Κουτάβι + πρώτες εξετάσεις


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλησπέρα:p:p!! Το σημερινό ερώτημα είναι..
Έχω ένα κουτάβι 6 μηνών έχουμε τελειώσει όλα τα εμβόλια οπότε θα ξαναδούμε τον γιατρό σε ένα χρόνο:confused:.Εκτός από μία εξωτερική εξέταση που του έκανε την πρώτη φορά (τον πασπάτεψε, αυτιά, πόδια, κοιλιά) δεν κάναμε κάτι άλλο. Δεν πρέπει να γίνουν άλλου είδους εξετάσεις (αιματολογικές, ακτινογραφίες κ.α)? Θα περιμένουμε να γίνει κάτι για να κάνουμε? Πρέπει να το ζητήσω εγώ από τον κτηνίατρο?
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
περι τα τελη οκτωμβριου....νοεμβριο.....θα κανεις γενικες,καλαζαρ κτλ.θα σου βγουν γυρο στα 50 ευρω.βασικα να φροντιζεις να κανεις δυο φορες τον χρονο.ειναι καλο.
 


tasoulap

Well-Known Member
10 Ιουνίου 2011
189
1
Ano Liosia, Athens, Attikis
Ναι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Κι εμείς ολοκληρώσαμε εμβόλια την προηγούμενη εβδομάδα και τώρα θα ξαναπάμε στην κτηνίατρο τον Νοέμβρη για τις αιματολογικές. Πέρα από το σχετικό "ψαχούλεμα" που γράφεις κι εσύ (συν τα κιλά του, θερμοκρασία και αυτιά που έλεγχε η γιατρός) δεν κάναμε κάτι άλλο. Για αιματολογικές κάθε Νοέμβριο και κάθε Απρίλιο για να προλάβεις οτιδήποτε. ;)
 


thanos tara

Well-Known Member
9 Δεκεμβρίου 2010
273
0
Ρωτησα πριν λιγες μερες τον κτηνιατρο μου για το κοστος των εξετασεων και μου ειπε οτι ειναι 15 οι γενικες αιματος και 35 καθε τεστ για καλαζαρ,ερλιχιωση και σκουλικι της καρδιας μηπως ειναι πολλα?Συνολο βγαινει 120 ευρω καθε 6μηνο.

 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
Να του πάρει αίμα κ να τα στείλει σε εργαστήριο.κ πιο φτηνά είναι κ πιο σίγουρα.τα τεστ που κάνουν , είναι τα λεγωμενα σναπ τεστ , που έχεις αποτελέσματα εκείνη την Ωρα.αν υπάρχει όμως υποψία για κάτι,δλδ ούτε θετικό ,αλλα ούτε κ αρνητικό,θα πρέπει να ξανακανεις.έξτρα λεφτά δλδ.αν τα στείλει σε εργαστήριο,κάνουν δυο μέρες να βγουν αποτελέσματα,αλλα είναι σίγουρο κ φυσικά κ πιο φτηνό.
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Ρωτησα πριν λιγες μερες τον κτηνιατρο μου για το κοστος των εξετασεων και μου ειπε οτι ειναι 15 οι γενικες αιματος και 35 καθε τεστ για καλαζαρ,ερλιχιωση και σκουλικι της καρδιας μηπως ειναι πολλα?Συνολο βγαινει 120 ευρω καθε 6μηνο.

Αν είναι αυτό το ποσό πάντως είναι πάρα πολλά!!!!!!!!! Κάποιος που τις έχει κάνει όλες μπορεί να μας πει ένα σύνολο για μας φτιάξει την μέρα...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
νομιζω οτι βγαινουν γυρο στο 80αρι με 100αρικο.....εκει κοντα παντως....αν κ θυμαμαι οτι χρεωνουν 30 καθε σναπ,αλλα οπως ειπα,δεν υπαρχει λογος για σναπ....
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
αν υπάρχει όμως υποψία για κάτι,δλδ ούτε θετικό ,αλλα ούτε κ αρνητικό,θα πρέπει να ξανακανεις.
Και θετικό να είναι, πάλι πρέπει να ξανακάνεις. Πώς θα κάνεις θεραπεία χωρίς να ξέρεις με τι ξεκινάς ώστε να συγκρίνεις?

