Κατουριέται επίτηδες


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Έχουμε ενα πρόβλημα.... Είχα ξανά ανήκει θέμα πιο παλιά και σας είχα πει ότι αμέσως μετά από την 1η της περίοδο άρχισε να κατουριέται μέσα στο σπίτι ακόμη και 1 ώρα μετά από την βόλτα. Ουρολημοξη δεν έχει κάναμε εξετάσεις και είναι καθαρά από πείσμα.... Με το που θα απομονωθεί κάπου πχ άμα κλείσεις μια πόρτα και θέλει να μπεί ή να βγει θα κατουρήσει. Χθες μάλιστα θα ερχόταν κόσμος στο σπίτι και την έβαλα στο crate αμέσως μετά από ένα λεπτό είχε κατουρήσει και είχε βγει πριν από μία μισή ώρα! Πως να της το κόψω? Την έχουμε μαλώσει διάφορες φορές με πολλούς τρόπους που μου σύστησαν και φίλοι μου αλλά συνεχίζει!! Βοηθήστε...
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Πότε πέρασε η τελευταία περιόδος? Τα συμπτώματα του οίστρου πέρασαν (πρησμένο αιδοίο, φουσκωμένες θηλές κτλ)? Το μάλωμα προσωπικά έχω διαπιστώσει ότι δρα αντίστροφα. Εμάς κάθε φορά απο τις ελάχιστες που υψώσαμε φωνή παλιά αυτό την έκανε να φοβηθεί και να κατουρήσει υποτακτικά μετά απο λίγο. Πίνει πάρα πολύ νερό?
 


Miniature Schnauzer

Well-Known Member
30 Ιουνίου 2016
429
619
Η περίοδος πέρασε πριν 2 μήνες και σκέφτομαι και για την στείρωση αν θα κάνει καλό ή όχι. Όλα τα συμπτώματα έχουν περάσει. Νερό πίνει φυσιολογικά που μετρήσαμε. Αν δεν την μαλώνω τι να κάνω τότε?
 


Nizinny

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2011
3.210
926
Καναδάς
Η περίοδος πέρασε πριν 2 μήνες και σκέφτομαι και για την στείρωση αν θα κάνει καλό ή όχι. Όλα τα συμπτώματα έχουν περάσει. Νερό πίνει φυσιολογικά που μετρήσαμε. Αν δεν την μαλώνω τι να κάνω τότε?
Ίσως περνάει ψευδοκύηση, έχει πρησμένες θηλές? Ψάχνει φωλιές κουβαλώντας παιχνίδια στο στόμα?

Διαφορετικά τι θα έκανα εγώ :
Την αγνοείς και βάζεις πάνες σε 3-4 σημεία του σπιτιού σαν να έχεις κουτάβι. Μέχρι να λυνόταν το θέμα της τουαλέτας δεν θα τη στείρωνα. (Βασικά ιδιόκτητο κι απόλυτα ελεγχόμενο σκυλί που δεν ζει μαζί με αστείρωτο αρσενικό δεν θα το στείρωνα πριν τα 5-6 αν δεν παρουσιαζόταν ιατρικός λόγος. Απο εκεί και μετά αυξάνεται δραματικά η πιθανότητα εμφάνισης πυομήτρας.) Αν της φεύγουν πάνω σε κρεβάτια, έπιπλα κτλ ίσως να δοκίμαζες προσωρινά μια πάνα (παιδική) την οποία θα βγάζεις στη βόλτα μέχρι να σιγουρευτείς ότι δεν υπάρχει 100% ιατρικός λόγος. Επίσης άλλη λύση είναι το κρέιτ ή το πάρκο με ελεγχόμενη έξοδο και τσίσα στην πάνα ή σηκωτή μέχρι έξω απο το σπίτι για βόλτα. Αυστηρό πρόγραμμα όμως όχι όποτε θυμηθείς.