Καταστημα πετ σοπ στο ιντερνετ


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Και εμένα αυτό μου απάντησαν ότι δεν δέχονται για την ώρα αντικαταβολή, παίρνω την royal canin με διαφορά στο 12κιλο 30€ από την συνηθισμένη τιμή εδώ, πάρα πολύ μεγάλη διαφορά μέχρι τώρα. Στην τελευταία παραγγελία όμως είχαν ανεβασμένη τιμή και βρίσκω σε εγχώρια καταστήματα διαφορά 6€ που τελικά δεν αξίζει τον κόπο και την έχω στην πόρτα μου σε δύο μέρες όχι σε 10...
 
  • Like
Reactions: fani


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Να γράψω και εγώ την γνώμη μου για την zoofast.gr. Έκανα την παραγγελία στις 15 Φεβρουαρίου 12 τσουβάλια acana. Το ποσό 522€. Μου ακυρώσανε την παραγγελία λόγο μη διαθεσημότητας των τροφών. Αν και όταν τα παρήγγειλα έγραφε διαθέσιμο.
Από τότε ξεκίνησε το μαρτύριο. Με ενημερώσανε με e-mail ότι θα μου επιστραφούν τα χρήματα χωρίς να γράψουν το πότε. Εδώ και 2 εβδομάδες τους πέρνω συνέχεια τηλέφωνο και δεν μου το σηκώνει κανείς. Έχω στείλει e-mail στην Πολωνία και δεν απάντησε κανείς. Έχω στείλει 3 e-mail στην Ελλάδα και δεν πήρα απάντηση. Στο 4ο e-mail τους έγραψα ότι θα κινιθώ νομικά και μου απαντήσανε μέσα σε 5 λεπτά με θράσος ότι έχουν 14 ημέρες να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων. Από τότε τους έχω στείλει άλλα 2 e-mail και απάντηση δεν πήρα ποτέ.
Θα περιμένω μέχρι και την Δευτέρα και μετά θα το τρέξω αλλιώς το θέμα μιας και μιλάμε για πολλά λεφτά.
 


tryphon13

Well-Known Member
29 Ιουνίου 2015
180
334
ATHENS
Να γράψω και εγώ την γνώμη μου για την zoofast.gr. Έκανα την παραγγελία στις 15 Φεβρουαρίου 12 τσουβάλια acana. Το ποσό 522€. Μου ακυρώσανε την παραγγελία λόγο μη διαθεσημότητας των τροφών. Αν και όταν τα παρήγγειλα έγραφε διαθέσιμο.
Από τότε ξεκίνησε το μαρτύριο. Με ενημερώσανε με e-mail ότι θα μου επιστραφούν τα χρήματα χωρίς να γράψουν το πότε. Εδώ και 2 εβδομάδες τους πέρνω συνέχεια τηλέφωνο και δεν μου το σηκώνει κανείς. Έχω στείλει e-mail στην Πολωνία και δεν απάντησε κανείς. Έχω στείλει 3 e-mail στην Ελλάδα και δεν πήρα απάντηση. Στο 4ο e-mail τους έγραψα ότι θα κινιθώ νομικά και μου απαντήσανε μέσα σε 5 λεπτά με θράσος ότι έχουν 14 ημέρες να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων. Από τότε τους έχω στείλει άλλα 2 e-mail και απάντηση δεν πήρα ποτέ.
Θα περιμένω μέχρι και την Δευτέρα και μετά θα το τρέξω αλλιώς το θέμα μιας και μιλάμε για πολλά λεφτά.
μην ανυσηχείς θα τα πάρεις πίσω τα χρηματα σου. αλλα και εσι 522???
 


nanou

Well-Known Member
12 Νοεμβρίου 2015
130
71
51
Αθήνα
Να γράψω και εγώ την γνώμη μου για την zoofast.gr. Έκανα την παραγγελία στις 15 Φεβρουαρίου 12 τσουβάλια acana. Το ποσό 522€. Μου ακυρώσανε την παραγγελία λόγο μη διαθεσημότητας των τροφών. Αν και όταν τα παρήγγειλα έγραφε διαθέσιμο.
Από τότε ξεκίνησε το μαρτύριο. Με ενημερώσανε με e-mail ότι θα μου επιστραφούν τα χρήματα χωρίς να γράψουν το πότε. Εδώ και 2 εβδομάδες τους πέρνω συνέχεια τηλέφωνο και δεν μου το σηκώνει κανείς. Έχω στείλει e-mail στην Πολωνία και δεν απάντησε κανείς. Έχω στείλει 3 e-mail στην Ελλάδα και δεν πήρα απάντηση. Στο 4ο e-mail τους έγραψα ότι θα κινιθώ νομικά και μου απαντήσανε μέσα σε 5 λεπτά με θράσος ότι έχουν 14 ημέρες να μου κάνουν επιστροφή χρημάτων. Από τότε τους έχω στείλει άλλα 2 e-mail και απάντηση δεν πήρα ποτέ.
Θα περιμένω μέχρι και την Δευτέρα και μετά θα το τρέξω αλλιώς το θέμα μιας και μιλάμε για πολλά λεφτά.
αν έχεις πληρώσει με κάρτα μπορείς να πας στην τράπεζα σου και να κάνεις άρση πληρωμής, προσκόμισε και όλη την αλληλογραφία και ίσως βρεις άκρη πιο εύκολα έτσι...
 


gevkarinian

Well-Known Member
25 Σεπτεμβρίου 2006
208
2
Hrakleio Kritis
Επειδή κάνανε αύξηση απότομα είχανε κρατήσει ακόμα χαμηλά την τιμή στην τροφή που πέρνουμε και έτσι τα παρήγγειλα με έναν φίλο μαζί. Γι'αυτό και τα 522€. Που να ήξερα όμως.
Δεν ανυσηχώ αν θα τα πάρω ή όχι. Αν συνεχίσουν την κοροιδία έτσι θα τους κάνω καταγγελία. Με ενοχλεί πολύ η συμπεριφορά τους που μια τέτοια εταιρεία σου απαντάει μόνο όταν την απειλήσεις.
 


TARA

Well-Known Member
30 Ιανουαρίου 2009
6.168
2.985
ΑΤΤΙΚΗ
ακριβώς τα ίδια-και χειρότερα συνέβησαν σε φιλικό μου πρόσωπο....
παρήγγειλε απο την εταιρία 2 τσουβάλια Acana, έκανε κατάθεση σε λογαριασμό στην Πολωνία και ενω η πρώτη απάντηση με e-mail ήταν για επιβεβαίωση της κατάθεσης και ξεκίνημα της διαδικασίας παράδοσης της παραγγελίας, μετά απο λίγες μέρες έφτασε καινούργιο e-mail όπου της έλεγαν οτι η παραγγελία ακυρώθηκε γιατί ΔΕΝ κατεβλήθησαν τα χρήματα!
Σε επικοινωνία που είχε με την εταιρία μέχρι στιγμής δεν έχει βρεί άκρη...
και πάει και ένας μήνας απο τότε..
 




Xarilakis123652

New Member
16 Δεκεμβρίου 2015
1
0
32
Καλησπερα και απο εμενα... παραγκειλα σημερα 2 τσουβαλια origen και λογο του οτι δεν λειτουργουσε η αντικαταβολη εκανα καταθεση με καρτα... μολις εγινε η πληρωμη εκανα να μπω στο λογαριασμο μου και δεν υπηρχε ο λογαριασμος .... Μου ελεγε δεν υπαρχει τετοιο εμαιλ εβω πριν λιγο ειχα παραγκειλη και πληρωσει .... κατευθειαν τους πηρα τηλεφωνο μου ειπαν πως η παραγκελια ισχυει κανονικα .... και για τον λογαριασμο οτι ειναι ενα πρωσορινο σφαλμα.... ακομα και τωρα μετα απο 8 ωρες δεν υπαρχει ο λογαριασμος μου.... τι λετε ???να κανω?
 




Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Καλημέρα σε όλους!
Λοιπόν, επειδή οι τιμές στις τροφές έχουν πάρει την ανιούσα, τουλάχιστον στα κανονικά pet shops, αποφάσισα να στραφώ στα online. Αρχικά είπα να παραγγείλω από το zoofast, μιας και είδα ότι το αναφέρατε, αλλά δεν λειτουργεί η αντικαταβολή. Μετά από μικρή έρευνα, βρήκα το petamazon, το οποίο έχει σε καλή τιμή την τροφή του σκύλου μου (royal canin mini junior).
Έχετε καλή άποψη για το συγκεκριμένο κατάστημα ή να κοιτάξω αλλού?
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Τελικά, επειδή τα χρονικά περιθώρια είχαν στενέψει, παρήγγειλα από το petamazon με αντικαταβολή. Θετικές εντυπώσεις από το κατάστημα. Άμεση παράδοση, ενώ πήρα δωράκι και έναν κουβά για την τροφή. :p
 


eva1234

New Member
21 Απριλίου 2016
3
0
47
καλησπέρα,
το zoofast είμαι σχεδόν σιγουρη ότι πουλαει ληγμενεσ τροφεσ
κατι πρεπει να κανουμε ώστε να μη την πατησουν και αλλοι οπωσ εμεισ

το ερωτημα μου είναι, έχει κινηθεί κανεισ νομικα ???
και αν ναι βρισκεισ ακρη?
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
καλησπέρα,
το zoofast είμαι σχεδόν σιγουρη ότι πουλαει ληγμενεσ τροφεσ
κατι πρεπει να κανουμε ώστε να μη την πατησουν και αλλοι οπωσ εμεισ

το ερωτημα μου είναι, έχει κινηθεί κανεισ νομικα ???
και αν ναι βρισκεισ ακρη?
Τι εννοείς με το σχεδόν σίγουρη; Σε κάθε συσκευασία υπάρχει ημερομηνία λήξης. Ή είναι ή δεν είναι ληγμένη η τροφή.
 


eva1234

New Member
21 Απριλίου 2016
3
0
47
Τι εννοείς με το σχεδόν σίγουρη; Σε κάθε συσκευασία υπάρχει ημερομηνία λήξης. Ή είναι ή δεν είναι ληγμένη η τροφή.
Τι εννοείς με το σχεδόν σίγουρη; Σε κάθε συσκευασία υπάρχει ημερομηνία λήξης. Ή είναι ή δεν είναι ληγμένη η τροφή.
image.jpeg

Κοιτά δίπλα στη ημερομηνία λήξης ειναι σβησμένο το lot και προφανώς η ληγμένη ημερ λήξης. Το σκυλί μου έκανε συνέχεια εμετούς και διάρροια. Έπαθε γαστρίτιδα. Της έκανα δίαιτα με κοτόπουλο και ρύζι όλα πήγαν καλα. Της ξαναεδωσα τροφή και πάλι εμετούς. Τότε μου μπήκαν ιδέες και άρχισα να ψάχνομαι. Υπάρχουν πολλές αναφορές για το κατάστημα ότι πουλάει ληγμένα.

Κοιτά δίπλα στη ημερομηνία λήξης ειναι σβησμένο το lot και προφανώς η ληγμένη ημερ λήξης. Το σκυλί μου έκανε συνέχεια εμετούς και διάρροια. Έπαθε γαστρίτιδα. Της έκανα δίαιτα με κοτόπουλο και ρύζι όλα πήγαν καλα. Της ξαναεδωσα τροφή και πάλι εμετούς. Τότε μου μπήκαν ιδέες και άρχισα να ψάχνομαι. Υπάρχουν πολλές αναφορές για το κατάστημα ότι πουλάει ληγμένα.
Ανέτρεξα αμέσως στη τροφή και είδα ότι έχουν σβήσει στοιχεία όπως βλέπει και εσυ που την αναρτησα

Και δεν ειναι τυχαίο το σβήσιμο... Γιατί απ την ίδια τροφή πήρα δυο τσουβάλια και το άλλο το ίδιο ακριβώς σβήσιμο έχει.
Και ένας άλλος φίλος που έπαιρνε απο εκεί το σκυλί του παρουσίασε αίμα στα κόπρανα ποσό τυχαίο δε νομίζω ειναι απατεώνες γι αυτο έχει και τόσο μεγάλη διαφορά στη τιμή.
 
Last edited by a moderator:


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όταν γράφει BB DEC 2016 σημαίνει best before December 2016, ,δηλαδή (κατανάλωση) κατατα προτίμηση πριν τον Δεκέμβριο του 2016. Δεν μου μοιάζει ληγμένη. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι.
 


Tri

Well-Known Member
15 Μαρτίου 2016
1.201
3.141
35
Άρα έχουμε εμετούς που οφείλονται στην κατανάλωση τροφής που παρήγγειλες από το συγκεκριμένο κατάστημα και σβησμένους αριθμούς παρτίδας. Μπορείς κάλλιστα να απευθυνθείς στο τμήμα Αγορανομίας.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Όταν γράφει BB DEC 2016 σημαίνει best before December 2016, ,δηλαδή (κατανάλωση) κατατα προτίμηση πριν τον Δεκέμβριο του 2016. Δεν μου μοιάζει ληγμένη. Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι.


Ενδεχομένως να έχει υποστεί κάποιου είδους αλλοίωση από τυχόν κακές συνθήκες φύλαξης τόσο δικές τους όσο και δικές σου. Πάντως σύμφωνα με τη φωτογραφία δεν είναι ληγμένη, το μόνο σίγουρο.
 


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
@vasgial, γιατί όμως είναι σβήσμενος ο αριθμός παρτίδας; Χωρίς αυτόν τον αριθμό, πως θα ελέγξω, εγώ ο καταναλωτής ότι δεν πρόκειται για παρτίδα υπό ανάκληση;
 






Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf