Κουτάβι + πρώτες εξετάσεις


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείς τόσο τραβηγμένο το να είναι κάποιος απλά προληπτικός??? Πιστεύεις πραγματικά ότι είτε για εμάς είτε για τα σκυλιά μας πρέπει να περιμένουμε να συμβεί κάτι? Όσο για αυτά που λες για τους κτηνιάτρους δόξα τον θεό χαμός γίνετε διαλέγεις αυτόν που σου κάνει και δεν σου λέει αρλούμπες..
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Βρε φιλε μου δεν ειναι το οικονομικο.
100 ευρω το χρονο δεν ειναι τιποτε μπροστα σε αλλες καθημερινες αναγκες και δικες μας και των σκύλων μας. Μονο τα κινητα/μηνα να βαλεις...

Δε μπορω ομως τις υπερβολες και τις κουβεντες καφενειου-forums. Και δεν απαξιω τα forums. Εχω μαθει πολλα απ' αυτα. Αλλα δεν παυουν μεταξυ αλλων να εχουν και μερικα αρνητικα χαρ/κα.

Η μεταδοτικοτητα της υστεριας και η αναγωγή της μιας πιθανοτητας* του να συμβει κατι, σε κυριο κανονα και απο κει σε defacto κατασταση με τρελαινουν... Αν δω κατι διαφορετικο στον σκυλο μου σιγουρα θα τον τρεξω στο γιατρο. Αν δεν φαινεται απο τη συμπεριφορα του (πραγμα σπανιο) θα φανει απο τις αιματολογικες. Τωρα τα υπολοιπα ειναι για τη δικη μας ψυχολογια.





*αντε 2
 






Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Αν με το απλές εννοείς μόνο τις γενικές αίματος, μου φαίνεται δύσκολο να ζήτησε τόσα. Σίγουρα δεν ήταν γενικές +κάτι άλλο? (π.χ. βιοχημικές, λεϊσμάνια, ερλίχια, πυροπλάσμωση κλπ)
Τίποτα! Άσε! Απλές εξετάσεις αίματος! Και μου έκανε εντύπωση γιατί οι εξετάσεις αίματος της αδερφής μου κόστισαν λιγότερο! Δηλαδή είναι υπερβολή για τον άνθρωπο να κοστίζουν λιγότερο απ' ό,τι για το σκυλί! Γιατί εκεί φαίνεται πόση εκμετάλλευση υπάρχει!
 


agathe

Well-Known Member
27 Ιανουαρίου 2011
3.265
114
Σπέτσες
Εγώ ...ακόμα....καλοκαίρι έχω....(ειδικά εδώ που βρίσκομαι....- Σπέτσες!!!):D
Το φθινόπωρο αργεί ακόμα....(για μένα....):p

Οπότε και θα ευχηθώ...καλό υπόλοιπο καλοκαιριού....:p
 


Avraki

Well-Known Member
22 Αυγούστου 2011
938
5
Αθήνα
Παιδια, με ολη την καλη διαθεση που με διακρινει γενικως σαν ανθρωπο :) μηπως ειστε λιγο υπερβολικοι;

Προσωπικα εχω κανει εξετασεις αιματος στον εαυτο μου μολις μια φορα προ 5ετιας... Δεν ειναι οτι δεν μ' αγαπαω :) αλλα νιωθω μια χαρα, γιατι να τρεχω σε γιατρους;; Πως να μην αποθρασυνθουν ιο οι κτηνιατροι οταν ολοι κανουμε σαν υστερικοι με τα σκυλια μας και κανε κι αυτην την εξεταση, κανε και την αλλη, κανε και εκεινη δεν αν εχει και φλίκταινες κ.ο.κ.

Κι εγω θα την παω την μικρη για εξετασεις αλλα δεν σκοπευω να τις κανω παρα μονο γενικες αιματος και ουρων (ουρολοιμωξη).
Η σκυλιτσα σφυζει απο διαθεση και ορεξη (σ.σ. αρχεγονα δειγματα ευζωϊας και υγειας). Ποιος ο λογος;
Συμφωνώ απόλυτα!! Παρατήρησα πως τα 20 σκυλιά που πέρασαν τόσα χρόνια από την οικογένεια και μεγάλωναν έξω σε κτήμα και έκαναν μόνο τ τυπικά τους εμβόλια ΔΕΝ έπαθαν ποτέ τίποτα και πέθαναν από βαθειά γηρατειά!

