκύλου. Διάβασέ τις αν θες για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις ή για μετέπειτα χρήση.

Εννιά μηνών μεγαλομωρό και φουλ ενέργεια ε; Πως είναι η ζωή σας με τον πιτσιρίκο; Πρώτος σου σκυλάκος;
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
θα συμφωνήσω , ούτε ο δικός μου έχει pedigree και δεν με απασχολεί και καθόλου, είναι κούκλος και να τον χαίρεσαι. Έτσι κι αλλιώς από όσο ξέρω τα πιτ μπουλ βγαίνουν σε μεγάλη ποικιλία ( Ο όρος πίτ μπουλ αναφέρεται σε ορισμένες φυλές των σκυλιών - δηλαδή, το American Pit Bull Terrier, το American Staffordshire Terrier και το Staffordshire Bull Terrier, και τυχόν διασταυρώσεις μεταξύ των τριών ) εσύ έχεις δική σου κατηγορία ! τυχερέ! (y)
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Μα τις χίλιες μύτες σκύλων, του Bruno σου είναι για πολλά φιλιά! Έχεις ένα πανέμορφο ημίαιμο σκυλάκο, που αφού είναι ο δικός σου σκυλάκος φαντάζομαι είναι ο πιο έξυπνος, ο πιο όμορφος κι ο πιο λατρεμένος απ' όλα τα σκυλιά του κόσμου μαζί!
Στα παραπάνω λινκ, και γενικά στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες περί καθαροαιμίας, pedigree και σωστής πηγής για την απόκτηση σκύλου. Διάβασέ τις αν θες για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις ή για μετέπειτα χρήση.

Εννιά μηνών μεγαλομωρό και φουλ ενέργεια ε; Πως είναι η ζωή σας με τον πιτσιρίκο; Πρώτος σου σκυλάκος;

Για ποιο ομορφος δεν ξερω αλλα εξυπνος και πολυ πονηρος σιγουρα!
δεν παει ο νουσου!!! ντουρασελ...
οχι ειμαι απο χωριο και συνεχως καποιο σκυλι θα υπηρχε σπιτι και πριν απο τον μπρουνο ειχα παρει ακομη ενα σκυλο τον οποιο επηδη εφυγα στρατο αμεσως τον μεγαλωσαν οι δικοι μου και τον εχουν αυτοι τωρα!
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
το πεντιγκρι απλα αποτελει αποδειξη καθαροαιμιας,δεν ειναι αυτο που την οριζει.αν δεν υπαρχει χαρτι δεν σημαινει οτι το ζωο δεν ειναι της ρατσας του.
Αυτο ρε παιδια!! οκ δεν εχει πεντριγκρι αλλα να λεω οτι ειναι της ρατσας του η οχι//στην αρχη το ελεγα τωρα το αποφευγω
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Αυτο ρε παιδια!! οκ δεν εχει πεντριγκρι αλλα να λεω οτι ειναι της ρατσας του η οχι//στην αρχη το ελεγα τωρα το αποφευγω
γιατί να μην το λες? αν είναι πιτ μπουλ με κάτι άλλο τι πειράζει? πρέπει να πιστοποιούμε και τον σκύλο μας στον οποιονδήποτε? δε νομιζω...
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
γιατί να μην το λες? αν είναι πιτ μπουλ με κάτι άλλο τι πειράζει? πρέπει να πιστοποιούμε και τον σκύλο μας στον οποιονδήποτε? δε νομιζω...
δεν πειραζει απλα θα ηθελα να ξερω!
πολλοι με ρωτανε και οχι μονο αγνωστοι αλλα δυστηχως δεν γνωριζω να τους πω.
 




lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Το pedigree μπορεί να εκδοθεί εφόσον έχει δηλωθεί μία γέννα στον κυνολογικό όμιλο της αντίστοιχης χώρας, σωστά;
λαθος
Αν δεν δηλωθεί η γέννα τα κουτάβια ναι μεν έμπρακτα ανήκουν στην φυλή αλλά στον κυνολογικό χώρο δεν θεωρούνται καθαρόαιμα και δεν μπορούν να κατέβουν σε έκθεση ή να πάρουν μέρος στο εκτροφή της φυλής, σωστά;
λαθος
Αυτό ουσιαστικά εννοώ. Σαφώς και η μη ύπαρξη pedigree δεν καταργεί την εξ αίματος συγγένεια αλλά τυπικά και επίσημα τα κουτάβια αυτά δεν μπορούν να θεωρηθούν καθαρόαιμα.
βλεπε εκτος fci
Νόμιζω πως αυτό που δημιουργέι το πρόβλημα στην συνενόηση μας ίσως να είναι ότι στην ελληνική γλώσσα όταν λέμε "καθαρόαιμο" εννοούμε "καθαρής-καταγεγραμμένης εκτροφής" και δεν αναφερόμαστε απλά στην αναπαραγωγή ατόμων της ίδιας φυλή.
με τον ορο καθαροαιμο,αναφερεσαι καθαρα στην αναπαραγωγη ατομων ιδιας φυλης.το πεντιγκρι,οπως κ εσυ λες,ειναι αυτο που θα πιστοποιησει την καθαροαιμια με την καταγραφη της στον ομιλο η και οχι,της χωρας.

Αν το σκεφτούμε διαφορετικά κινδυνεύουμε να θεωρηθούν και τα παπιμιλάδικα σαν "καθαρόαιμα" από μερικούς.
οι ενστασεις στα κωλοεργοστασια σκυλων βρισκονται στις συνθηκες κ οχι στην καθαροαιμια.οταν κατηγορουμε κατι,καλο ειναι ,τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω,να ξερουμε ακριβως την πραγματικοτητα.δεν θελω να πω σε αυτον τον καποιον που δεν ξερει τιποτα λοιπον,οτι θα παρει ημιαιμο απο πετσοπ,γιατι δεν ισχυει 100%.θα του πω την αληθεια κ το τι πραγματικα συμβαινει κ ας αποφασισει ο ιδιος τι θα πιστεψει.
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Που να σας προλάβω εσάς τους ξενύχτηδες, παιδάκι μου!!!:D
Χαθήκαμε, φίλε...

το πεντιγκρι απλα αποτελει αποδειξη καθαροαιμιας,δεν ειναι αυτο που την οριζει.αν δεν υπαρχει χαρτι δεν σημαινει οτι το ζωο δεν ειναι της ρατσας του.
Χιλιοσυζητημένο θέμα... που, τελευταία, επανέρχεται στο φόρουμ:
α) Όλο και πιο πιεστικά και από όλο και περισσότερα (νέα) μέλη...
β) Με όλο και χαμηλότερες "αντιστάσεις" και από όλο και λιγότερα (παλιά) μέλη...

Σημεία των καιρών, θα μου πεις... ο Ελληνας είναι πλέον (κυριολεκτικά) φτωχός... και, ταυτόχρονα, δεν έχει (ακόμα) χάσει την επιθυμία για την επίδειξη και για το επώνυμο...:)

Υ.Γ. Συμφωνώ, λοιπόν, Λαυρέντη, στο σχόλιό σου αυτό, αν και "ακροβατεί" οριακά...;)
Χωρίς pedigree δεν μπορεί να επιδειχθεί (στα shows της φυλής του) και δεν μπορεί να πωληθεί, παρά μόνο από όλα αυτά τα outlets που έχουμε (με βδελυγμία) καταδικάσει "εδώ μέσα" (και όχι μόνο) επί χρόνια...
Είναι σαν να θέλεις να αγοράσεις Rolex χωρίς την εγγύησή του... ή, ακόμα χειρότερα, σαν να σου χαρίσουν Rolex χωρίς την εγγύησή του...
Τι να το κάνεις το Rolex "αγνώστου πατρός"? Θα το "αγαπάς" περισσότερο, το καημένο (επειδή δεν έχει εγγύηση και "χαρτιά")? ή θα ξεγελάσεις μόνο τη γειτονιά, μιάς και τους σχετικούς δεν μπορείς να τους ξεγελάσεις? ή θα ξεγελάσεις τον εαυτό σου? ή δεν ξέρεις "από αυτά" και δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά?:whistle:

