Καταστημα πετ σοπ στο ιντερνετ


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Δε μιλουσα για τους Πολωνους αλλα τεσπα. Υπαρχουν ανθρωποι οπως εγω καλη ωρα που στον τοπο διαμονης τους δεν βρισκουν κατι αξιολογο για να διαθεσουν τα χρηματα τους, και οχι μονο αυτο δεν υπαρχουν καν αυτα που χρειαζομαστε. ''γιατι δεν υποστηριζετε τα πετσοπ της γειτονιας σας? της πολης σας? του νησιου σας..'' απαντησα σε αυτο της kasi, και ως συνηθως το πηγες αλλου.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
...και ως συνηθως το πηγες αλλου.

Εσύ τα «ως συνήθως» άστα γι αλλού!
Το θεμα αναφέρεται στο Πολωνικό ον λάιν καταστημα και το ποστ της Kasi αυτο το πνεύμα ειχε, πλεον του να υποστηρίζουμε κάποιο κατάστημα που υπάρχει προσωπική επαφή με τα ωφέλη της.
Αν εσύ απ όλα αυτά κατάλαβες ότι σε προέτρεψε να πάς στο διπλανο μαγαζί σου ότι κι αν είναι αυτό και να ψωνίσεις, μάλλον χρήζει δικού σου προβληματισμου και αντιμετώπισης!
 
  • Like
Reactions: l.Kyveli and mareco


Kimigaz

Well-Known Member
7 Απριλίου 2013
743
238
Goldenland
Δε μιλουσα για τους Πολωνους αλλα τεσπα. Υπαρχουν ανθρωποι οπως εγω καλη ωρα που στον τοπο διαμονης τους δεν βρισκουν κατι αξιολογο για να διαθεσουν τα χρηματα τους, και οχι μονο αυτο δεν υπαρχουν καν αυτα που χρειαζομαστε. ''γιατι δεν υποστηριζετε τα πετσοπ της γειτονιας σας? της πολης σας? του νησιου σας..'' απαντησα σε αυτο της kasi, και ως συνηθως το πηγες αλλου.
Εσύ τα «ως συνήθως» άστα γι αλλού!
Το θεμα αναφέρεται στο Πολωνικό ον λάιν καταστημα και το ποστ της Kasi αυτο το πνεύμα ειχε, πλεον του να υποστηρίζουμε κάποιο κατάστημα που υπάρχει προσωπική επαφή με τα ωφέλη της.
Αν εσύ απ όλα αυτά κατάλαβες ότι σε προέτρεψε να πάς στο διπλανο μαγαζί σου ότι κι αν είναι αυτό και να ψωνίσεις, μάλλον χρήζει δικού σου προβληματισμου και αντιμετώπισης!
Εξηγησα στα ποστ μου τι εννοουσα και γιατι δεν τιμαω το πετσοπ της γειτονιας κλπ. Απο εκει και περα μια χαρα καταλαβα το ποστ της Kasi, και ειπα την αποψη μου.
 


D

Deleted member 14614

Guest
Διάλογοι με τους τοπικούς πετσοπάδες:
Pet shop 1:
Εγώ: "Γεια σας, θα ήθελα μία αμπούλα Advantix"
Εκείνος: "Έχω, αλλά πάρε Vectra, είναι πολύ καλύτερη"
Εγώ: "Όχι, ευχαριστώ, θα ήθελα την Advantix"
Εκείνος: "Όπως θες. Ας σου ψοφήσει ο σκύλος, δικός μου είναι?"
Σφαγή μετά φυσικά.

Pet shop 2:
Εγώ: "Έχετε την τροφή Cibau?"
Εκείνος: "Όχι, αλλά έχω την Equilibrio. Κορυφαία τροφή, ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτόν τον καιρό".
Εγώ:"Καλά, εντάξει, δεν είναι κάτι τρομερό σαν τροφή. Αλλά οκ, αφού δεν έχετε τη δική μου, ευχαριστώ".
Εκείνος: "Η Cibau ειναι σκουπίδι. Πάρε την Equilibrio και θα με θυμηθείς"
Εγώ: "Δεν συμφωνώ, αλλά δεν θα την πάρω, γιατί δεν θέλω να τη δώσω στον σκύλο μου"
Εκείνος: "Γιατί? Σου λέω είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί τους τελευταίους μήνες!"
Εγώ: "Γιατί έχω διαβάσει στο Internet ότι έχει μεταλλαγμένα στοιχεία και δεν θέλω να το ρισκάρω.".
Εκείνος: "Τι? Δεν ντρέπεσαι? Θα έπρεπε να σου κάνει μήνυση για δυσφήμηση η εταιρεία! Απόδειξέ το αυτό που λες, αλλιώς δεν σε αφήνω να φύγεις!"
Σφαγής συνέχεια...

Τέλος, το τρίτο pet shop της περιοχής μου το έχει ένα ευγενέστατο παλικάρι, το οποίο, όμως έχει τρομερά υψηλές τιμές. Γι'αυτό κι αγόραζα μέχρι τώρα κυρίως μέσω online shop.

Όμως, προσωπικά, θα στηρίξω τους Πολωνούς σύντομα και θα ενημερώσω εδώ αν όλα πάνε καλά με την παραγγελία!

Edit: Προφανώς αυτά τα γράφω ως προς το γιατί να μην ψωνίσετε από την περιοχή μου, όχι από όλες! :p
 
Last edited by a moderator:




Aslan

Well-Known Member
12 Μαϊου 2014
1.024
1.882
Αθήνα, Φλύα
Νομιζω πως μπορουμε να βρουμε μια μεση λυση σε αυτο το θεμα! Δηλαδη να ενισχυουμε και τα γειτονικα τοπικα καταστηματα αλλα ταυτοχρονα να παιρνουμε καποια πιο εξειδικευμενα προϊοντα απο το internet[οχι ντε και καλα απο καταστηματα του εξωτερικου]. Ετσι και ενισχυουμε τον γειτονα (που καλως ή κακως στις δυσκολες/απροοπτες στιγμες αυτος θα ειναι εκει να σου προμηθευσει τα απαραιτητα) αλλα και διαμοιραζουμε το χρημα καλυτερα.
 


tasos malinoua

Well-Known Member
21 Οκτωβρίου 2012
3.822
8.564
Διάλογοι με τους τοπικούς πετσοπάδες:
Pet shop 1:
Εγώ: "Γεια σας, θα ήθελα μία αμπούλα Advantix"
Εκείνος: "Έχω, αλλά πάρε Vectra, είναι πολύ καλύτερη"
Εγώ: "Όχι, ευχαριστώ, θα ήθελα την Advantix"
Εκείνος: "Όπως θες. Ας σου ψοφήσει ο σκύλος, δικός μου είναι?"
Σφαγή μετά φυσικά.

Pet shop 2:
Εγώ: "Έχετε την τροφή Cibau?"
Εκείνος: "Όχι, αλλά έχω την Equilibrio. Κορυφαία τροφή, ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί αυτόν τον καιρό".
Εγώ:"Καλά, εντάξει, δεν είναι κάτι τρομερό σαν τροφή. Αλλά οκ, αφού δεν έχετε τη δική μου, ευχαριστώ".
Εκείνος: "Η Cibau ειναι σκουπίδι. Πάρε την Equilibrio και θα με θυμηθείς"
Εγώ: "Δεν συμφωνώ, αλλά δεν θα την πάρω, γιατί δεν θέλω να τη δώσω στον σκύλο μου"
Εκείνος: "Γιατί? Σου λέω είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί τους τελευταίους μήνες!"
Εγώ: "Γιατί έχω διαβάσει στο Internet ότι έχει μεταλλαγμένα στοιχεία και δεν θέλω να το ρισκάρω.".
Εκείνος: "Τι? Δεν ντρέπεσαι? Θα έπρεπε να σου κάνει μήνυση για δυσφήμηση η εταιρεία! Απόδειξέ το αυτό που λες, αλλιώς δεν σε αφήνω να φύγεις!"
Σφαγής συνέχεια...

Τέλος, το τρίτο pet shop της περιοχής μου το έχει ένα ευγενέστατο παλικάρι, το οποίο, όμως έχει τρομερά υψηλές τιμές. Γι'αυτό κι αγόραζα μέχρι τώρα κυρίως μέσω online shop.

Όμως, προσωπικά, θα στηρίξω τους Πολωνούς σύντομα και θα ενημερώσω εδώ αν όλα πάνε καλά με την παραγγελία!

Edit: Προφανώς αυτά τα γράφω ως προς το γιατί να μην ψωνίσετε από την περιοχή μου, όχι από όλες! :p
ερωτηση

ιδιος δεν θα μπορουσε να ειναι ο διαλογος σε ενα καταστημα με ρουχα;παπουτσια;
 


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Απλα στεναχωριεμαι να βλεπω συνοικιακα καταστηματα να κλεινουν το ενα μετα το αλλο και οσα επιβιωνουν με νυχια και με δοντια ενω αλλοι ανοιγουν αλυσιδες την μια μετα την αλλη.. .
Καταλαβαινω πολυ καλα οτι ολοι μετραμε κερματα στην τσεπη. Θεωρω πως υπαρχει απιστευτα μεγαλη ποικιλια τροφων που ενα μικρο καταστημα δεν μπορει να την παρεχει , απο την αλλη η υπαρξη τοσο μεγαλης ποικιλιας μπορει να εξυπηρετησει και εμας, δλδ, μη τρελαθω.. δεν εχουν τοσο τραγικη πια ποιοτικη διαφορα οι τροφες μεταξυ τους.. της ταξης των 40-50ευρω ας πουμε... που αν .ναι και ντε δε φαει ο σκυλος μας τη Χ τροφη θα παθει τιποτα.
(προσωπικα στερουμαι πολλα πραγματα στην ζωη μου λογω της καταστασης, ας μη φανε οι σκυλοι μου σολωμο.. δεν χαλασε κι ο κοσμος :p )
Αν δε βρισκεις την τροφη σου , παρε ο,τι αλλο χρειζεσαι για το σκυλο, παιχνδι, σιτρονελα, λουρι, αμπουλα.. οτιδηποτε, θα βοηθησεις τον γειτονα σου, και τωρα ειναι περιοδος που χρειαζεται να γινεται αυτο μεταξυ μας - οτι καταστημα κι αν ειναι αυτο.
Οσον αφορα τις τιμες της royal (επειδη αναφερθηκαν) αν ενα μαγαζι πουλησει 10-15 τσουβαλια σταθερα το μηνα, μπορει να δωσει καλυτερη τιμη( το ποσο που θα του μεινει στην τσεπη ειναι πραγματικα αστειο βεβαια).. χρειαζεται ομως την υποστηριξη του κοσμου για να το καταφερει αυτο, εδω παει το αλυσιδα πανε αυτα. Οσο εμεις επιλεγουμε να γλιτωσουμε 5-10 ευρω το μηνα αγοραζοντας μαζικα απο οnline αποθηκες, τοσο ποτε δεν θα καταφερει ο πετσοπας να ριξει την τιμη.
(η συγκεκριμενη εταιρεια btw εχει οικονομικη πολιτικη ξεκαθαρα εις βαρος μικρων μαγαζιων)
Τελος παντων.. τροφη για σκεψη , οχι για να το αναλυσουμε συγκεκριμενα. :whistle:
 
Last edited:


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
Μαρια&Ηρα μια χαρα ειναι η equilibrio , εγινε ενας πολυ μεγαλος ντορος για ενα συμβολο που φερει στην συσκευασια οτι και ακαλα περιεχει μεταλλαγμενα - ειναι δυνατον να εχει μεταλλαγμενα η δηλητηριωδη η οτιδηποτε αλλο και να κυκλοφορει ελευθερα σε ολες τις χωρες , χωρις καμια απαγορευση. Βλακειες ειναι αυτες, αν διαβασεις την συσταση δεν θα βρεις πολλες διαφορες με ευρωπακιες τροφες , απλα η νομοθεσια στην χωρα παραγωγης της επιβαλλει στην συσκευασια να υπαρχει το εικονιδιο αυτο, ενα κιτρινο τριγωνο ειναι το οποιο αναφερεται στην γλουτενη η οποια προηλθε απο χημικη επεξεργασια... κατι τετοιο (μπορει να κανω και λαθος στο συστατικο, δεν θυμαμαι, sorry)
 
  • Like
Reactions: mareco


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Εμεις αγοραζουμε απο το pet shop της γειτονιας(5 λεπτα με τα ποδια) τις τροφες για τα καναρινια και τα αδεσποτα. Την acana που δινω στην γατα μου και η αδερφη μου για τον σκυλο της, δεν τις εχει οποτε αναγκαστικα τις παιρνουμε online. Το Σαββατο που μας περασε που ειχα παει απο εκει, τον ρωτησα εαν ξερει την acana και την orijen και εαν γινεται να τις φερει ή εστω τα σνακς της orijen και μου ειπε το μακρυ και το κοντο του... οτι δηλαδη δεν αξιζουν και εχει ηδη πολυ καλυτερες και οικονομικοτερες και επισης οτι η εταιρια για να την εχει τον υποχρεωνει να αγορασει συγκεκριμενο αριθμο σακιων και αλλα πολλα... Στο τελος μου ειπε οτι η profine(εχει καλαμποκια, ρυζια κλπ)ειναι πολυ καλυτερης ποιοτητας οπως και η belcando(η οποια δεν βγαζει για γατες :confused:). Ενταξει καλο ειναι να βοηθαμε τις τοπικες επιχειρησεις αλλα εαν αυτα που εχουν δεν σε καλυπτουν ή ειναι υπερτιμημενα καποια στιγμη θα πρεπει να κοιταξεις και λιγο το εαυτο σου...
Έχει αλλά λέγετε Leonardo. Το καλό είναι πως όλοι οι κωδικοί της Leonardo είναι κατάλληλοι και για στειρωμένα και ας μην το γράφει.
Στην Γερμανία, όπου είναι και το εργοστάσιο, η στείρωση είναι αυτονόητη.
 
  • Like
Reactions: kasi


D

Deleted member 14614

Guest
ερωτηση

ιδιος δεν θα μπορουσε να ειναι ο διαλογος σε ενα καταστημα με ρουχα;παπουτσια;
Φυσικά! Οπότε, σε ένα forum παπουτσιών, θα μαύριζα τα αντίστοιχα καταστήματα!
 


D

Deleted member 14614

Guest
Αν και το θέμα εδώ δεν είναι η Equilibrio, ο ντόρος έγινε γιατί το τρίγωνο αποτελεί σήμανση της έστω και πιθανής υποψίας (ελάχιστα ίχνη) μεταλλαγμένου συστατικού. Είναι υποχρεωτικό από την Βραζιλιάνικη νομοθεσία. Δεν αποτελεί σήμανση, απαραίτητα, της ύπαρξης μεταλλαγμένου συστατικού. Από εκεί και πέρα, ο καθένας κινείται όπως θέλει. Αλλά εύλογα θεωρώ ότι κάποιος θα μπορούσε να ανησυχήσει, όπως κι έκανα κι ας θεωρείται ίσως βλακεία. Ας το αφήσουμε εδώ, όμως, το θέμα αφορά το pet shop της Πολωνίας.

(δεν πρόλαβα τον χρόνο, γι'αυτό τα 2 posts)
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: kasi


kasi

Well-Known Member
17 Φεβρουαρίου 2009
3.081
1.091
Αθηνα -
www.facebook.com
@rick συγνωμη, δεν εννοουσα οτι εκανες βλακεια, ουτε καν!
Εννοουσα οτι για αλλους λογους βγηκε αυτη η "βρωμα" , οταν η εquilibrio δλδ με την τιμη που εμγφανιστηκε στα 35-40 ευρω ως super premium , δεν εβρισκες στην ιδια κατηγορια αλλη τροφη, και η τροφη κερδισε μεγαλο κοινο ... παιχνιδια ειταιρειων μεταξυ τους.. βλακειες..
 


D

Deleted member 14614

Guest
@rick συγνωμη, δεν εννοουσα οτι εκανες βλακεια, ουτε καν!
Εννοουσα οτι για αλλους λογους βγηκε αυτη η "βρωμα" , οταν η εquilibrio δλδ με την τιμη που εμγφανιστηκε στα 35-40 ευρω ως super premium , δεν εβρισκες στην ιδια κατηγορια αλλη τροφη, και η τροφη κερδισε μεγαλο κοινο ... παιχνιδια ειταιρειων μεταξυ τους.. βλακειες..
Το πήρα λίγο διαφορετικά, αλλά μάλλον δεν έπρεπε τώρα που το ξαναδιαβάζω! Φταίει η ώρα! :p (όλα καλά @kasi , don't worry :))
 
  • Like
Reactions: kasi


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Δεν νομίζω ότι ισχυρίστηκε κανείς να αγοράζεις άκριτα από οπουδήποτε...
Το να μπορείς να επιλέγεις από που θα αγοράσεις σημαίνει ότι έχεις πολλαπλές επιλογές. Εδώ στην Ελλάδα αν εξαιρέσεις 5-10 μεγάλες πόλεις και την πρωτεύουσα, τροφές μπορείς να αγοράσεις είτε από το κτηνιατρείο αν κάνει και εμπόριο (συνήθως οι περισσότεροι κάνουν) όπου συνήθως έχει 3-5 εταιρείες, είτε από κάποιο πετ σοπ αν υπάρχει. Τα πετ σοπ που λες λοιπόν, ξαναλέω εξαιρουμένων των μεγάλων πόλεων, είναι σαν να παίζεις ζάρια, δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις. Από πετ σοπ που πωλούν ζώα το πιο απλό, από πετ σοπ που είναι μέσα στην βρώμα και την δυσωδία, από πετ σοπ που είναι το άκρως αντίθετο και σου χρεώνουν ένα απλό περιλαίμιο 20 ευρώ, από πετ σοπ που που το βλέπουν ως "επιχείρηση" με την κακή έννοια του όρου και τέλος υπάρχουν και αυτά που χαίρεσαι να μπαίνεις και να ψωνίζεις. Υπάρχουν επίσης και εκείνα τα πετ σοπ με αυτές τις γαμάτες χειρόγραφες αγγελίες "ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΚΥΝΗΓΟΣΚΥΛΑ - ΜΗΤΣΟΣ", "ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΜΠΙΤΜΠΟΥΛ - ΜΠΑΜΠΗΣ".
'Ωρες ώρες νομίζω ότι εγώ κατοικώ σε μια άλλη χώρα, π.χ. στην πόλη μου υπάρχει γεωπόνος που πουλάει τροφές, τις οποίες στοιβάζει κολλητά - δίπλα δίπλα - πάνω κάτω με ανοιχτά λιπάσματα και φυτοφάρμακα χωρίς να θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα.
Η φράση "καταλαβαίνω την οικονομική στενότητα κλπ. της kasi" αποτελεί ισχυρισμό ότι όλο αυτό γίνεται για λόγους οικονομικούς και εμείς που απευθυνθήκαμε στο on line shoping το κάναμε γιατί μετράμε και το 1 ευρώ (όχι ότι το να μετράει κανείς και το ευρώ βέβαια στους καιρούς που ζούμε θα έπρεπε να είναι κατακριτέο).
Δεν νομίζω οτι κανείς μας το προτιμάει από το να πάει να πει μια καλημέρα στον άνθρωπο που έχει το μαγαζί του δίπλα από το δικό μας, να αγοράσει την τροφή του (ας είναι και 5-10 ευρώ πιο ακριβά). Ο κύριος λόγος που το ον λαιν ανθίζει είναι γιατί ο μπαρμπα μπήλιος που άνοιξε ένα ψωρομάγαζο πουλούσε ανεξάρτητα του πως είχε την επιχείρηση επειδή ήταν μονοπώλιο, ε πλέον δεν είναι και ο κόσμος τον φτύνει.
 


ntoulis

Well-Known Member
19 Ιουλίου 2013
3.217
2.434
Λαχανάκια Βρυξελλών
'Ωρες ώρες νομίζω ότι εγώ κατοικώ σε μια άλλη χώρα, π.χ. στην πόλη μου υπάρχει γεωπόνος που πουλάει τροφές, τις οποίες στοιβάζει κολλητά - δίπλα δίπλα - πάνω κάτω με ανοιχτά λιπάσματα και φυτοφάρμακα χωρίς να θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα.
κατά-γ-γελία
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
υπάρχει γεωπόνος που πουλάει τροφές, τις οποίες στοιβάζει κολλητά - δίπλα δίπλα - πάνω κάτω με ανοιχτά λιπάσματα και φυτοφάρμακα χωρίς να θεωρεί ότι υπάρχει πρόβλημα.
Που μενεις?o_O
γνωστη φαση...
 
  • Like
Reactions: mechsilk


mechsilk

Well-Known Member
9 Μαϊου 2015
135
159
41
Πες μου ότι είμαστε συγχωριανοί! Έμενα Κινέτα παλιά εδώ και λίγους μήνες μετακόμισα στην Ερμιονίδα.
 


Μαρια&Ηρα

Well-Known Member
15 Αυγούστου 2013
2.513
3.753
38
:LOL: οχι οποτε, καμια σχεση
εγω ειμαι Ευβοια :barefoot:
εδω σκυλοτροφες (ο Θεος να τις κανει) χυμα (αμα θες ολο το τσουβαλι 20kg 24 €) εχουν μονο 2 γεωπονοι (στην κατασταση που περιεγραψες) ενα μαγαζι με ειδη ψαρικων επισης χυμα κ το ενα κ μοναδικό σουπερ μαρκετ σε αποσταση χλμ που ανοιξε πριν 2-3 χρονια...πριν ουτε αυτο δεν ειχαμε...
Τι πετ σοπ μου τσαμπουνατε εμενα?:ROFLMAO:
Αυτες οι πολυτελειες μας μαραναν :LOL:
 
  • Like
Reactions: mechsilk


st3li0s

Well-Known Member
26 Αυγούστου 2009
8.560
2.741
Θεσ/νίκη
Με 'κείνα και μ'αυτά και με το capital control δεν μπορούμε να παραγγείλουμε κανα σακί από το zoofast στην Πολωνία! Ήταν να παραγγείλω αρχές Ιουλίου για να μου έρθει μέσα Ιουλίου...

o_O:D