Καλος σας βρηκα την γνωμη σας!!!


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Νομιζω πως εσυ εχεις ενα μικρο θεμα γενικα με τους ελληνες
Η αληθεια ειναι πως καποιοι αγαπουν τα πιτ για τους λογους που εννοεις κ συ απλα πιστευω πως οταν μιλαμε για ανθρωπους που αγαπουν την ρατσα αυτη μονο και μονο για την προσωπικοτητα τους για την ενεργεια τους για την αγαπη τους για ζωη και για την ομορφια τους τοτε πολυ απλα ολα αυτα τα σχολια στο συγκεκριμενο ποστ ειναι περιτα!
Ολη μου την ζωη ειχα αδεσποτα και αν θελετε την γνωμη μου και ο μπρουνο αδεσποτος θα ηταν σε λιγο καιρο. περι εκτροφειων τωρα ειναι απλα μια επιχηρηση γτ βλεπω πολλους εδω μεσα να τα στηριζουν αλλα απο την αλλη θα ειχαν χαθει πολλες ρατσες σκυλων αν δεν υπηρχαν αυτοι! οσο αναφορα τις εκθεσεις μορφολογιας ειναι και αυτο μια εκθεση στην οποια καποιοι βγαζουν πρωταθλητες και πουλανε ακριβοτερα! Θ ηλπιζα να υπηρχαν αγωνες για σκυλους στους οποιους θα μπορουσαν να συνεργαζονται με τους ανθρωπους και απλα να υπηρχε ανταγωνισμος δραση και διασκεδαση!
τελος ηθελα να πω πως υπαρχουν πολλες αποψεις για πολλα θεματα σχετικα με τους αγαπημενους μας φιλους αλλα κανεις δεν απαντησε στο δικο μου ερωτημα το σκυλι μου μοιαζει με πιτ η οχι;;;;(n)(y):):):):):):):):):LOL::LOL::LOL::LOL:
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Brave and johnk




Beyond Wonderland

Well-Known Member
6 Μαϊου 2013
1.108
1.753
το σκυλι μου μοιαζει με πιτ η οχι;;;;(n)(y):):):):):):):):):LOL::LOL::LOL::LOL:
Αν επαιρνες σκυλο απο ενα εκτροφειο-επιχειρηση(πολλα εκτροφεια ειναι οντως επιχειρησεις),δεν θα ειχες αυτην την απορια.Επισης ολοι αυτοι που οπως λες αγαπανε τα πιτ κτλ,ψαχνουν γαμπρους και νυφες δεξια και αριστερα,ειτε "American Pit Bull Terrier, το American Staffordshire Terrier και το Staffordshire Bull Terrier" και στο τελος ζουνε τα 2 απο τα 7 κουταβια της γεννας.
 
Last edited:


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Αν επαιρνες σκυλο απο ενα εκτροφειο-επιχειρηση,δεν θα ειχες αυτην την απορια.Επισης ολοι αυτοι που οπως λες αγαπανε τα πιτ κτλ,ψαχνουν γαμπρους και νυφες δεξια και αριστερα,ειτε "American Pit Bull Terrier, το American Staffordshire Terrier και το Staffordshire Bull Terrier" και στο τελος ζουνε τα 2 απο τα 7 κουταβια της γεννας.
Εχεις δικιο αλλα θελω να πω εδω πως τπτ απο τα 2 δεν ειναι σωστα! ουτε να πουλας ψυχες ουτε να σκοτωνεις!
το οτι ενας σκυλος ζευγαρωνει ειναι στην φυση του και δυστυχως δεν μπορουμε να μπουμε στο κεφαλι του καθε ανεγκεφαλου!
Αλλο η επιθυμια μου να παρω πιτ και αλλο τι πηρα μην τα μπερδευεις! γνωριζω πολυ καλα τι εχω παρει και τι εχω σωσει φιλε μου μια απλη ερωτηση εκανα πως πας στην πολη!
 


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
1) Νομιζω πως εσυ εχεις ενα μικρο θεμα γενικα με τους ελληνες...

2) Η αληθεια ειναι πως καποιοι αγαπουν τα πιτ για τους λογους που εννοεις κ συ...