Νομίζω το σναπ οι περισσότεροι το χρεώνουν περίπου το ίδιο με το να στείλουν αίμα σε εργαστήριο. Εξαιρούνται οι τιμές του Παστέρ αν πας ο ίδιος.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Να του πάρει αίμα κ να τα στείλει σε εργαστήριο.κ πιο φτηνά είναι κ πιο σίγουρα.τα τεστ που κάνουν , είναι τα λεγωμενα σναπ τεστ , που έχεις αποτελέσματα εκείνη την Ωρα.αν υπάρχει όμως υποψία για κάτι,δλδ ούτε θετικό ,αλλα ούτε κ αρνητικό,θα πρέπει να ξανακανεις.έξτρα λεφτά δλδ.αν τα στείλει σε εργαστήριο,κάνουν δυο μέρες να βγουν αποτελέσματα,αλλα είναι σίγουρο κ φυσικά κ πιο φτηνό.
Ακριβώς . Μακριά απο τα σναπ τεστς είναι εντελώς αναξιοπιστα, για λάθος διάγνωση απο τα λεγόμενα σναπ πήρε ο σκύλος μου αντιβιωση μόλις 2 μηνών.
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
xotikoukouli,εξηγω το τι ειναι η υποψια!χεχχεχε!ουτε θετικο δλδ,ουτε αρνητικο,αλλα κ με τον λογο που αναφερεις,ενας παραπανω για να μην κανουμε σναπ.κατα τα αλλα,θυμαμαι καλα,οτι το σναπ ειναι πιο ακριβο,τουλαχιστον στον γιατρο που το εκανα..
 




russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Αν είναι αυτό το ποσό πάντως είναι πάρα πολλά!!!!!!!!! Κάποιος που τις έχει κάνει όλες μπορεί να μας πει ένα σύνολο για μας φτιάξει την μέρα...
Οταν εκλεισε χρονο ο σκυλος μου του εκανα Γενικες αιματος,ερλιχιωση,καλαζαρ και για το σκουληκι της καρδιας(Διροφιλαριωση) και κοστισαν 105 ευρω.
Σε αλλο κτηνιατρο που ειχα ρωτησει το συνολο εβγαινε το ιδιο,απλα χρεωνε καποιες απο τις εξετασεις λιγοτερο και καποιες αλλες περισσοτερο.Αλλα μονο και μονο που οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι η Διροφιλαριωση φαινεται στις Γενικες αιματος και οχι σε ξεχωριστη εξεταση,τον απεφυγα και τις εκανα στον 2ο.
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Αρα τι ζηταω απο τον κτηνιατρο για να μην μου λεει οτι θελει?
Να κανει ολες αυτες τις εξετασεις παιρνοντας αιμα απο τον σκυλο,Σε 2-3 ημερες θα εχεις τα αποτελεσματα.
Αν μενεις Βορεια η σε περιοχη που εχει πολυ κουνουπι καλο θα ηταν να κανεις και εξεταση για Διροφιλαριωση.
Ακομα και στην Αθηνα υπαρχει περιπτωση να προσβληθει καποιος σκυλος απο την Διροφιλαριωση αλλα πιο σπανια.
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Ρωτησα πριν λιγες μερες τον κτηνιατρο μου για το κοστος των εξετασεων και μου ειπε οτι ειναι 15 οι γενικες αιματος και 35 καθε τεστ για καλαζαρ,ερλιχιωση και σκουλικι της καρδιας μηπως ειναι πολλα?Συνολο βγαινει 120 ευρω καθε 6μηνο.

Ως προς αυτό νομίζω πως οι κτηνίατροι έχουν αρχίσει και αποθρασύνονται!! Έκανε η μητέρα μου μια απλή εξέταση αίματος στο σκυλί της και της πήγε 80ευρώ! Έλεος δηλαδή!!!
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Αν με το απλές εννοείς μόνο τις γενικές αίματος, μου φαίνεται δύσκολο να ζήτησε τόσα. Σίγουρα δεν ήταν γενικές +κάτι άλλο? (π.χ. βιοχημικές, λεϊσμάνια, ερλίχια, πυροπλάσμωση κλπ)
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Παιδια, με ολη την καλη διαθεση που με διακρινει γενικως σαν ανθρωπο :) μηπως ειστε λιγο υπερβολικοι;

Προσωπικα εχω κανει εξετασεις αιματος στον εαυτο μου μολις μια φορα προ 5ετιας... Δεν ειναι οτι δεν μ' αγαπαω :) αλλα νιωθω μια χαρα, γιατι να τρεχω σε γιατρους;; Πως να μην αποθρασυνθουν ιο οι κτηνιατροι οταν ολοι κανουμε σαν υστερικοι με τα σκυλια μας και κανε κι αυτην την εξεταση, κανε και την αλλη, κανε και εκεινη δεν αν εχει και φλίκταινες κ.ο.κ.

Κι εγω θα την παω την μικρη για εξετασεις αλλα δεν σκοπευω να τις κανω παρα μονο γενικες αιματος και ουρων (ουρολοιμωξη).
Η σκυλιτσα σφυζει απο διαθεση και ορεξη (σ.σ. αρχεγονα δειγματα ευζωϊας και υγειας). Ποιος ο λογος;
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Καλημέρα...:) Δεν νομίζω να είναι κάποιος υπερβολικός όταν προτιμάει να δώσει λεφτά μία φορά τον χρόνο από το να περιμένει να τα δώσει όλα μαζεμένα σε γιατρούς και θεραπείες:D.. Η πρόληψη δεν είναι υπερβολή.. (Μάλλον είσαι άντρας γιατί αν ήσουν γυναίκα θα ήξερες ότι μία φορά τον χρόνο δεν είναι υπερβολή αλλά ανάγκη και αυτό το λέω γιατί μια γυναίκα αν μία φορά τον χρόνο δεν πηγαίνει στον γιατρό της μπορεί να χάσει την ζωή της αυτό φαντάζομαι δεν είναι υπερβολή!) Το ότι αισθανόμαστε μία χαρά δεν σημαίνει πάντα κάτι. Οπότε για να μην ξεφεύγω και φαίνομαι υπερβολική, όπως θέλω εγώ και ο άντρας μου να είμαστε υγιείς θέλω να είναι και το σκυλί μου.. Επίσης ο δικός μου σκύλος, δεν ξέρω για τον δικό σου δεν μιλάει οπότε αν τρέχει κάτι που δεν μπορώ να το καταλάβω αλλιώς οι εξετάσεις είναι ο μόνος τρόπος.. (Και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις δεν μιλάω ούτε ειρωνικά ούτε απότομα απλός απάντησα..)
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
αμελεια στο φουλ απο οτι βλεπω....μαλλον δεν εχασες κανεναν σκυλο κ για αυτο τα λες αυτα...κ προσεξε τωρα να δεις τι γινεται...μαλλον δεν εχεις καταλαβει οτι το σκυλι σου ,ακομη κ σε μια βολτα ,μπορει να αρρωστησει απο ενα κωλοκουνουπο.η προληψη λοιπον, φιλε/φιλη μου,ειναι το κλειδι της ευζωιας κ προληψη δεν ειναι μονο το σκαλιμπορ ,αλλα κ οι εξετασεις του.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Κοιταξτε να δειτε:
Δεν ειναι θεμα ουτε αμέλειας, ουτε αδιαφορίας, ουτε τεμπελιας, ουτε ολα αυτα που τοσο ευκολα γραφετε.
Ειναι θεμα αλλης οπτικης και γενικοτερα διαφορετικης φιλοσοφιας για τη ζωη.

Και ναι, δεν μου χει τυχει ακομα και γι' αυτο ειμαι τοσο light. Θα συμφωνησω σ' αυτο. Για το φοβο και μονο λοιπον μηπως και μου συμβει λεω να αρχισω εκτος απο γενικες αιματος κλπ να τις κανω και τριζαμινά, χοληστερινη, τριγλυκεριδια, ουρικο οξυ, στεφανιογραφημα, τεστ κοπωσεως, εγκεφαλογραφημα, μαγνητικες τομογραφιες κλπ... :) :) Kαι επειδη ο γιατρος μπορει και να μαγειρεψει τα αποτελεσματα ή απλώς και μονο για θεμα επιβεβαιωσης των αποτελεσματων, θα την παω και σε 2ο κτηνιατρο.. Μεχρι να βγει καποιος -που πεθαινει για τον σκύλο του- να πει οτι την πηγε και σε 3ο κτηνιατρο και ετσι ολοι να αρχισουμε να το σκεφτομαστε σοβαρα και αυτο το ενδεχομενο..

Και η ζωη κυλαει...
 


lawrence-gr

Well-Known Member
2 Σεπτεμβρίου 2008
6.510
749
Ξεσσαλονικη!!!
κ η αμελεια σταση ζωης ειναι.επισης δεν εξεταζουμε το τι θα συμβει σε εμας,αλλα στα σκυλια μας.οποτε τις λοιπες εξετασεις ειναι προβλημα σου αν τις κανεις.ουτε εγω τις κανω να σου πω την αληθεια,αλλα εχω χασει δυο σκυλια απο αρρωστιες ,που αν εκανα εξετασεις δεν θα την πατουσα.πιστεψε με το κοστος των 80-100 κ η τετοιου ειδους υπερβολες,ειναι μονο για καλο.δεν ειναι υστεριες.

γιατι η ζωη,δεν ξερεις ποτε ποια στιγμη θα παψει να κυλαει...