Καναδέζικο Λυκόσκυλο - White Shepherd




Sirkos

Well-Known Member
1 Αυγούστου 2012
2.329
668
Νεα σμυρνη
Και που βρίσκει κάποιος τον πατερα εαν ειχε γίνει η διασταυρωση στο εξωτερικο?
Το ΚΟΕ που θα εχει εκδόσει pedigree που ξερει? Ή ...δεν ξερει ...
Τη μητερα ,λογικα, θα τη βρεις με τα κουταβια (κατι ξερω κι εγω...)
Εκει δυσκολευουν τα πραματα για να τα ελενξεις αλλα οχι πως δε γινεται απλα θα χασεις χρονο και ισως και χρημα
 
  • Like
Reactions: dimitris_27


sea-mol

Well-Known Member
18 Μαρτίου 2011
6.882
8.847
Πρέβεζα
Τα δείγματα από Ελλάδα, τα συγκεντρώνει κτηνίατρος που τα σφραγίζει με τον αριθμό του microchip και τα στέλνει Αγγλία.
Μπορείς να συνεννοηθείς με κτηνίατρο του εξωτερικού να πάει ο επιβήτορας για αίμα και να στείλει σφραγισμένο δείγμα Αγγλία για σύγκριση με τα δείγματα από Ελλάδα, το κόστος θα είναι το ίδιο.
Αν σου αρνηθεί ο εκτροφέας, κάποιο λάκο έχει η φάβα.
Κατά τα άλλα, υπάρχουν λύσεις για τον ιδιοκτήτη που ψάχνει, εκτός αν αυτό που ψάχνει είναι δικαιολογίες.
(δικαιολογίες πάντα βρίσκονται πιο εύκολα από λύσεις :whistle: )
 


Ran Tan Plan

Well-Known Member
5 Φεβρουαρίου 2011
515
292
Αθήνα
Αφήστε, θα ξαναμπώ σε 2-3 μέρες. Μπορεί να σας κάτσει, καμμιά λύση για τα petigree, μέχρι τότε!
Αλλοίμονο, τέτοια θέματα, που αλλάζουν την ζωή μας, πρέπει να τα "αναλύουμε"!
 
Last edited:




Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Ποιος πιστοποιεί το "καθαρόαιμο"?
Ο ΚΟΕ ή ο εκτροφέας?
Ή ο ΚΟΕ πιστοποιεί τον εκτροφέα κι ο εκτροφέας το σκυλί?
Το δε πιστοποιητικό είναι Ελληνικό ή ξένο?
Το ξένο πως το κάνεις verify ?
Καθαρόαιμος είναι ο σκύλος που έχει pedigree.
Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.

Η καθαροαιμία δεν πιστοποιεί ΟΥΤΕ την υγεία, ΟΥΤΕ την μορφολογία, ΟΥΤΕ τον χαρακτήρα.

Στην Ελλάδα - και με εξαίρεση κάποιους ομίλους - ΟΛΟΙ οι καθαρόαιμοι σκύλοι (κουτσοί, στραβοί) μπορούν να μπουν στην αναπαραγωγή και να δώσουν κουτάβια καθαρόαιμα.

Για να βγάλει pedigree ένας σκύλος πρέπει ΚΑΙ οι 2 γονείς να έχουν pedigree.
Αν η γέννα έγινε στην Ελλάδα υπεύθυνος να βγάλει pedigree είναι ο ΚΟΕ με την διαδικασία που διάβασες.
Αν η γέννα έγινε στο εξωτερικό δηλώνεται στον ΕΚΕΙ αντίστοιχο κυνολογικό όμιλο.
Αν καθαρόαιμο κουτάβι γέννας που έγινε στο εξωτερικό, έρθει στην Ελλάδα, το pedigree γίνεται export από εκεί και αφού το δώσεις στον ΚΟΕ και ελεγχθεί δίδεται ΒΕΚ και σου επιστρέφεται.

