Κριτές Εκθέσεων δια χειρός... kabuki


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@Aslan @spyv
Εγω πρωτη φορα το ανοιξα πριν χρονια.
Ηταν Ιταλικα.
Καταστραφηκα διαβαζοντας το κ προσπαθοντας να το μεταφρασω......
Χρονια μετα ανακαλυψα οτι βγαινει αλλοτε σε αγγλικα, γαλλικα η ιταλικα τυχαια.
Ανακαλυψα επισης οτι καπου αριστερα υπαρχει κουμπακι που αλλαζει γλωσσες!!!
Στο μεσοδιαστημα, ειχα μαθει Ιταλικα.......

Ειναι εξαιρετικο site.
Με απειρες πληροφοριες κ φωτογραφιες....

Για την σημερινη...... "κατασταση" αρκει να δεις τι γινεται στις εκθεσεις. ΕΥΤΥΧΩΣ υπαρχουν καποιοι που μενουν πιστοι στο.... "rustico".

Edit
Σημειωσε επισης σε αυτο το σημειο, οτι η φυλη των corso επαξια διεκδικει τον τιτλο της "σε ποιο συντομο χρονο κατεστραμμενης φυλης" μιας κ αναγνωριστηκε πριν ουτε 20χρονια κ ηδη οι.... "πρωταθλητες" εχουνε απειρα ανατομικα προβληματα κ εντελως αλλιωμενο χαρακτηρα....
Α.... και περιορισανε το χρωμα σε 90% μαυρο!!!!
 
Last edited:
  • Like
Reactions: spyv and Aslan


epial

Well-Known Member
24 Ιουλίου 2011
3.026
5.276
65
Aθήνα
Για την σημερινη...... "κατασταση" αρκει να δεις τι γινεται στις εκθεσεις. ΕΥΤΥΧΩΣ υπαρχουν καποιοι που μενουν πιστοι στο.... "rustico".
Tο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου είναι, ότι όσοι μένουν πιστοί στο "rustico" είναι λίγοι και επομένως η δεξαμενή γονιδίων πολύ μικρή, με όλα τα αρνητικά που αυτό συνεπάγεται!
Δυστυχώς όταν γίνει το κακό, ακόμα και να αλλάξει μυαλά η πλειοψηφία (πράγμα απίθανο, αλλά λέμε τώρα...) θα χρειαστούν πολλά πολλά χρόνια για να επανέλθει μια φυλή στην πρότερη κατάσταση.
Αν δεν αλλάξει δε η κατάσταση, όσες προσπάθειες και να γίνονται από αυτούς τους λίγους, ακόμα και τα "rustico", σε βάθος χρόνου θα φθίνουν ποιοτικά
 


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
@epial
Διαβασε
http://www.canedamasseria.it/styled-8/

Και δες

Το παραπανω βιντεο κατα το 12λεπτο, απανταει κ στην απορια του φιλου @spyv "ποσο μεγαλο ηταν το corso".

Μετα μπορεις να ριξεις μια ματια στα σκυλια αυτων των παραδοσιακων εκτροφειων σημερα, οπως επισης κ σε αλλα εκτροφεια που παραγουν "πολυπρωταθλητες".
Αυτοι εκτρεφουν ακομα αυτο που ειχαν παντα.....

Επισης λαβε υπ οψιν σου οτι 3 απο τους παραδοσιακοτερους εκτροφεις αρνουνται να συμμετεχουν σε εκθεσεις εδω κ μερικα χρονια......
 


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
Ανάμεσα σε αυτές τις δύο φωτογραφίες υπάρχει εμφανής διαφορά στις ζάρες. Δεν έχω μελετήσει τη φυλή και έτσι δεν μπορώ να ξέρω τι είναι σωστό και τι όχι, όμως εάν πέρναγε από το χέρι μου θα προτιμούσα να βραβεύσω έναν σκύλο με όχι υπερβολές στις ζάρες (που μοιάζει περισσότερο με το πρότυπο που ανέβασε ο east), παρά έναν που μετά από κάποιο εκτροφικό λάθος ( ; ) έχει αποκτήσει περισσότερες ζάρες. Δεν λέω, μπορεί για κάποιους να είναι εντυπωσιακές όταν είναι σε πιο μεγάλο αριθμό από το κανονικό, όμως θεωρώ ότι δεν ισχύει το ίδιο και για τον σκύλο...
 
Last edited by a moderator:


korthem

Well-Known Member
2 Ιουλίου 2015
176
187
33
παρά έναν που μετά από κάποιο εκτροφικό λάθος (;;) έχει αποκτήσει περισσότερες ζάρες.
Χωρίς να ξέρω γιατί, όσες φορές κι αν κάνω edit αυτή η φατσούλα δεν φεύγει με τίποτα...

Φαντάσματα;;;:eek::eek::eek:

by admin ;)
 
Last edited by a moderator:


east49

Well-Known Member
6 Δεκεμβρίου 2012
3.743
5.061
. @korthem
Το θεμα δεν ειναι τι "μας αρεσει" γιατι για να καταληξουν τα πραγματα στον..... πατο, σε καποιους "αρεσαν".

Το θεμα ειναι να εξετασει ο ενδιαφερομενος μεταξυ αλλων, το παρελθον της φυλης κ την χρησιμοτητα χρηστικοτητα της για να παρει αυτο "που πρεπει" κ οχι αυτο που του αρεσει. Εξυπακουεται οτι αν σεβεται την φυλη θα του αρεσει αυτο που "πρεπει".

Ενας σκυλος που μεταξυ αλλων καλειται να προστατευσει την οικογενεια του, αλλα απο τις ζαρες δεν μπορει να δει μπροστα του κ απο τις πετσες τα κιλα κ τον σωματοτυπο δεν μπορει να τρεξει μεχρι την πορτα (αν δει που ειναι) σιγουρα δεν ειναι κατι που πρεπει να επιβραβευτει απο κανεναν. Κι αν το κανουν καποιοι (κριτες εκτροφεις) δεν θα επρεπε να το κανουν οι υπολοιποι (εκτροφεις κ κυριως υποψηφιοι ιδιοκτητες).
 
  • Like
Reactions: korthem


Orilis

Well-Known Member
3 Μαρτίου 2011
7.881
6.979
Πάτρα
Χωρίς να ξέρω γιατί, όσες φορές κι αν κάνω edit αυτή η φατσούλα δεν φεύγει με τίποτα...

Φαντάσματα;;;:eek::eek::eek:
Θέλει να αφήσεις κενό ανάμεσα στο ερωτηματικό και το κλείσιμο της παρένθεσης
 
  • Like
Reactions: korthem




spyv

Well-Known Member
8 Αυγούστου 2011
2.566
5.977
Πειραιάς
το ηξερα το βιντεο αλλα δεν το ειχα βρει με αγγλικους υποτιτλους (y).
νομιζω οτι ειναι το πιο ενδιαφερον βιντεο για τα cane που κυκλοφορει.

υ.γ. απο αυτον τον cilla δεν μπορω να καταλαβω τιποτα οταν μιλαει!!
 
  • Like
Reactions: GRDANE


Στατιστικά Forum

Θέματα
33.122
Μηνύματα
895.913
Μέλη
19.937
Νεότερο μέλος
Spotlight