Καλώς σας βρήκα και γω έστω και μ΄αυτό τον τρόπο


chris6060

Member
31 Μαρτίου 2013
8
0
Κατ αρχάς χαιρετίζω το φόρουμ και ελπίζω να με βοηθήσει στο πρόβλημά μου. Δεν περίμενα ποτέ ότι θα γραφόμουν μέλος σε τέτοιο φόρουμ όχι γιατί δεν αγαπώ τα σκυλιά αλλά γιατί ποτέ δεν είχα. Αυτό κυρίως γιατί δεν ήθελα σκύλο για μέσα στο σπίτι αφού μένω σε πολυκατοικία.
Η μικρή μου κόρη όμως έχει μεγάλη αγάπη με τα ζώα κυρίως γατιά και σκυλιά και πάντα ζητάει με κάποιο τρόπο να πάρουμε ένα σκύλο. Όμως εγώ τις λέω ότι κάποιος πρέπει να είναι υπεύθυνος για το σκύλο και όταν μεγαλώσει και θα είναι σε θέση να τα φροντίζει τότε να πάρει.
Μέχρι τώρα όλα ήταν καλά όμως συνέβη κάτι και τώρα είμαι σε αδιέξοδο. Χθές κάναν στο εξοχικό βόλτα με το ποδήλατο με τη μαμά της και βρήκαν σε μια σακούλα 9 κουταβάκια. Προφανώς κάποιος ασυνείδητος τα είχε πετάξει. Είναι τόσο μικρά που θα έλεγε κανείς ότι μοιάζουν με μεγάλα ποντίκια. Μόλις τα είδε η μικρή πήγε κοντά και άρχισε να κλαίει για να πείσει τη μαμά της να τα πάρουν.
Τελικά τα πήραν και τώρα τα έχω στο σπίτι. Πήραμε και ένα μπιμπερό αλλά είναι μεγάλο και δεν μπορούν να το βάλουν καλά καλά στο στόμα. Να φανταστείτε ακόμα ο λώρος δεν έχει φύγει. Τα πέντε δεν είναι και τόσο ζωηρά και δεν ξέρω αν θα βγάλουν την νύχτα. Το θέμα είναι πως δεν μπορούμε να τα δώσουμε να πιούνε γάλα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν μικρά μπιμπερό για κουταβάκια.

Αν τυχόν τα καταφέρουμε και επιβιώσουν κάποια ίσως μετά βρούμε τρόπο να δώσουμε μερικά...

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
 




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
δεν κανει το δικο μας γάλα για τα κουτάβια, πρεπει να πίνουν ειδικό γάλα.Κάποια στιγμη που είχα βρεί ένα αι ηταν βραδυ Κυριακής ο γιατρος μου ειχε πει γάλα με ρυζάλευρο νομίζω αλλά δεν είμαι σίγουρη για τις δοσεις αν ξέρει κάποιο αλλο μέλος ας δωσει την αναλογία.
Ρίξε μια ματιά εδώ :

http://www.dogforum.gr/v3/υγεία.ασθένειες-17/help.φροντίδα.κουταβιού.λίγων.ημερών-5921/
 
Last edited:


chris6060

Member
31 Μαρτίου 2013
8
0
Δώσε με σύριγγα!!ΧΩΡΙΣ την βελόνα εννοείται!!
Κάναμε μια προσπάθεια αλλά δεν το κατάπιναν το γάλα και χύνονταν. θέλει προσπάθεια και αυτό.. πρέπει να τους κρατάς το στόμα κλειστό;; φοβάμαι μην πνιγούν..πιστεύω ένα μπιμπερό με μικρή θηλή θα ήταν η λύση.
 


matilda

Well-Known Member
16 Ιουλίου 2007
1.431
1.022
Υπαρχει ειδικο μπιμπερο και γαλα για κουταβομωρα στα πετ σοπ.
 


chris6060

Member
31 Μαρτίου 2013
8
0
το δίνω αραιωμένο με νερό, χλιαρό και κάθε 3-4 ώρες ..αλλά δεν πολυπίνουν, μάλλον θέλει όπως λεει η φίλη ειδικό γάλα.

πρέπει να είναι 5-8 ημερών το πολύ..
αν μπορέσω θα βάλω καμια φωτό..
 
Last edited:




vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
κράτα τα ζεστά , προσπάθησε να τους δωσεις λιγο γάλα αν δεν μπορέσεις κράτα ζεστά και στεγνα μέχρι το πρωι που θα ανοίξουν τα petshop.
Βαλτα σε μια κούτα και φτιάξε θερμοφόρες απο πλαστικά μπουκάλια με χλιαρο προς ζεστο νερό (όχι πολυ καυτό όμως πρόσεχε) αν είναι πολυ ταλαιπωρημενα δεν θα έχουν κουράγιο να πιουνε γάλα, αν είναι εντάξει μέχρι το πρωι μη τα ταίσεις πολλή στην αρχή γιατι αν έχουν μείνει ώρες νηστικά θα τα πειράξει, λίγο και συχνά .
 


Estranged

Well-Known Member
10 Ιουλίου 2012
5.552
6.983
Ο τρόπος να τα ταϊσεις με τη σύριγγα είναι να τη βάλεις καλυτερα στο πλάι-πίσω του στόματος, εκεί που τελείωνει μια ελαφριά εσοχή, πιο μαλακό μέρος αν το ψηλαφίσεις, το νου σου να μπει η άκρη της σύριγγας εκεί και να μη χύνεται έξω το γάλα. Και να πατάς τόσο μαλακά τη σύριγγα ώστε να πέφτει ελάχιστο γάλα σε κάθε πάτημα, τόσο μαλακά που σχεδόν να μην καταλαβαίνεις ότι το πατάς. Να τρέχει σταγόνα-σταγόνα και να το κάνεις αργά αργά με πάαρα πολλή υπομονή ώστε υπάρχει απόσταση ανάμεσα στις σταγόνες αυτές που δίνεις. Στην ουσία έτσι θα μπορούν (ελπίζω) να κατεβάζουν λίγο λίγο γάλα τη φορά χωρίς να πολυχρειαζεται να καταβάλουν προσπάθεια να καταπιούν ιδιαίτερα και χωρίς να τα "πνίξεις".
 


stamatia

Well-Known Member
6 Ιουνίου 2009
5.371
2.994
Καλήμέρα ! Είναι πάαααααρα πολύ μικρά. Πήρες ειδικό γάλα ?
(δεν έχω καταλάβει και ποιός τα βρήκε.... γιατί λες η μικρή σου κόρη...και μετά ότι έκανε βόλτα με την μαμά της..).
Ελπίζω να τα καταφέρουν :(
 




chris6060

Member
31 Μαρτίου 2013
8
0
Ναι ο μπαμπάς είμαι εγώ, η γυναίκα μου με την κόρη μου βρήκαν τα κουταβάκια...Είναι πολύ εξασθενημένα σήμερα το πρωΐ...πήγα πήρα μπιμπερό για κουτάβια και ειδικό γάλα..και τώρα προσπαθούμε να τα ταΐσουμε..
Άντε να δούμε...
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.651
19.885
Διάβασε το θέμα με τα σκουπιδοκούταβα που σου έβαλαν παραπάνω.
Θα σας βοηθήσει πολύ.

Μπράβο σας, που δεν τα προσπεράσατε. Δες τα link και ότι απορία έχεις, θα σε βοηθήσουμε όπως μπορούμε.

Είναι πολύ σημαντικό να τα κρατάτε ζεστά και σε σχετικά αποστειρωμένο περιβάλλον.
 


chris6060

Member
31 Μαρτίου 2013
8
0
Δεν πολυπίνουν γάλα, 40cc όλα μαζί. Τώρα έχουν ηρεμήσει λίγο. Ευχαριστώ για την βοήθεια. Θα πρέπει να συνηθίσουν το γάλα σιγά σιγά. Θέλει αρκετή υπομονή.
 






Hlianna

Well-Known Member
19 Δεκεμβρίου 2009
1.567
647
Δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε καν απλή...
τοτε μπουκαλι με ζεστο νερο τυλιγμενο σε μια πετσετα για να εχουν ζεστη!
και πρεπει οπωσδηποτε να παρετε γαλα ειδικο για κουταβια!

ευχομαι ολα να πανε καλα
 


Alexia

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2008
6.350
202
65
Brussels
dolceconspirito.com
Το ιδανικό θα ήταν να βρεις μια μη στειρωμένη σκύλα να τα υιοθετήσει.


  1. Τα κρατάς ζεστά. Η θερμοκρασία στην κούτα πρέπει να είναι +/-28°C

  2. Τα ταΐζεις κάθε 3 ώρες και μετά τους τρίβεις ποπό και πιπί με μια γάζα ή ένα μπαμπάκι με λίγο χλιαρό νερό για να κάνουν τις ανάγκες τους.

    Κανονικά χρειάζονται την πρώτη εβδομάδα 9 γεύματα την ημέρα, 7 την ημέρα και 2 την νύχτα, την δεύτερη 8, 7 την ημέρα και 1 την νύχτα και μετά 6.

    Την πρώτη εβδομάδα χρειάζονται περίπου 15cal/100g, την δεύτερη 17cal/100g, την τρίτη 19cal/100g, από την τετάρτη και μετά 20-25 cal/100g

    Επειδή είναι πολλά θα ήταν προτιμότερο να τα ταΐσεις με σωληνάκι (γαστρικό καθετήρα) κατευθειαν στο στομάχι.



    Στις 3 εβδομάδες μπορούν να αρχίσουν να τρώνε τροφή μουλιασμένη ή κιμά.Από τη 6η εβδομάδα αρκούν 4 γεύματα την ημέρα.
  3. Τα ζυγίζεις κάθε μέρα την ίδια ώρα. Τις πρώτες μέρες ίσως και πιο συχνά για να δεις αν τρώνε.
    Ενδεικτικά, τα κουτάβια που αναπτύσσονται κανονικά πολλαπλασιάζουν το αρχικό τους βάρος
    x 2 σε 8 - 10 ημέρες
    x 3 σε 21 ημέρες
    x 4 - 5 σε 30 ημέρες|
  4. Την πρώτη αποπαρασίτωση την κάνεις στις 2-3 εβδομάδες. Το πιο αποτελεσματικό είναι το χάπι milbemax για κουτάβια άνω των 500 γρ
    Μετά κάθε 2 εβδομάδες μέχρι να γίνουν 2 μηνών. Από 3-6 μηνών μια φορά το μήνα.
 


chris6060

Member
31 Μαρτίου 2013
8
0
τοτε μπουκαλι με ζεστο νερο τυλιγμενο σε μια πετσετα για να εχουν ζεστη!
και πρεπει οπωσδηποτε να παρετε γαλα ειδικο για κουταβια!

ευχομαι ολα να πανε καλα
Καλή ιδέα τόκανα ήδη ευχαριστώ. Ναι, έχω πάρει ειδικό γάλα για κουταβια.
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Πώς πάνε τα μικρά?

Κουτάβια νεογέννητα (φτου φτου) δεν μου έχουν τύχει, αλλά τις τελευταίες φορές που χρειάστηκε να φροντίσω νεογέννητα γατιά, χρησιμοποιούσα για θέρμανση απλή λάμπα πυρακτώσεως (πορτατίφ, ή ακόμα πιο βολικό μικρό φωτιστικό σε "μανταλάκι"). Τα γατάκια βέβαια έχουν σαφώς μικρότερο όγκο από τα κουτάβια, αλλά για αρχή μάλλον όλο και κάτι θα κάνει, έστω και συμπληρωματικά. Το καλό είναι ότι εκπέμπει σταθερά ζέστη, σε αντίθεση με τα μπουκάλια που θέλουν συνεχώς αλλαγή.
 


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.820
Μέλη
19.924
Νεότερο μέλος
ALEXANDRA MOSCHOU