Καφετέριες κ φιλοζωϊα!


Stavkouk

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2008
57
0
Παιδια τωρα που απο στιγμή σε στιγμή περιμένω το μικρό μου σκέφτομαι ότι θα θέλω εννοείται να περνάω όλο το χρόνο μου μαζί του, να πηγαίνουμε βολτίτσες, να παίζουμε κλπ!Θυμήθηκα παλαιότερα με το πρώτο μου σκυλάκι (που το είχα αγκαλίτσα κ ουτε καν είχα σκοπό να το αφήσω κάτω μέσα σε μια καφετέρια) που εβγαινα για καφέ κ δεν μας δεχόντουσαν στις καφετέριες...Εντάξει, απ τη μια τους καταλαβαινω γιατι σου λεει θα λερωσει, θα ενοχλει κλπ...απ την αλλη αν ο ιδιοκτητης αναλαμβανει πληρη ευθυνη κ διαβεβαιωνει οτι δεν θα συμβει τπτ απο τα παραπανω γιατί να μην το δεχτούν???
Ξέρετε εσεις καμια καφετερια στη Θεσσαλονικη που να μην έχουν πρόβλημα??
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
αν δεν θέλουν σκύλους να μην πηγαίνεις:mad:
εγώ έτσι δήλωσα "ή και οι δύο ή κανένας" και το βάζω σε καρέκλα δίπλα μου
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Ρε παιδιά καθίστε... τι σχέση έχει αυτό με τη φιλοζωία? Οκ σε πολλά κράτη του εξωτερικού δέχονται σκυλιά παντού, αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ καν πρόβλημα. Αν ένας ιδιοκτήτης καφετέριας δεν θέλει ζώα δικαίωμά του. Εγώ αν είχα καφετέρια θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά. Άλλο ένα, δυο, τρία ζώα, άλλο π.χ 20 (και μη που πείτε ότι σ' αυτή την περίπτωση δε θα γινόταν φασαρία!).
Με το μικρό πηγαίνω όπου μας δέχονται και πάντα σε εξωτερικά τραπέζια σε καφετέριες, ταβέρνες κ.λπ. Αν δε θέλουν δικαίωμά τους! Και πάλι θα πάω χωρίς το σκύλο!
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
μα και βέβαια 20 σκύλοι που γαβγίζουν μέσα στην καφετέρια είναι απαράδεκτο

το ίδιο θα ήταν και 20 πιτσιρικάδες που βρίζονται φωναχτά

αν όμως ο σκύλος κάθεται ήσυχος και καθαρός και είναι εμβολιασμένος καί όλα όσα συνεπάγονται ενός σκύλου σωστού με έναν ιδιοκτήτη ευγενή και όχι κάφρο το βρίσκω απαράδεκτο να μην μου επιτραπεί η είσοδος (φάω πόρτα) λόγο σκύλου έτσι ρατσιστικά

και αγαπητή λίζα

δεν είμαι καθόλου πολίτικαλι κορέκτ
και αυτό εκ πεποιθήσεως:)

παρεπιμτπόντως εδώ τα μαγαζιά είναι λίγα και πάμε όλοι απο χρόνια
είμαστε χρηματοδότες του μαγαζιού κυρίως παρά πελάτες
η αδικία είναι απαράδεκτη.
δικαίωμα να διώχνουν τους πελάτες που δεν φέρονται καλά ναι
αλλά να μην αφήνουν να μπούν επειδή μάλλον δεν θα φέρονται καλά
απαράδεκτο

η δικιά μου είναι γαβγισιάρα ενίοτε
σηκώνομαι και φεύγω
δεν γίνομαι ενόχληση
αλλά πόρτα λόγο προκαταληψεων ή προλήψεων δεν δέχομαι
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
Έχεις άδικο!
Και θα σου πω γιατί. Γιατί φέρνεις τον άλλο σε δύσκολη θέση. Αν δεχτεί την κονόνα σου πρέπει να δεχτεί και όποιο άλλο σκυλί θέλει να μπει μετά του ιδιοκτήτη του...
Τι σχέση έχει το κατά πόσο είσαι polit.correct δεν το καταλαβαίνω. Για πρακτικά πράγματα λέμε...
 


kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
δεν αποκλείεται να έχω άδικο:)
αλλά έθεσα ώς ειδοποιο διαφορά περί διωγμού ή αποκλεισμού εισοδου την γενική συμπεριφορά όποιου εισέρχεται στον χώρο συνεστίασης και όχι το είδος του στην ζωολογία.

δηλ
καθεσαι καλά και δεν ενοχλείς -μένεις,ότι κι αν είσαι
δεν κάθεσαι καλά και ενοχλείς -φευγεις, ότι κι αν είσαι

αυτό είναι δικαιοσύνη
αυτό που λές εσύ-και να μην φέρνεις τον άλλο σε δύσκολη θέση...είναι πολίτικαλι κορέκτ. όπως και το να πάς χωρίς τον σκύλο ενώ σε έδιωξαν ή έφαγες πόρτα χωρίς να έχεις ενοχλήσει κανέναν
 


Stavkouk

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2008
57
0
εντάξει, ίσως όντως να φέρνεις σε δύσκολη θέση τον άλλο γιατί τον βάζεις να διαλέξει ανάμεσα σε ζωάκια k πελάτες...αν όμως τον καθησυχάσω k του εξηγήσω για το μικροσκοπικό μου σκυλάκι γιατί να έχει πρόβλημα?
k το θέμα είναι πιο δύσκολο τώρα που κάνει κρυο κ δεν θα μπορουμε να καθόμαστε έξω!!:(
 


Chloe

Well-Known Member
14 Δεκεμβρίου 2006
8.324
30
42
Αθήνα
prigipissa-straydog.blogspot.com
όπως και το να πάς χωρίς τον σκύλο ενώ σε έδιωξαν ή έφαγες πόρτα χωρίς να έχεις ενοχλήσει κανέναν
'Αλλο να σε στείλουν από κει που ήρθες κι άλλο να σου πουν "με συγχωρείτε αλλά απαγορεύονται τα σκυλάκια". Σε αυτή την περίπτωση δεν έχω κανέναν λόγο να θυμώσω ούτε να μην ξαναπάω :)
 


ROTTIE

Well-Known Member
6 Ιανουαρίου 2007
7.688
23
ATHENS
Έχει τύχει να πάρω το σκύλο μου σε εστιατόριο, ταβέρνα, καφετέρια και να κάτσουμε ήρεμα και όμορφα χωρίς να μας ενοχλήσει κανείς, έχει τύχει και να με διώξουν επειδή δεν δέχονταν σκύλους στο κατάστημα.

Θα σας πω μια ιστορία που έγινε αρχές καλοκαιριού. Συναντηθήκαμε με τον denis, ο όποιος είχε πάρει μαζί του τον Νεμο για καφέ στο Καβούρι. Μας συμπεριφέρθηκαν με αγένεια και μας έδιωξαν από όπου και αν κάτσαμε επειδή είχαμε μαζί μας το κουτάβι! Τελικά κάτσαμε σε ένα ...παγκάκι στην παραλία με τους καφέδες στα χέρια!

Όταν κατά το μεσημέρι κάτσαμε σε ένα ταβερνάκι για φαγητό μας υποχρέωσαν να δέσουμε το Νεμο σε ένα δέντρο έξω από το μαγαζί, παρ’ όλο που καθόμασταν στα έξω τραπεζοκαθισματα και το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο. :mad:
Από τότε ορκίστηκα να μην ξαναπατήσω το πόδι μου στο Καβούρι και να αφήνω τα λεφτά μου όπου σέβονται εμένα και το σκύλο μου!
 


xritaki

Well-Known Member
7 Ιουνίου 2008
1.724
1
Επειδη εμενα παντα με ενοχλουν τα παιδακια που ουρλιαζουν (αν και δε φταινε τα καημενα αλλα οι γονεις τους) αν βρειτε καμια καφετερια που απαγορευονται τα παιδακι θα το εκτιμουσα!χοχοχοχο!
Τωρα σοβαρα να απαγορευτει αλλα ο λογος δεν ειναι κατανοητος. Αν βρεθουν δυο ιδιοκτητες και δε μαζεψουν τα σκυλια τους και πλακωνονται οκ. Αλλιως? Εδω πολυ συχνα υπαρχουν σκυλακια σε μαγαζια. Ποτε δεν πλσκωθηκαν. Οπως ποτε δεν ουρλιαξαν παιδακια. Δε λεω οι γερμανοι το παρακανουν πολλεσ φορεσ με τα χαμηλα ντεσιμπελς τους αλλα στην προκειμενη εχουν δικαιο. Ε κζι το επιβαλουν και σε παιδια και σε σκυλια.;)
 






Stavkouk

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2008
57
0
Οκ εδώ ο ιδιοκτήτης της καφετέριας έχει δίκιο...αλλά αν το έχω αγκαλίτσα ή από κάτω μου??
 








kokoni

Well-Known Member
6 Αυγούστου 2008
10.349
97
16
earth
α εδώ βέβαια έχεις δίκιο.
και εγώ θα βαριόμουν:D:D:D
αλλά στην καρέκλα κάθεται μια χαρά και τσεκάρει το μαγαζί.χαιρετάει τους γνωστούς.:D:D:D
και πρίν τον καφέ έχουμε πάει βόλτα πάντα γιατί διαφορετικά δεν κάθεται με τίποτα...
 








Στατιστικά Forum

Θέματα
33.120
Μηνύματα
895.887
Μέλη
19.931
Νεότερο μέλος
Kwnstantina_22