3) ...αλλα κανεις δεν απαντησε στο δικο μου ερωτημα το σκυλι μου μοιαζει με πιτ η οχι;...
1) Αν παραμείνεις καιρό στο φόρουμ, θα καταλάβεις ότι δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους Ελληνες... και, ταυτόχρονα, έχω σε πολλά θέματα, αλλά όχι μόνο με τους Ελληνες... ακόμα και με τον εαυτό μου και διάφορες εκφράσεις του έχω πρόβλημα...;)

2) Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν εννόησα κανένα λόγο... εσύ το υποψιάστηκες, μιάς και το pitbull έχει "βαριά φανέλα"...
Αντίθετα, πιστεύω ότι το pitbull είναι από τις πιο αξιαγάπητες - ανθρωποκεντρικές φυλές... και λατρεύω τις ανθρωποκεντρικές φυλές... και ένας από τους (ελάχιστους!) λόγους που δεν έχω pitbull, είναι γιατί έχει τρομερή ενεργεια να εκτονώσει... και εγώ είμαι γέρος, "παιδάκι μου"...:D

3) Ναι... μοιάζει με pitbull!:)
 


Χριστόφορος_Καρ

Well-Known Member
15 Ιουνίου 2015
510
445
Αθήνα
Άσχετο αλλά κάποια στιγμή κάπου είχε πάρει το μάτι μου (δεν θυμάμαι που) κουτάβι το οποίο το εκτροφείο έλεγε...
με πετιγκρι πχ 1,200€, χωρίς 900€ τιμές στην τύχη έβαλα γτ δεν θυμάμαι. Μου είχε κάνει εντύπωση η διαφορά τιμής.


Καλώς ήρθες φίλε!
Μην ασχολείσαι με τίποτα, δώσε όσα μπορείς στον σκύλο και θα είναι τέλειος.
Καλύτερα ένας οποιοδήποτε σκύλος και δουλεμένος παρά ο καλύτερος μορφολογικά και παρατημένος ;)
 
  • Like
Reactions: $Bruno$


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
...με πετιγκρι πχ 1,200€, χωρίς 900€ τιμές στην τύχη έβαλα γτ δεν θυμάμαι. Μου είχε κάνει εντύπωση η διαφορά τιμής.
Είχε ακριβό γραφίστα!
Όντως είναι πολλά λεφτά τα 300€ για να κάνει ο γραφίστας ένα καλό pedigree...:p:D
 
  • Like
Reactions: Aslan and sea-mol


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
όπως βλέπω στο αρχικό σου post ήθελες ένα πιτ χρόνια αλλά δεν μπρορούσες να ανταπεξέλθεις οικονομικά, ίσως αυτό που σου έδωσαν να μην είναι το σκυλάκι που ονειρευόσουν, ίσως να μην είναι καθαρόαιμο, ίσως να μην ξέρεις πως να το περιγράψεις ακριβώς σε κάποιον που θα σε ρωτήσει, ίσως πολλά... το βασικό για μένα είναι αυτό που αναφέρεις στο τέλος ότι το κουτάβι έχει αλλάξει τη ζωή σας. Έχεις και εσύ την ευκαιρία να αλλάξεις / φτιάξεις τη δική του ζωή κάνοντας την όσο καλύτερη γίνεται και σίγουρα ο σκύλος σου δεν θα ήταν καλύτερος ή δεν θα σε αγαπούσε περισσότερο αν είχε πιστοποιητικό... οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε το σκυλάκι όπως και να έχει ! :sneaky:
 
  • Like
Reactions: $Bruno$


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
1) Αν παραμείνεις καιρό στο φόρουμ, θα καταλάβεις ότι δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με τους Ελληνες... και, ταυτόχρονα, έχω σε πολλά θέματα, αλλά όχι μόνο με τους Ελληνες... ακόμα και με τον εαυτό μου και διάφορες εκφράσεις του έχω πρόβλημα...;)

2) Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν εννόησα κανένα λόγο... εσύ το υποψιάστηκες, μιάς και το pitbull έχει "βαριά φανέλα"...
Αντίθετα, πιστεύω ότι το pitbull είναι από τις πιο αξιαγάπητες - ανθρωποκεντρικές φυλές... και λατρεύω τις ανθρωποκεντρικές φυλές... και ένας από τους (ελάχιστους!) λόγους που δεν έχω pitbull, είναι γιατί έχει τρομερή ενεργεια να εκτονώσει... και εγώ είμαι γέρος, "παιδάκι μου"...:D

3) Ναι... μοιάζει με pitbull!:)

Συγνωμη αν φανικα επιθετικος.
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
όπως βλέπω στο αρχικό σου post ήθελες ένα πιτ χρόνια αλλά δεν μπρορούσες να ανταπεξέλθεις οικονομικά, ίσως αυτό που σου έδωσαν να μην είναι το σκυλάκι που ονειρευόσουν, ίσως να μην είναι καθαρόαιμο, ίσως να μην ξέρεις πως να το περιγράψεις ακριβώς σε κάποιον που θα σε ρωτήσει, ίσως πολλά... το βασικό για μένα είναι αυτό που αναφέρεις στο τέλος ότι το κουτάβι έχει αλλάξει τη ζωή σας. Έχεις και εσύ την ευκαιρία να αλλάξεις / φτιάξεις τη δική του ζωή κάνοντας την όσο καλύτερη γίνεται και σίγουρα ο σκύλος σου δεν θα ήταν καλύτερος ή δεν θα σε αγαπούσε περισσότερο αν είχε πιστοποιητικό... οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε το σκυλάκι όπως και να έχει ! :sneaky:
εισαι πολυ σωστη!!!
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Κούκλος ο κουτάβης σου και να τον χαίρεσαι.

Ερώτηση: Εχεις κάνει έρευνα για καθαρόαιμο pitbull, ξέρεις που μπορείς να βρεις, και που κυμαίνονται οι τιμές, και λες ότι δεν μπόρεσες μέχρι σήμερα, να αποκτήσεις;
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Όσον αφορά στο ερωτημά σου, μοιάζει με pit bull. Αν το' χεις με την αγγλική και σ' ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα για τη φυλή, μπορείς να ξεκινήσεις το διάβασμα εδω κι εδώ, για να δεις πώς είναι τα pit bull.

Σε όποιον ρωτάει "τι είναι" πες ότι θες, μόνο σε παρακαλώ αν ζηλέψει κανείς και θελήσει σκυλάκο που να μοιάζει με πιτάκι στείλτον να πάρει από εδώ. Ή ας μπει στο φόρουμ να του κάνουμε ταχύρρυθμα σεμινάρια "τι σημαίνει εκτροφέας - από που παίρνουμε σκύλο" :)

Πέρα απ' το γενεαλογικό δέντρο λοιπόν, πες μας πως τα περνάτε με τον κούταβο, πως είναι ο χαρακτήρας του, πως διασκεδάζετε... Με τον άλλο σκύλο σου έχουν συστηθεί;

@nanou pit bull ονομάζεται το Αμερικάνικο Πιτ Μπουλ Τεριέ και τίποτε άλλο. Το Αμερικάνικο Σταφορντσάιρ Τεριέ και το Σταφορντσάιρ Μπουλ Τεριέ είναι άλλες φυλές, οι δε τυχόν διασταυρώσεις μεταξύ των τριών είναι ημίαιμα σκυλάκια και ονομάζονται "ημίαιμα σκυλάκια".
 
Last edited:


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
Ο πατερας μοιαζει,ο γιος οχι...στα δικα μου τα ματια τουλαχιστον...
και λοιπον?
Θα σου πω τα εξης λοιπον...
να μη σε νοιαζει τι λεει ποιος κ γιατι,προσωπικα οταν με ρωτανε "τι ειναι"? απανταω "σκυλα" κ τελειωνει εκει...οποιος αναγνωρισει τι ειναι εχει καλως,οποιος δεν αναγνωρισει προβλημα του ...
παλια που απανταγα κατευθειαν με κοιταγαν με αποστροφη κ αηδια κ σχεδον ολοι αναφωνουσαν "ΤΙ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ"?...κ επειδη τα πιτακια εχουν την ιδια ασχημη φημη,ακομη κ καθαροαιμο πιτακι να ηταν το δικο σου,στην θεση σου παλι θα απεφευγα να μοιραστω περαιτερω πληροφοριες.
Το σκυλι σου αποτι καταλαβαινω ειναι αρκετα νεαρο ακομη...μπορει οταν μεγαλωσει να μοιασει περισσοτερο στον πατερα του...πιστευω (ακραδαντα) οτι 50% ειναι DNA κ 50% ειναι το περιβαλλον...πως μεγαλωνει το σκυλι,που μεγαλωνει,με ποση προσοχη,τι σοι παροχες κλπ κλπ
(ειχα την τυχη πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα να δω απο κοντα μια αδελφη της Ηρας...δεν ειχαν καμια σχεση,ηταν πιο ψηλη μεν...αλλα μονο αυτο...κατα ταλλα οχι απλα δεν εμοιαζαν αλλα επρεπε λιγακι να τις περιεργαστεις παραπανω για να αποφανθεις οτι ανηκουν κ στην ιδια φυλη...)

Οσον αφορα τα πιτμπουλ κλπ
The American Pit Bull Terrier is one of the so-called bully breeds often labeled a pit bull. In fact, "pit bull" isn't a breed, but a term used to describe the American Pit Bull Terrier, the Bull Terrier, the American Staffordshire Terrier, and the Staffordshire Bull Terrier.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Στάφι, πιτ και αμσταφ προέρχονται από μια κοινή ομάδα προγόνων. Απο κει και πέρα, η κάθε φυλή εξελίχθηκε διαφορετικά ανάλογα με τη χρήση της και την κατεύθυνση που θέλησαν να δώσουν οι εκτροφείς της. Έτσι έχει επικρατήσει πολλά χρόνια πλέον ο διαχωρισμός τους ως προς τη μορφολογία, τα χαρακτηριστικά, τη χρήση και την ιστορία, με ότι συνεπάγεται καθένας απ' αυτούς τους διαχωρισμούς. Ο όρος πιτ μπουλ αναφέρεται σε φυλή, και όχι συνεκδοτικά σε "τύπο". Συγγενείς και οι τρεις μεν, διαφορετικές στα σημεία δε.
 
Last edited:


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Άσχετο αλλά κάποια στιγμή κάπου είχε πάρει το μάτι μου (δεν θυμάμαι που) κουτάβι το οποίο το εκτροφείο έλεγε...
με πετιγκρι πχ 1,200€, χωρίς 900€ τιμές στην τύχη έβαλα γτ δεν θυμάμαι. Μου είχε κάνει εντύπωση η διαφορά τιμής.


Καλώς ήρθες φίλε!
Μην ασχολείσαι με τίποτα, δώσε όσα μπορείς στον σκύλο και θα είναι τέλειος.
Καλύτερα ένας οποιοδήποτε σκύλος και δουλεμένος παρά ο καλύτερος μορφολογικά και παρατημένος ;)[/Q
Καλώς ήρθες στο φόρουμ!
Κούκλος ο κουτάβης σου και να τον χαίρεσαι.

Ερώτηση: Εχεις κάνει έρευνα για καθαρόαιμο pitbull, ξέρεις που μπορείς να βρεις, και που κυμαίνονται οι τιμές, και λες ότι δεν μπόρεσες μέχρι σήμερα, να αποκτήσεις;

Ναι εχω κανει μια ερευνα λιγο παλιοτερα.
Οταν ακουω 500-600 αλλοι αποσο θυμαμαι για amstaff ηθελαν κοντα στο 1000αρικο πιστευω ειναι παραλογο οσο και αν αξιζουν τα χρηματα γιαυτο που κανουν
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.886
Για amstaff συζητάμε ή για pitbull;

Τι ξέρεις, για το πως διαμορφώνονται οι εκτροφικές τιμές των καθαρόαιμων σκύλων;
 
  • Like
Reactions: sea-mol


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Ο πατερας μοιαζει,ο γιος οχι...στα δικα μου τα ματια τουλαχιστον...
και λοιπον?
Θα σου πω τα εξης λοιπον...
να μη σε νοιαζει τι λεει ποιος κ γιατι,προσωπικα οταν με ρωτανε "τι ειναι"? απανταω "σκυλα" κ τελειωνει εκει...οποιος αναγνωρισει τι ειναι εχει καλως,οποιος δεν αναγνωρισει προβλημα του ...
παλια που απανταγα κατευθειαν με κοιταγαν με αποστροφη κ αηδια κ σχεδον ολοι αναφωνουσαν "ΤΙ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ"?...κ επειδη τα πιτακια εχουν την ιδια ασχημη φημη,ακομη κ καθαροαιμο πιτακι να ηταν το δικο σου,στην θεση σου παλι θα απεφευγα να μοιραστω περαιτερω πληροφοριες.
Το σκυλι σου αποτι καταλαβαινω ειναι αρκετα νεαρο ακομη...μπορει οταν μεγαλωσει να μοιασει περισσοτερο στον πατερα του...πιστευω (ακραδαντα) οτι 50% ειναι DNA κ 50% ειναι το περιβαλλον...πως μεγαλωνει το σκυλι,που μεγαλωνει,με ποση προσοχη,τι σοι παροχες κλπ κλπ
(ειχα την τυχη πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα να δω απο κοντα μια αδελφη της Ηρας...δεν ειχαν καμια σχεση,ηταν πιο ψηλη μεν...αλλα μονο αυτο...κατα ταλλα οχι απλα δεν εμοιαζαν αλλα επρεπε λιγακι να τις περιεργαστεις παραπανω για να αποφανθεις οτι ανηκουν κ στην ιδια φυλη...)

Οσον αφορα τα πιτμπουλ κλπ
The American Pit Bull Terrier is one of the so-called bully breeds often labeled a pit bull. In fact, "pit bull" isn't a breed, but a term used to describe the American Pit Bull Terrier, the Bull Terrier, the American Staffordshire Terrier, and the Staffordshire Bull Terrier.
η αληθεια ειναι οτι του εδωσα οτι μου ελεγε ο κτηνιατρος σε θεμα φαγητου.
απο γυμναστικη ξεκινησα να τον εχω μαζι μου απο τον 6 μηνα και μετα οταν παω για τρεξιμο.
δεν τον εβαλα ουτε να τραβαει λαστιχα ουτε να κρεμιεται απο δεντρα οπως εχω δει κατι παραδειγματα στο ιντερνετ (μπορει να μην ειναι καθαροαιμο αλλα εχει εξισου πολυ δυνατο σαγονι)
Δεν ξερω φιλε μου εχουμε ακομα 3 μηνες μπροστα μας αν και νομιζω δεν θα δουμε μεγαλη διαφορα
 


$Bruno$

Active Member
20 Φεβρουαρίου 2016
37
16
34
Για amstaff συζητάμε ή για pitbull;

Τι ξέρεις, για το πως διαμορφώνονται οι εκτροφικές τιμές των καθαρόαιμων σκύλων;
απλα το ειπα γτ ειχα ρωτησει και για amstaff. Γνωριζω και ετυχε να συνατησω και μερικα θεματα στο φορουμ μην κανεις τον κοπο να τα ξαναπεις///
το προβλημα μου ειναι οτι πλεον το κοινο στο οποιο απευθυνονται εχει τα μισα εσοδα απο αυτα που ξεραμε ολοι μας///ας ηρεμησουν λιγο. απλα δεν εχει νοημα πλεον να το συζηταμε γτ ειναι απαρετητοι οσο κι αν δεν μου αρεσουν οι τιμες που πουλανε!
 


Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
@lawrence-gr
Με κάλυψε πλήρως ο johnk!
Που θα πάει θα κατέβω από το ρόζ συννεφάκι μου!:D

@$Bruno$ Αν αυτά τα χρήματα φαίνονται πολλά για ένα σκύλο μπορεί κάποιος πάντα να υιοθετήσει από την σελίδα που σου είπε το μέλος sis στο post #33. Μία γέννα για να γίνει σωστά κοστίζει πάραπάνω από τα χρήματα που αναφέρεις αν θές διάβασε εδώ.
 


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
....
δεν τον εβαλα ουτε να τραβαει λαστιχα ουτε να κρεμιεται απο δεντρα οπως εχω δει κατι παραδειγματα στο ιντερνετ (μπορει να μην ειναι καθαροαιμο αλλα εχει εξισου πολυ δυνατο σαγονι).....
Πολλή προσοχή στη γυμναστική (και δεν παίζει κανενα ρόλο η καθαροαιμία), ο μικρός σου ακόμα είναι κουτάβι και δε θέλεις ούτε να καταπονηθεί, ούτε να τραυματιστεί. Τα βιντεάκια μερικές φορές είναι "επικίνδυνα" με την έννοια ότι δείχουν μόνο το τελικό αποτέλεσμα και όχι την προετοιμασία (ειδικός εξοπλισμός, προπόνηση με σταδιακή αύξηση έντασης, καθημερινότητα σκύλου κλπ). Απολαύστε τις βόλτες σας και τα "απλά" παιχνίδια, και πάντα με προσοχή - εσύ ξέρεις ποια είναι τα όρια κι οι αντοχές του σκύλου σου.
 
  • Like
Reactions: Orilis and Aslan


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.839
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU