Κουταβάκι συμβουλές.


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Εαν η αυλη δεν εχει προσβαση σε αδεσποτα ζωα, γιατι να μη βγαινει?
Η γιατρός μας είπε ότι κάποια από τα νοσήματα είναι μεταδιδόμενα και μέσω του αέρα. Ναι όταν μεγαλώσει θα έχει πάντα ελεύθερο στην αυλή αλλά για τώρα μας απαγορεψε η γιατρός να είμαστε έξω, μας είπε για κάνα 5λεπτό καμία φορά και ότι είναι και πολύ.
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Νομιζω μονο για τη μορβα ισχυει αυτο και ειναι εξαιρετικα σπανιο. Οπως και να χει ,η αυλη ειναι μεγαλο ατου. Τα πρωτα εμβολια τα κανατε ?
 




Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
20 του μηνός πάμε για το πρώτο μας εμβόλιο. Να ρωτήσω κάτι. Προβλέπετε πολύ δράματα?
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
για σας. έχω και εγώ μια ερωτηση
έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 3 μηνων
εδώ και 15 μέρες το βγάζω έξω πάμε βόλτα στην πόλη στο δάσος πάμε για καφέ έχει επαφή με αλλά σκυλιά αλλά όχι αδέσποτα.
Είναι λάθος αυτό?
 


Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
για σας. έχω και εγώ μια ερωτηση
έχω ένα γερμανικό ποιμενικό 3 μηνων
εδώ και 15 μέρες το βγάζω έξω πάμε βόλτα στην πόλη στο δάσος πάμε για καφέ έχει επαφή με αλλά σκυλιά αλλά όχι αδέσποτα.
Είναι λάθος αυτό?
Θα σου οω ότι μας είπε η γιατρός μας άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Πριν κάνει τα πρώτα 3 εμβόλια δεν κάνει να έρχεται σε επαφή ούτε με σκυλιά ιδιωτών γιατί μπορεί να μην νοσεί ο άλλος σκύλος λόγο αντισωμάτων που έχει ήδη αλλά ο δικός σου που είναι μικρός να νοσήσει. Εμάς μας ειπαν σε καμία 50 μέρες και αν θα πάμε την πρώτη μας βολτα
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
Θα σου οω ότι μας είπε η γιατρός μας άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Πριν κάνει τα πρώτα 3 εμβόλια δεν κάνει να έρχεται σε επαφή ούτε με σκυλιά ιδιωτών γιατί μπορεί να μην νοσεί ο άλλος σκύλος λόγο αντισωμάτων που έχει ήδη αλλά ο δικός σου που είναι μικρός να νοσήσει. Εμάς μας ειπαν σε καμία 50 μέρες και αν θα πάμε την πρώτη μας βολτα
ο δικός μου εκανε τα 2 εμβολια για φέτος, του χρόνου πάλι . τελιώσαμε με αυτά
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
Θα σου οω ότι μας είπε η γιατρός μας άμα κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Πριν κάνει τα πρώτα 3 εμβόλια δεν κάνει να έρχεται σε επαφή ούτε με σκυλιά ιδιωτών γιατί μπορεί να μην νοσεί ο άλλος σκύλος λόγο αντισωμάτων που έχει ήδη αλλά ο δικός σου που είναι μικρός να νοσήσει. Εμάς μας ειπαν σε καμία 50 μέρες και αν θα πάμε την πρώτη μας βολτα
Sorry ξεχαστηκα. Να σου ζήση το κουταβι.Να περνάτε καλά και πάντα υγεία
 
  • Like
Reactions: Captain hook


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
Ποια ειναι τα πρωτα 3 εμβολια? Σας ειπε?

Κοιτα.. υπαρχουν αρκετες σχολες σχετικα με το θεμα. Μπορεις να περιμενεις μεχρι 3-4 μηνων για να βγει εξω το κουταβι σε οποιοδηποτε χωρο. Μπορεις να κανεις τα πρωτα και να τον βγαζεις αγκαλια για να εξοικιωνεται. Μπορεις να τον βγαζεις βολτα κανονικα σε ελεγχομενα μερη.
Σε ολες τις περιπτωσεις κατι κερδιζεις κατι χανεις απο το θεμα κοινωνικοποιηση.

Εγω εαν ο κηπος μου ηταν κατα καποιο τροπο περιορισμενος (ενταξει το να περναει που και που καμια γατα δεν ειναι και καταστροφη), θα το εβγαζα το κουταβι παντα κατω απο την επιβλεψη μου ωστε να μη φαει τιποτα.
 


Giorgos.rocky

Well-Known Member
5 Απριλίου 2016
61
61
60
Ποια ειναι τα πρωτα 3 εμβολια? Σας ειπε?

Κοιτα.. υπαρχουν αρκετες σχολες σχετικα με το θεμα. Μπορεις να περιμενεις μεχρι 3-4 μηνων για να βγει εξω το κουταβι σε οποιοδηποτε χωρο. Μπορεις να κανεις τα πρωτα και να τον βγαζεις αγκαλια για να εξοικιωνεται. Μπορεις να τον βγαζεις βολτα κανονικα σε ελεγχομενα μερη.
Σε ολες τις περιπτωσεις κατι κερδιζεις κατι χανεις απο το θεμα κοινωνικοποιηση.

Εγω εαν ο κηπος μου ηταν κατα καποιο τροπο περιορισμενος (ενταξει το να περναει που και που καμια γατα δεν ειναι και καταστροφη), θα το εβγαζα το κουταβι παντα κατω απο την επιβλεψη μου ωστε να μη φαει τιποτα.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 


Amaliaz

Well-Known Member
23 Οκτωβρίου 2009
10.131
4.808
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Εσεις δεν χρειαζεται να εχετε τετοια διλημματα. Εχετε τελειωσει με το θεμα εμβολια οποτε βουρ για κοινωνικοποιηση με ανθρωπους, ζωα, καταστασεις :)
 






druna

Well-Known Member
19 Νοεμβρίου 2015
125
107
47
Εγω δε θα χρησιμοποιουσα καν πανες στην περιπτωση σας.
ασε, το δοκίμασα εγώ και χάσαμε το μπούσουλα!!! Δεν γίνεται. το κουτάβι κάποια στιγμή θα είναι μόνο του. Θες το βράδυ, θες όταν λείπεις, κάπου πρέπει να τα κάνει. Επιπλέον, με το να του δίνεις τη δυνατότητα να λύσει μόνο του το πρόβλημά του, εξασκεί την αντίληψη και την κύστη του.
 


Sara

Well-Known Member
27 Δεκεμβρίου 2008
7.737
1.479
Illinois, USA
Να σας ζησει το κουταβάκι. Οι σπασμοί στον υπνο του ειναι όνειρα που βλεπει. Και ο δικος μου τα κανει αυτα κι ας ειναι σχεδον 10 χρονων. Επισης μουρμούραει/μιλαει στον υπνο του. Τελος τα κουταβια συνηθως λιώνουν στον υπνο στην αρχη.
 
  • Like
Reactions: Captain hook






Captain hook

Well-Known Member
11 Απριλίου 2016
405
785
Είναι πολύ γλυκούλης :love:
Βλέπω ότι τα νυχάκια του μάλλον θέλουν κόψιμο. Να το κάνεις από τώρα για να συνηθίζει :)
Δςν είναι πολύ μικρός για να του κόψουμε τα νύχια?
 


haviharakennel

Well-Known Member
20 Δεκεμβρίου 2012
2.581
5.770
Θεσ/νίκη
Δςν είναι πολύ μικρός για να του κόψουμε τα νύχια?
Καθόλου, στα δικά μου τα έκοβα από 2 εβδομάδων για να μη γρατζουνάνε τη μαμά τους. Με μικρό ανθρώπινο νυχοκόπτη είναι πιο βολικά
 
  • Like
Reactions: Captain hook




Στατιστικά Forum

Θέματα
33.114
Μηνύματα
895.816
Μέλη
19.923
Νεότερο μέλος
micknaf