Εγώ λοιπόν ο άσχετος που για τον χ ψ λόγο (λαλακια, παραξενιά το ότι) θέλω να πάρω καθαρόαιμο σκύλο, ποια είναι τα βήματα που πρέπει να κάνω (1,2,3....) και τι πρέπει να τσεκάρω μετά από κάθε βήμα για να προχωρήσω στο επόμενο?
Διαβάζεις, διαβάζεις και ξαναδιαβάζεις για την φυλή που σε ενδιαφέρει και παρακολουθείς εκτροφείς Ελληνες - αν υπάρχουν - και ξένους. Με όπλο σου την γνώση που θα αποκομίσεις διαβάζοντας, θα είσαι πλέον σε θέση να ξεχωρίσεις σκύλους και εκτροφείς.
Αλλη λύση δυστυχώς δεν υπάρχει.
Αν δεν θέλετε, το βρίσκεται κουραστικό, χρονοβόρο και πολυέξοδο, υπάρχουν εκατομμύρια αδέσποτα που αναζητούν ένα σπιτικό.
Αλλιώς επιβραβεύουμε τους λάθους ανθρώπους.

Αλλά δυστυχώς η βιασύνη είναι κακός σύμβουλος.
Οπως λέει και ο Κώστας αν "σκύλο θέλω τώρα τον θέλω" είναι πολύ εύκολο να πέσεις στην παγίδα.



Πως πιστοποιείται ότι το κουταβι που παίρνεις, είναι των γεννητόρων που αναφέρονται στο πεντιγκρι;
Δεν πιστοποιείται Γιάννη μου, παρά μόνο με DNA test γονιών και κουταβιών.
 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Πιστεύω ότι ένα τόπικ με τα βήματα που πρέπει να κάνει κάποιος 1,2,3 ,
τους ελέγχους μετά από κάθε βήμα ,θα ήταν πολύ χρήσιμο ,ειδικά για τις περιπτώσεις που κάποιος "βιαστικός" θέλει σκύλο που ΔΕΝ υπάρχουν εκτροφείς εδώ στην Ελλάδα!

Εμένα για παράδειγμα , ένα τέτοιο τόπικ όχι του στύλ ΜΗΝ κάνετε αυτό ή ΜΗΝ κάνετε το άλλο, αλλά με ΚΑΝΤΕ αυτό και ΚΑΝΤΕ εκείνο ,ίσως να με είχε βοηθήσει. Ισως

Γιατί όταν έψαχνα εγώ , ένα από τα πρώτα πράγματα που έκανα ήταν να μπω να διαβάσω εδώ μέσα (στο google σας βρήκα αλλά τότε το forum ήταν κλειστό)

Είχα δει το συγκριμένο τόπικ αλλά δεν είδα να υπάρχει απάντηση πουθενά για εκτροφέα εδώ στην Ελλάδα (προφανώς κι ο …φίλος εκτροφέας από Λαμία , 25 χρόνια δεν είχε δει το τόπικ ή/και δεν …ήξερε την ύπαρξη του forum)

Τέλος πάντων, σε 16-17 χρόνια που θα ξαναπάρω σκυλί ΔΕΝ θα κάνω το ίδιο λάθος!

@ Sirkos

Τελικά βλέπεις οτι μπορούμε και να μιλήσουμε πολιτισμένα.
Άσε που μπορεί να βγούμε και γνωστοί...
Κώστας από Ν. Σμύρνη εσύ, Κωστής από Ν. Σμύρνη εγώ ....εαν είσαι γύρω στα 50 (εγώ είμαι 49) τότε δεν μπορεί ...κάπου θα γνωριζόμαστε...

Παλουκι.... ακροβάτισσα ...γουινκ....
 












Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Πιστεύω ότι ένα τόπικ με τα βήματα που πρέπει να κάνει κάποιος 1,2,3 ,
τους ελέγχους μετά από κάθε βήμα ,θα ήταν πολύ χρήσιμο ,ειδικά για τις περιπτώσεις που κάποιος "βιαστικός" θέλει σκύλο που ΔΕΝ υπάρχουν εκτροφείς εδώ στην Ελλάδα!
Κώστα η γέννα προγραμματίζεται για έναν και μοναδικό σκοπό: τη δημιουργία του ιδεατού. Ακούγεται αρκετά ρομαντική σαν σκέψη για όσους δεν έχουν ασχοληθεί, αλλά είναι υπέροχο το συναίσθημα να προσπαθείς να συγκεντρώσεις όλα τα επιθυμητά χαρακτηριστικά σε έναν πρωτίστως υγιή σκύλο.
Ολα αυτά δυστυχώς δεν είναι μετρήσιμα και δεν αποτυπώνονται σε 5-10 σειρές εξηγώντας τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος για να βρει τον ιδανικό.
Ούτε υπάρχει δυστυχώς κάποια "αρχή" από πάνω που να ελέγχει τους εκτροφείς και τις προθέσεις τους. Γιατί αυτό είναι το ζητούμενο. Η πρόθεση, ο σκοπός.
Συνεπώς όλα εξαρτώνται από το δικό μας ενδιαφέρον, από το δικό μας ψάξιμο.
Για να το πω πιο απλά, ένας εκτροφέας αξιολογείται ανάλογα με τις γνώσεις μας πάνω στην φυλή που μας ενδιαφέρει. Οσο πιο πολύ εμβαθύνεις σε μια φυλή, τόσο περισσότερο ξεδιαλύνει το τοπίο. Οταν είσαι στην αρχή της έρευνας, όλοι είναι καλοί.
Το κακό είναι πως ελάχιστοι έχουν την υπομονή να ψάξουν και ακόμα λιγότεροι την δύναμη να αντισταθούν σε μια γλυκύτατη χνουδόμπαλα που δίδεται ΑΜΕΣΑ.
Γιατί τότε όλα φαντάζουν ειδυλλιακά και το ψάξιμο αρχίζει αφού έρθουν αντιμέτωποι με τις πρώτες δυσκολίες.
 


28 Μαϊου 2015
8
10
42
Επειδή έχεις επίστευτο θράσος έχω να πώ ότι δεν σου είπα ποτέ ότι είχα την δεδομένη στιγμή κουτάβι που εσύ ήθελες,αλλά με ευχαριστεί το ότι έχουν καταλάβει όλοι στο φόρουμ ότι εσύ ήσουν το πρόβλημα σε όλη την υπόθεση,Το τελευταίο mail αλλά και τηλέφωνο το έλαβες τον 12/14 ουδέποτε μίλησες με κανέναν ΚΟΕ ,αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα σου δεν μου έδωσες καμμία προκαταβολή και δεν σου έδωσα ποτέ ημερομηνία παραλαβής κουταβιού για να λες ότι σε κοροιδεψα και εκτός αυτού πάψε να κρύβεσε πίσω από ένα ψευδώνυμο στο φόρουμ και να λές στα μέλη του ασάφειες.Σε ότι αφορά την ποιότητα εκτροφής βολέψου με ότι πήρες και άσε να μιλάνε για εμένα οι πελάτες μου.Επίσης παραθέτω τον παρακάτω σύνδεσμο για να ανοίξεις τα μάτια σου:http://www.fci.be/en/affixes/

Α, μπράβο, μιας και είσαι εκτροφέας της συγκεκριμένης φυλής, μπορείς να μου απαντήσεις σε με απορία μου; Τελικά ποιο ειναι το ακριβές όνομα της φυλής; Λευκός Ελβετικός Ποιμενικός μόνον ή και τα αλλα, π.χ. Αμερικανικό ή Καναδέζικο ή Λευκό Γερμανικό Ποιμενικό; Οι Αμερικανοί με έχουνε μπερδέψει τελειως. Στην Αμερική ειναι μια ξέρω που νομιζω ειναι Ευρωπαία και το λέει μόνο http://www.fci.be/en/affixes/. H άλλη που έχω δει ειναι Λευκορωσσιδα και χρησιμοποιεί όλα τα παραπάνω ονόματα.

