Κιλα/Αναπτυξη/τροφη


dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Καλησπερα στην παρεα.Ανοιγω ενα θεμα,[που περισσοτερο ειναι προβληματισμος].Η τροφη,που ολοι δινουμε τοσο σημασια σε τι ποσοστο βοηθαει στην αναπτυξη ενος σκυλου?Δλδ αν αντι για Orijen ετρωγε friskies δν θα εφτανε παλι στα υψος/κιλα που γραφει στο Dna του?Και το αναποδο..μπορει μια καλη τροφη να Boostarei Εναν σκυλο?Και ποσο σημασια εχουν τα προτυπα φυλης?Εμπιστευεστε τους γενικους πινακες ή τα ματια σας?Στις παρακατω Photos ειναι η Λιδα.Καναδεζικο.Δν θα σας πω τι τρωει ή ποσα κιλα ειναι ή την ηλικια.Θελω να μου πειτε αν την βλεπετε υγιη,χοντρη/αδυνατη,εντος/εκτος προτυπου/,μεγαλη/μικρη.Αν μπορειτε να μαντεψετε αν τρωει Premium ή τροφη του Supermarket Και αν γυμναζεται συχνα ή καθεται ολη μερα στον καναπε.
 

Attachments

  • Like
Reactions: mariatheo


canis

Well-Known Member
1 Νοεμβρίου 2008
1.410
6.538
Καλησπέρα @dimus13 !

Η τροφή του σκύλου έχει ακριβώς την ίδια επίδραση σε όλα τα επίπεδα με αυτή που έχει η τροφή του ανθρώπου για τον άνθρωπο. Αυτό, πιθανόν, να σου δίνει απαντήσεις για όλα τα παραπάνω.

Τα πρότυπα φυλής έχουν σημασία σε συγκεκριμένα πράγματα και συγκεκριμένες καταστάσεις. Για παράδειγμα, σε μία έκθεση μορφολογίας τα πρότυπα φυλής (θα έπρεπε να) παίζουν κυρίαρχο ρόλο. Επίσης, αν εσύ θες να αγοράσεις από εμένα ένα Γερμανικό Ποιμενικό κι εγώ σου προσφέρω ένα προς 600€, το πρότυπο φυλής (θα πρέπει να) έχει μεγάλη σημασία για εσένα αν θες όντως να πάρεις αυτό που πληρώνεις και επιθυμείς. Υπάρχουν αρκετά παραδείγματα... Εσύ σε ποιο τομέα αναφέρεσαι;

Δεν εμπιστεύομαι... Ενημερώνομαι, ελέγχω, σκέφτομαι λογικά, επαληθεύω, ξαναενημερώνομαι, ξαναελέγχω, συνεχίζω να σκέφτομαι λογικά, κ.ο.κ.

Καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχει λογική στο να προσπαθήσει κάποιος να βγάλει συμπεράσματα για οτιδήποτε σχεδόν από 5-10 φωτογραφίες... Δεν γίνεται και μόνο σαν παιχνίδι μπορούμε να το κάνουμε.

Θα κάνω όμως μια προσπάθεια και πες μου πόσο "μέσα" έχω πέσει...

Η Λήδα είναι 15-18 μηνών, τον καιρό που την έχεις εσύ, αυτόν τον ένα χρόνο περίπου, έχει αλλάξει αρκετές φορές τροφή. Συνήθως τρώει Premium τροφές αλλά όχι κατ' αποκλειστικότητα. Δεν έχει φάει ποτέ ωμά και φρέσκα (raw ή barf). Δεν γυμνάζεται ιδιαίτερα, θα βγει τις βολτούλες της, θα παίξει λιγάκι, αλλά έχουν υπάρξει και μέρες που δεν έχει βγεί ή που θα βγει ίσα-ίσα για τις "ανάγκες" της. Με τον καναπέ έχει καλές σχέσεις... :)

Το ύψος της στο ακρώμιο είναι περίπου 57 εκατοστά και το βάρος της γύρω στα 33 κιλά, οπότε έχει κανονικό βάρος (και βάση των φωτογραφιών). Δεν έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας και μακάρι να μην έχει ποτέ!

:)
 
  • Like
Reactions: Aslan and johnk


sis

Well-Known Member
10 Μαϊου 2015
1.453
3.255
Αθήνα
Οποιαδήποτε τροφή (φτηνή, έτοιμη, σπιτική κλπ) παρέχει τις θερμίδες που χρειάζονται για να λειτουργήσει ένας οργανισμός. Το θέμα είναι από που προέρχονται αυτές οι θερμίδες, γιατί η πηγή και οι συνδυασμοί επηρεάζουν την ποιότητα, την ποσότητα, την αφομοίωση, τα θρεπτικά συστατικά.

Η σημασία που δίνουμε στην τροφή δεν αφορά στην ανάπτυξη βάσει προτύπου, με την έννοια ότι δε νομίζω ένας σκύλος να μη σηκώσει αυτιά επειδή έτρωγε friskies ούτε ότι θα χτίσει μυς ένας άλλος επειδή έτρωγε orijen. Αυτό που παλεύουμε να επιτύχουμε είναι την καλύτερη δυνατή υγεία των σκυλιών μας, που εξαρτάται και από τη διατροφή.
Πρότυπο φυλής δεν έχω, αλλά και να είχα δε νομίζω ότι θα "κόλλαγα" και πολύ για τη διατροφή του: αυτά που βλέπω στην καθημερινότητα και αυτά που δείχουν οι εξετάσεις είναι ο μπούσουλας για ό,τι αποφάσεις παίρνω.
Όσο για τη σκύλα σου (; ), το μόνο ασφαλές συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω απ' τις φωτογραφίες είναι ότι είναι κούκλα, να τη χαίρεσαι!
 




dimus13

Active Member
23 Νοεμβρίου 2013
33
2
Τι πρότυπο έχει το "καναδεζικο";
Δν εχω ιδεα..Googlarw Ασπρος μπασταρδολυκος με συγγενεις σε γερμανια και ελβετια αλλα δν βρισκω τπτ!
 


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Κοίτα...
Ρωτάς την γνώμη μας μεταξύ άλλων και για το αν είναι εντός ή εκτός προτύπου το "καναδεζικο" που έχεις.

Ανεξάρτητα από το ότι κάτι τέτοιο είναι πρακτικά αδύνατον να γίνει γενικώς μέσα από φωτογραφίες ενος σκύλου που παίζει, δεν γίνεται και γιατί αυτή η φυλή δεν υπάρχει παρά μόνο στα ράφια και στην φαντασία κουταβεμπορων.
Άρα με βάση ποιο πρότυπο να κρίνουμε;
Από ότι βλέπω έχει πολλές πληροφορίες και το dog center και το ipet και πολλά άλλα sites που προωθούν αυτή την "φυλή".

Αν θες να μιλήσουμε για Ελβετικό Ποιμενικό, πολύ ευχαρίστως.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Nα κάνω μια ερώτηση να μου πείτε την γνώμη σας, για κάτι που εδω και καιρό, με έχει προβληματίσει παρα πολύ;
Οταν ενα σκυλι ειναι ιδιο στα κιλα με τα αδερφάκια του μέχρι τεσσάρων μηνών, και μετά, οταν το ξαναειδα, ενος-εναμισυ έτους, ήταν το μισό σε σχεση με τα άλλα, τι αλλο μπορει να φταίει εκτός απ την τροφη;
Το ενα ετρωγε μονο orijen, το άλλο μια μέτρια τροφη μεν αλλά μάλλον επικουρικά, διότι έτρωγε κυρίως μπόλικους μεζέδες απ το τραπεζι και το άλλο (αυτό που έμεινε μισό σε μέγεθος) μόνο friskies!
 
Last edited:


Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Εξαρτάται φαντάζομαι και από την ποσότητα του φαγητού, την άσκηση αλλά και από τον σωματοτυπο.
 


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Μέχρι τεσσάρων μηνών, είχαν, παρ ότι ημιαιμα, πάνω κάτω ίδιο βάρος, μέγεθος και σωματότυπο!
Το ενα εγινε λιγο χοντρο απ τους πολλούς μεζέδες, αλλά το ιδιο μεγεθος περιπου με το άλλο ενώ το τριτο έμεινε μισό! (Να το πω λαϊκά, για να γίνω πιο κατανοητός, «μπασμένο»)
Ασκηση υπολογιζω περιπου την ίδια!
 
Last edited:


johnk

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2010
10.176
5.601
ΑΘΗΝΑ
Εξαρτάται φαντάζομαι και από την ποσότητα του φαγητού, την άσκηση αλλά και από τον σωματοτυπο.
Χωρίς να είναι σίγουρος, νομίζω ότι εννοείς το "γονίδιο"?
Παράδειγμα: Όταν συναντήσαμε τον Κάσπερ και τα αδελφάκια του (1 αδελφούλη και 3 αδελφούλες), ήταν όλα ίδια... περίπου στους 2 μήνες...
Τώρα, ο Κάσπερ είναι 50 κιλά (βλέπε: αλεπουδάκι) και ο "αδελφούλης" είναι 75 κιλά, με τις αντίστοιχες διαστάσεις, βέβαια...
Αυτό, ακόμα και τώρα, ορκίζομαι ότι δεν μπορούσε να το δει κανείς, εκείνη την εποχή.
Και, όμως, ο εκτροφέας το είχε "δει", γιατρέ μου! Και μου είχε πει για τον Κάσπερ μου (Άγγλος γαρ): "Δεν θα μπορούσες να πεις ότι θα γίνει και το μεγαλύτερο απ' όλα"...:D
 






Yorkaddict

Well-Known Member
24 Ιανουαρίου 2011
5.445
12.860
Aθήνα
Χωρίς να είναι σίγουρος, νομίζω ότι εννοείς το "γονίδιο"?
Ναι. ΓονίδιΑ.

Το τελικό μέγεθος είναι γραμμένο στο dna. Υπάρχει δηλαδή η γενετική προδιάθεση.
Το πότε και το πώς θα φτάσει σε αυτό εξαρτάται και από εξωγενείς παράγοντες, μεταξύ αυτών και η τροφή.
Το ζητούμενο είναι η ανάπτυξη να γίνει ομαλά και όχι απότομα για αυτό και τα συμπληρώματα σε αυτή την φάση εγκυμονούν κινδύνους. Ειδικά σε μεγαλοσωμες φυλές.

Και σε όλα αυτά μπαίνει στο παιχνίδι και η δυσπλασία.
Για αυτό λένε σε τέτοιες ηλικίες να ταΐζεις με ρεγουλο.
 
  • Like
Reactions: GRDANE and johnk


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Για να καταλαβετε... Το Α (αρσενικο) και το Β (θηλυκό) μεχρι 4 μηνων είχαν το ιδιο μέγεθος, ενω το Γ (θηλυκό) ήταν ελαφρως μικρότερο.
Οταν μεγάλωσαν, με τις τροφές που περιέγραψα, το Α και το Γ μοιάζουν σε μέγεθος (αν υπολογισουμε και τη διαφορα μεταξύ αρσενικού θηλυκού), ενω το Β ειναι σχεδον μισό.
Αυτό ειναι που με έχει προβληματίσει.
Ενω το Β ήταν μεγαλύτερο του Γ μεχρι τεσσάρων μηνών, μετά «μπήκε»!