Σκόρπιες, Σαββατιάτικες σκέψεις...:)
 
  • Like
Reactions: Aslan


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Σημεία των καιρών, θα μου πεις... ο Ελληνας είναι πλέον (κυριολεκτικά) φτωχός... και, ταυτόχρονα, δεν έχει (ακόμα) χάσει την επιθυμία για την επίδειξη και για το επώνυμο...:)
Δλδ εσυ πιστευεις οτι δεν μπορει να θελει καποιος να του αρεση κατι συγκεκριμενο;;; πρεπει να το κανει για τους λογους που αναφερεις;;

και κατι ακομα που θα ηθελα να πω ειναι αποτι εμαθα απο αυτην την γεννα υπηρχαν 7 κουταβια απο τα οποια σωθικαν μονο 2 αυτα που πηρε ο φιλος μ.
αποσο ξερω η φωτο του πατερα που ανεβασα ειναι το πιτ που εχει αυτοσ ο τυπος. ψαχνει θυλικα και βρηκε εναν τσιγγανο για γεννα και κατι τρελα δεν γνωριζω ακριβως και αυτος πεταμενο το εχει σε ενα σκυλοσπιτο καπου εξω.. οτι να ναι δλδ. αποσο μου ειπε ο φιλος μου θελει να του παρει και το σκυλι κτλ κτλ
αν ενδιαφ καποιος να μαθει ας μου πει να το ψαξω και να σας πω
 
  • Like
Reactions: johnk


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εγώ, καταρχήν, να σου ευχηθώ καλοσώρισες!
Και να ευχηθώ να χαίρεσαι τον πανέμορφο κούταβό σου, με υγεία, για πολλά - πολλά χρόνια!:)

Δλδ εσυ πιστευεις οτι δεν μπορει να θελει καποιος να του αρεση κατι συγκεκριμενο;;; πρεπει να το κανει για τους λογους που αναφερεις;;
Από εκεί και πέρα, περισσότερο έκανα ένα (Σαββατιάτικο - μιάς και υπάρχει λίγος χρόνος) σχόλιο - τροφή για σκέψη, στον φίλο @lawrence-gr , που έχω να τον "δω" καιρό...

Και βέβαια όχι... σαφέστατα τα πράγματα δεν είναι "μαύρο" ή "άσπρο", αλλά μίλησα για γενική τάση... για τον μέσο όρο... για την πλειονότητα της φυλής μας...;)

Σαφώς και αν κάποιος ξέρει ΤΙ θέλει και ΓΙΑΤΙ το θέλει, όντας η εξαίρεση (δυστυχώς), ξεχωρίζει από τις "μάζες"...

Και, μιλώντας για σκύλους, ένα βασικό(τατο) κριτήριο είναι η εργασία στην οποία θέλει να "χρησιμοποιήσει" (ή να συνεργαστεί με) το σκύλο του... και, συνεπώς, η φυλή που θα επιλέξει, για να εκτελεί καλύτερα αυτή την εργασία...
 
  • Like
Reactions: lawrence-gr


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
θα συμφωνήσω , ούτε ο δικός μου έχει pedigree και δεν με απασχολεί και καθόλου, είναι κούκλος και να τον χαίρεσαι. Έτσι κι αλλιώς από όσο ξέρω τα πιτ μπουλ βγαίνουν σε μεγάλη ποικιλία ( Ο όρος πίτ μπουλ αναφέρεται σε ορισμένες φυλές των σκυλιών - δηλαδή, το American Pit Bull Terrier, το American Staffordshire Terrier και το Staffordshire Bull Terrier, και τυχόν διασταυρώσεις μεταξύ των τριών ) εσύ έχεις δική σου κατηγορία ! τυχερέ! (y)
Ναι, έτσι και τα κυνηγόσκυλα, τα τσοπανόσκυλα, κλπ....όλα σκυλιά είναι μωρέ
 




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.840
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU