Κτηνίατρος εκβιάζει


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Το ποιο υποκριτικό σλόγκαν είναι μάζεψε ενα αδέσποτο,δεν σ υποχρεώνει σίγουρα κανεις,αλλά είναι καλό οικονομικό σλόγκαν για Πετ ΣΟΠ κ κτηνιάτρους.
Κ μη μου πεις οτι δεν ζούμε τον αιωνα τις υποκρισίας συναισθημάτων κ εκμετάλλευση τους γιατί θα ζεις σ άλλον πλανήτη
ε???? Ποιος σου ειπε οτι αν μαζέψεις αδέσποτο θα έχεις οικονομικές ελαφρύνσεις?

Εσύ απλά ένα σκύλο δεν ήθελες?
 
  • Like
Reactions: ioanna a


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Το ποιο υποκριτικό σλόγκαν είναι μάζεψε ενα αδέσποτο,δεν σ υποχρεώνει σίγουρα κανεις,αλλά είναι καλό οικονομικό σλόγκαν για Πετ ΣΟΠ κ κτηνιάτρους.
Κ μη μου πεις οτι δεν ζούμε τον αιωνα τις υποκρισίας συναισθημάτων κ εκμετάλλευση τους γιατί θα ζεις σ άλλον πλανήτη
Αγορασα 30 ml κ Εχω δέκα ημερες για τα υπόλοιπα
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Το ποιο υποκριτικό σλόγκαν είναι μάζεψε ενα αδέσποτο,δεν σ υποχρεώνει σίγουρα κανεις,αλλά είναι καλό οικονομικό σλόγκαν για Πετ ΣΟΠ κ κτηνιάτρους.
Κ μη μου πεις οτι δεν ζούμε τον αιωνα τις υποκρισίας συναισθημάτων κ εκμετάλλευση τους γιατί θα ζεις σ άλλον πλανήτη
Αγορασα 30 ml κ Εχω δέκα ημερες για τα υπόλοιπα μ το κατοσταρικο,όσο για κτηνιάτρους που έχουν συμβάσεις μ δήμους ξέρω τι παίζει,οσες επισκέψεις του σκύλου τόσο ανεβαίνουν τα κερδη
 


aliki_s

Well-Known Member
27 Μαϊου 2011
3.279
1.797
Αθήνα
Απαντάς στον εαυτό σου προφανώς και μπράβο σου! Αλλά ποιος σε ανάγκασε να πας σε ένα κτηνίατρο που έχει σύμβαση με ένα δήμο εφόσον ξέρεις τι παίζει? Για την ιστορία νόμισα οτι οι συμβάσεις μεταξυ κτηνιάτρων και δήμων αφορούν αδέσποτα, γιατί σορρυ ένας σκύλος που εχει υιοθετηθεί δεν είναι πλέον αδέσποτος.
 


dimitris-skg

Well-Known Member
3 Σεπτεμβρίου 2012
844
2.851
Ψάξε και κάνε επαφή με φιλοζωικές της Δυτ. Θεσσαλονίκης (Ευόσμου, Ωραιοκάστρου, Αμπελοκήπων). Εξήγησε την περίπτωση, μήπως έχουν κάποιο δικό τους γιατρό να προτείνουν, ή ακόμα κι αν τους περισσεύει φάρμακο να στο δώσουν με πίστωση.
 


vasgial

Well-Known Member
6 Φεβρουαρίου 2011
3.531
1.729
49
Μαραθώνας-Κάτω Σούλι
Φιλε Κωστα ψυχραιμια και κουραγιο. Πρεπει να ξερεις πως οι κτηνιατροι που συνεργαζονται με το Δημο, πληρωνονται απο ενα σχετικα μικρο κονδυλι που εξανεμιζεται σε χρονο ντε τε και χρησιμοποιειται κυριως για στειρωσεις αδσποτων.
 






Penguin

Well-Known Member
17 Ιανουαρίου 2017
621
1.187
28
Και εγώ πηγαίνω σε κτηνίατρο συμβεβλημένο με τον δήμο το πρώην αδέσποτο μου, αλλά επειδή ακριβώς είναι πρώην αδέσποτο, τα έξοδα τα αναλαμβάνω εγώ, με όποιες διευκολύνσεις συμβαίνουν να οφείλονται στην μεταξύ μας συνενόηση και οχι στο ότι πήρα αδέσποτο.

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για την υιοθεσία ενός αδέσποτου με χρόνιο νόσημα τα έξοδα του όποιου μπορεί να είναι τεράστια, από φάρμακα μέχρι ειδικές τρόφες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
 
  • Like
Reactions: ioanna a and mareco


SofiaEve

Well-Known Member
17 Σεπτεμβρίου 2013
371
1.118
Κώστα, οι καιροί είναι δύσκολοι και σε καταλαβαίνω. Απόλυτα. Και, κακά τα ψέματα, σε σκύλο που υιοθετείς, είτε αδέσποτο, είτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, αναλαμβάνεις μια ευθύνη. Και αυτό συμπεριλαμβάνει τα ιατρικά του έξοδα.

Υπομονή, και ψυχραιμία!

Για μένα, είναι προφανές πως δεν μπορείς να συννενοηθείς με τον κτηνίατρο του δήμου. Ζήτα του σε αντίγραφο τις εξετάσεις (είναι υποχρεωμένος να στις δώσει), και τράβα σε άλλον. Άνευ σκύλου. Ρώτα τις φιλοζωικές στην περιοχή σου - πολλές συνεργάζονται με κτηνίατρους και θα έχουν κάποιον να σου προτείνουν. Εμείς που είχαμε σκύλο με νεφρική ανεπάρκεια, είχαμε δει 3-4. Κάποιους, άνευ σκύλου, μόνο με τις πρόσφατες εξετάσεις του. Ένας, δεν μας πήρε λεφτά (Εξέτασα σκύλο? μας είπε. Δεν εξέτασα.) - και μιλάγαμε για μία ώρα. Είναι σημαντικό, όταν έχεις ιατρικό πρόβλημα, πόσο μάλλον χρόνιο, να ξέρεις τι δυνατότητες έχεις και τι να περιμένεις.

Ακόμα και η θεραπεία με το μιλτεφοράν, δεν είναι πανάκεια, δεν σημαίνει ότι αν πέσει ο τίτλος, τα νεφρά θα φτιάξουν μαγικά. Ρώτα άλλους κτηνιάτρους, τι προτείνουν για θεραπευτικό σχήμα, τι μπορείς να κάνεις για τα νεφρά, τι έχεις να περιμένεις σε ενδεχόμενη επιδείνωση. Τα είπαμε και στο άλλο θέμα. Ο σκύλος σου είναι αρρωστος, και σε χρειάζεται, πάνω απ'όλα, δυνατό.
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Απαντάς στον εαυτό σου προφανώς και μπράβο σου! Αλλά ποιος σε ανάγκασε να πας σε ένα κτηνίατρο που έχει σύμβαση με ένα δήμο εφόσον ξέρεις τι παίζει? Για την ιστορία νόμισα οτι οι συμβάσεις μεταξυ κτηνιάτρων και δήμων αφορούν αδέσποτα, γιατί σορρυ ένας σκύλος που εχει υιοθετηθεί δεν είναι πλέον αδέσποτος.
Επειδή δεν σε ενδιαφέρει το πρόβλημα του σκύλου αλλά σε ενδιαφέρει το παρελθόν κ το ιστορικό μονο αποδυκνειεις οτι Εχω δίκιο.
Το σκύλο ανέλαβε ν μου τον δώσει ο δήμος γνωρίζοντας οτι είμαι άνεργος μ την υπόσχεση οτι θα τον κοιτά το εκάστοτε κτηνιατρείο τους.
Απλα θέλεις να κανεις τζάμπα συζήτηση,όπως οτι θ Εχω βοήθεια κ απο την φιλιζωικη τις περιοχής.
Μην δκαιολογεις τα αδικαιολόγητα.
Απλή εκμετάλλευση των συναισθημάτων,στον φόρτωσαν τον αγαπησες άντε γειά,πάντως θα κάνω όπως εκανα τα παντα για τον Μουργο απέναντι σε ολους τους ψεύτες κ υποκριτές.
Κ παρακαλώ μη μ ξαναπαντησετε,αν δεν έχετε κάτι που θα βοηθήσω στο πρόβλημα του Μουργολινου
 


mareco

Well-Known Member
13 Ιουλίου 2009
30.652
19.886
Να σου πω κάτι, που πιστεύω θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.
Αφού τον σκύλο, τον φορτώθηκες μόνο και μόνο, για να κάνεις την χάρη του Δήμου[για κάποιο περίεργο λόγο] και με την προυπόθεση, να αναλάβουν τα εφ'όρου ζωής του κτηνιατρικά του, κάτι που δεν τηρούν όπως λες, το θέμα είναι απλό. Επέστρεψέ τον.
 


ioanna a

Well-Known Member
21 Ιανουαρίου 2014
2.239
3.079
Από την στιγμή που έχεις σκύλο, το σκυλί σου αυτόματα θεωρείται ΔΕΣΠΟΖΟΜΕΝΟ και εσύ ο ιδιοκτήτης του.

Ειναι σκέτος παραλογισμός το ''εχω ένα αδέσποτο'' , τόσο όσο και το να έχεις κάνει εξετάσεις και να μην σου τις δίνει ο κτηνιατρος.

Συνεννόηση ''θα σου φερω τα λεφτά με δόσεις'' είναι εφικτή , αλλά επειδή μας κάνουν χαρη οι κτηνίατροι.

Αν δεν εχεις την οικονομική δυνατότητα να καλύψεις τον σκύλο σου μπορείς να τον παραδόσεις πίσω στο δήμο. Μην περιμένεις να τον παραλάβουν χωρίς δράματα , και μην περιμένεις οτι ο δημος θα συνεχίσει την θεραπεία.

Αν κρατησεις τον σκύλο, μην περιμένεις καν οτι η θεραπεία που σου προτειναν να ακολουθήσεις αυτή τη στιγμή , είναι σιγουρα η σωστή. Πηγαινε τον σκυλο σε δευτερο κτηνιατρο να τον δει , γιατι πραγματικά φαινεται λες και σε κοροιδευει αυτός που σας παρακολουθεί τώρα.
 
  • Like
Reactions: Δέλτα


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Επειδή δεν σε ενδιαφέρει το πρόβλημα του σκύλου αλλά σε ενδιαφέρει το παρελθόν κ το ιστορικό μονο αποδυκνειεις οτι Εχω δίκιο.
Το σκύλο ανέλαβε ν μου τον δώσει ο δήμος γνωρίζοντας οτι είμαι άνεργος μ την υπόσχεση οτι θα τον κοιτά το εκάστοτε κτηνιατρείο τους.
Απλα θέλεις να κανεις τζάμπα συζήτηση,όπως οτι θ Εχω βοήθεια κ απο την φιλιζωικη τις περιοχής.
Μην δκαιολογεις τα αδικαιολόγητα.
Απλή εκμετάλλευση των συναισθημάτων,στον φόρτωσαν τον αγαπησες άντε γειά,πάντως θα κάνω όπως εκανα τα παντα για τον Μουργο απέναντι σε ολους τους ψεύτες κ υποκριτές.
Κ παρακαλώ μη μ ξαναπαντησετε,αν δεν έχετε κάτι που θα βοηθήσω στο πρόβλημα του Μουργολινου
Από την στιγμή που έχεις σκύλο, το σκυλί σου αυτόματα θεωρείται ΔΕΣΠΟΖΟΜΕΝΟ και εσύ ο ιδιοκτήτης του.

Ειναι σκέτος παραλογισμός το ''εχω ένα αδέσποτο'' , τόσο όσο και το να έχεις κάνει εξετάσεις και να μην σου τις δίνει ο κτηνιατρος.

Συνεννόηση ''θα σου φερω τα λεφτά με δόσεις'' είναι εφικτή , αλλά επειδή μας κάνουν χαρη οι κτηνίατροι.

Αν δεν εχεις την οικονομική δυνατότητα να καλύψεις τον σκύλο σου μπορείς να τον παραδόσεις πίσω στο δήμο. Μην περιμένεις να τον παραλάβουν χωρίς δράματα , και μην περιμένεις οτι ο δημος θα συνεχίσει την θεραπεία.

Αν κρατησεις τον σκύλο, μην περιμένεις καν οτι η θεραπεία που σου προτειναν να ακολουθήσεις αυτή τη στιγμή , είναι σιγουρα η σωστή. Πηγαινε τον σκυλο σε δευτερο κτηνιατρο να τον δει , γιατι πραγματικά φαινεται λες και σε κοροιδευει αυτός που σας παρακολουθεί τώρα.
Είπα πήρα ενα αδέσποτο,ρε όλοι εξυπναδες είσαστε,οτι θ με στήριζαν είπα,δεν μ στήριξαν στο τέλος,ουτε είπα θ τον επιστρέψω,απλα μιλώ για τα ψέμματα κ την υποκρισία που υπαρχει κ εσείς εδώ μέσα,ενω σας λέω οτι το ζώο έχει πρόβλημα,οτι δέχτηκα εκβιασμό απο τον κτηνιατρο,οτι ανεβαζω κ κατεβαζω αγκαλιά τον σκύλο απο τις σκαλες,για κατουρημα,οτι δεν Εχω αυτοκίνητο να τον τρέχω απο κτηνίατρο σ κτηνίατρος,οτι δεν Εχω χρήματα αυτές τις δύσκολες στιγμές του ζώου,δεν διαβάζω κάτι σωστο για το πρόβλημα του Μουργου,αλλά,ανοησίες κ τι κάνω λάθος εγώ ,που δεν νομιζω.
Οτι είχα το τελευταίο κατοσταρικο ως το τέλος του μήνα κ επειδή ενω ο κτηνίατρος έφερε το μιλτεφοραν 90 μλ αρχικα δέχτηκε το κατοσταρικο κ τ υπόλοιπα τέλος του μήνα,σήμερα απαίτησε όλο το ποσο εκ βιαστικά για να μου το δώσει.
Τελικά πήγα κ αγόρασαν 30 μλ μιλτεφοραν 83 ευρώ ώστε να αρχίσω την θεραπεία του κ ψάχνω τα υπόλοιπα 60 μλ.
Κ διαβάζω ανά κριτικές,υποκριτικές κ δήθεν συμβουλες εδώ μέσα κ τίποτα για λύση στο πρόβλημα.
Γυρνά τον σκύλο πίσω χαχαχαχ πλάκα έχετε.
Το πρόβλημα είναι μακριά απο τον ποπο μας όλα εύκολα είναι.
Επόμενη,δεν πρέπει να παίρνει ο κόσμος αδέσποτα κ ας τα αγαπάει,η καμπάνια είναι λάθος,η πρέπει να γράφουν μαζί κ ποσο απ άνθρωποι φιλοχρηματοι,δήθεν είναι κτηνίατροι,εμπόριο κλπ ώστε να φιλοξενεί ενα αδέσποτο.
 




takisft

Well-Known Member
24 Ιουνίου 2011
4.817
5.037
Αθήνα
Εγώ θα έλεγα να το δεις λίγο πιο σοβαρά και να σταματήσεις να αντιμάχεσαι για πράγματα που δεν έχουν καμιά σημασία αυτή τη στιγμή

Σου έχω πει σχεδόν δέκα φορές το ίδιο πράγμα και δεν έχεις κάνει τον κόπο να με ρωτήσεις τι εννοώ και γιατί επιμένω

Στο λένε και άλλοι και ούτε σε αυτούς δίνεις σημασία

Πραγματικά θα ευχόμουν να είσαι τρολ, θα ήταν πολύ καλύτερα
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Επειδή δεν σε ενδιαφέρει το πρόβλημα του σκύλου αλλά σε ενδιαφέρει το παρελθόν κ το ιστορικό μονο αποδυκνειεις οτι Εχω δίκιο.
Το σκύλο ανέλαβε ν μου τον δώσει ο δήμος γνωρίζοντας οτι είμαι άνεργος μ την υπόσχεση οτι θα τον κοιτά το εκάστοτε κτηνιατρείο τους.
Απλα θέλεις να κανεις τζάμπα συζήτηση,όπως οτι θ Εχω βοήθεια κ απο την φιλιζωικη τις περιοχής.
Μην δκαιολογεις τα αδικαιολόγητα.
Απλή εκμετάλλευση των συναισθημάτων,στον φόρτωσαν τον αγαπησες άντε γειά,πάντως θα κάνω όπως εκανα τα παντα για τον Μουργο απέναντι σε ολους τους ψεύτες κ υποκριτές.
Κ παρακαλώ μη μ ξαναπαντησετε,αν δεν έχετε κάτι που θα βοηθήσω στο πρόβλημα του Μουργολινου
Κώστα,
αυτό που επείγει είναι να αντιμετωπιστει άμεσα το πρόβλημα του σκύλου με τα νεφρά, όχι το μιλτεφοραν.
Η λισμανια είναι 1/1600 έχασε 20 κιλά απο 47 έμεινε 25,για την απώλεια πρωτεΐνης μου έδωσε cibacen τα κιλά είπε τ έχασε λόγω καλαζαρ.
Τις εξετάσεις τις έχει αυτός κ αύριο ίσως μου τις δώσει.
Ετει έχουν τα πραγματα.
Ο σκύλος είναι πανω απο 10 ετων μ δυσκολία στην βάδιση,αυτός λέει αρθρίτιδα,άλλος κτηνίατρος που τον πήγα είπε οτι είναι απο την λιμάνια.
Βγάλε άκρη,να τον πάω κ σε τρίτο?
Εγώ πιστεύω οτι για ολα φταίει η λιμάνια.
Τον κατεβαζω δυο φορες την ημερα αγκαλιά για κατουρημα κ τον ανεβαζω κ εσείς μου λέτε πηγαινε σε άλλο κτηνιατρο.
 


vek

Well-Known Member
22 Ιουλίου 2012
2.157
5.098
Η λισμανια είναι 1/1600 έχασε 20 κιλά απο 47 έμεινε 25,για την απώλεια πρωτεΐνης μου έδωσε cibacen τα κιλά είπε τ έχασε λόγω καλαζαρ.
Τις εξετάσεις τις έχει αυτός κ αύριο ίσως μου τις δώσει.
Ετει έχουν τα πραγματα.
Ο σκύλος είναι πανω απο 10 ετων μ δυσκολία στην βάδιση,αυτός λέει αρθρίτιδα,άλλος κτηνίατρος που τον πήγα είπε οτι είναι απο την λιμάνια.
Βγάλε άκρη,να τον πάω κ σε τρίτο?
Εγώ πιστεύω οτι για ολα φταίει η λιμάνια.
Τον κατεβαζω δυο φορες την ημερα αγκαλιά για κατουρημα κ τον ανεβαζω κ εσείς μου λέτε πηγαινε σε άλλο κτηνιατρο.
Κώστα ακόμα και η λεισμάνια να φταίει , που είναι πολύ πιθανό , αυτήν την στιγμή το βασικότερο θέμα είναι τα νεφρά του.
Αλλά επειδή έχεις αποφασίσει και έχεις ξεκινήσει την θεραπεία και αυτό΄που θεωρείς οτι χρειαζεσε ειναι το υπόλοιπο μιλτεφοράν ζήτα στο fb περισσεύματα απο μιλτεφοραν απο ιδιώτες η φιλοζωικές.
Εχεις μεγάλες πισθανότητες να μπορέσεις ετσι να το καλυψεις.
Ευχομαι πραγματικά περαστικα !
 


Kostas58

Active Member
28 Απριλίου 2018
41
5
65
Κώστα ακόμα και η λεισμάνια να φταίει , που είναι πολύ πιθανό , αυτήν την στιγμή το βασικότερο θέμα είναι τα νεφρά του.
Αλλά επειδή έχεις αποφασίσει και έχεις ξεκινήσει την θεραπεία και αυτό΄που θεωρείς οτι χρειαζεσε ειναι το υπόλοιπο μιλτεφοράν ζήτα στο fb περισσεύματα απο μιλτεφοραν απο ιδιώτες η φιλοζωικές.
Εχεις μεγάλες πισθανότητες να μπορέσεις ετσι να το καλυψεις.
Ευχομαι πραγματικά περαστικα !
Για την απώλεια πρωτεΐνης απο τα ουρά μου έδωσε χάπια cibacen η cibaden αυτό μου έδωσε για τα νεφρά,μιλτεφοραν κ ζιλαμπουρ .Κτηνίατρος που είδε τις εξετάσεις του είναι,όσο κακός η άσχετος είναι.
Η απορία μου είναι απο τι χάνει κιλά!
Τρώει κανονικά κ αρκετά για την ηλικία του έχει όρεξη κ πίνει νερό.
Ποιος είναι ο λογος που χάνει κιλά?
Αυτός λέει η λισμανια εγώ ο αδαης? Τι να πιστέψω?
Τρώει κ έχασε απο τον περασμένο Νοέμβρη 22 κιλά?
 


Δέλτα

Well-Known Member
13 Φεβρουαρίου 2016
250
634
Λυπάμαι πολύ με το όλο θέμα και καταλαβαίνω σε τι ψυχολογική κατάσταση είσαι αλλά θα συμφωνήσω με τους υπολοίπους που σου είπαν να πάρεις τις εξετάσεις και να τις πας σε άλλο κτηνίατρο να τις δει έστω και χωρίς τον σκύλο. Οι περισσότεροι δεν θα σου πάρουν λεφτά. Τουλάχιστον όμος να σου δώσουν μια λύση για τα νεφρά