Ουκ εν τω πολλώ το ευ! Αλλά όταν υπάρχουν πετροβολημένοι που τα πάνε μέχρι και για ψυχανάλυση, ε αυτό λέει πολλά για το πόσο κινείται η εκμετάλλευση γύρω απ' τα ζώα!
 


russellKind

Well-Known Member
14 Ιουνίου 2010
948
4
Τίποτα! Άσε! Απλές εξετάσεις αίματος! Και μου έκανε εντύπωση γιατί οι εξετάσεις αίματος της αδερφής μου κόστισαν λιγότερο! Δηλαδή είναι υπερβολή για τον άνθρωπο να κοστίζουν λιγότερο απ' ό,τι για το σκυλί! Γιατί εκεί φαίνεται πόση εκμετάλλευση υπάρχει!
Της πηρε και επισκεψη αλλα τοσα με το καλημερα...:(
 


martha_aris

Well-Known Member
26 Μαϊου 2011
179
0
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Συμφωνώ απόλυτα!! Παρατήρησα πως τα 20 σκυλιά που πέρασαν τόσα χρόνια από την οικογένεια και μεγάλωναν έξω σε κτήμα και έκαναν μόνο τ τυπικά τους εμβόλια ΔΕΝ έπαθαν ποτέ τίποτα και πέθαναν από βαθειά γηρατειά!

Ουκ εν τω πολλώ το ευ! Αλλά όταν υπάρχουν πετροβολημένοι που τα πάνε μέχρι και για ψυχανάλυση, ε αυτό λέει πολλά για το πόσο κινείται η εκμετάλλευση γύρω απ' τα ζώα!

Γιατί τόση συζήτηση για το τίποτα???? Για μία απλή εξέταση το χρόνο το ξεκινήσαμε προληπτικά(τίποτα ιδιαίτερο) και έχουμε ξεφύγει πολύ ούτε υπερβολές είναι ούτε μίλησε κανείς για παρατραβηγμένα πράγματα πχ ψυχανάλυση..
Χαλαρώστε δεν είπαμε να τρέχουμε 3 και λίγο στο γιατρό να τρυπιόμαστε..
 


Xotikouli

Well-Known Member
24 Δεκεμβρίου 2006
4.974
630
Athens
Η μεταδοτικοτητα της υστεριας και η αναγωγή της μιας πιθανοτητας* του να συμβει κατι, σε κυριο κανονα και απο κει σε defacto κατασταση με τρελαινουν... Αν δω κατι διαφορετικο στον σκυλο μου σιγουρα θα τον τρεξω στο γιατρο. Αν δεν φαινεται απο τη συμπεριφορα του (πραγμα σπανιο) θα φανει απο τις αιματολογικες. Τωρα τα υπολοιπα ειναι για τη δικη μας ψυχολογια.





*αντε 2
Αν λοιπόν δεν φαίνεται από τη συμπεριφορά του, πώς θα φανεί από τις αιματολογικές όταν έχεις επιλέξει να μην τις κάνεις? :confused:

Έχε υπόψη σου ότι αν περιμένεις να φανεί η ερλιχίωση ή το καλαζάρ από την συμπεριφορά μπορεί να είναι πλέον πολύ αργά...
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
martha-aris η κουβεντα ξεφυγε λιγο και επεκταθηκε. Αυτα που γραφτηκαν υστερα δεν αφορουν τη δικη σου αυτη καθ' αυτη περιπτωση. :)

xotikouli ποιος ειπε οτι δεν θα κανω αματολογικες; Διαβασε σε παρακαλω καλυτερα. Εγραψα οτι θα κανω αιματολογικες + καλλιεργεια ουρων.
 


Lovey the Lab

Well-Known Member
21 Απριλίου 2011
2.175
200
Και κατι ακομη: Ειχα σκοπο να της κανω αιματολογικες την αλλη βδομαδα (που γυρναει και ο γιατρος απο διακοπες) αλλα καποιος εγραψε οτι θα ηταν καλυτερο να γινουν αρχες Νοεμβρη. Γιατι αυτο;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Γιατί υπάρχει καθυστέρηση στην επώαση κάποιων ασθενειών, οπότε σε περιπτωση που έχει ο σκύλος μας καλαζάρ το οποίο τσίμπησε το καλοκαίρι θα φανεί τέλη οκτωβρίου περίπου. Φυσικά δεν είναι απόλυτο αυτό, μπορεί να κάνει και περισσότερο διάστημα να δειξει.
 








Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Ευχαριστώ Κυβέλη κι εγώ έτσι ξέρω, αλλά μπερδεύτηκα με την παραπάνω συζήτηση!