Και γενικά γιατί μας μπερδεύουν με τα ονόματα;
Η επίσημη επωνυμία με την οποία είναι αναγνωρισμένη η φυλή από το FCI είναι Berger blanc suisse, εάν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω την ιστορία της φυλής

Συγνώμη βρε παιδιά, αλλά άλλο είναι είμαι ΜΕΛΟΣ στον ΚΟΕ και άλλο είναι ΔΗΛΩΝΩ ΓΕΝΝΑ στον ΚΟΕ.
Οποιοσδήποτε μπορεί να δηλώσει γέννα, δεν είναι ανάγκη να είναι και μέλος του ΚΟΕ.
Και αντίστοιχα μέλος του ΚΟΕ μπορεί να είναι και κάποιος που ΔΕΝ είναι εκτροφέας.

Συνεπώς δεν μπορώ να καταλάβω τί νόημα έχει το "εγγεγραμμένος στον ΚΟΕ" και για ποιο λόγο χρησιμοποιείται κατά κόρον;;
Είναι ένδειξη ήθους;
Ενδειξη ποιότητας;;;
Ενδειξη κάποιας "πιστοποίησης" ή κάποιου ελέγχου ;;;

Επίσης στις εκθέσεις μπορεί να μετάσχει ο οποιοσδήποτε και με οποιονδήποτε σκύλο - αρκεί φυσικά ο σκύλος να είναι καθαρόαιμος.
Συγνώμη έχεις απόλυτο δίκιο,είναι άλλο πράγμα μέλος του ΚΟΕ και άλλο δήλωση γέννας,εγώ προσωπικά μιλάω για δήλωση εκτροφείου και απλά αναφέρω ότι για να κάνεις δήλωση γέννας θα πρεπει τα σκυλια που ζευγάρωσαν να είναι δηλωμένα στο ΚΟΕ.
¨Όλα αυτά αναφέρονται γιατί υπάρχουν κάποιες δεσμεύσεις σε ότι αφορά στο πως θα πρέπει να παραδίδονται τα κουτάβια στους νέους ιδιοκτήτες τους.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Yorkaddict




Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Η επίσημη επωνυμία με την οποία είναι αναγνωρισμένη η φυλή από το FCI είναι Berger blanc suisse, εάν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου στείλω την ιστορία της φυλής
Ξέρεις τι υποπτεύομαι εγώ; Ότι επειδή η επίσημη ονομασία της φυλής από το FCI είναι Berger Blanc Suisse οι Αμερικάνοι δεν μπορούν να το προφέρουνε, το σκοτώνουνε και επομένως βρήκανε τις υπόλοιπες, τελείως άσχετες ονομασίες. Δυστυχώς το συνηθίζουν. :) Να δείτε πώς σκοτώνουν το όνομά μου δηλάδή, αφού οι φοιτητές μου τα φτύσανε και αποφάσισαν να με φωνάζουν Δρ. και το αρχικό γράμμα του επιθέτου μου!!!!! Διότι δεν μπορούνε να πούνε το υπόλοιπο...
 
  • Like
Reactions: ioanna a


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Ξέρεις τι υποπτεύομαι εγώ; Ότι επειδή η επίσημη ονομασία της φυλής από το FCI είναι Berger Blanc Suisse οι Αμερικάνοι δεν μπορούν να το προφέρουνε, το σκοτώνουνε και επομένως βρήκανε τις υπόλοιπες, τελείως άσχετες ονομασίες. Δυστυχώς το συνηθίζουν. :) Να δείτε πώς σκοτώνουν το όνομά μου δηλάδή, αφού οι φοιτητές μου τα φτύσανε και αποφάσισαν να με φωνάζουν Δρ. και το αρχικό γράμμα του επιθέτου μου!!!!! Διότι δεν μπορούνε να πούνε το υπόλοιπο...
Σάρα η φυλή ξεκίνησε από Γερμανία, την πήραν οι Βρετανοί, Αμερικανοί και κάποιοι εκτροφείς από τον Καναδά δίχως επίσημη ονομασία. Στο τέλος κατέληξε στην Ελβετία που από το 2002 έχει επίσημη ονομασία. Δεν είναι ότι δεν μπορούν να το προφέρουν, απλώς πέρασε και από αυτούς η φυλή και της έβγαλαν ανεπίσημο όνομα όπου επικραττεί μέχρι και σήμερα.
Όλα τα παραπάνω μέσα σε 100 χρόνια, από τον Max vom Stephanitz και μετά και με πολέμους κτλ.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Μου κανει εντύπωση διότι με τους Αυστραλεζους Ποιμενικούς συμφωνήσανε οι Αμερικανοί αμέσως και από μικρά μπλε σκυλακια που τα λέγανε και νομιζω διαφορά αλλα καταλήξαμε στην τελειως παραπλανητική σημερινή τους ονομασία που στην πραγματικότητα σημαίνει ποιμενικός που βόσκει αυστραλέζικα πρόβατα. Η πλάκα ειναι ότι αρχικά ηταν βασκικά σκυλιά που συγγένευαν με τα border και αλλα collies. Συγκεκριμένα σκυλιά μάλιστα των Πυρηναίων τα δείχνουν και σημερα στα ιστορικά της φυλής.

Πολύ μπλεγμένη κατάσταση...
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
@Sara, στο μεταφρασμένο πρότυπο της FCI στα αγγλικά η ονομασία είναι WHITE SWISS SHEPHERD DOG και έχει σε παρένθεση το Berger Blanc Suisse

FCI-Standard N° 347
WHITE SWISS SHEPHERD DOG (Berger Blanc Suisse)

http://www.fci.be/Nomenclature/Standards/347g01-en.pdf

Στο πρότυπο της FCI που είναι στα γαλλικά η ονομασία είναι BERGER BLANC SUISSE που είναι και η επίσημη ονομασία.


Το ACK δεν τα αναγνωρίζει;
Ούτε το Καναδικό;

Βλέπω πχ ένα American White Shepherd Association http://www.awsaclub.com/
το οποίο αναφέρει :
"White Shepherds may not compete in the AKC show ring but when registered as German Shepherd Dogs are eligible to take part in other AKC events such as obedience, agility and herding."

Μου κάνει εντύπωση ...

"BRIEF HISTORICAL SUMMARY: In the USA and Canada White Shepherd dogs have gradually become to be accepted as a distinct breed. The first dogs of this breed were imported to Switzerland in the early 70ies. The American male “Lobo”, whelped on 5th of March 1966, can be considered as the progenitor of the breed in Switzerland. The descendants of this male registered with the Swiss Stud Book (LOS) and other White Shepherd dogs imported from the USA and Canada, gradually multiplied. There now exists a big number of purebred over several generations White Shepherd dogs throughout Europe. These dogs have been registered as a new breed in the appendix of the Swiss Stud Book (LOS) since June 1991




 


kostillos

Well-Known Member
26 Μαϊου 2015
544
515
58
ΑΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
Καλημέρα σε όλους!

Επειδή έχεις επίστευτο θράσος έχω να πώ ότι δεν σου είπα ποτέ ότι είχα την δεδομένη στιγμή κουτάβι που εσύ ήθελες,αλλά με ευχαριστεί το ότι έχουν καταλάβει όλοι στο φόρουμ ότι εσύ ήσουν το πρόβλημα σε όλη την υπόθεση
Υπάρχουν πράγματι και όρια!!!
Λοιπόν ...δημόσιε υπάλληλε ....

Τον Ιούνιο του 14 μου είχες πει ότι θα μιλούσες με τον εκπαιδευτή από την Κερατέα για να μου δώσει πίσω την προκαταβολή που του είχα δώσει για να μου φέρει σκύλο από το εξωτερικό και να πάρω σκύλο από εσένα!!!

Πρόσεξε τι γράφεις γιατί ΕΧΩ το mail που σου έχω στείλει και σου λέω ότι πήρα πίσω την προκαταβολή κι ανοίγει ο δρόμος για να πάρω κουτάβι από το εκτροφείο σου!

ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΛΑ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΚΤΕΘΕΙΣ!!!!!!!


Το τελευταίο mail αλλά και τηλέφωνο το έλαβες τον 12/14
Από τον ΙΟΥΛΙΟ του 2014 ΕΧΩ την Bianca!!!!
Άρα για να λες ότι έχεις στείλει mail ,εσύ σε εμένα τον Δεκέμβριο του 2014 ή δεν έχεις καταλάβει με ποιον μιλάς ή....τι να πω....

Είναι δυνατόν να έχω σκύλο από τον Ιούλιο και να ενδιαφέρομαι τον Δεκέμβριο για κουτάβι.....
Εμεις οι δυο μιλουσαμε τον Ιουνιο για να παρω κουταβι απο εσενα και τη γέννα που θα έκανες.

Δευτερη φορά :
ΠΡΟΣΕΧΕ ΚΑΛΑ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΚΤΕΘΕΙΣ!!!!!!!

ουδέποτε μίλησες με κανέναν ΚΟΕ
Αυτό δεν μπορώ να το αποδείξω ότι το έκανα...
Φυσικά κι εσύ δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν το έκανα
Αλλά απλά σου λέω ότι το έκανα

αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα σου δεν μου έδωσες καμμία προκαταβολή και δεν σου έδωσα ποτέ ημερομηνία παραλαβής κουταβιού για να λες ότι σε κοροιδεψα
ωπ ωπ ...
είπα με ταλαιπώρησες κι εξήγησα το γιατί
Ε που να μου δώσεις ημερομηνία...
Που ξανακούστηκε εκτροφέας να ξέρει πότε (κι εάν) θα γεννήσει η σκύλα του!!!!
Ειδικά όταν μιλάει με πελάτη για να του δώσει κουτάβι !!

Και για να ξέρεις, εσύ βγήκες στη κουβέντα, επειδή κάποιος αμφισβήτησε ότι εγώ πριν πάρω όπως πήρα το σκυλί μου ΔΕΝ έψαξα

Άλλος σε έβγαλε στη φόρα…
Που να ‘ξερε όμως ότι τελικά έλεγα αλήθεια….

Νόμιζε ότι συνομιλούσε με …τρόλεϊ Πατήσια Κολιάτσου.

Επαναλαμβάνω.... εγώ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ σε εσένα ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΙΟΥΝΙΟΥ 2014!

Τι κάνεις τώρα ,τι είσαι , τι σκυλιά έχεις ,εάν τους δίνεις χαρτζιλίκι να πάνε σινεμά …..ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Έχω σκύλο πλέον!

και εκτός αυτού πάψε να κρύβεσε πίσω από ένα ψευδώνυμο στο φόρουμ και να λές στα μέλη του ασάφειες.

Δεν λέω ΚΑΜΟΙΑ ασάφεια! Διαφήμιση σου κάνω!!!!

Όπως έχω γράψει (ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ) εάν μου δώσει άδεια ο ADMIN κι εσύ , ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΑΛΛΗΛΟΓΡΑΦΙΑ ΜΑΣ!

Δεν θέλω να το κάνω αλλά μη με πιέζεις.....
Σταμάτα την κουβέντα γιατι θα εκτεθείς (τρίτη φορά)!
Ας πούμε ρε αδελφέ ότι ήταν μια.... άτυχη στιγμή ....μια κακή συνεννόηση ....μια δημιουργική ασάφεια ...μια .....παρεξήγηση τέλος πάντων!!!


Σε ότι αφορά την ποιότητα εκτροφής βολέψου με ότι πήρες και άσε να μιλάνε για εμένα οι πελάτες μου.

Την ποιότητα .... εκτροφής.... δεν την έκρινα γιατί όπως έχω γράψει ΔΕΝ είναι αύτη η δουλειά μου!!!

Αυτό το "βολέψου" ΔΕΝ μου άρεσε! Καθόλου δεν μου άρεσε....

Είμαι πολύ χαρούμενος με το σκυλί που έχω!
Κι εσένα σου αρέσει...πες την αλήθεια......

Κράτα αυτά που θα σου πω :
Μετά απο ΟooooΣΑ πέρασα και είδα ,είμαι ΔΥΟ φορές χαρούμενος που εν γνώσει μου έχω ένα ...."κόπρο" που μοιάζει με WHITE SWISS SHEPHERD DOG,παρά να είχα ένα WHITE SWISS SHEPHERD DOG που να ήταν κόπρος !!!