Κόστος ευθανασίας


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Καλημέρα, αν και από τον τίτλο μόνο καλή δε μπορεί να είναι.

Ο σκύλος του άντρα μου [που ζει στο πατρικό του] είναι πια στα τελευταία του..Είναι 15 ετών ημίαιμο λυκάκι.
Εδώ και ένα μήνα τον παρακολουθεί γιατρός κατ'οίκον και πλέον δε μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω, οπότε πήραν τη δύσκολη απόφαση να προχωρήσουν σε ευθανασία.

Το λοιπόν, επειδή δε μου έχει τύχει ποτέ..πόσο κοστίζει η ευθανασία σε μεγαλώσωμο σκύλο περίπου στα 45 κιλά; Όχι ότι μας νοιάζει το κόστος, αλλά δεν ξέρω μέχρι που μπορούν οι άνθρωποι να φτάσουν για να εκμεταλλευτούν τον πόνο του άλλου..

Εκτός των άλλων, υπάρχει κάπου νεκροταφείο σκύλων; Κάτι είχε πάρει το μάτι μου προ καιρού. Και πώς γίνεται η διαδικασία ταφής;
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Δεν θα σου απαντήσω για το κόστος γιατί δεν το ξέρω και ελπίζω να μην το μάθω ποτέ.
Θα σου πω μόνο , επειδή δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί, να υποδείξουν στον γιατρό που θα το κάνει αν τελικά γίνει να του κάνουν νάρκωση πριν, και μετά την ένεση. Πολλοί νομίζουν ότι με την ένεση ο σκύλος δεν καταλαβαίνει τίποτα αλλά δεν είναι έτσι. Οπωσδήποτε λοιπόν να είναι ναρκωμένος ο παπούλης σας. :(
 




galazio

Well-Known Member
15 Ιανουαρίου 2008
3.733
7
50 ευρω εδωσα,ο γιατρος μας, ηρθε στο σπιτι και φυσικα εγινε καποια ιατρικη διαδικασια πριν,ωστε να πανε ολα οσο γινοταν καλυτερα.
 


jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Κριμα για τον σκυλακο. κοστος ουτε εγω ξερω για ευθανασια, αλλα οπως ειπε και η Κυβελη καλο θα ηταν να του γινει ναρκωση πριν να μην ταλαιπωρηθει.
Κοιμητηρια:
Pets | Όταν πεθαίνει ένα κατοικίδιο: Πού να απευθυνθείτε
Το πρωτο νεκροταφειο για τα αγαπημενα μας κατοικιδια , ειναι γεγονος !
το δευτερο ειναι στα μεγαρα. Εαν καταληξετε σε αυτο στειλε πμ να σε βοηθησω γιατι ειναι λιγο πακετο εδω οι περιοχες.
Αποτεφρωτηρα νομιζω εχει το ΔΙΚΕΠΑΖ αλλα ειναι φαρμακι η τιμη. 400-500 νομιζω.
 




Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Οταν ειχαμε παει για το κοκερακι που ειχα, ο κτηνιατρος, δεν μας πηρε ουτε μισο ευρω.
Μας ειπε οτι για ευθανασια, δεν παιρνει χρηματα.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Αν έχεις μία καλή σχέση με τον κτηνίατρο είναι πολύ πιθανό να μην πάρει χρήματα.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Παιδιά, δεν ξέρω κι εγώ πραγματικά πώς πάνε αυτά.

Μου είπε ο θείος μας ότι συνεννοήθηκε με το σκυλόπαρκο, που τον φιλοξενούσε κατά καιρούς, να αναλάβει αυτός την ταφή. Ο κτηνίατρος θα κάνει την ευθανασία στο σπίτι.
Μου είπε συνολικά έξοδα στα 200 ευρώ [τα 50 η ευθανασία], αλλά δεν ξέρω αυτόν που έχει το σκυλόπαρκο τι πρόκειται πραγματικά να κάνει με τη σωρό ή ζητάει μόνο τα χρήματα.

Δύσκολες καταστάσεις..

Ο κτηνίατρος πάντως για μένα δε θα έπρεπε να πάρει λεφτά, γιατί τον τελευταίο καιρό είναι συνεχώς σπίτι. Επίσκεψη και 50ρικο..
 


Sadah

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2010
779
137
Θεσσαλονίκη
Με τον κτηνιατρο εμεις, ειχαμε καλες σχεσεις, αλλα δεν ηταν αυτος ο λογος που δεν ηθελε χρηματα.
Οσον αφορα την ευθανασια, δεν επαιρνε απο κανεναν.
Ηταν αρχη του αυτη.
Αλλοι, δεν ξερω τι κανουν.
 


l.Kyveli

Well-Known Member
12 Φεβρουαρίου 2011
15.642
7.753
Μπα δεν πάει έτσι mad00lini,όταν είχα κοιμίσει την σκυλίτσα μου και ενώ προηγήθηκε μία περίοδος με πολύ συχνές επισκέψεις, εξετάσεις, προσπάθειες θεραπείες και τέτοια πήρε χρήματα, δεν θυμάμαι πόσα όμως και πάνε και αρκετά χρόνια.
Για την ταφή όμως τα πράγματα αλλάζουν και η διαδικασία είναι ακριβή οπότε δεν μου κάνει εντύπωση το ποσό που σας ζήτησε. Εναλλακτικά μπορείτε να το θάψετε σε μία ήσυχη περιοχή στο βουνό.
 








jimboGS

Well-Known Member
10 Οκτωβρίου 2011
1.629
581
New Peramos City a.k.a Megalo Peuko
Παιδιά, δεν ξέρω κι εγώ πραγματικά πώς πάνε αυτά.

Μου είπε ο θείος μας ότι συνεννοήθηκε με το σκυλόπαρκο, που τον φιλοξενούσε κατά καιρούς, να αναλάβει αυτός την ταφή. Ο κτηνίατρος θα κάνει την ευθανασία στο σπίτι.
Μου είπε συνολικά έξοδα στα 200 ευρώ [τα 50 η ευθανασία], αλλά δεν ξέρω αυτόν που έχει το σκυλόπαρκο τι πρόκειται πραγματικά να κάνει με τη σωρό ή ζητάει μόνο τα χρήματα.

Δύσκολες καταστάσεις..

Ο κτηνίατρος πάντως για μένα δε θα έπρεπε να πάρει λεφτά, γιατί τον τελευταίο καιρό είναι συνεχώς σπίτι. Επίσκεψη και 50ρικο..
Ρε εσυ μην το βλεπεις ετσι. Λογικο ειναι οτι θα παρει λεφτα.Επαγγελμα του ειναι.
Την σωρο εαν την κανει ταφη και οχι αποτεφρωση λογικα θα μπορειτε να επισκεπτεστε το μνημα του σαν τα κανονικα νεκροταφεια.
 


Lara_kouklara

Well-Known Member
11 Ιανουαρίου 2011
4.722
457
Προχτές που ήμουν στον κτηνίατρο για τη στείρωση του Νόρρις ήρθε μια κυρία με μια γατούλα. Τη βρήκε έξω από το σπίτι της χτυπημένη (μάλλον αμάξι) και τη λυπήθηκε. Η γατούλα κουνούσε μόνο το κεφάλι και το ένα μπροστινό πόδι, σε όλο το υπόλοιπο σώμα δεν ένιωθε τίποτα, την τρυπούσε με το ψαλίδι ο γιατρός (για να δει αν αντιδρά) και δεν καταλάβαινε τίποτα. Μιλάμε της έβγαλε αίμα στο τέλος και η κακομοίρα δεν ένιωθε τίποτα, οπότε είπαν να κάνουν ευθανασία. Η κυρία ρώτησε τι χρωστάει και ο γιατρός είπε τίποτα. Αυτή επέμενε πολύ και τελικά της είπε "αγοράστε ένα τσουβάλι τροφή στην Όλγα που ταϊζει αδέσποτα αν θέλετε) και της πήρε 15 ευρώ και μου έβαλε στο αμάξι ένα 20κιλο σακί τροφή.

Στη γατούλα έγινε αναισθησία πρώτα και μετά η ένεση.
 


Kimon

Well-Known Member
3 Φεβρουαρίου 2012
284
0
Προχτές που ήμουν στον κτηνίατρο για τη στείρωση του Νόρρις ήρθε μια κυρία με μια γατούλα. Τη βρήκε έξω από το σπίτι της χτυπημένη (μάλλον αμάξι) και τη λυπήθηκε. Η γατούλα κουνούσε μόνο το κεφάλι και το ένα μπροστινό πόδι, σε όλο το υπόλοιπο σώμα δεν ένιωθε τίποτα, την τρυπούσε με το ψαλίδι ο γιατρός (για να δει αν αντιδρά) και δεν καταλάβαινε τίποτα. Μιλάμε της έβγαλε αίμα στο τέλος και η κακομοίρα δεν ένιωθε τίποτα, οπότε είπαν να κάνουν ευθανασία. Η κυρία ρώτησε τι χρωστάει και ο γιατρός είπε τίποτα. Αυτή επέμενε πολύ και τελικά της είπε "αγοράστε ένα τσουβάλι τροφή στην Όλγα που ταϊζει αδέσποτα αν θέλετε) και της πήρε 15 ευρώ και μου έβαλε στο αμάξι ένα 20κιλο σακί τροφή.

Στη γατούλα έγινε αναισθησία πρώτα και μετά η ένεση.
Τέτοιες περιπτώσεις ανθρώπων αξίζουν θετική διαφήμιση :)
 


katerina k.

Well-Known Member
11 Σεπτεμβρίου 2009
6.204
13
Κηφισιά
Οπωσδήποτε νάρκωση πριν την ένεση. Για ταφή, εγώ δεν θα εμπιστεύόμουν κανένα ξένο. Για τελείως ψυχολογικούς λόγους θέλω να ξέρω που είναι θαμμένος ο σκύλος μου. Εχω ακούσει τόσα και τόσα για ανθρώπους που πήραν λεφτά για ταφή και πέταξαν το ζώο στα σκουπίδια που δεν το συζητάω...
Καλό του ταξίδι του γεράκου...
 


nasouk

Well-Known Member
15 Ιουλίου 2010
1.166
3
Το κοστος ειναι ανυπολογιστο.Δυστυχως μπροστα στην απωλεια ενος φιλου, οτι και να χρεωνει καποιος ειναι απειροελαχιστο.
Εχω δυστυχως, προχωρησει σε ευθανασια και δεν εχει να κανει με λεφτα φιλε-φιλη μου.
Ποναει ακομα και οχι στη τσεπη.
Επειδη εχω φορεσει τα παπουτσια σου τα λεω, και με πιανω να μην με συγχωρω μερικες φορες.
Αγανταρετε γερα.
 


mad00lini

Well-Known Member
29 Σεπτεμβρίου 2011
2.618
29
Δεν είναι για τα λεφτά φίλε nasouk. Είναι γιατί φοβάμαι την εκμετάλλευση από τρίτους. Χθες είπα ήδη του θείου μου να τον θάψουμε στο βουνό μαζί, όταν γίνει το αναμενόμενο..